דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

שרונה רחוב אליעזר קפלן בית אחר בית

 

 
 
 

כאשר החלה תוכנית השימור והשימור של המושבה שרונה הוחלט לשחזר שלושים ושמונה בתים ,כיוון שנדרש שינוי תחבורתי להרחבת מסלולי הנסיעה של רחוב אליעזר קפלן ,הוצבו שלוש תוכניות :

ההצעה הראשונה ,הציעה הרס מוחלט של בתי הטמפלרים ,בציר רחוב אליעזר קפלן (דרך הים) ,שהפריעו להרחבת הכביש שתוכנן להיות בעל שמונת מסלולים ,להחלטה זאת היה רוב בהתנגדות משום הרצון לשמר.

ההצעה השנייה הציעה פרוק הבתים והרכבתם מחדש תוך הזזתם לתוך פארק שרונה המוקם,אך היא נדחתה מפאת העלות הגבוהה והפחד לפגוע באלמנטים שונים של הבניה הטמפלרית.


שרונה ספור הזזת הבתים ברחוב אליעזר קפלן
 

בעת תכנון רחובות המושבה שרונה בידי האדריכל זנדל ,נקבע כי רחובה הראשי של המושבה שרונה יקרא "דרך הים",רחוב שהוליך ממזרח למערב (כיום רחוב אליעזר קפלן ),הרחוב מוקם כניצב לרחוב "כריסטוף הופמן" ,שקבל את שמו של ראש הטמפלרים בארץ ישראל, (כיום רחוב דוד אלעזר) בחלק המערבי של נחל איילון.

כיום לאורך רחוב אליעזר קפלן ,אנו חולפים על פני שני שערי הכניסה למחנה רבין (הקריה) שער ויקטור ששון (הרס"ר המפורסם של המחנה) ושער דוד שניתן לו לזכרו של דוד בן גוריון,עוד מבנים מפורסמים הם בית האיכרים,בית אגודת העיתונאים,אגף של הסוכנות היהודית,אגפי משרד הביטחון וכמובן בתיה הישנים של תושבי שרונה.


שרונה מעט על רחוב אליעזר קפלן
 
שרונה בית פינתי משפחת סמואל וולר ברחוב אלברט מנדלר 4 פינת קפלן 26 (203)

משפחת וולר ( Weller ) הטמפלרית עלתה לארץ ישראל עם ילדים, סמואל וולר,גיאורג וולר ויעקב וולר חלק מבני המשפחה גרו במושבה שרונה ,חלקם התפזרו במושבות נוספות של הטמפלרים בארץ ישראל.

לאחר עלייתם לארץ ישראל בגל השני למושבה שרונה, בנו משפחת וולר בית חד קומתי , בחצר ביתם האחורית הקימה המשפחה בחלק האחורי של חצרם ,את אחת הרפתות הגדולות לחלב,אורוות סוסים ואסם לתבואה שגודלה בשדות המשפחה וכמובן פרדסי הדרים שסמואל גידל עם אחיו יעקב.

בשנות השלושים החליטה המשפחה להוסיף קומת מגורים ועלייה לביתם ומרפסת גדולה,הבנים סמואל ואחיו יעקב וולר,למדו בבית הספר הטמפלרי במושבה,בבגרותו הצטרף סמואל לוועד המושבה שרונה,וחבר בהנהגה העליונה של הטמפלרים בארץ ישראל,לאחר הגליית המשפחה לאוסטרליה בשנת 1941,המשיך בחברותו בוועד ההנהגה הטמפלרית באוסטרליה.


שרונה בית פינתי משפחת סמואל וולר ברחוב אלברט מנדלר 4 פינת קפלן 26 (203)
 
שרונה בית הקהילה החדש דוד אלעזר 3 פינת קפלן 36 (113)

שרונה בית הקהילה החדש דוד אלעזר 3 ( פינת רחוב קפלן ) רחוב כריסטוף הופמן הטמפלרי) כיום חנות ספורט אדידס וחנות מרתף היינות Tasting Room .

בית העם החדש נבנה בעבור תושביה הטמפלרים של המושבה בשנת 1911,מבנה זה החליף בתפקידו את בית העם הישן שנבנה בשנת 1873,הכספים לבניית המבנה הגיע מתרומות של חברי ה קהילה,תושבי מושבת שרונה השתמשו בבית העם החדש לטקסי דת בעיקר בימי ראשון ,חתונות,אספות ומסיבות הריקודים של צעירי המושבה בעזרת מוזיקה של החידוש – פטפון - גרמופון.

תכנות המבנה נמסר לידיו של האדריכל תיאודור זנדל ,שהשתמש בחלקים מדולריים מבטון שיוצרו בבית החרושת של משפחת וילארד בתחנת הרכבת הישנה של יפו,כאשר הבלוקים ששימשו לקירות בית העם ,קבלו טקסטורה בחיקוי אבן בנייה מסותת.

בתקופת השלטון המנדטורי ובעת שהאנגלים השתלטו על מתחם שרונה ובמתחם הקריה בנו מערך מבוצר למפקדות שלהם,המבנה שימש את החיילים כאולם קולנוע ,לאחר נטישת הבריטים את הקריה וכאשר שמה הוסב למחנה יהושוע ,שימש המקום כבית כנסת לתקופת מה.


שרונה בית הקהילה החדש דוד אלעזר 3 פינת קפלן 36 (113)
 

כיום נפתחו במבנה ,חנות הנעלים שופרא ובר פאולנר ביר גרדן. 

שתי משפחות שנקראו קיבלר גרו במושבה שרונה,למרות שמם המשותף הן לא היו בעלות קשרי משפחה,משפחת כריסטאן קיבלר לא הייתה ממייסדי המושבה ,אלא בנו את ביתם שנים לאחר מכן , מבנה שכלל שתי קומות ,מרתף ועליית גג.

לפרנסתו גידל כריסטאן קיבלר כרמי ענבים ששימשו בעיקר ליצור ענבים ,ליד ביתו בגינה הקים כריסטאן,לפני מלחמת העולם הראשונה ,מבנה נוסף ששימש בית מרזח ,מבנה ששימש ללגימת בירה ויין וסיפק ארוחות קלות כולל נקניקיות ,כמו שהיה נהוג בבתי השיכר בגרמניה.

גינת ביתו שהייתה צמודה לבית המרזח ,שימשה בימים שאינם גשומים ,כמקום ישיבה בילוי לסיומו של יום עבודה ,בכדי לשפר את בית המרזח ולרווחת המבלים הקים כריסטאן קיבלר מסלול באולינג ליד הגינה ,בית המרזח ,הגינה ומסלול הבאולינג שימשו מקום בילוי והתכנסות לתושבי המושבה שרונה,גם אנשי המנדט ויהודים מתל אביב הסמוכה נהגו לפקוד את המקום.


שרונה משפחת כריסטיאן קיבלר ברחוב אלברט מנדלר 3 פינת קפלן 28 (118)
 

בית משפחת פרדידריך אורת (Orth) ברחוב קפלן 18 פינת אוסווואלדו ארניה 4 (רחוב גארטן) (129)

משפחת פרדריך אורת בנתה את ביתה בגל השני של הבנייה במושבה שרונה בתקופה שלפני מלחמת העולם הראשונה,לפרנסתו גידל פרידריך גינת ירקות שאת התוצרת מכר בשווקי המושבה ובשווקי יפו ותל אביב.
 
בצמוד לפרדסי ההדר של המשפחה ,הוקמה מכוורת לתעשיית הדבש,בנוסף ניהל את המחלבה המשותפת של בעלי הרפתות במושבה שרונה והמושבה ווילהלמה וניהל גם את מכון המים של המושבה .שרונה מתחם האוכל ליטל איטלי 1 (129)
 

בית משפחת כריסטיאן אורת רחוב קפלן 20 פינת רחוב אוסוולדו ארניה 6 (130)

שרונה אורוותו (בית החרושת ללימונדה) של פרידריך אורת רחוב קפלן 20 פינת רחוב ארניה אוסוולדו 6 ( רחוב גארטן) (130) .

בשנת 1920 חזר פרדריך אורת לביתו הנטוש במושבה שרונה,לאחק שגורש בידי האנגלים מביתו שבמושבה שרונה,כיוון שמשק בעלי החיים נבזז בתקופת המלחמה בידי הצבאות הלוחמים ,החליט פרדריך אורת ,כי אין לו צורך במבנה האורווה שבמבנה ליד ביתו ,והעדיף להרסו ולבנות לבנו כריסטיאן בית מגורים חדש.


שרונה מתחם האוכל ליטל איטלי 2 (130)
 

שרונה בית הנפח גוטלוב ורעייתו הגננת קורנליה (גארצינגר - גראצה) רחוב דוד אלעזר 6 כיום המסעדה האסיינית אקיקו

כעשרים טמפלרים הגיעו להגרלת השטחים והחלקות במושבה החדשה שנקראה שרונה,על שם הפסוק מספר ישעיהו " והיה השרון לנוח צאן" ,חלקה ממוצעת למתיישב הייתה בגודל של כשנים וחצי דונם,הורשו להשתתף בהגרלה רק מתיישבים טמפלרים ,שהיה בכיסם סכום כסף לרכישת ציוד,להקים בית ולשלם בעבור החלקה ובעיקר דמי מחייה לשנתיים לאחר הקנייה .

הנפח גוטלוב גראצה הטמפלרי ,היה מעשרים הטמפלרים שהתייצבו להשתתף בהגרלת המגרש לבניית ביתם במושבה שרונה,בקומת הקרקע של ביתו לאחר בניית ביתו ,פתח גוטלוב בית מלאכה לפחחות וברזל,על גג הרעפים בביתו הציב גוטלוב שבשבת של סוס,בחזית ביתו הקים שבשבת רוח לשאיבת מים מבאר המים שבחצרו,בהמשך דרכו הקים אורווה לסוסים בחצרו.


שרונה הנפח גוטלוב והגננת קורנליה רחוב דוד אלעזר 6 פינת קפלן (101)
 
שרונה בית מרגריטה שרלה,בהמשך בית קארל שטלר קפלן 22, פינת רחוב ארניה 1 (204)

את הבית הפינתי בנתה משפחת מרגריטה שרלה,בסביבות שנת 1910, בגל הבניה השני בטרם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, בחצר ביתם בנו בני המשפחה רפת גדולה לפרות חולבות,אורוות סוסים ומתבן.

בעת שהחלו השיפוצים והזזת הבית נתגלו מתחת לשכבות הטיח והסיד שעל הקירות,ציור קיר דקורטיבי באיכות טובה,שמשערים שצוייר בשנת 1910 בעת שהבית נבנה,לצורך השיקום נרתמו צוות של משקמים ומשחזרים ,וקישוט הקיר הדקורטיבי הוחזר לימי תפארתו וניתן לראותו בחנות yanni be במבנה.

כאשר עזבו בני משפחת שרלה את המבנה,בבית גר קארל שטלר לפרנסתו נטע פרדסים רבים בשותפות עם אחיו, קארל טיפח והגדיל את משק פרות החלב ,והצטרף לאגודת יצרני החלב והמחלבה של המושבה שרונה בד בבד עם הגדלת שטחי פרדסי פרי ההדר שברשותו.


שרונה בית מרגריטה שרלה,בהמשך בית קארל שטלר קפלן 22, פינת רחוב ארניה 1 (204)
 

מבנה נוסף בתחום הנחלה של משפחת קארל שטלר שהוקם ליד ביתו, בתקופת גרוש הטמפלרים למצרים בתקופת מלחמת העולם הראשונה ,גורשה משפחת שטלר ושבה לביתם לאחר שנת 1920, כאשר הורשו הטמפלרים לחזור למושבה,לאחר חזרתם הגדילה המשפחה את שטחי פרדסיה ,המבנה החדש שהוקם במתחם ביתם של משפחת שטלר שימש למשק כלול של תרנגולות,כרפת ומחלבה לפרות,לחזיריה ,גינת פרחים שתוצרתם נשלחה לגרמניה ובית אריזה לתפוזים מפרדסי המשפחה.

למבנה נכנסו כוחות בריטיים בעת גרוש המשפחה מהמושבה,לאחר מסירת המבנה לידי ארגון ההגנה, נכנסו למבנה יחידות של משרד הביטחון .

כיום בית הקפה קפטרי וחנות אי דיגיטל המיועד למכירת מוצרי אפל,בקומה השנייה של החנות אי דיגיטל הוקם מעין מוזיאון קטנטן שבו מוצגים מכשירים וציוד כמו מחשבים ישנים ומכשירי טלפונים סולולריים ישנים.


שרונה אורוות הסוסים של משפחת קארל שטלר ברחוב קפלן 24 (126)
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור