דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אשדוד אטרקציות חינם

 
 
אשדוד פארק אשדוד ים

הפארק העירוני שנפתח בשנת 2013 ,משתרע על שטח של 200 דונם שבמרכזו אגם ששטחו כאחד עשר דונם, פארק הממוקם במרכז לב העיר  בקרבה למוזיאון העיר אשדוד לבית העירייה והמרינה,הפארק פתוח בכול ימי השבוע בין השעות 06:00-23:00, הפארק ונגיש לבעלי מוגבלויות.

לפארק אשדוד ים בנסיעה על רחוב מנחם בגין המתחיל בכניסה אל העיר ומכוון תחנת הרכבת ,נוסעים עד לכיכר שלפני חוף הים, שם יש לפנות ימינה לשדרות משה דיין ,בצדו השמאלי של הרחוב שטח חניה ,יש להיכנס לחניה בפארק בכניסה מספר 8 , משם ניתן להקיף את הפארק עד לשטח החניה שמיועד להופעות באמפיתאטרון ולמזרקה .

כאשר פוסעים בשבילי הפארק ,חולפים על פני דשאים, פרחים, שיחים שנשתלו וניטעו ברחבי הפארק ,מכיוון שהעיר אשדוד הוקמה על חולות החליטו פרנסי העיר והמתכננים להזכיר במעט את דיונות החולות שמהם נותרה הדיונה הגדולה לפליטה ,להותיר דיונת חול קטנה לזכר ימים עברו בחלק הדרום מזרחי של הפארק.

פארק אשדוד ים מחולק למספר גזרות ,מיד בכניסה ניתן לשחרר את הילדים למתחם משחקי הילדים והמתקנים, כאשר הילדים מתעייפים כדאי להמשיך לצדו השמאלי של השביל שם ממוקם הגן המוזיקאלי ,שבו ניצבים מיתקנים ,פעמונים ,קסילופונים ורצפות נעות ,שבעת שמשתובבים עמם ועליהם ,ניתן להפיק צלילי מוזיקה .

אשדוד פארק אשדוד ים
 
פארק אשדוד ים המזרקה המזמרת

האטרקציה המיוחדת בפארק היא המזרקה המוזיקאלית, אשר ממוקמת במרכז האגם מזרקה המופעלת שלוש פעמים בערב, להנאת הצופים במופע אור קולי ,המלווה בסילוני מים

המזרקה פועלת בחודשי הקיץ בימים א-ה בשעות 20:30, 21:30, 22:15 במוצ"ש פועלת המזרקה בשעות 21:00, 22:00, בחודשי החורף פועלת המזרקה בימים א-ה בשעות  18:30, 20:30 ובמוצ"ש בחורף פועלת המזרקה בשעות   20:30,  

21:30, בימי שישי המזרקה איננה פועלת .

לפארק אשדוד ים בנסיעה על רחוב מנחם בגין המתחיל בכניסה אל העיר ומכוון תחנת הרכבת ,נוסעים עד לכיכר שלפני חוף הים, שם יש לפנות ימינה לשדרות משה דיין ,בצדו השמאלי של הרחוב שטח חניה ,יש להיכנס לחניה בפארק בכניסה מספר 8 , משם ניתן להקיף את הפארק עד לשטח החניה שמיועד להופעות באמפיתאטרון ולמזרקה . עולים במדרגות לאגם ולהופעה שבצד שמאל של האגם. 

פארק אשדוד ים המזרקה המזמרת
 
אשדוד הדיונה הגדולה

בנסיעה מכביש 4 ,לדיונה הגדולה הממוקמת  בפארק החולות ,הנמצאת בקצה הדרום-מזרחי של אשדוד, נכנסים לתוך העיר בצומת אשדוד דרום ,חוצים את מסילת הרכבת ותחנת הרכבת ,בצומת המרומזר פונים לכוון דרום , המסלול מתחיל   במרחק של כמה עשרות מטר מהכניסה לתחנת הרכבת של אשדוד הנקראת תחנת עד הלום ,לדרך נכנסים בעקבות השילוט לחניון השקמים, אורכו של המסלול עד חניון השטים, כחמש מאות מטר, אספלט ההופך לדרך עפר שסימונה בירוק עד חניון השטים , שממנה מגיעים לבוסתן (העמק הנעלם) ולדיונה הגדולה במסלול מעגלי או חוזרים באותה הדרך.

כניסה חופשית

לאחר החניה בחניון השקמים , חניון של עצי שקמים ענקיים ויפים, שבו שולחנות ספסלים ונדנדות ונתחיל ללכת באחד השבילים השמאליים לכוון מזרח, עץ שקמה גדול מסמן את תחילת הדרך וממש לפני תחילת החולות עץ שקמה נוסף , לאחר הליכה נעבור על פני הבוסתן ומשם לדיונה הגדולה ,מסלול הליכה מהחניון לדיונה אורכו כ 600 מטר .

  צידה המזרחי של הדיונה תלול בעוד הצד המערבי מתון יותר, מצב זה נוצר מזרימת הרוח והעפת גרגרי החול, הדיונה פעילה ומשנה את צורתה אף כיום.

אשדוד הדיונה הגדולה
 

דרכים להגעה לכלניות : בנסיעה על כביש 232 לצומת איבים ,שם פונים שמאלה  לכביש 334 לכוון הקיבוצים דורות ורוחמה כעבור פחות משלושה קילומטר פונים לכביש צר סלול מצדו הימני ממוטל לחוות השקמים ,של הכביש ולאחר נסיעה של מאה מטר נחנה בחנייה הבטון ששימשה כמנחת ההליקופטרים של חוות שרון, או בנסיעה על כביש 40 לצומת בית קמה ,פונים לכיכר וממשיכים ישר ומשם ימינה לכביש 334 לכוון הקיבוצים דורות ורוחמה עוברים על פניהם כחצי קילומטר ,פונים שמאלה לכביש אספלט צר המוליך למנחת המסוקים ממול לחווה ,שבה השתמש שרון בעת מגוריו בחוות השקמים .

לאחר החניה, מתחיל מסלול הליכה, החוזר מעט לאחור על כביש הסלול ,נכנסים לשביל הליכה שליד גדר החווה ,עוברים את הגדר בשער הבקר ועולים על שביל מורחב ,המוביל אל מרומי הגבעה ,שבעבר התקיים בו יישוב עתיק ,בתקופה שקדמה להקמת בית קברות על התל ,בעת השלטון הערבי במאה השביעית לספירה, לאחר מכן הוקם על התל הכפר הערבי הוג'ה שפעל עד שנת 1948 וכיום הוא גבעת הכלניות.

במרכז גבעת הכלניות ממוקמים קברם של לילי ואריק שרון ,בעת שלילי רעייתו של שרון הייתה על ערש דווי ביקשה להיקבר על גבעת הכלניות, בעלה שרון הצטרף לידה בקברו במחצית ינואר 2014 ,אנא זכרו בית הקברות הוא שטח פרטי ויש לכבדו .

בעונת החורף מתמלא התל והגבעה בפריחת כלניות במשטח מרהיב , מחזה המושך אליו מבקרים בעת שפרחי הכלנית פותחים בפסטיבל הכלנית בחורף .

גבעת הכלניות גבעת הוג'ה מקום קבורתם של לילי ואריק שרון
 
אשדוד כיכר היובל ופסל עין השמש

כיכר היובל שבאשדוד היא השנייה בגודלה במדינת ישראל שצורתה אובלית , ממוקמת בשדרות  שבמרכז העיר אל מול קריית היובל באשדוד במרכזה הקים האמן מוטי מזרחי   על בסיס אובלי של אבן אפורה במידה של 155 מטר על 55 מטר   ,סוג של עדשה אובלית ניצבת חלקה שקוע בבסיסה   בגובה של כשמונה מטר.

שצורתה כעדשה ענקית הדומה לעין או לחללית תלוי בעין המתבונן, צידה החיצוני של דופן העדשה צבוע בצהוב כצבע השמש והחלק הנגדי מצופה בכסף כצבע הירח ,במרכז שבין העדשות ניצבת כיפה שקוטרה כשלושים מטר כעדשה קטנה יותר שקופה למחצה.

החומרים המרכיבים את מבנה הפסל הם קונסטרוקציה של מוטות מתכת   הפסל המחופים בחיפוי אלומיניום דו שכבתי, זכוכית ונירוסטה, ומשטח הבסיס עשוי מריצוף של אבני חברת   אקרשטיין במרכז של משטח דשא מסביב לכל הבסיס יד גדר אבן נמוכה .

משחק העברת קרני השמש מזוויות שונות של תנועתה בשמים, יוצרות משחק של גוונים שונים של צבע בהעברת הקרניים דרך הפלטות הצבועות שמשני צדדי האליפסה הצבועה בשני צבעים ,בשעות החשיכה מוארת העין באלומות אור מארבעה מקורות של תאורה המופנית לחלק הפנימי ולחלק החיצוני ובמפגש קרני האור נוצרים גוונים נוספים לפסל כולו.

אשדוד כיכר היובל ופסל עין השמש
 

מיקומה של שמורת מקנה והתל או בשמו הערבי תל מוקנע ,כשני קילומטר ממזרח לקיבוץ רבדים שבנגב, שביל עפר שאינו עביר לרכב פרטי, יוצא מהכניסה לקבוץ עוברת בשולי הקבוץ לכניסה לנחל תמנה, בשולי הנחל ממשיך שביל העפר העובר מתחת לגשרון של כביש מספר 6 לדרום.

לאחר חפירות ארכאולוגיות על התל בשנות השמונים של המאה  הקודמת , משערים החוקרים כי השרידים של העיר המשתרעים על שטח גדול הכולל את התל וסביבתו, שרידי עיר מהתקופה הפלשתינאית שנקראה עקרון , שנבנתה בתקופת ה ברונזה התיכונה, כאחת מחמשת ערי הפלישתים בשפלת החוף ויהודה : תל קסילה, אשדוד, קריית מלאכי   אשקלון ותל מקנה .

בסוף המאה העשרים נתגלתה בחפירות כתובת הקדשה למקדש העיר וסיפור הקמתו שנקראת כתובת עקרון , ,לאחר שארון הברית נלקח מבית אל ,כפי שנכתב בספר שמואל א', הוא נדד ואף עבר בעיר עקרון הפלשתינאית ,שמה של העיר אף   צוין בכתבים מהתקופה האשורית לאחר כיבושה בידיהם ,עיר שאף הרסו אותה במהלך הכיבוש , בעת הביקור ניתן להגיע לחלקה הצפוני מערבי של העיר ההרוסה לבאר המים שקירותיה מצופים בטיח ,לבאר ניתן לרדת באמצעות סולם מתכת ,פיר שנחצב בחלק הדרומי מזרחי של התל   ,מצא ונחפר בחלקו ומשערים ששימש כחלק ממפעל המים של העיר ,התל משמש גם כנקודת תצפית לסביבה .


רבדים שמורת תל מקנה (עקרון המקראית) ונחל תמנה
 
אשדוד החוף הנפרד
אשדוד החוף הנפרד
החוף לצבור הדתי
כניסה ללא תמורה,חניה חופשית.
טלפון  : 057-3185350
החוף המוסדר ממוקם באזור יא כ 200 מטר אחרי הכיכר של המרינה.
גברים:בימים ב,ד,ש  . 
נשים:בימים א,ג,ה. 
החוף פתוח בשעות :
שעות לפני הצהרים: 07:00-12:30
שעות אחרי הצהרים : 13:30-18:00
אשדוד החוף הנפרד
 
אשדוד מצודת אשדוד
מצודת אשדוד ים
מידע
המצודה ממוקמת בחלקה הדרומי של חוף הים באשדוד,במרחק 5 קילומטר משרידי אשדוד העתיקה,המצודה מרוחקת מטרים ספורים מקו החוף,המצודה נבנתה בשנים 640-1099 לספירה,בתקופה הערבית הקדומה.
 
ניתן לבקר במצודה בכל ימות השנה.המצודה נזכרת בספרי העבר,כמצודה אשר שימשה את :האשורים,בתקופה הביזנטית נקראה המצודה  אזוטוס פאראליוס שפרושה מצודת החוף,בתקופת בית אומיה נקראה המצודה קלעת אל-מינה שפרושה מצודת הנמל,בתקופה הצלבנית נקראה המצודה  קסטל ברואר, בשנת 1033 נפגעה המצודה מרעידת אדמה ושרידיה הם שנותרו במקום.
 
בקיץ מתווספת לטיול פריחת נר הלילה וחבצלת החוף,וכמובן לרומטיקאים לצפות בשקיעה,בשרידי המצודה נחשפו מבני מגורים,כלים אשר שימשו לחיי היום יום,מטבעות,חרסים, חדרים ותנורי אפיה,באתר נשמרו שרידי חומות המצודה המלבנית. גודל המצודה היה 60 מטר על 40 מטר. בפינות המצודה הוקמו מגדלים מעוגלים ומרובעים.מסביב למצודה סימני חפיר להגנה.
 
עובי חומה מגיע לשני מטר והיא נשתמרה לגובה ממוצע כארבע מטר מעל למפלס המילוי של היסודות. משערים כי גובהה המקורי של החומה כשבע מטר.למצודה שני שערים: שער מזרח ושער מערב. שער מערב נהרס כנראה עקב פעולת הגלים.ככל הנראה היה כאן שער-ים מצויד בגשר מתרומם ששימש לכניסה אל המעגן וליציאה ממנו.
אשדוד מצודת אשדוד
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור