דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו אטרקציות חינם

 
 
נחל נעמן ביקור בשמורה(שביל נעמן)

לנחל נעמן ולשביל הסיור ניתן להגיע בשתי דרכים :

הכניסה הדרומית בנסיעה בכביש 4 בחלקה הצפוני של קריית ביאליק, פונים לכוון מתחם הקניות ביג לשדרות חן ממשיכים ישר כחצי קילומטר לכוון השוק שם ממשיכים מעט ומגיעים לחניית הרכבים ליד השלט של קק"ל המכריז על שביל נחל נעמן.

לכניסה הצפונית ממשיכים לנסוע על כביש 4 ,אחרי צומת מתחם ביג ,עוד כאלף שש מאות מטר עד לתחנת הדלק טן ,ממשיכים לכוון מזרח עוד כמעט קילומטר עד לחנייה ליד שלט של הקק"ל ,חונים עוברים את השער ומתחילים בסיור.

סיפורו בקצרה של נחל נעמן ,סיור בשביל ההליכה שלאורך גדותיו, ומעבר על   גשרי המתכת שמעליו הצבועים בצבע ירוק.

תחילתו של נחל נעמן בשכונת עין אפק כאשר בהמשך הוא חוצה את עמק זבולון ולבסוך נשפך בחלקה הדרומי של העיר עכו, המים מגיעים והזורמים בנחל בעבר הגיעו מירידת גשם ליובליו נחל אבליים ונחל חילזון שלאחר החורף הופכים שוב לנחלי אכזב.

נחל נעמן ביקור בשמורה(שביל נעמן)
 
עכו מסגד מסגד אל-בחר או מסגד אל-מינה בכינויו מסגד הים

לאחר סיום השלטון הצלבני בעיר עכו בין השנים 1191-1291 ,עברה עכו לשליטת השלטון העותומאני בשנת 1517 ,אז הוקם כמסגד סינאן באשה כראשון בעיר עכו, ולכן נחשב המסגד העתיק בעיר עכו ,המסגד נבנה במיקומו הקודם, ליד ח'אן אל-פראנג' במאה השש עשר, אז נקרא מסגד סינאן באשה או מסגד סנאן פאשא.

המסגד החליף את שמו לאל-בחר או מסגד אל-מינה (הנמל) בתקופת שלטונו של הפחה הדרוזי דאהר אל עומר, אז נחרב המסגד ברעש אדמה ,בתקופת שלטונו של השליט שאחריו אחמד גז'אר פחה.

השליט הבא של עכו סולימן פחה ,הקים את המסגד בשנית במיקומו הקיים בנמל עכו בכיכר ונציה, הוא שימש ומשמש גם כיום ,את דייגי עכו בטרם צאתם לעבודתם ,על מנת לשאת תפילה לברכה לדייג טוב ולתפילת ברכת הדרך כמו אצל היהודים,

לאחר שהוקם המסגד בשנית ,החלו תושבי העיר לכנות את המסגד : אל באחר (הים), מסגד ג'יריני (האסם) כהשלכה למושגים החקלאיים אסם התבואה אסם שלל דגים, יש שכינו אותו בפשטות אל מינה ( הנמל) משום מיקומו.

עכו מסגד מסגד אל-בחר או מסגד אל-מינה בכינויו מסגד הים
 
עכו חפיר החומות המזרחיות

החפיר ממוקם בכניסה לחומות העיר העתיקה ושער היבשה מצד צפון מזרח,50 מטר מהגן הקסום בכניסה לעיר העתיקה .

הכניסה ללא תשלום,פתוח בכל שעות היום.

 

על מנת להגיע לחפיר אין להיכנס לעיר העתיקה אלא, במרחק של בין חמישים למאה מטר , קיימות מדרגות היורדות לחפיר,מדרגות אלו גם יורדות לתעלות המגן הנמצאות למרגלות החומות בחלקם החיצוני.

 

על פי הממצאים נחפרו תעלות מגן אלו להגנת חומות העיר במאות השמונה עשר והתשע עשר, משערים שתעלות אלו שימשו כהגנה מפני פריצת כוחותיו של נפוליאון ,אשר טוענים כי המקום הקרוב אשר הגיע אליו היה תל עכו ממזרח לעיר.

עכו חפיר החומות המזרחיות
 
עכו הנמל הפנימי (כיכר ונציה כיום)

בהתבוננות במפות מסוף המאה השמונה עשר ניתן להבחין במעגן פנימי שהיה בתוך שטח כיכר ונציה של היום מאחורי נמל הדייגים, שם ניתן להבחין בפתח טבעי או מלאכותי ששימש לכניסת מים ואוניות למעגן הפנימי, אלא שהנמל הפנימי פנה לכוון דרום ובעת שנכנסו המים הם סחפו פנימה חול שגרם לסתימתו.

לכן נוצר הצורך להרחיק את סחף החול מהנמל הפנימי, ישבו מהנדסי האבירים הצלבנים הטמפלרים והחליטו לשפר מנהרה קיימת מכוון מזרח ממש מקו הסלעים המקיף את המעגן הפנימי, מנהרה שתגביר את השימוש בהכנסת מים למעגן הפנימי ממעיינות מליחים ,שנבעו במקום על מנת שידחקו את הסחף החוצה מהמעגן .  

מניחים שהנמל הפנימי נוצר בתקופה ההלניסטית ,על מנת לאפשר עגינה בנמל הפנימי לספינות קלות בעלות קוער נמוך, נמל פנימי זה יובש וחוסל בתקופת המושל אחמד אל ג'אזר בסוף המאה השמונה עשר ,בעת שביקש להקים את חאן אל עמדאן ומאידך לתת תשובה לאוניות גדולות ולעגון בנמל החיצוני ולכן שודרגו והורחבו הרציפים בנמל המים העמוקים.

עכו הנמל הפנימי (כיכר ונציה כיום)
 
עכו חאן א שווארדה - חאן הסוחרים

החאן ממוקם בפינה הצפון-מזרחית של עכו העתיקה .

מידע

החאן היחידי שהוקם בצמידות לחומת העיר, בחלקו הדרומי שכנו בעבר בתי מלאכה לבניית סירות ותיקונן ,החאן שימש את הסוחרים המקומיים ובעבור שיירות של סוחרים שהגיעו לעיר,החאן ממוקם בחלק הצפון-מזרחית של עכו העתיקה ,פרט נוסף המפריד את החאן מיתר החאנים בעכו, הם חדרי הלינה שהוקמו רק בחלק הדרומי והמערבי .

 

החאן עצמו כולל חצר מוקפת מבנה בצורת מרובעת ,משערים כי חאן זה הוקם בסוף המאה השמונה עשר, בעת הסיור בחאן נבחין במרכז החצר שוקת להשקיית בעלי חיים, לחאן שנבנה כך משערים בתקופה העותומאנית, הינו  בן קומה האחת , לחאן הייתה כניסה יחידה בפינתו הצפון-מזרחית , על פי הממצאים, פתחים נוספים נוספו לחאן בחלק הדרומי והצפוני בתקופת שלטון הבריטי בישראל.

עכו חאן א שווארדה - חאן הסוחרים
 
עכו השוק העממי העתיק בעיר העתיקה

השוק פתוח כל השבוע משעות הבוקר המוקדמות עד אחר הצהריים, בסביבות השעה 17:00 מתחילים חלק מסוחרי השוק לסגור דוכנים והחנויות.

לשוק כניסות רבות מהסמטאות שמתחברות לרחוב השוק הראשי, ניתן להיכנס בכניסה העליונה לשוק: כאשר נכנסים לעיר העתיקה ,מרחוב חיים וייצמן, פונים לרחוב צלאח-א-דין וחונים בחניון השוק הקטן, או מומלץ לחנות ולהשתמש ברחבה החנייה הגדולה הקרובה יותר בתשלום ,חנייה הממוקמת בכניסה לעיר העתיקה. ברחבה הנקראת כיכר פרחי, שסביבה חומוסיות רבות ומסעדות נוספות קטנות .

מהחניה נכנסים לכיכר חיים פרחי, ומשם ממשיכים לשוק ,ניתן להיכנס מרחוב מרקו פולו מימין דוכן הפלאפל, השוק מחולק לשלושה רחובות המתחברים זה לזה, המוליך מכיכר חיים פרחי עד לנמל הדייגים רחוב השוק הראשי מתפתל תחילתו ברחוב מרקו פולו, וממשיך לרחוב בנימין מטודלה, ומשם לרחוב פאכר א-דין, ומשם לבסוף מגיעים לכיכר ונציה ולנמל הדייגים .

עכו השוק העממי העתיק בעיר העתיקה
 
עכו ספור המגדלור

בשמותיו הנוספים מגדל הדגל או מגדל המחוז.מידעהמגדל בפינה הדרום-מערבית של חומת עכו העתיקה נקרא בורג  סנגק.

על מנת להגיע אליו אחת הדרכים ללכת על חומת העיר הנמשכת לאורך החוף מכוון נמל עכו לכוון הצפון ,לאחר שחולפים על פני הכנסייה היוונית ניצב מגדלור העיר המודרני ,על קירותיו צבועים קוביות צבע בשחור לבן, אין אפשרות להכנס אליו, זהו המגדל היחידי אשר מדרגות ממנו יורדות לתוך המים.

עכו ספור המגדלור
 
עכו מגדל אי הזבובים

למעלה משלושת אלפים חמש מאות שנים פועל נמל עכו מחוץ לחומות המערביות  של העיר, שער הים מאפשר כניסה לתוך חומות העיר העתיקה של יפו, על פי המחקרים שימש המפרץ כמעגנה ונמל בתקופות הפניקית ,הלניסטית,הרומאית,האסלאמית, העותומאנית  ותקופת המנדט הבריטי .

 

כאשר מסיירים בנמל מבחינים בשני שוברי גלים ,השובר הדרומי המשוערך מהתקופה הפרסית ,עליו הולבש שובר גלים חדש  ,שנבנה על הישן, שובר הים השני המזרחי משוערך לתקופת  איבן טולון.

 

בסמוך לשובר הגלים המזרחי, ממוקם אי הזבובים ועליו מגדל שמירה נוסף ,מגדל זה שימש אף כמגדלור בתקופה הצלבנית,משערים כי שוברי הגלים הראשונים נבנו תקופה ההלניסטית  במאה השמינית לספירה.

עכו מגדל אי הזבובים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור