דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

יפו אטרקציות למשפחה ולילדים

 
 
יפו הסאריה החדש (סראייה אל ש'דידה)בכיכר השעון ביפו

בית הסראיה ביפו הוקם בתקופה העותומאנית בארץ ישראל ,בכיכר השעון ביפו , ליד שער העיר העתיקה שהפריד בין החלק הישן לבין החלק המתפתח והמתרחב החדש,והשער שפנה לכוון הדרך לירושלים. 

במתחם השעון התקיים בעבר שוק ,אך מרביתו פונה מאותו אזור ובמקומו התרחבה כיכר העיר (כיכר השעון )שהוצב לכבוד השולטאן חמיד השני בכיכר בשנת 1906-7, לאחר ששמלאו 25 שנה לשלטונו של השולטאן חמיד השני ,כאשר בכול רחבי הממלכה העותומאנית הוקמו כמאה שעונים,בארץ ישראל הוקמו ששה שעונים: בירושלים,ביפו,בצפת בחיפה,עכו .

מבנה הסראיה שליד השעון,הוקם בתרומת עשירי העיר בשנת 1897, המבנה תוכנן בידי המהנדס היהודי ברוך פפירמייסטר תושב העיר ראשון לציון,למעשה הוא החליף את מבנה הסראיה הישן ,שהיה צר מלהכיל את פקידי העיר שהתרחבה ופרצה מחוץ לחומות העיר העתיקה.


יפו הסאריה החדש (סראייה אל ש'דידה)בכיכר השעון ביפו
 

בית הסראיה הישן ממוקם ברחוב מפרץ שלמה ,במדרון הגבעה המוליך אל הים בחלקה הצפוני ,מבנה שהוקם בשנת 1740, על שרידי מצודה מתקופת הצלבנים,לצורך מתן מחסה ומגורים לצליינים שעלו לארץ ישראל לביקור.

בחצר המבנה נחפר בור מים ,לאחר מכן בתקופת הכיבוש המוסלמי צורף לחצר מסגד שנהרס לאחר מלחמת השחרור ולא שוחזר מעולם,החמאם שהוקם בחלקו הדרומי של המבנה שימש את  המוסלמים ביפו העתיקה לרחצה,לאחר מלחמת השחרור הושכר המבנה לשימוש כאולם פרטי לאירועים.

בתקופת השלטון העותומאני , החליט מושל העיר מוחמד אגא א שאמי התורכי ,בשנת 1811 להחרים את המבנה ,לשימוש מנהלת העיר יפו (סראיה) , בקומת הממסד הוקם כלא וסניף הדואר התורכי , מעל שכנו משרדי העירייה והמנהל ומפקדת הצבא העותומאני בעיר, מבנה הסאריה שימש את השלטון העותומאני עד שנת 1897 שעזב עבר למבנה החדש שהוקם ליד כיכר השעון ביפו, גם בית הסוהר עבר לקישלה החדש מול בית הסראיה בכיכר השעון.


יפו בית הסראיה הישן ביפו העתיקה
 
תחנת הרכבת ביפו והקו לירושלים

אט אט לאחר הקמת הקו בין ירושלים ליפו ,תפסה הרכבת את מקומה ,בהובלת סחורות ולנתיב הנסיעה לירושלים ,למרות פרק הזמן הארוך של זמן הנסיעה, ניתן לראות את חשיבותה אפילו בביקור הרצל בירושלים , כאשר נסע בה לפגישה עם קיסר גרמניה.

עד הקמת הרכבת ,המודל לעליה לירושלים בתקופה התורכית, הייתה הן בהליכה או ברכיבה והמסע נמשך לפחות יומיים ,המסע כלל חנייה לילית בחאן בדרכם,חנייה זאת כללה תשלומים שונים לזכייני המעבר ,כמו אנשי חאן באב אל וואד, שגבו מס קפה מהעוברים לירושלים ,באם נצלתה את שתיית   כוס הקפה או רק עברתה במעבר,הרוכבים על בעלי החיים נאלצו לשלם מס בהמה, אנשים שהשתמשו בכרכרות ועגלות ,נאלצו לדחוף אותם בעת העליות לירושלים,וכמובן דמי הכניסה לירושלים.

בתקופת מלחמת העולם הראשונה הלאים הממשל התורכי את הרכבת מידי הבעלים הצרפתיים ושיתקה את הקו, הבריטים שכבשו את הארץ מיהרו לשפץ את המסילה , לשטח שפונה נכנסו כוחות בריטיים של חיל ההספקה שהוסיף מבני מקלחות ושירותיים למקום , לאחר מכן עבר לידי הצבא הישראלי שפתח במבנה המפעל מתפרה והאגודה למען החייל השתמשה בחלק מהמבנים כמחסן כאשר ננטש את המקום בהמשך .


תחנת הרכבת ביפו והקו לירושלים
 
יפו אגדת הדייג מחמוד בנמל יפו

כתרים רבים נרקמו ליופיו של מחמוד הדייג היפואי,חיוכיו הכובשים לב נערות ,אך בעיקר נודע מחמוד בכישרון הדייג שלו שממנו צבר כסף רב,האגדות מספרות ומהללות את ידע הרב שלו לנתיבי הים ואורחות הגלים,את הכרתו בדגים ובדרכי התנהלותם ומקומות המסתור שבו היו נחבאים הדגים ,כאשר חלפה השמועה בינהם כי מחמוד יצא למסע דייג.

תקופת גדולתו כדייג הועמה מעט ,בעת שאת הנמל החלו לפקוד אוניות סוחר וצליינים והקדמה לימדה את השלטונות כי ניתן להניח צינור ביוב שפכים ולנתבו לתוך מימי הים ולזהמו.

למרות הקשיים,התעקש מחמוד הדייג ופרש רשתו גם בשעות החשיכה ולא פחד מסלעי הנמל המשברים סירות ואוניות,בפיקחותו הביט מחמוד בנצנוץ האור מאחד מבתי העיר יפו, ,ובעזרתו ידע לנווט את סירתו ולהעמיסה בשלל דייג באין מתחרים בשדות הדייג.


יפו אגדת הדייג מחמוד בנמל יפו
 
יפו כיכר השעון

מגדל השעון הניצב במרכז הכיכר ממול לבית הממשל העותומאני החדש של העיר יפו (הסאריה) החדש כיכר השעון ביפו ,בנקודה כשער העיר העתיקה יפו,שהפריד וחצץ בין החלק הישן ,לבין החלק שמחוץ לחומות העיר שהתפתח ונבנה.

שער החומה הישן שפנה לכוון הדרך לירושלים,במתחם השעון התקיים בעבר שוק שער העיר,אך מרביתו פונה מאותו אזור ובמקומו התרחבה כיכר העיר (כיכר השעון ),מגדל השעון נבנה לכבוד השולטאן חמיד השני בכיכר בשנת 1906-7, לאחר תקופת שלטון של 25 שנים לשולטאן חמיד השני,מגדל השעון ביפו הוא אחד מלמעלה משמונים שעונים שהוצבו בכול רחבי הממלכה העותומאנית בארץ ישראל הוקמו ששה שעונים: בירושלים,ביפו,בצפת בחיפה,עכו .


יפו כיכר השעון
 
יפו גן הפסגה - גשר המשאלות

כאשר יורדים מנקודת התצפית של גן הפסגה ,ליד שער האמונה שבנקודת התצפית, לכוון כנסיית סנט פטרוס בכיכר קדומים, נתקלים בגשר ברזל הסגור כיום (ינואר 2015) בשערים משני צדדיו ,לאורך מעקה הגשר תלויים לוחות שעליהם סימני המזלות,על מנת להוסיף נופך רומנטיקה ואמונה ,מספרות אגדות יפואיות מהשנים החדשות כי מי שמניח את ידו על מזלו ומביט בגלי הים בנמל ,ומביא משאלה על פי האגדה משאלתו תתגשם לאורך החיים.


יפו גן הפסגה - גשר המשאלות
 
יפו גן הפסגה - גן אברשה פסל רעמסס

גן הפסגה נקרא גם על שם אברהם (אברשה) שכטרמן, מיוזמי פיתוח יפו העתיקה.

בשנות החמישים והשישים במאה הקודמת נערכו מסביב לתל יפו מספר חפירות ארכיאולוגיות בידי הארכיאולוג דוקטור יעקב קפלן, החפירות נערכו במספר נקודות ,על פי ממצאי החפירות אנו למדים כי תל יפו, מורכב משמונה שכבות של תקופות חיים שונות שתחילתם כאלף שמונה מאות לפני הספירה .

הממצאים שנתגלו באתר החפירות בחלקו המזרחי של התל ובשיפוליו ,הם מתקופת שלטונו של רעמסס השני,בחפירות נתגלו שרידי שער מצרי קדום,על חלק ממזוזות אבני השער נתגלו חקוקים חמשת תאריו של המלך רעמסס השני וחלק משמו.

שלטונו של רעמסס השני במצרים,החל בשנת אלף שלוש מאות לפני הספירה,לשלטון עלה רעמסס בגיל 24 שנה,לאורך חייו ניהל מלחמות רבות לשליטה על קו החוף של ארץ ישראל,כנגד המלך חתושלי החיתי שישב בלבנון וסוריה,במטרה לשלוט על קו החוף,ניהל רעמסס מספר קרבות,כאשר בכול פעם הוא גייס כוח חדש ושלח אותו למלחמה.


יפו גן הפסגה - גן אברשה פסל רעמסס
 

המבנה ממוקם ברחוב סמטת שמעון הבורסקאי 8 ביפו העתיקה.

 

שלוש גרסאות קיימות למיקומו של הבית הנקרא בית שמעון הבורסקאי בארץ ישראל,שעל פי האמונה הנוצרית אירח את פטרוס השליח הקדוש של ישו בדרכו להפצת האמונה הנוצרית,כשם שישנם מספר אמונות וכתות נוצריות ,כך מספר הגרסאות למיקום.

 

על פי הגרסה הארמנית בבית זה התגורר פטרוס השליח, הגרסה השנייה של הפלג הנוצרי פרנסיקאני גורסת כי מיקום הבית של הבורסקאי ,היא הכנסייה של פטרוס הקדוש (טרה סנטה) ליד כיכר קדומים.

 

הגרסה השלישית טוענת כי המבנה נמצא במתחם של הכנסייה הרוסית הלבנה שנבנה באבו כביר בשנת 1870,ובמתחם ביתו של שמעון הבורסקאי , עוד במתחם כנסיית פטרוס הקדוש (טרה סנטה) של הכנסייה הלבנה הרוסית הפרובוסלבית שנבנתה בשנת 1888,על יד הבית נתגלתה מערה שהאגדות מספרות כי בה נקברה טביטא מהנס הידוע ,כאשר נחפר במקום ובמערה חפירות ארכיאולוגיות נתגלו מעל לשלושים קברים השייכים ליהודים.


יפו בית שמעון הבורסקאי
 
יפו המגדלור

המגדלור של יפו הוקם בתקופה העותומאנית בשנת 1865 ,המגדלור הוקם למנוע את האוניות להיפגע מהסלעים הנמצאים בפתחו,לאורך השנים אוניות עגנו מחוץ לנמל ומשם התנהלה התנועה בסירות לרציף הנמלץ

המגדלור פעל בשנים 1865-1966 ,שאז פסק הנמל להיות מקום להובלת סחורות והפך לנמל דייגים ושייט תיירותית,מגדל המגדלור עצמו הוקם על בית שנמצא במדרון הים של העיר העתיקה ביפו, צבאו אדום ולבן,כאשר נסגר הנמל חלקים ממנו הועברו למגדלור שנבנה בנמל אשדוד שהחליף בתפקיד את נמל יפו.


יפו המגדלור
 

מיקומה של תחנת הרכבת      

השכונה היהודית הראשונה ,שהוקמה בשנת 1887מחוץ לחומות העיר יפו ,למרות גילה המופלג יחסית לתל אביב, אפילו המבנה המעניין , של שילוב הסגנון המזרחי והאירופאי , בבתיה של השכונה לא זכתה השכונה לעדנה , אלא רק בשנים האחרונות כאשר החלו לשמרה ולשפצה.

 

העיר יפו הוחרבה בשנת 1799 בידי צבא נפוליאון בעת כיבוש הארץ, בשנת 1820 החלה העיר להשתקם וחומותיה שופצו, כיוון שכך עברו מספר משפחות יהודיות לעיר והקימו בה קהילה קטנה יהודית, כיוון שהעיר שופצה בתחום החומות נבנו בה סמטאות צרות , התנאים הסניטריים היו גרועים הוקמו בסמטאות בתי חמר ,שבהם שכנו התושבים לצד חיות הבית תחת כיפת גג אחת, יש וכינו את העיר באותה תקופה עיר הנבוט, על נוהגו של מושל העיר התורכי להכות את התושבים בנבוט.


נווה צדק בקצרה
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור