דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

שרונה רחוב דוד אלעזר בית אחר בית

 
נקרא בעבר רחוב כריסטוף הופמן
 
 
 
שרונה בית הקהילה החדש דוד אלעזר 3 פינת קפלן 36 (113)

שרונה בית הקהילה החדש דוד אלעזר 3 ( פינת רחוב קפלן ) רחוב כריסטוף הופמן הטמפלרי) כיום חנות ספורט אדידס וחנות מרתף היינות Tasting Room .

בית העם החדש נבנה בעבור תושביה הטמפלרים של המושבה בשנת 1911,מבנה זה החליף בתפקידו את בית העם הישן שנבנה בשנת 1873,הכספים לבניית המבנה הגיע מתרומות של חברי ה קהילה,תושבי מושבת שרונה השתמשו בבית העם החדש לטקסי דת בעיקר בימי ראשון ,חתונות,אספות ומסיבות הריקודים של צעירי המושבה בעזרת מוזיקה של החידוש – פטפון - גרמופון.

תכנות המבנה נמסר לידיו של האדריכל תיאודור זנדל ,שהשתמש בחלקים מדולריים מבטון שיוצרו בבית החרושת של משפחת וילארד בתחנת הרכבת הישנה של יפו,כאשר הבלוקים ששימשו לקירות בית העם ,קבלו טקסטורה בחיקוי אבן בנייה מסותת.

בתקופת השלטון המנדטורי ובעת שהאנגלים השתלטו על מתחם שרונה ובמתחם הקריה בנו מערך מבוצר למפקדות שלהם,המבנה שימש את החיילים כאולם קולנוע ,לאחר נטישת הבריטים את הקריה וכאשר שמה הוסב למחנה יהושוע ,שימש המקום כבית כנסת לתקופת מה.


שרונה בית הקהילה החדש דוד אלעזר 3 פינת קפלן 36 (113)
 

שרונה בית משפחת קארל קיבלר רחוב דוד אלעזר 5 כיום חנות הבגדים דיזל,חנות בגדים ג'י סטאר , חנות ספרים צומת ספרים.

כעשרים טמפלרים הגיעו להגרלת השטחים והחלקות במושבה החדשה שנקראה שרונה,על שם הפסוק מספר ישעיהו " והיה השרון לנוח צאן" ,חלקה ממוצעת למתיישב הייתה בגודל של כשנים וחצי דונם,הורשו להשתתף בהגרלה רק מתיישבים טמפלרים ,שהיה בכיסם סכום כסף לרכישת ציוד,להקים בית ולשלם בעבור החלקה ובעיקר דמי מחייה לשנתיים לאחר הקנייה .

משפחת קארל קיבלר הייתה אחת משמונה עשר המשפחות המייסדות שזכו בהגרלת המגרשים הראשונה במושבה שרונה,משפחת קיבלר הקימה את ביתה מאבן כורכר בסגנון הטמפלרי,שכלל שתי קומות מרתף ועליית גג רעפים,מבנה נוסף היה למשפחת קארל קיבלר גם כן ברחוב דוד אלעזר.

אין לקשור את משפחת כריסטיאן קיבלר מרחוב אברהם מנדלר 3 למשפחתו של קארל, כיוון שלא היו בינם קשרי משפחה,בנו של קארל קיבלר שנקרא אף הוא קארל התפרסם כצייר 
שרונה בית משפחת קארל קיבלר רחוב דוד אלעזר 5 (114)
 

שרונה בית הנפח גוטלוב ורעייתו הגננת קורנליה (גארצינגר - גראצה) רחוב דוד אלעזר 6 כיום המסעדה האסיינית אקיקו

כעשרים טמפלרים הגיעו להגרלת השטחים והחלקות במושבה החדשה שנקראה שרונה,על שם הפסוק מספר ישעיהו " והיה השרון לנוח צאן" ,חלקה ממוצעת למתיישב הייתה בגודל של כשנים וחצי דונם,הורשו להשתתף בהגרלה רק מתיישבים טמפלרים ,שהיה בכיסם סכום כסף לרכישת ציוד,להקים בית ולשלם בעבור החלקה ובעיקר דמי מחייה לשנתיים לאחר הקנייה .

הנפח גוטלוב גראצה הטמפלרי ,היה מעשרים הטמפלרים שהתייצבו להשתתף בהגרלת המגרש לבניית ביתם במושבה שרונה,בקומת הקרקע של ביתו לאחר בניית ביתו ,פתח גוטלוב בית מלאכה לפחחות וברזל,על גג הרעפים בביתו הציב גוטלוב שבשבת של סוס,בחזית ביתו הקים שבשבת רוח לשאיבת מים מבאר המים שבחצרו,בהמשך דרכו הקים אורווה לסוסים בחצרו.


שרונה הנפח גוטלוב והגננת קורנליה רחוב דוד אלעזר 6 פינת קפלן (101)
 

הבית ברחוב דוד אלעזר 8 יהיה אחד המבנים המהווים את קמפוס הטכניון כיחידה ללימודי המשך של הטכניון בתל-אביב, שמוקם ברחוב דוד אלעזר בבתים מספר 8, 18 ו 20.

אדולף קרל פורשלה היה יושב ראש הקהילה במושבה שרונה,הוא נמנה על קבוצת מייסדי המושבה ,בחצר ביתו הקים קרל רפת גדולה לפרות חלב,הוא גם נטע פרדסי עצי הדר גדולים ושווק את תוצרת הפרדסים תחת המותג תפוזי יפו,  יוקר ההובלה ותחרות המחירים בין משווקי החלב במושבה,בשיווקם את תוצרתם לשווקים ולבתי לקוחותיו ,הביאו אותו ואת שכניו בעלי הרפתות לחלב במושבה שרונה,למחשבה כי כדאי להם להתאחד וליצור אגודת משווקי חלב,לאחר שהתאחדו והחלו לשווק במרוכז את החלב,נוצרו לאגודה נוצרה בעיה של עודפי חלב לשווק.

בכדי לנצל את העודפים ,החליטו חברי אגודת החלב ליצר גם גבינות,שמנת חמאה ויוגורטים ולשווקם במקביל עם תוצרת החלב .

לאחר גרוש תושבי מושבת שרונה ,נכנס למבנה המפקח על התעבורה במשרד התחבורה ומחלקת היחידה להנצחת החייל, והאגף ליצוא בטחוני.


בית אדולף קרל פרושלה רחוב דוד אלעזר 8 , (102)
 

שרונה בית המרקחת  של תיאודור (יצחק איזידור) ממלוק  רחוב דוד אלעזר 14 שנהרס בסוף שנת 2009 וגינת ממלוק לתבלינים שהוקמה לזכרו.

מבנה בית המרקחת נבנה בשנת 1925 ,בידי וועד המושבה הטמפלרית ברחובה הראשי של המושבה רחוב  רחוב כריסטוף הופמן  כיום רחוב דוד אלעזר 14,כמבנה חד קומתי מבטון שנועד לבית מרקחת בעבור תושבי המושבה.

כיוון שבית המרקחת של ממלוק, לא היה ברשימת השימור שמנתה 37 מבנים במתחם פארק הבילוי שרונה, נהרס ונמחק המבנה למרות הפתרונות שהוצאו לשימורו כולל מחאות של צאצאי הטמפלרים.
 
התירוץ של מתכנני העיר תל אביב ,שהמבנה מפריע לשיקום בתווי הדרך המקורי של שכונת שרונה,כיוון שנבנה בתקופה מאוחרת ולא היה מהבתים המקוריים.
 
ממול לחורבות מבנה בית המרקחת שנהרס הוקם גן הנקרא "גן ממלוק",שבו גדלים צמחי מרפא שבהם השתמש על פי סיפורי הזקנים ועדותו של בנו יונתן של תיאודור (יצחק איזידור) ממלוק .
 
שרונה הגינה לזכרו של הרוקח תיאודור (יצחק איזידור) ממלוק (116)
 

בית וילהלמה כריסטיאן פרידריך (פריץ) למלה רחוב דוד אלעזר 11 , (רחוב כריסטוף הופמן הטמפלרי) שהפך לבית המורה הטמפלרי גרמני - עמנואל קנול, כיום בית זה משמש אכסניה לחנות האופנה ג'י סטאר ולאומן הסביבונים של בית הסביבון.

בית המגורים של משפחת כריסטיאן פרידריך (פריץ) למלה הטמפלרי נבנה בשנת 1873,משפחת למלה הייתה בקבוצת העשרים משפחות הראשונים שהגרילו את מיקום החלקות במושבה .

ביתו של כריסטיאן נבנה בשנת  1873 מבלוקי כורכר, בית בן שתי קומות ,מרתף ועליית גג,הבית נצבע בצבעי אוף וויט,על משקוף הבית חקק כריסטיאן למלה את שם המשפחה,בחלק האחורי של הבית היה מפעל יצור הדבש,שאר הקומה שימשה את בני הבית,בקומה השנייה היו חדרי השינה וחדר האירוח הסלון.
 
שרונה בית כריסטיאן פרידריך למלה רחוב דוד אלעזר 11,(115)
 

ביתה של משפחת שרלה ,נבנה בין הבתים הראשונים של האנשים שהגרילו את החלקות הראשונות בשרונה,בשנות השלושים החליטה משפחת שרלה לחזור למולד גרמניה ולמכור לשני זוגות של משפחות טמפלריות במושבה שרונה ,לצרכי השקעה למשפחת יוהאן גאורג למלה ולמשפחת אליאס ואליזבת ולר,הקונים חילקו את המבנה לשתי יחידות דיור להשכרה .

לאחר גרוש תושבי מושבת שרונה בידי הבריטים,נמסר המבנה לידי אנשי הגזברות האחראית על משכורות החיילים ואגף המסחר והאספקה ולמחלקת ההדרכה בצה"ל, כיום חנות סטימצקי קפה נטו קיפלינג,כיום אופנת פראו בלאו,אופנת אנדי ואירן.

שרונה בית יוהאן ג'אורג למלה, ובית אליזבת ואליאס ולר ברחוב אלעזר 12 (103)
 

ביתם בן הקומה והמרתף של בני הזוג פאולין ויוהן למלה נבנה בשנת 1879 ,על אבן הראשה בכניסה למרתף נחרט שמם של הבעלים ושנת בנייתו,למרות שהיו ביני קבוצת המייסדים ,את ביתם על החלקה שהגרילו הם בנו בגל השני של הבנייה,יוהן עסק כאדריכל נוף,גנן,של המושבה שרונה.

האשמה על נטיעות העצים והפרחת ה ירוק בשרונה מוטלים על כתפיו של יוהאנס ,הוא דאג לנושא ניקיון המושבה בהעסיקו עובדים ערבים שטיאטאו את רחובות השכונה,כיוון שאספקת המים הגיעה במערכת צינורות לבתים,הוא דאג גם להנחת צינורות מים להשקיית העצים והצמחים בשדרות עצי הרחובות ופינות והגנים הירוקים,הוא השתמש בשיטון דישון חדשניות שהובאו מהמולדת ודאג לטפח ולייבא זנים חדשים ועמידים לתנאי הקרקע.

כיוון שיוהנאס נפטר ,החליטה אלמנתו פאולינה למכור את הבית , הרוכשים החדשים ביו בני משפחת וויברלה ,שמיד בנו קומה שנייה למבנה והוסיפו מרפסת אחורית,בכדי לממן את הבנייה מכרו בני הזוג את קומת הממסד לקרובי משפחתם משפחת האסנפלוג .


שרונה בית פאולינה יוהאנס גאורג למלה(פאולין ויוהן למלה) רחוב דוד אלעזר 15(111)
 

שרונה בית המרקחת של תיאודור (יצחק איזידור) ממלוק רחוב דוד אלעזר 14 שנהרס בסוף שנת 2009 וגינת ממלוק לתבלינים שהוקמה לזכרו.

מבנה בית המרקחת נבנה בשנת 1925 ,בידי וועד המושבה הטמפלרית ברחובה הראשי של המושבה רחוב רחוב כריסטוף הופמן כיום רחוב דוד אלעזר 14,כמבנה חד קומתי מבטון שנועד לבית מרקחת בעבור תושבי המושבה.


שרונה בית המרקחת של תיאודור (יצחק איזידור) ממלוק רחוב דוד אלעזר 14
 

בית  משפחת יוהן אותמר דוד אלעזר 16 (105) (רחוב כריסטוף הופמן הטמפלרי) כיום גלידה אניטה ,מסעדת וילהלמה וקונדיטוריית בוטיק.ביתם של יוהאן אותמר נבנה בגל השני של הבנייה במושבה שרונה,לאחר שנים מעטות של מגורים מכרה משפחת אותמר את המבנה וחזרה למולדת הגרמנית,

את הבית רכשו הלן בתו של ווילי ואוריקה גינטנר ובעלה (קופר )וורנר הורסט קופר .בני משפחת קופר היו בעליו של בית הדפוס רקורד ,שפעל במבנה היקב בשנות השלושים
לאחר גרוש המשפחה , נכנסו לבית הדפוס מחלקת הדפוס הממשלתי,במרתפו של המבנה החלה לפעול המטבעה הלאומית,בכספת שהייתה במרתף המבנה השתמשו אנשי האוצר לשמור את שטרות הכסף והאגרות הממשלתיות שהונפקו לשימוש אזרחי המדינה. לאחר גרוש המשפחה מארץ ישראל,נכנסו למבנה ברחוב דוד אלעזר 16 ,יחידת התאום לתחזוקת צהלית של מחנה הקריה (המטכ"ל) , כיום במפנה פועלות חנות האופנה קאופלאוף וחנות הגלידה אניטה.שרונה בית משפחת יוהן אותמר דוד אלעזר 16 (105)
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור