דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עמק יזרעאל אטרקציות חינם

 
 
הרי הגלבוע תצפיות

לצערי הביקור בתחילת נובמבר 2012 , שהיה במזג אוויר מקסים של קרירות קלה וראות נפלאה ,חסר את חווית הפריחה , ביקור שהקדים במספר חודשים ,את האירוע המרכזי של הפריחה , אבל הירוק הנשקף לעיניים ונקודות התצפית עזרו לבלוע את הגלולה .

ביקור חוזר נערך בתחילת מרץ 2014 רשמיו מצורפים למאמר זה .

בעת שנוסעים על כביש הסרגל ממגידו לכוון עפולה נפנה ימינה לכוון ישובי חבל תענך בכביש מספר 675 , עד צומת יזרעאל ,שם נפנה ימינה על פי השילוט למעלה נורית , ממשיכים עד שנתקל בשלט הכוונה להר ברקן , מרחוק נראה את מגדל התצפית המוצב על כיפת ההר, חונים בחנייה וממשיכים בשביל העולה בצורה מדורגת כמאתיים מטר לתצפית.

     


       

הרי הגלבוע תצפיות
 
הרי הגלבוע תצפית מפסגת שלוחת הברקן

נקודת הביקור הראשונה בשלוחת הר ברקן נחשבת לשנייה בגובהה ברכס הגלבוע ,גובהה מגיע קרוב לחמש מאות מטר, ממגרש החניה עולה שביל מתון שאורכו מאתיים מטר לכיפת ההר שעלייה ניצב מגדל תצפית ממתכת גבוה,( אין לטפס על המגדל) מתחתיו רחבת תצפית של שלוש מאות שישים מעלות לנוף מסביב, בחלק המערבי של ההר ממול ובמדרונות נראה את הישובים הערביים שברכס,שמהם יצאו הכנופיות בניסיון לכבוש את ההר בעת מלחמת השחרור ,הם גם ניצבו מעבר לקו הירוק בתקופה שבין מלחמת השחרור למלחמת ששת הימים.

הרי הגלבוע תצפית מפסגת שלוחת הברקן
 
הרי הגלבוע תצפית נחל חרוד מתל יזרעאל

תצפית נחל חרוד מתל יזרעאל

איך להגיע לחניון קק"ל ליד תל יזרעאל

לאנשים המגיעים ממרכז הארץ בנסיעה על כביש נחל עירון ומשם לצומת מגידו,בהמשך לפנות לכביש הסרגל שמספרו 65 לכוון העיר עפולה,בצומת הסרגל יש לפנות ימינה לכביש 675 וממשיכים עד צומת יזרעאל, הצטלבות כביש 60 וכביש 675, משם ממשיכים כקילומטר עד הכניסה לקיבוץ יזרעאל ,משם פונים לכביש סלול המקביל לדרך שהגענו לכוון תל יזרעל והכניסה לחניון מימינו , לירושלמים המגיעים מכוון עפולה יש לנסוע בכביש 60 עד צומת יזרעאל ומשם אותו להמשיך באותה הדרך כמו התל אביבים.

ממערב לתל יזרעאל קמה בסוף 1948 ,התיישבות קבוץ יזרעאל על שרידי כפר זרעין ,בידי אנשי הכשרת הפלמ"ח ,שאנשיה לחמו בקרב לכיבוש הכפר הערבי זירעין.

        

הרי הגלבוע תצפית נחל חרוד מתל יזרעאל
 
תל יזרעאל ועין יזרעאל

כניסה חופשית

איך להגיע מהמרכז דרך נחל עירון לצומת מגידו,לפנות בכביש הסרגל לכוון עפולה,בצומת הסרגל ימנה עד לרמזורים צומת יזרעאל,ממשיכים עד לכניסה לקבוץ יזרעאל,משם לקחת את הדרך לתל ולחנייה של חניון קקל,נקודת ההתחלה.

תל יזרעאל שולט בגובה 70 מטר מעל עמק חרוד ועמק יזרעאל,על התל אנדרטת לזיכרון 22 חללי הפלמח,חניון מטופח,מרפסת תצפית ובוסתן חיקוי של הבוסתן המקראי של נבות,על התל שרידי הכפר הערבי זרעין.

 

תל יזרעאל ועין יזרעאל
 
הרי הגלבוע מעט על הקרב של שאול בפלשתים

סיפור עלייתו של שאול למלוכה מקובע לסוף תקופת השופטים שבה גברו ההטרדות של הפלשתים שאול שהיה רועה נבחר להיות מלך בזכות אומץ ליבו והוכתר כמלך בידיו של שמואל הנביא, אכן ההיסטוריה מוכיחה כי צבאו של שאול הצליח בכול הקרבות להכות באויביה של הממלכה, ומנע את כיבוש רכסי ההרים כנקודות שולטות .

אל שטח הקרב בעמק יזרעאל החלו הפלשתינאים בציר שיצא מאזור מעיינות אפק ליד ראש העין, הם התמקמו בתחילה באזור שונם , לעומתם התכנסו כוחותיו של שאול שיצאו ממלכת יבוס מאזור גבעת שאול המקראית, לאזור מעין חרוד ,כיוון שהתקרבות הכוח הפלשתינאי למחנהו הניעו אותו להזיז את כוחותיו כשגבם לגבעת שאול של היום, הכוח הפלשתינאי התייצב למרגלות גבעת המורה ,אין יודעים במדויק את נקודת הקרב ,אך תוצאותיו מתוארים בספר התנ"ך.


הרי הגלבוע מעט על הקרב של שאול בפלשתים
 
הרי הגלבוע סיור למעין יזרעאל

איך להגיע לחניון קק"ל ליד תל יזרעאל

לאנשים המגיעים ממרכז הארץ בנסיעה על כביש נחל עירון ומשם לצומת מגידו,בהמשך לפנות לכביש הסרגל שמספרו 65 לכוון העיר עפולה,בצומת הסרגל יש לפנות ימינה לכביש 675 וממשיכים עד צומת יזרעאל.

ממשיכים מצומת יזרעאל ,עוברים את הפניה לדרך נוף הגלבוע ליד מתחם סקי בגלבוע נכנסים לירידה בשביל עפר עביר ,המתחיל בפניה שמאלה קצת מעט אחרי כקילומטר לכוון עמק חרוד,ממשיכים על דרך העפר כקילומטר ועוצרים בחניון עין יזרעאל .
 


הרי הגלבוע סיור למעין יזרעאל
 
הרי הגלבוע תצפית מכתף שלוחת שאול בחלק הצפוני של רכס הגלבוע ממוקמת תצפית כתף הר שאול בגובה של כשלוש מאות מטר מעל פני הים,המהווה חוויה נחמדה ותצפית על העמק ובריכות הדגים הפזורות בו ,כתף הר שאול מהווה גם נקודת יציאה לסיור בנקודות תצפית נוספות כמו להר גיבורים שעליו שרידי הכפר הערבי מזר שתושביו נמלטו ושנהרס לאחר המלחמה ( סגירת חשבון רצח הסמל רוזנפלד משה).

שביל התנ"ך

שביל התנ"ך הוא מסלול מעגלי היוצא מפסגת השלוחה, הסובב את פסגת שלוחת הר שאול, שביל שאיננו ארוך ומתאים בחלקו לעבירות עגלות ילדים, לאורכו של המסלול המסומן בסימוני הקק"ל הירוקים ,נטועים שלטים המספרים את ספור הקרב ומהלכיו ואת סיפורו של המלך שאול בקרב.

לקראת סיומו של מסלול התנך קיימת צומת המאפשרת לסיים את הסיור ולהגיע בחזרה לחניון ,אך ניתן להמשיך את הסיור עד מפגשו עם כביש האספלט וממנו להגיע בחזרה לחנייה או להמשיך כלפי למטה לחניון התחתון .


הרי הגלבוע תצפית מכתף שלוחת שאול
 
הרי הגלבוע מצפה תל יזרעאל האנדרטה להנצחת חללי אנשי הפלמ"ח האנדרטה לזכרם של חברי הכשרת הפלמ"ח שנפלו בניסיונות כיבוש האזור וכפר זרעית הערבי, האנדרטה ממוקמת במרכז ומעט במדרון המזרחי ברכס התצפית , לאחר עצירה קלה ,ממשיכים בשביל המוליך למרפסת התצפית.

האנדרטה בצורת פירמידה מאבן היושבת על בסיס והמתנשאת לגובה ,על צדה של האנדרטה מובלטת טבלא שעליה חקוקים שמות עשרים ושתים הנופלים מהפלמ"ח לכיבוש האזור .


הרי הגלבוע מצפה תל יזרעאל האנדרטה להנצחת חללי אנשי הפלמ"ח
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור