דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

טבריה והכנרת אטרקציות חינם

 
 
טבריה עין פורייה – עין קדש

בשמה הערבי עין אל מלחה

המעין ממוקם צפונית מערבית ממושבת כנרת.

 

כאשר יורדים במדרון של הכביש המוליך מכוון פורייה עילית לכוון הכנרת ,חולפים על פני אכסניית הנוער משם ישנו שילוט לעין פורייה .

כניסה נוספת לעין פורייה היא בהמשך העלייה של יער שוויץ מכוון כביש צומת  לכוון העיר טבריה חולפים על פני הכניסה למושבה כנרת ולחצר כנרת ובפנייה הבאה שמאלה עולים ליד גל האבנים הנקרא גלעד אל רול והשילוט לכוון אכסניית פורייה ותצפית יער שוויץ .

עולים בעליה ובצומת הכניסה לאכסניה פונים שמאלה וממשיכים לכוון פורייה עילית עוד כשמונה מאות מטר ורואים שילוט בצד שמאל לכוון עין פורייה ,ממשיכים לנסוע על דרך עפר המתחלפת לאספלט וחוזר חלילה על פי שילוט מסודר עד שמגיעים למעין פורייה ( הדרך עבירה לכול כלי הרכב ) .

טבריה עין פורייה – עין קדש
 
טבריה אנדרטת הטייסים התורכיים

הרצון הפולני המשותף ,לערוך סיור שתחילתו במצבת הטייסים התורכיים ובהמשך להמשיך למעין עין שריר להמשיך בדרך העפר למעין עין תאופיק (עין עקוב ) לבקר במוצב המכונה תותחי נברון,להמשיך דומה על דרך העפר ולחבור לכביש בין צומת חמת גדר ומשם להמשיך ולהשתכשך במימי חמת גדר.

הרצונות והעיניים הגדולות ,שכחו רק את מכת החום הנוראית מעל לארבעים ושתים מעלות שנתקלנו בהם בעת שביקרנו ליד האנדרטה לזכרם של הטייסים התורכיים , אדי החום הנוראיים ,שגרמו לנו על סף העילפון ,רק להישאר ברצון לקפל את רגלינו ולברוח למים של חמי טבריה .

טבריה אנדרטת הטייסים התורכיים
 
בהאיים התיישבות הבהאית בעמק הירדן בין השנים 1882-1952

הבהאיים שקבלו רשות מהשלטון העותומאני לרכוש אדמות בגליל ובעמק הירדן לאחר שחרור מנהיגם בהא אללה מירזא חוסיין-עלי בשנת 1878 מהמעצר בעיר עכו  רכשו 4 חוות חקלאיות ושטחים בחלק המזרחי של נהר הירדן בשנת 1882 ,על אדמות אלו קמו והתגוררו בהאים בין השנים 1882-1952.

חלקת האדמה הראשונה שנרכשה מהעשיר הערבי עבאס אפנדי תושב לבנון, חווה ששכנה באזור הכפר הערבי סמרה בגדה המזרחית של אגם הכנרת לשיפולי ההרים, אדמה שנרכשה מתרומות של חברי הכת הבהאית, בידי מנהיג הכת בהא אללה מירזא חוסיין-עלי, שמסר את ניהול השטחים שניקנו באזור הירדן, לאחיו הצעיר מירזא מוחמד-קולי לנהלם.
 
בחווה שעל שיטחה היו כארבעים בקתות שבהם גרו הפלאחים האריסים שעבדו את הקרקע החקלאית בהנהגת כ 4-5 מבני כת הבהאיים ,שטחי האדמה חולקו בין הנביא ואחיו, כבר בשנת 1942 ,החל משא ומתן בין הבהאים לבין אנשי הקק"ל ,לרכישת שטח הכפר סמרה על מנת ליצור רצף טריטוריאלי יהודי וגישה יבשתית ,בין עין גב המרוחקת והישובים היהודיים , כיוון שהגישה לעין גב , הייתה רק דרך הים באותה תקופה .
בהאיים התיישבות הבהאית בעמק הירדן בין השנים 1882-1952
 

תודה לאתר ynet ולמכון הכנרת לארכיאולוגיה ולרשות העתיקות ,בעזרה לכתיבת המאמר.

בשנים האחרונות נערכו חפירות ארכאולוגיות זאת העונה הרביעית ,במסגרת מכון הכנרת לארכאולוגיה ורשות העתיקות בראשות בראשות פרופ' מרדכי אביעם, באתר הנקרא בית הבק או בערבית אל עראג בשמורת בית בטיחה , הממוקמת בחלקו הצפוני של אגם הכנרת .

לדעת החוקרים שרידי הכפר בית ציידה נמצא באתר בית בק ,שחלקה נבנתה על העיר היהודית האבודה יוליאס שהוקמה בימיו של הורדוס , על פי טענות החוקרים נבנתה על חורבות בית הבק ,בחפירות שנערכו בסוף 2017 ,נתגלה בידי שני חוקרים ,בעת פינוי פסולת חפירות ,פסל חקוק על גוש סלע בזלת של לביאה, הפסל נתגלה בשלמותו כולל רעמת השער ,הזנב והניבים שבפה, הפסל שנתגלה ,דומה לממצאים דומים שנתגלו בבתי כנסת יהודיים בגולן, על כן הסברות שהפסל ניצב בפתחו של בית כנסת יהודי ,אוט בפתחו של מבנה אחר בעיר יוליאס .

אז גם נתגלו שרידים נוספים של היישוב היהודי מימי בית המקדש השני ,ממצאים אלו הביאו את החוקרים לסברה כי אלו הם שרידיו של הכפר בית ציידה ( בית הבק) או בשמה הקדום יותר יוליאס שסיפורה בכתבים נכתב בידי יוסף בן מתתיהו ובידי הצליין הבישוף ווילאלד ,בתחילת המאה השמינית שעל פי המסורת נולדו בה שלושה משליחיו של ישו השליחים פטרוס , אנדריאס ופיליפוס שהיו גם מתלמידיו הראשונים של ישו .

שלושת השליחים הללו כתובית בברית החדשה ונחשבים במסורת הנוצרית שנולדו בבית ציידה, מסורת זאת והכתובים ביחד עם הממצאים חיזקו את ההשערה שמיקומה של הכפר ציידה הוא במה שאנו קוראים בית הבק או אל עראג.

לחיזוק הסברה ,בעונה הרביעית של החפירות נתגלו שרידי כנסייה ,שהייתה חלק ממתחם מנזר מהתקופה הביזנטית ,שקיבלה את השם כנסיית השליחים , כרגע נחפר חלק מהכנסייה ונתגלו שטיחי פסיפס מרצפות הכנסייה , חלקם מחלוקי זכוכית שצופו בזהב ,נתגלה גם חלק מדוכן הכנסייה , ממצאים המתאימים לתיאורו של הצליין הבישוף ווילאלד ,בתחילת המאה השמינית על הכנסייה שנקראה על שם שלושת השליחים.

מכוון שבין הממצאים נתגלו מטבעות וכלי חרס ,המעידים על ישוב יהודי בין במאה הראשונה לשלישית ,שהיה ידוע כעיר הנעלמת יוליאס , מטבעות אלו נתגלו מתחת לארמון בית הבק ,שנבנה במאה התשע עשר בידי עבדול רחים באשה בק ,ששימש את הצבא הסורי בסוף שנות החמישים ופוצץ בידי צה"ל על מנת לפגוע במערך המוצבים הסורי .

חפירות אלו שנעשו הפכו והממצאים משמשים להוכחת שרידי היישוב בית ציידה ואת הסברה ששם אכן נולדו שלושת השליחים והכנסייה שנקראה על שמם בתקופה הביזנטית ושנבנתה לזכרם .

טבריה שרידי הכפר בית ציידה
 

ממול לקבוץ מעגן ,צץ אי יבשתי המשמש כיום כאטרקציה תיירותית ,האי נוצר עקב ירידת מפלס המים בכנרת ,כתוצאה ממחסור בגשמים לאורך השנים האחרונות ,מהטיית מקורות המים מהנחלים המובילים מים לכנרת, ומשאיבת המים לאורך השנים לצרכיה של המדינה.

כיום אין שואבים יותר מים ,לטובת קו הולכת המים במוביל הארצי ,למרכז הארץ והנגב תקוות תושבי האזור שאולי החורפים הבאים, יביאו מים לפני שנגיע לקו המים השחור התחתון , אין צורך לשחות על מנת להגיע לאי הציפורים שצומחים עליו עשבים ושיחים ,ניתן להגיע לאי בהליכה במים הנמוכים.

החשש הגדול של החוקרים ,שאם המצב יחמיר נקבל בעתיד חצי אי (חיבור יבשתי לאי מהיבשה) במקום האי שצץ וגדל משנה לשנה ,כיום נערכים במדינה ,לקראת קבלת החלטות להזרים מים מותפלים לכנרת ,ולהקים עוד מתקני התפלה ,על מנת להזרים מים בצורה הפוכה מהמרכז לחלק המזרחי של המדינה ולכנרת.

ים כנרת אי הציפורים
 

היקב הכשר ומרכז המבקרים שהוקם בידי יצחק ויצמן ,ממוקם במרתף ביתו בברחוב בן גוריון 27 בישוב בית שאן ,טלפון לתאום ביקור 054-4585727 , היקב פתוח לביקור לאחר תאום בימי השבוע ובימי שישי בשבת סגור ,ביקב המבקק מעל חמשת אלפים בקבוקי יין בשנה, מענבים שנרכשו מכרמי ענבי יין ממקומות שונים בארץ.

ניתן לסייר בסיור מודרך בעקבות תהליך יצור היין משלב הבציר והבאת הענבים ליקב הכנסתו לחביות להבשלה, עד ביקוקו בבקבוק היין, בעת הסיור ניתן ללגום דגימות ולרכוש יינות ,ליקרים ואביזרים ליין בחנות היקב.

בית שאן יקב ויצמן
 
רמת הגולן סיור בתחנות בחייו של המרגל הישראלי אלי כהן

תודה למורי הדרך הצפוניים על עזרה בהכנת מאמר זה.

חמישים שנה לאחר מותו של אלי כהן המרגל הישראלי בסוריה ,לאחר שנתיים של עבודה ומחקר ,הוקם מסלול סיור ברמה הסורית ,הנושק למקומות שבהם ביקר אלי כהן בדרכו לצרכי עבודתו.
 
מעט על האדם :אלי כהן נולד במצרים בשנת 1924 ובגיל 33 עלה לישראל , בשנות השישים גויס למוסד וקיבל זהות חדשה של איש עסקים ששמו כאמל אמין תאבת ,כפליט סורי שהשתקע בארגנטינה התבסס בה וחזר למולדתו סוריה , לאחר שובו "למולדת", רקם מערכת יחסים חברתית וכלכלית עם צמרת השלטון הפוליטית והצבאית בסוריה כאיש עסקים נדיב תורם ופטריוט לאומני סורי.
 
פירות קשריו תורגמו למעל ממאה שדרים של מידע סודי ,שנשלחו למשרדי המוסד בישראל עד שנתפס בשידורו האחרון ,דבר שהביא בסופו של דבר לגזר דין מוות בתליה שבוצע בכיכר אל-מרג'ה בדמשק.
 
יוזם הרעיון לפתח מסלול של מקומות שבהם ביקר אלי כהן ברמת הגולן לצורך איסוף המידע בעבור המודיעין הישראלי, נולד במוחו הקודח מדריך הטיולים גיל ברנר ,שחקר את הנושא והחליט להציב שלטים ופסלים ,בחלק מהמקומות במסלול שעיצב לאורך כביש 98 ,המהווה ציר מרכזי העובר בחלק המזרחי של הגבול עם סוריה ,בחלק מהמקומות במסלול ,מוצבים פסלים פרי יצירתו של הפסל יובל לופן.
רמת הגולן סיור בתחנות בחייו של המרגל הישראלי אלי כהן
 
טבריה תעלומה היסטורית בת מאה שנה בבית הקברות העתיק בטבריה

הקדמה לסיפור ולתעלומה לקברו של מאיר אינגברמן

חוות כנרת

הקק"ל הוקמה בשנת 1901 ,הכשרת הישוב הוקמה בשנת 1909,הקק"ל חרטו על דגלם את הסיסמא  "אדמות אלו שנגאלו ,לא ימכרו לעולם ויישארו לצמיתות בידי הקק"ל,לעומתה חברת הכשרת הישוב החליטה במחשבה לעתיד , כי לא מספיקה העלייה האיכותית של אנשי העליות הראשונות, ולכן נדרשת הכנת תשתית ועזרה ברוח הציונות המתגבשת, כתוצאה מכך החליטו על סיוע כלכלי נוסף שהוענק לקוני החלקות שמכרו.

על פי אגדות משנת  1904 מסופר כי בנק אפ"ק רכש ששת אלפים וחמש מאות דונם מאדמות דלייאקה בעבור ישראל בלקינד להקמת התיישבות קריית ספר, במקום להקים את ההתיישבות חוות ספר הוחלט בבנק אפ " ק והקונה בלקינד להקים חווה לאומית ציונית להכשרת אנשי העלייה השנייה.

טבריה תעלומה היסטורית בת מאה שנה בבית הקברות העתיק בטבריה
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור