דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אמסטרדם פעילות ומשחק לילדים

 

 
 
 

הפסל ממוקם בין בית העירייה לבין בית האופרה בכיכר Waterlooplein בקטע הנקרא Stopera ,זהו צינור מים מד מים שקוף שמשני צדדיו סקלות מדידה ,הוא נקרא Normaal Amsterdams Peil NAP ),זהו מדיד מים הבא להשוות את גובה המים שמתחת לאדמה שיובשה (22 מטר למטה) אל מול גובה המים בתעלות.

הרעיון ליצירת המערכת הגיע מראש העיר של אמסטרדם בסוף המאה השבע עשר לאחר שחלקים מהעיר הוצפו בעת הגשמים,זהו מכשיר התרעה בכדי לחשב את האפשרות לשאלה האם סוללות העפר לצדדי התעלות יעמדו בכמות המים העולים בעת הגשמים,בכדי לתת התרעה לתושבים,המדידה הנקראת "רמת אמסטרדם" שהותאמה לנתונים של העיר עצמה המדידה נערכת במקביל מתחת לחלק היבשתי,אל מול המפלס בתעלות.

אמסטרדם פסל מדיד מפלס המים
 
אמסטרדם כיכר הדאם

מיקומה של הכיכר במרכז העיר אמסטרדם,תחבורה להגעה בחשמלית בקווים 4,9,16,24,25 יורדים בתחנת Dam , או קווי אוטובוס  1,2,5,13,14,17 גם כן לתחנת Dam

פרוש השם דאם בהולנדית הוא סכר,כיוון שבמחצית המאה השלוש עשר ניצב בנקודת כיכר הדאם ,סכר Middeldam על נהר האמסטל,סביב הסכר החלה ההתיישבות משני צדדיו ולאורך השנים כאשר ההתיישבות התרחבה הפך הסכר לכיכר.

בתחילה בתחילת המאה התשע עשר הוקם בכיכר מבנה העירייה ואולם המשקלות ,שהפך לאחר מכן לארמון המלוכה המוכר כיום ,הכיכר מוזכרת בהיסטוריה של העיר בכל מיני קשרים לאורך השנים,בכיכר נערכו קבלות פנים כמו למשל לנפוליון, בכניסתו לעיר בשנת  1808,לאחר שהשתלט על אמסטרדם.

אמסטרדם כיכר הדאם
 

הפארק ממוקם בכתובת Vondelpark 1 , הפארק ממוקם מדרום ליידספליין , בקרבה לרובע המוזיאונים , כניסה לפארק חופשית, הפארק פתוח בכול ימי השבוע בשעות 10:00-18:00,תחבורה קווי חשמלית מס' 1,2,3,5,7,10,12 יורדים בתחנת ליידספליין ,הקרוב לכניסה הראשית המזרחית,ניתן גם לנסוע בחשמלית מספר 1 וירידה בתחנת Stadhouderskade הקרוב יותר לכניסה.

הפארק הגדול בעיר ממוקם במקום מרכזי בעיר,קל להגיע אליו וממנו לאטרקציות פופולאריות בעיר,למעשה מרבים לבקר אותו תיירים ומקומיים במיוחד בחודשי הקיץ.

 

הפארק נבנה בחלק העתיק של העיר בשנת 1865 ,בסגנון גן אנגלי,ונראה כתמונת טבע בעיר,בתחילה שמו היה הפארק החדש, אבל הוא נקרא לבסוף על שם  Joost van den Vondel  , משורר הולנדי נערץ במאה ה  17 , כאשר הגן נפתח הוא שימש את התושבים לטיול ואת רוכבי הסוסים לרכיבה,בשנת 1877 הפארק היה כל כך פופולארי,ולכן הוגדל שטחו ב50% ,בהתאם לגידולה של העיר וקרבתו לרובע המוזיאונים.

אמסטרדם פארק וונדל Le Vondelpark
 
אמסטרדם כיכר Nieuwmarkt square

כיכר  Nieuwmarkt square ,הנקראת כיכר השוק החדש,הכיכר ממוקמת במרכז העיר העתיקה בחלקו המזרחי של רובע החלונות האדומים,הכיכר הוקמה במאה השבע עשר,בעת שהתעלות המים באזור מולאו באדמה,לכיכר נכנסו מבעד לשער .

 

הכיכר נשלטה בידי מצודה De Waag ,בעלת צריחים רומנטית ושער  St. Anthony s Gate  הקדום יותר, ששימש ככניסה לעיר ,לפני שהוקמו החומות העתיקות של העיר שנהרסו בהמשך,המבנה אף נקרא בית השקילה,אשר במאה ה  14 היווה חלק מהחומה אשר הקיפה את העיר העתיקה.

 

לאחר מכן שימש מבנה השער, כבית השקילה העירוני לסוחרי העיר והתושבים,כמו כן שימש כבית הגילדות של סוחרי העיר ,בעלי המלאכה,והרופאים המנתחים ,אשר אף בנו, אולם צפייה בניתוחים לציבור ולציירים,

אמסטרדם כיכר Nieuwmarkt square
 
אמסטרדם שוק הפרחים הצף Bloemenmarkt

כוון ההליכה הכללי הוא להמשך הסיור ללכת מכיכר Spui לכוון כיכר  Muntplein ומשם לתעלת המים סינגל,שלאורך גדותיה נערך שוק הפרחים הצף, הנקרא גם Floating Flower Market , תחבורה  חשמלית מס : 4, 9, 14, 16, 24, 25, מכיכר הדאם לתחנת   Muntplein,חשמלית 1.2.5 לרדת בתחנת Koningsplein.

 
תחילתו של שוק הפרחים הצף במחצית המאה התשע עשר,השוק ממוקם על גדות תעלת Singel Canal, פחות מעשר דקות הליכה מכיכר הדאם ,השוק פתוח בימים שני-שבת בשעות 09:30-17 ,סגור ביום ראשון,השוק פתוח לאורך השנה.
 
למרות שמו ,כשוק הפרחים הצף היחידי,חלקו מתבצע דוכני המכירה שאינם על הסירות עצמם המונחים על תשתיות לאורך גדות התעלה, הסירות שמאחורי הדוכנים, הם הסירות שמביאות את סחורת השוק,שכוללות צבעונים,נרקיסים,פרחי חמניות ,צמחים , קקטוסים פקעות וזרעים מהולנד ומרחבי העולם, אביזרים נלווים כמו אגרטלים וכלי חרס.
 
להמשך הסיור לכוון רובע יורדאן שבו מבקרים בבית אנה פרנק ,כנסיית ווסטרקרק Westerkerk ושוק עשר החתולים  Ten Katemarkt.
אמסטרדם שוק הפרחים הצף Bloemenmarkt
 
אמסטרדם כנסיית פרוטסטנטית Westerkerk
כנסיית פרוטסטנטית   Westerkerk 
Prinsengracht 281   רובע Jordaan
זמני הביקור בחודשים אפריל-ספטמבר בשעות 11:00-15:00.
מידע
בנייתה הסתיימה בשנת 1638, והיא הגדולה בהולנד,רמברנט גדול ציירי הולנד קבור בכנסיה זאת אך אף אחד אינו יודע איפה בדיוק,בכנסייה זאת הוכתרו מלכי הולנד,המלכה העכשווית והמלך נישאו אף הם בכנסיה.מגדל הכנסייה הבלתי רגיל נתרם בידי קיסר אוסטריה מקסמילן.
 
הבניין בצורת מלבן,רוחבה של הכנסיה 28 מטר וגובהה 28 מטר,ויש בה 36 חלונות,הכנסייה שופצה בשנים 1985-1990,מגדל הכנסייה בגנון מסורתי של ימי הביניים,גובהו מעל ל 85 מטר,פעמון הכנסיה שוקל 7.5 טון,בשנת 1727 הוכנס אורגן לכנסייה.
 
אטרקציה לילדים ולתיירים הוא הטיפוס למגדל,כאשר מגיעים לצריח נשקף נוף אמסטרדם,המבט מעל ממחיש לכולם על האתרים שנמצאים בעיר ,רחובות ומבנה התעלות.
אמסטרדם כנסיית פרוטסטנטית Westerkerk
 
אמסטרדם אלקמר תחנת הרוח בכפר Zaanse Schans
תחנת הרוח בכפר  Zaanse  Schans
תחבורה יציאה ברכבת מהתחנה המרכזית של אמסטרדם.כל רבע שעה יוצאת רכבת לכוון, נסיעה  בכל רכבת שיוצאת לכיוון אלקמר  Alkmaar אורכה של הנסיעה כרבע שעה ,יורדים ב  Koog תחנת zandijk  כאשר יורדים מסע של 10 דקות יוביל על פי השילוט לתחנה ולכפר.
מידע
מתחם התחנות והבתים ממוקם תשעה קילומטר צפונית לאמסטרדם , המקום משמר את חיו כפי שחיו במאה השבע עשר עם תלבושות ומבנים וצורת החיים,השורשים שלה עם בתי עץ צבועים, טחנות רוח הפועלות עדיין  ומחסנים לאורך הנהר Zaan. בבית  Schans  Zaanse  קיים מפעל לנעלי עץ בכל מיני גדלים וצבעים ערוכים על פי שיטות מסורתיות  בעבודת יד, מאפייה,מוזיאון שעונים.
 
ברור שכיום רובו תיירותי , בסביבה חלק מהמבנים מקוריים וחלק הועברו ממקומות אחרים במדינה על מנת להקנות אוטנטיות למקום.
 
הכניסה לחלק מן המבנים הכניסה חופשית חלקם בתשלום, אך בחלקם סגורים כיוון שמשמשים את תושבי המקום למגורים, כאשר חולפים על פני רחוב המגורים  Stationstaat, ריח שוקולד עולה לאפכם ,זה מגיע ממפעל השוקולד והמוזיאון הצמוד אליו, לאחר הביקור בתחנת הרוח Bleeke Dood שפירוש שמו המוות החיוור , עוברים מעל לגשר שעל נהר  zaam  ניתן לבקר בטחנות הרוח של   Schans Zaanse  והבתים הישנים של  Lagedijk משמאלכם.
אמסטרדם אלקמר תחנת הרוח בכפר Zaanse Schans
 
אמסטרדם פארק וונדל Le Vondelpark
פארק וונדל   Le Vondelpark
כניסה חופשית
נמצא מדרום ליידספליין למדי ליד של Rijksmuseum, Stedelijk Museum ו מוזיאון ואן גוך.
מידע
הפארק הגדול בעיר ממוקם במקום מרכזי בעיר,קל להגיע אליו וממנו לאטרקציות פופולריות בעיר,למעשה מרבים לבקר אותו תיירים ומקומיים במיוחד בחודשי הקיץ.
 
הפארק נבנה בחלק העתיק של העיר בשנת 1865 ,בסגנון גן אנגלי,ונראה כתמונת טבע בעיר,בתחילה שמו היה הפארק החדש, אבל הוא נקרא לבסוף על שם   Joost van den Vondel  משורר הולנדי נערץ במאה ה  17 , כאשר הגן נפתח הוא שימש את התושבים לטיול ואת רוכבי הסוסים לרכיבה,בשנת 1877 הפארק היה כל כך פופולרי,ולכן הוגדל שטחו ב50% .בהתאם לגידולה של העיר ונבנו באזור בגלל מרכזיותו מוזיאונים.
 
ישנם המבקרים בגן רק לצורך טיול ושאיפת אויר טרי,קיימים מספר מסלולי אופנים בפארק,רוכבי גלגיליות מקיימים ימי החלקה במשך השבוע, קונצרטים חינםמקבלים באוויר הפתוח בקיץ ליד בימת התזמורת של הפארק.
 
ליד הכניסה ב  Eeghenstraat  מתקיימות  הופעות תיאטרון ומופעי מוזיקה בתיטרון האוויר החופשי והעורך הצגות בחינם ,בחודשים יוני-אוגוסט ,במשך חמישה ימים בשבוע .

אטרקציות נוספות הן פסלו של המשורר Vondel,  כיפת הברזל היצוקה מעל בימת התזמורת למופעי המוזיקה ,לונה פארק לילדים  Groot Melkhuis  עם מגרש משחקים לילדים  וכמובן  מוזיאון הקולנוע עם המרפסת האהובה על המבקרים.
 
לילדים ששה מגרשי משחקים שונים ישנם בגן, ספסלים נמצאים מתחת לעצים,מגרש גדול יש ליד מגרש המשחקים   Groot Melkhuis , מיתן לשכור גלגיליות ליד הכניסה,ומסעדת פנקייק נמצאת במקום,תיאטרון לילדים המופיע ללא תשלום בין החודשים 15 במאי עד 15 בספטמבר,ההופעות בימי רביעי אחרי הצהרים,וביום ראשון אחר הצהרים  במוזיאון הקולנוע סרטים לילדים,
 
בגן ממוקם מוזיאון הסרטים הפופולרי,אנשים טוענים כי המקום טוב יותר ממוזאון ,כאשר יש בו יותר מ  30.000 סרטים שונים,
אמסטרדם פארק וונדל Le Vondelpark
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור