דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

צפת אטרקציות חינם

 
 
צפת סיור בעיר

תחילת הסיור ברחוב ירושלים פינת רחוב האר"י ,נקודת הירידה בית וואהל והכיפה ממול עולים למכללת צפת (בית החולים רוטשילד לשעבר) ממול גן רוטשילד,בית בוסל לשעבר,ממשיכים ברחוב ירושלים לכוון כיכר הדוידקה חולפים על פני מבנה העירייה , בכיכר הדוידקה שירותים עירונים בתשלום,מבקרים בעמדת הפילבוקס למרות שאיננה עגולה,ממשיכים במדרון על סמטת מדרגות עולי הגרדום,עוצרים בהצטלבות עם רחוב חתם סופר,פונים ימנה וממשיכים לאורך רחוב חתם סופר עד כיכר הפחם(כיכר מגינים) .

משם ממשיכים ברחוב בר יוחאי ,לכוון סמטת משיח ,חולפים משמאל על פני סמטת מדרגות ראשונה ,ממשיכים עוד כמאה מטר ועוצרים בתחילת סמטת המשיח הצרה,בסוף סמטת המשיח פונים שמאלה ברחוב סמ' ב' עד הקמרון והבתים,משם חוזרים לכיכר הפחם (המגינים) .


צפת סיור בעיר
 
צפת בית הקברות העתיק

כניסה חופשית

איך להגיע  במדרגות הנכנסות לבית העלמין מתחת לבית הכנסת הארי הספרדי הממוקם בקצה רחוב הארי,בתחתית המדרגות מצד שמאל מוביל שביל אל עבר מקווה הארי.

בבית הקברות העתיק של צפת ,המיועד לקבורת יהודים, משתרע על המדרון המערבי של העיר,זקני צפת משערים כי בית הקברות החל לפעול לפני 2000 שנה,בבית הקברות קבורים בו גדולי הרבנים בעיר כמו:יוסף  קארו,הארי רבי יצחק לוריא,הרמ"ק ,רבי בירב,הינוקא ,קברו הכחול של רבי ליבל בעל הייסורים, וכמה קברים מהמסורת היהודית : קברו של פנחס בן יאיר חותנו של שמעון בר יוחאי,חנה ושבעת בנותיה.

הרבה מההיסטוריה של בית הקברות ,נסמכת על אגדות זקני צפת ומידע מועט מאומת היסטורי ארכיאולוגי ,אל מול סיפורי הקבלה והניסים,לבלבול הגדול מעבר למיסטיקה ,נוסף העדר רישום מדייק של קברי הנפטרים הקבורים בחלקות השונות,כתוצאה מאובדן ספר הקבורה ומסמכים של חברת קדישא של בית הקברות.


צפת בית הקברות העתיק
 
צפת אנדרטת הדוידקה

האנדרטה ממוקמת מול תחנת משטרת המנדט,לאחר הליכה מישורית ממפגש הרחובות ירושלים והארי ,במרכז רחוב ירושלים, הדווידקה שימשה כנשק יעיל להפחדת התושבים הערביים בעיר צפת בימי מלחמת העצמאות הרעש אשר יצרה באפקט הנפילה, גרמה להם לברוח מן העיר.

 

מרגמת הדווידקה הינה יצור עצמי של מרגמה בתקופת מלחמת השחרור,לכול אחת משלושת חטיבות הפלמ"ח נמסרו שתי מרגמות, מבין שש מרגמות שיוצרו בסך הכול,בתכנונו של דוד ליבוביץ .

 

הדווידקה שפותחה ויוצרה בישראל הגיעה עם כוח הפלמ"ח לעיר צפת,בתחילה הוצבה בבית הכנסת הארי בצפת ושימשה להפגזת השכונות הערביות בעיר,היא מילאה תפקיד בעל ערך בלחימה.


צפת אנדרטת הדוידקה
 
צפת סמטת המשיח הסמטה הצרה ותלולה ברחוב רשב"י ליד בית 47 ,זאת סמטה היורדת בשורת מדרגות שגובהם גבוה מהסטנדרט של גובה מדרגה רגילה,המעבר שבסמטה צר (רוחבה כשישים סנטימטר) ומאפשר למעבר רק לאדם אחד מפאת רוחבה הצר, שמה של הסמטה קשור לסיפורה של יוכבד הקשישה.

 

סמטת המשיח פונה לעבר קברו של הרשבי ,על פי האמונה המיסטית (ספר הזוהר)שהחלה לצוץ במאה ה 16, המשיח אמור להיכנס לעיר מכוון הקבר (על פי האמונה) לאחר ביקורו בקברו של הרשב"י ,רכוב על חמור לבן ומשם יפנה לביקור בירושלים.

 

מיד שמתחילים לרדת במדרגות הסמטה,בצדה השמאלי נמצאת דירתה של יוכבד רוזנטל הזקנה אשר נהגה לשבת בפתח הסמטה בכל יום ולחכות לבואו של המשיח. עד שנת 1985 בעת מותה בגיל מאה, (דירתה עברה שיפוץ ושונתה),ניתן לראות את התריסים הירוקים מיד לאחר התחלת הירידה .


צפת סמטת המשיח
 
צפת כיכר קוסוב ובית הכנסת

לאחר רעידת האדמה הגדולה בעיר צפת,שבעקבותיה נהרסו בתים רבים בעיר ,שרידים להרס של המבנים והרחובות בחלק העתיק של העיר העתיקה של צפת קבורים מתחת לרחובות ובתים שנבנו לאחר הרעש של שנת 1937,בשנת 2004 בעת שעסקו בשיפוצים במרכז לבנות ולהבנות שבכיכר קוסובו בחלקו הדרומי של בית הכנסת על שם העיר קוסובו.

תחילת הבצרות הקהילה הדתית של העיר קוסובו שבגליציה ,נעוצה במשלוח חברי קהילה לעיר צפת על מנת לעזור בשיקום העיר הקדושה לזרם החסידי באירופה,חבריה התיישבו בחלק העתיק של העיר ,ובזכות ישיבתם זאת בעיר ,ניצלו אברכי הקהילה מגורל חבריהם ובני הקהילה שנותרו באירופה והושמדו בידי הנאצים.

לאחר שקבעו בני הקהילה את מושבם ברובע היהודי הישן בצפת,החליטו בני הקהילה להקים בית כנסת שימש את בני קהילתם לתפילה,ברחוב אלקבץ שלמה 15 בצפת, בית הכנסת מוקם בסמטה קטנה שיוצאת מהכיכר , הכניסה דרך דלת כחולה ,בית הכנסת שימש גם כבית מדרשו של אברהם דב מאבריטש .


צפת כיכר קוסוב ובית הכנסת
 
גבינות המאירי בצפת

כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.

החנות באזור צפת בגליל כתובת רחוב יב 62 עיר עתיקה צפת

טלפון לתאום 04-6921431, 052-3721609 

שעות פעילות  בימים א – ה  08:00-15:00, ביום שישי  וערבי חג 08:00-13:30. שבת סגור.

 

המחלבה קיימת מעל 165 שנים,היא ממוקמת במבנה עתיק ברובע היהודי בצפת,

לאחר החליבה  נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות,או יוגורטים ומוצרי חלב שונים.


גבינות המאירי בצפת
 
צפת יד לנופלים בתש"ח
יד לנופלים בתשח בצפת
אנדרטת נופלי העיר במלחמת העצמאות
האנדרטה ממוקמת בגן מצודת העיר צפת
מידע
האנדרטה לזכרם של 42 הנופלים במלחמת העצמאות בצפת, האנדרטה ממוקמת על  פסגת ההר בגן הציבורי הגדול.
צפת יד לנופלים בתש"ח
 
צפת מסגד שייח עיסא

מסגד שייח עיסא בצפת

הביקור חופשי

שרידי צריח המואזין מסמלים את מסגד שייח מוסא הממוקם במרכז גינה,המגדל מוקף בשבכת ברזל ומשומר בידי המוסלמים .

צפת מסגד שייח עיסא
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור