דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

שרונה רחוב אלברט מנדלר בית אחר בית

 

 

כיום נפתחו במבנה ,חנות הנעלים שופרא ובר פאולנר ביר גרדן. 

שתי משפחות שנקראו קיבלר גרו במושבה שרונה,למרות שמם המשותף הן לא היו בעלות קשרי משפחה,משפחת כריסטאן קיבלר לא הייתה ממייסדי המושבה ,אלא בנו את ביתם שנים לאחר מכן , מבנה שכלל שתי קומות ,מרתף ועליית גג.

לפרנסתו גידל כריסטאן קיבלר כרמי ענבים ששימשו בעיקר ליצור ענבים ,ליד ביתו בגינה הקים כריסטאן,לפני מלחמת העולם הראשונה ,מבנה נוסף ששימש בית מרזח ,מבנה ששימש ללגימת בירה ויין וסיפק ארוחות קלות כולל נקניקיות ,כמו שהיה נהוג בבתי השיכר בגרמניה.

גינת ביתו שהייתה צמודה לבית המרזח ,שימשה בימים שאינם גשומים ,כמקום ישיבה בילוי לסיומו של יום עבודה ,בכדי לשפר את בית המרזח ולרווחת המבלים הקים כריסטאן קיבלר מסלול באולינג ליד הגינה ,בית המרזח ,הגינה ומסלול הבאולינג שימשו מקום בילוי והתכנסות לתושבי המושבה שרונה,גם אנשי המנדט ויהודים מתל אביב הסמוכה נהגו לפקוד את המקום.


שרונה משפחת כריסטיאן קיבלר ברחוב אלברט מנדלר 3 פינת קפלן 28 (118)
 
שרונה בית פינתי משפחת סמואל וולר ברחוב אלברט מנדלר 4 פינת קפלן 26 (203)

משפחת וולר ( Weller ) הטמפלרית עלתה לארץ ישראל עם ילדים, סמואל וולר,גיאורג וולר ויעקב וולר חלק מבני המשפחה גרו במושבה שרונה ,חלקם התפזרו במושבות נוספות של הטמפלרים בארץ ישראל.

לאחר עלייתם לארץ ישראל בגל השני למושבה שרונה, בנו משפחת וולר בית חד קומתי , בחצר ביתם האחורית הקימה המשפחה בחלק האחורי של חצרם ,את אחת הרפתות הגדולות לחלב,אורוות סוסים ואסם לתבואה שגודלה בשדות המשפחה וכמובן פרדסי הדרים שסמואל גידל עם אחיו יעקב.

בשנות השלושים החליטה המשפחה להוסיף קומת מגורים ועלייה לביתם ומרפסת גדולה,הבנים סמואל ואחיו יעקב וולר,למדו בבית הספר הטמפלרי במושבה,בבגרותו הצטרף סמואל לוועד המושבה שרונה,וחבר בהנהגה העליונה של הטמפלרים בארץ ישראל,לאחר הגליית המשפחה לאוסטרליה בשנת 1941,המשיך בחברותו בוועד ההנהגה הטמפלרית באוסטרליה.


שרונה בית פינתי משפחת סמואל וולר ברחוב אלברט מנדלר 4 פינת קפלן 26 (203)
 
בית עמנואל שטלר רחוב מנדלר 6 (119)

בית עמנואל שטלר רחוב מנדלר 6 ,כיום פאב אירי מוני בלוס - מולי בלומ'ס,חנות אופנה טוונטי פור סבן

משפחת עמנואל שטלר הגיעה למושבה שרונה בגל השני של ההתיישבות,לפרנסתו נטע פרדסי פרי הדר ונחשב לאחד מגדולי הפרדסנים במושבה,משפחת שטלר הקימה בתחילה בית בן קומה אחת ומרתף,בעת הבניה של המבנה ,השתמשה המשפחה באלמנטים מבטון יצוק ,שהחליפו את השימוש המסורתי של הטמפלרים, בחלקים משיש בפתחי החלונות הדלתות ובמעקות  .

אלמנטים לבניה מבטון יצוק ,אנו רואים בבתים שנבנו בתחילת המאה העשרים במושבה ,פרי יצור מפעלו של ויילנד בתחנת הרכבת ביפו,שנים מספר לאחר מגורי המשפחה ,החליטה המשפחה להרחיב את ביתם ובנתה קומה נוספת עם שימוש נוסף באלמנטים יצוקים של בית החרושת של משפחת ויילנד.


בית עמנואל שטלר רחוב מנדלר 6 (119)
 

פעילות שעות הפנאי וחיי החברה של בני כת הטפלרים היו מושרשות ,עוד פעילויות תרבותיות וחברתיות אלו , נועדו לשחרר את התושבים מרצינות העבודה החרוצה והקשה היום יומית,פעילויות אלו נערכו בשעות שלאחר יום העבודה ,לשם כך שימשו בתי המרזח השכונתיים ,הקונדיטוריות ובתי הקפה,מועדוני הספורט,ערבי השירה והמוזיקה וכול פעילות תרבותית בסגנון שהגיע עמם מהמולדת.

הפעילות הספורטיבית במושבה שרונה כללה פעילות תחרותית עם קבוצות שונות ובין תושבי המושבה,מועדון רכיבה הוקם באזור בית העיתונאים כיום,מגרש לכדור רגל ותחרויות של התעמלות וריצה התמקם בפאתי השכונה.

בין יתר הפעילויות הוקמו מסלולי הכדורת במספר מושבות טמפלריות,על פי האגדות נבנו כחמשה מסלולים במושבות הטמפלריות ,אך הם אבדו פרט למסלול שהיה בשרונה (שגם הוא נהרס ושוחזר) התפתחות מועדוני הספורט שכללו גם מגרשי טניס ,כדורת בריכות שחייה ,כדור רגל ועוד בעיקר לצעירי המשפחות הטמפלריות בארץ ישראל.


שרונה סיפור מועדון הבאולינג (kegel )
 
שרונה ביתם של האלמנות אידה לנגה ולידיה וולר ,ברחוב מנדלר 8 (D120)

מבנה בן קומה אחת ומרתף שקירותיו בלוקי כורכר,שהוקם בתחילת המאה העשרים בידי ועד הקהילה הטמפלרית במושבה על מנת לאפשר מגורים מכובדים לשתי אלמנות של חברים בקהילה,המבנה נחצה לשתי יחידות מגורים שבהם כניסות נפרדות .

במבנה שהוקם בעבור האלמנות אידה לנגה ולידיה וולר, כאשר החל בשנות ה שלושים הסגנון הארץ ישראלי (בהאוס - הבינלאומי) לחלחל כסגנון מבנים החליט ועד המושבה לצפות את המבנה באלמנטים העשויים מבטון מבחוץ.

לאחר מלחמת השחרור כאשר המבנה עבר לידי משרד החקלאות ,עד שהתמנה כשקר הביטחון  רפאל איתן ומכיוון שהיה דמות מאובטחת בידי משרד הביטחון ,נבנה ביתן מאבטחים בחזית המבנה.

 על פי תוכניות פארק שרונה,חנות אופטיקנה ומוזיאון לתרבות חזותית או בפי לשון העם מוזיאון המשקפים.


שרונה ביתם של האלמנות אידה לנגה ולידיה וולר ,ברחוב מנדלר 8 (D120)
 

בית משפחת יוהנס ואנאגל ( יוהן מרטין ונגאל ) רחוב אברהם מנדלר 9 ,כיום שוקולד רוי וחנות הבשמים Loccitane

בית משפחת הבנאי והאדריכל ונאגל נבנה בשנת 1872 ,המשפחה נמנתה על קבוצת הטמפלרים הראשונים שהגרילו את החלקות במושבה שרונה,למעשה הבית נחשב לבית השני שנבנה במושבה שנה לאחר ההגרלה,ונאגל נחשב לאחד מאנשי המלאכה בקרב הטמפלרים ולא לחקלאי כמרבית הטמפלרים.

את אומנות הבנייה והתכנון למד יוהנס בבית אביו בגרמניה ,תורה שהעביר לבנו ג'וזף שבנה את ביתו במושבה ואפילו נכדו הוגו של יוהנס ואנגאל ,שלמד אדריכלות ובנייה בגרמניה בנה את ביתו בסגנון הבהאוס במושבה, בקרבה לבית סבו,מבנה בן שתי קומות מרתף ועליית גג עם רעפים,תוך שימוש באלמנטים של בניייה המאופיינים לאזור מוצאו.


בית משפחת יוהנס ואנאגל (יוהן מרטין ונגאל )רחוב אברהם מנדלר 9 (121)
 

בית לואיס ונוס ( Venus )הנגר והבנאי ברחוב אלברט מנדלר 10 כיום המרכולית,גלידה ונילה

בית משפחת לואיס וונוס הנגר נבנה בשנת 1886,למרות שלמושבה הגיע בשנת 1880,את ביתו הקים כחמש עשר שנים לאחר קום המושבה שרונה ,בחצר ביתו הקים לואיס נגריה שאותה קרא על שם המשפחה נגריית ונוס שהתפרסמה ברחבי מושבות הטמפלרים בזכות עבודת הנגרות המשובחת שלה.

לאחר עלייתו ומות רעייתו ,נישא שוב לואיס ונוס בשרונה, למבנה הבית והנגרייה נוספו תוספות על צרכיה הגדלים של המשפחה והעסק,הנגרות לא היה העיסוק היחידי ופרנסתו של לואיס,המשפחה הקימה בחצרה גם כוורות דבורים לדבש,שבה עסקה רעייתו ברדידת הדבש והכנסתה למיכלים שאותם מכרו בשווקי האזור ובמושבה.


שרונה בית לואיס ונוס (Venus)הנגר ר' אלברט מנדלר 10 פינת סטרכילביץ 6 (122)
 
שרונה מרכז המבקרים בית קארל באלדנהופר ברחוב אלברט מנדלר 14

ביתו של קארל באלדנהופר נבנה בגל הבניה השני שמושבה בסביבות 1910,מבנה שנבנה בסגנון הטמפלרי שהיה נהוג במושבה,קירות של בלוקי כורכר ואלמנטים של שיש ,הבית הכיל שתי קומות,מרתף ועליית גג עם רעפים אדומות,לפרנסתו עבד קארל כמהנדס המכונות בבית החרושת של משפחת ווגנר בתחנת הרכבת ביפו.

רעייתו של קארל שימשה כמיילדת ילדי המושבה שרונה,בני משפחת באלדנהופר ,גורשו פעמים מביתם בתקופת מלחמת העולם הראשונה ובמלחמת העולם השנייה,לאחר הגרוש השני לביתם נכנסה יחידה בריטית ובעת שנמסר המבנה לידי כוחות ההגנה ,החל סיפורו של גנזך המדינה ,הארכיון וספרייתו של דוד בן גוריון.

בחלק מהמבנה פעלה יחידת תשאול ואיסוף מידע של השב"כ,יחידה זאת קבלה רגע אחד מפורסם של ההיסטוריה,כאשר הניחה בשנת 1956 ,את היד על נאומו הסנסציוני של נקיטה חרושצ'וב שבו תקף את דרכם של קודמיו בשלטון הקומוניסטי ובמיוחד סטלין.


שרונה מרכז המבקרים בית קארל באלדנהופר ברחוב אלברט מנדלר 14
 

בית משפחת גוטליב (גוטלוב) ופאולה גלנק (גלינק) ברחוב אלברט מנדלר 18 בית 124,כיום חנות ברוקס – ספורט .

בית משפחת גוטליב ופאולה גלנק ,בן הדור השני במושבה שרונה,להוריו הגיעו למושבה שרונה בשנת 1876,גוטליב ורעייתו פאולה נולדו בשרונה ונישאו בה ביתם נבנה בשנת 1915 במושבה שרונה,מבנה בן שתי קומות מרתף ועליית גג עם חיפוי רעפים,למבנה נבנתה כניסה נוספת מאחור.

בניגוד לבנייה הטמפלרית במושבה של בתי התושבים המסורתית של שימוש בבלוקים שהוכנו מאבן כורכר מבנה זה ובית הקהילה החדש,ניבנו בשימוש של אלמנטים רבים של בנייה מודרנית ותעשייתית,שיוצרו בבית החרושת לחומרי בניין וברזל ,בבעלות הטמפלרי הוגו ויילנד בתחנת הרכבת הישנה של יפו .


בית משפחת גוטליב ופאולה גלנק (גלינק) ברחוב אלברט מנדלר 18 (124)
 
 
 
בניית אתרים - שרקור