דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מטולה אטרקציות חינם

 
 
תל חי אנדרטת האריה השואג

אנדרטת האריה השואג תל חי

כניסה חופשית

ניתן לבקר בכל שעות היום באנדרטת הארי השואג הממוקם ליד בית הקברות של תל חי.

 

איך מגיעים   בנסיעה לכוון מטולה בכביש מספר 90 , לעבר כפר גלעדי, משגב עם, מנרה ומרגליות. מיד לאחר הפניה שמאלה ישנה פניה נוספת שמאלה, המובילה אל המכללה ואל חצר תל חי. הפניה הראשונה מהכביש שמאלה מובילה אל כפר גלעדי. פניה ראשונה ימינה מובילה אל אנדרטת הארי השואג ואל בית הקברות של תל-חי  וכפר גלעדי.

 

תל חי אנדרטת האריה השואג
 
מטולה בית המועצה
בית המועצה במטולה
בית פיקא ובית פקידי הברון אשר שוחזר והפך לבית מועצת מטולה.
כאשר עלתה מושבת מטולה להתיישבות בשנת 1896 גרו מתיישביה הראשונים בחושות חרבות למחצה ,שנותרו מידי האריסים הדרוזים והבדואים אשר עבדו את אדמותיה של משפחת גומבלט מצידון.
 
בשנת 1897 הוקם מבנה האבן הראשון מבלוקי גיר שנחצבו במחצבה שנפתחה במקום, מבנה  ציבורי זה יועד למגורים והמשרד של פקידי הברון רוטשילד,מבנים לפקידי הברון  הוקמו בכול מושבותיו , על מנת לספק תשלום תמיכה חודשי לעזרה ,לחלק כלי עבודה ובעלי חיים למשפחות של המתיישבים החדשים במושבותיו.
 
למעשה בבית פקידי הברון השתמשו אנשי הברון בעת שביקרו במושבה מטולה תושבי מטולה כינו אותו בית קלבריסקי על שם הפקיד האחראי , במבנה נערכו גם חתונות וחגיגות בעת ההיא, גם האגרונום אהרון אהרונסון שנשלח למושבה ללמד את המתיישבים החדשים את עבודת החקלאות המודרנית , טיפוח זנים חדשים המותאמים לאזור ולקרקע, טיפוח בעלי חיים .
 
חלק מרצונו לראות את איכרי המושבה בבתים מרווחים וטובים יותר נתנו את הדחף לפנות אל האיכרים על מנת שיהרסו את החושות וימהרו לבנות את מבני האבן הקבועים שלהם,הוא הזמין מהנדס צרפתי יהודי לעזור לו בתכנון הרחוב הראשי ובתי האיכרים החדשים.
 
חל עיכוב בבניה כיוון שהברון רצה בנייה בסגנון אירופאי והאיכרים התעקשו על סגנון שכולל גם קשתות ועמודים כמנהג הערבים בישראל, ויכוח זה עיכב את בניית הבתים בשנתיים עד אשר הסכים הברון לבקשתם.
 
ברחוב הראשונים המתוכנן נבנו ,בתים לאיכרי המושבה וכן מבני ציבור,בית ספר,בית כנסת,בית לרוקח של המושבה,בית למיילדת כיוון שהיה קשה להעביר את היולדות ללידה במושבה אחרת בעיקר בחורפים הגשומים.
 
 למזלם של במתיישבים אהרונסון נימנה גם על אנשי אגודת השומר וסיפק להם נשק ולימד אותם את תורת ההתגוננות מפני הפורעים הדרוזים והבדואים שהציקו להם ביום ובליל.
 
כיום הפך המבנה בן שתי הקומות שהורחב מאז הקמתו למבנה המשמש את מועצת המושבה מטולה.
מטולה בית המועצה
 
כפר סולד גן הפסלים
גן הפסלים בכפר סולד
הכניסה חופשית
נוסעים בכביש מספר 99  מקריית שמונה לכיוון רמת הגולן.
מידע
אוסף פרטי של האמן צביקה ,ממוקם לפני שער הכניסה לקיבוץ,כשאר האמן השתמש במכונות חקלאיות אשר סיימו את תפקידם,ובאבני בזלת מהאזור.
 
בגן מוצגים טרקטורים ומכונות חקלאיות מןהעבר, לצד פסלי אנשים ובעלי חיים העשויים מאבן המקום וממחישים למבקרים כיצד נראו החיים של פעם.
כפר סולד גן הפסלים
 
צומת סאסא מערת פער
מערת פער
בשמו הערבי שיח וואהיב. בזכות קדושתו לא נכרתו עצי האלון בחורשה מסביבו.   
כניסה חופשית ,פתוח בשעות האור
איך להגיע בנסיעה על כביש הצפון,בפנייה בכביש הצר לכיוון הר אדיר.המערה ממוקמת כשני קילומטר דרומית לצומת סאסא, קיים שילוט מכוון לשמורה ולמערה,קיים חניון לרכבים ממלו למערה מעבר לכביש, המערה עצמה מרוחקת כמאה מטר מדרום לכביש 899, מסלול סיבובי קצר מקיף את השמורה.
מידע
מערת פער היא למעשה בולען אשר המים היורדים בעונת החורף ,מהרי הסביבה, הר אדיר,הר סאסא,מסביב למערה יער ים תיכוני  ובו עצי אלון,עוזרר ,צמחיה אופיינית לאזור,בסתיו ובחורף פורחים כרכומים,סתוונית, יש להיזהר מהחלקה בעונת החורף,סביב מערת פער והבולען נרקמו אגדות רבות. בתוך בולען סאסא ישנו סדק, שהורחב כתוצאה מהמסה קארסטית של המים . כשהסדק הורחב נוצרה מערה והיא מכונה מערת פער. המערה הולכת ומורחבת מידי חורף.
 
הכניסה אליה אפשרית, המעבר נעשה צר יותר ויותר ככל שמעמיקים ללכת. מהנקודה בה לא ניתן להתקדם עוד יש לחזור באותה דרך החוצה.
צומת סאסא מערת פער
 
חניון פארק נחל קדש התחתון
חניון פארק נחל קדש התחתון
כניסה אינה בתשלום קיימת נגישות לנכים,  
אזור  הגליל העליון
איך מגיעים  שבעה קילומטר דרומית לקריית שמונה , בתחילת נחל קדש בעמק החולה. 
מידע 
הפארק מיועד לפיקניקים , הוא כולל שולחנות,ספסלים,פינות מנוחה ופיקניק,מתקני מנגל ,גשרון עץ,צמחיה ופינות מוצלות, ברזיות מים, מתקני משחק לילדים , ,שבילי הליכה ,כולל שביל הפלמח המספר את סיפורו של כיבוש הכפר הערבי נבי יושע.
חניון פארק נחל קדש התחתון
 
קבוץ ברעם תצפית אלוף משנה איציק רחימוב
תצפית אלוף משנה איציק רחימוב
הכניסה חופשית
איך להגיע התצפית ממוקמת מול הכניסה לקבוץ ברעם, על כביש הגבול הישן.
מידע
נקודת תצפית לזכרו של אלוף משנה איציק רחימוב שנהרג בהיתקלות עם מחבלים בכפר ירון ב-1990,מתחתיה גדר המערכת.
 
 לאחר שמחנים את הרכב, הליכה קצרה על דרך עפר,מוליכה לנקודת התצפית שאינה מוכרת דייה,  מתחת לאנדרטה בקצה עמדת הטנקים, מול נקודת התצפית ניתן לראות מגדל מים בלבנון וכפרים בלבנון כולל אזור מרון א ראס שבו התחוללו קרבות במלחמת לבנון השנייה.
קבוץ ברעם תצפית אלוף משנה איציק רחימוב
 
קבוץ יפתח הקניון הקטן
הקניון הקטן ליד קבוץ יפתח
הכניסה חופשית
איך להגיע בנסיעה על כביש  כביש הצפון 886, בין סימני הקילומטר 66-65 ,נמצא הקניון הקטן,מוביל אליו סימון שבילים כחול, מומלץ  לא לעצור בכביש הראשי אלא להמשיך כמה מאות מטריםיש שילוט ירוק בצד ימין ,אם מגיעים מכיוון צומת ישע  יפתח , נכנסים שם בדרך טובה עד שמגיעים לאיזה ככר ,ובצד הימני של הכיכר יש את הסימון הכחול שמוביל לסדק.
מידע
כיום המקום מוסדר כפארק קטן, יש ירידה מהכביש אל מגרש חניה שבכיכר,  וממנו יוצא שביל מסודר אל מעבר בקר ואל הסדקים. אבני מחצבה חרוצות הוצבו בצורה אומנותית  לאורך השביל.

המבקר בקניון הקטן של יפתח ,  מבין שהוא אינו קניון אמיתי שנוצר על-ידי נחל, אלא סדק קרסטי שתקרתו התמוטטה והותירה חריץ עמוק בסלע.
 
כביש מספר 886 חוצה את הקניון, אבל מי שנוסע במהירות בכביש יתקשה להבחין בו, שכן הקניון צר וחבוי בתוך הצמחייהוחורש, סדק קרסטי שעוברים בו בעזרת יתדות, סולומות הוא קצר ולא קשה.
 
הקטע המערבי אורכו כ 100 מטר והוא הארוך יותר,כאשר נכנסים אליו נדרשת זחילה על ארבע בסיומו .
קבוץ יפתח הקניון הקטן
 
תל חי ראס אל ביאד
ראס אל-ביאד
האתר ממוקם ליד תל ברום וליד מכללת תל חי, במקום נערכת חפירה ארכיאולוגית,ברצועת קרקע הגובלת בצפון דרך הגישה לפארק התעשייה של תל חי. ממערב לשטח כביש קריית שמונה מטולה.
כניסה חופשית
מידע
תל קטן ובו שרידים למן התקופה הניאוליתית ועד תקופת הברונזה הקדומה ,אתר ארכיאולוגי פרה היסטורי, אשר שימש כמקום מגורים בתקופות:הנאוליתית, הכלכותית ובתקופת הברונזה, בפירים שנחפרו  היו חלק ממכלול קבורה גדול מאוד שהשתרע מצפון מערב לשטח הקמפוס הנוכחי של מכללת תל חי ועד למוזיאון תל חי.
תל חי ראס אל ביאד
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור