דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

רחובות אטרקציות

 
כפר מנחם יער חרובית תל צופית

בחלק הצפוני של היער ממוקם תל צופית ,אשר ההיסטוריונים חושבים שזאת העיר גת העתיקה, בשנת 2008 הוכשרו שבילי הליכה לעליה, נחסמה הדרך למכוניות, על התל נערכות חפירות ארכאולוגיות משנת 1966,אשר חשפו ממצאים מתקופת הברזל והלאה.

עוד על התל שרידי מבצר צלבני בשם בלאנש גארד ,שפרושו הלבן או הבוהק, אשר היה אחד ממצדיות אשר נבנו להגנה ,המבצר נכבש בתקופה המוסלמית ונהרס, שרידי ארבעת מגדלים נמצאים בתל ,מערכות להובלת מים  למרגלות תל צפית. באתר בריכות לאיגום מים, תעלות הולכת מים מערוץ הנחל, באר אנטליה להשקיית הצאן את, מעינות יפים עם בריכות בצל האקליפטוסים שאפשר לטבול בהן, את התל מסמנת תחנת הכוח ליצור חשמל צפית.

כפר מנחם יער חרובית תל צופית
 

בית הקפה – מסעדה חבקין  

את בית הקפה פתחה גברת פרויליך ברחוב הרצל 153 ברחובות, גב' פרויליך עלתה למושבה בגל העלייה היקית בשנים 1933-5 ,את בית הקפה ניהלה גברת פרויליך עד שנת 1947 שאז החליטה  למכור אותו לאחים אפרים ומשה חבקין ,ששינו את שמו על שם משפחתם, בית הקפה הקטן הכיל שלושה שולחנות שהוצבו בחזית בית הקפה.

בני משפחת חבקין שנהגו והיו שותפים במוניות שפעלו במושבה רחובות, שהצטרפו לשותפות של חברת האוטובוסים דרום יהודה שנוסדה ב 28.6.1931  , כאשר האחים מאסו בעבודתם בשותפות חברת האוטובוסים דרום יהודה ,שפעלה בדרום ארץ ישראל ,גמלה בהם המחשבה לרכוש את בית הקפה ברחוב הרצל 153.

כיוון שתחנת המוניות שכנה בקרבת תחנת האוטובוס , הוקמו ואני מעריך שגם סעדו במקום בית הקפה – המסעדה שימש כמקום מפגש לאנשי המחתרות השונות וגם שימשה כנקודת מנוחה לצוותים אשר שהתארגנו בתקופת מלחמת השחור במחנה הצבאי הבריטי לשעבר שכונה קאמפ, בשיירות שהובילו מזון וציוד לנקודות בדרום ולשיירות לירושלים דרך חולדה .

בתי הקפה הישנים של המושבה רחובות (אללה ירחמו)
 
רחובות מוזיאון מרכז המבקרים על שם ברברה ומוריס לוינסון
מוזיאון מרכז המבקרים על שם ברברה ומוריס לוינסון ובית ויצמן
הכניסה בתשלום
כתובת בתוך מכון ויצמן , נכנסים בשער הראשי של מכון ויצמן למדע ופונים בפנייה הראשונה ימינה.
לפון לתאום 08-9344500, 08-9344499
המוזיאון פתוח בימי ראשון-חמישי בשעות 09:00-16:00
מידע
המכון בשיפוצים עד שנת 2012
תגליות בעולמם המרתק של עובדי מכון ויצמן נחשפות בעת הביקור במרכז , עולם של מחקרים ותוצאות מפתיעות לפתרונות מדעיים ורפואיים אשר המדע תורם ומעשיר את עולמנו , בעת הביקור לאורך מסמכים,מצגות וצילומים נוכל לראות את ההיסטוריה המדעית של עולמנו.
 
לסיום הביקור ניתן לשבת בבית הקפה הצמוד ובחנות המזכרות.
רחובות מוזיאון מרכז המבקרים על שם ברברה ומוריס לוינסון
 
רחובות אתר הפרדסנות על שם מינקוב
אתר הפרדסנות על שם  מינקוב
הכניסה בתשלום
כתובת רחוב  אבינועם נחמני
איך להגיע בקצה פארק המדע ברחובות, ברחוב מנחם בגין
טלפון לתאום 08-9469197
המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 08:30 -15:00 שישי שבת סגור ביקור בתאום.
מידע
בביתו של מינקוב הוקם מוזיאון המספר את סיפור הפרדסנות העברית בארץ ישראל מהעלייה הראשונה, משפחתו של מיניקוב הייתה ממקימי המושבה רחובות,לצורך השחזור שוחזר הפרדס הראשון שניטע בשנת 1904   ובו חצר המשק וביתו של הפרדסן המוקף בחומה להגנה ,באר המים שהמים בה נשאבו בעזרת מנוע ובריכת האגירה למים, מסילות שעליהן נעו קרוניות לאיסוף הפרי בעת הקטיף והעברתו לבית האריזה .
 
בפרדס המשוחזר ניתן לראות את תעלות הולכת המים והגומות כפי שנחפרו מסביב לגזעי העצים להשקיה ,בעת השחזור של הפרדס  ניטעו זנים שונים של פרי ההדר , מביב למרכז ובמרכז עצמו נערכות פעילויות שונות להמחשת נושא הפרדסנות .
רחובות אתר הפרדסנות על שם מינקוב
 
רחובות הגלריה והמוזיאון לאומנות והיסטוריה בביתו של דונדיק
הגלריה והמוזיאון לאומנות והיסטוריה בביתו של דונדיקוב
הכניסה בחינם
כתובת רחוב יעקוב 32 רחובות 
איך להגיע 
טלפון לתאום 08-9390310
המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 10:00-13:00 ובשעות 17:00-20:00 , שישי בשעות 10:00-13:00 בשבת סגור.
מידע
הגלריה והמוזיאון נפתחו בביתו של אברהם יהושוע  דונדיקוב שנבנה כבית השלישי בעיר רחובות, דונדיקוב היה ממייסדי ותורמי הכסף להקמת העיר רחובות,דונדיקוב תרם כסף על מנת לכסות את חוב הקנייה של יהושוע חנקין לשלטונות התורכיים , ביתו של דונקינוב ממוקם על גבעת חירבת דוראן הערבית  , ברחוב הראשון רחוב יעקב על הגבעה בשנת 1891.
לאחר הקמת הרחוב והבית הוחלף שמה של הגבעה והיא נקראה גבעת הפעמון , על שמו של הפעמון שהוקם עלייה למקרה חרום ולקריאה לאספות.
 
כיום שייך המבנה המשמש כמוזיאון לעיריית רחובות והיא המפעילה אותו גם לטובת אומני העיר, כמו כן שוכנים בו מחלקת התיירות והמיידע ומרכז למוזואני העיר.
 
המוזיאון מציג את ההיסטוריה של העיר והסביבה, תערוכות אומנות ,ממצאים ארכיאולוגיים כמו קטעים מחומת העיר, אבני בית בד ועוד , בחזית המוזיאון ממוקם פעמון העיר המפורסם מהמוזיאון יוצאים סיורים מודרכים בעיר על פי נושאים שונים הקשורים לעברה של העיר והאבות המייסדים, כמו משה סמילנסקי, רחל המשוררת, קולנול מרגולין ועוד.
רחובות הגלריה והמוזיאון לאומנות והיסטוריה בביתו של דונדיק
 
חוות שפון או חוות אלנבי
חוות שפון או חוות אלנבי
איך להגיע בנסיעה על כביש 431 יורדים במחלף הכביש לכביש 4313 לכוון באר יעקב , ברמזור השלישי לאחר המחלף פונים ימינה לכוון הקבוץ נצר סירני , בכיכר השנייה פונים ונוסעים לכוון הקבוץ,בכניסה לקבוץ פונים שמאלה בהכוונת שלט וחץ לכוון חוות אלנבי.
 
לנוסעים בכביש 6 מכוון צפון , במחלף נשרים יוצאים ימינה לכביש 431 לכיוון ראשון לציון, ואז יורדים מכביש 431 לכביש 4313 במחלף שבו מופיע השלט ראשון לציון מזרח ונס ציונה. יורדים במחלף לכיוון באר יעקב.
 
חוות שפון ממוקמת בכניסה לקבוץ נצר סירני בתוך שמורת טבע ,מעט היסטוריה למקום , תחילתה של החווה בשנת 1889 כאשר הכומר הלותרני יוהאן לודוויג שנלר , שייסד את בית היתומים שנלר בירושלים,כן המבנה המרכזי של מחנה שנלר הצבאי שהלך לעולמו כמו כול מיזם נדלני שדוף.
 
בחזונו ראה שנלר שהיה חבר במיסיון פרוטסטנטי נוצרי גרמני, להכשיר את חברי המיסיון לעבודת מיסיון בארץ ישראל, כך בשנת 1854 הגיע לירושלים על מנת להכשיר צוות למיסיון הפרוטסטנטי בירושלים  .
 
כיוון שהמוסד הירושלמי צר היה מלהכיל את כמות היתומים הגדולה,  יצא שנלר מירושלים בשנת 1878 , על מנת לאתר מקום נוסף לבית יתומים חדש,הוא איתר חלקה שוממה ממערב לעיר רמלה ובהתערבות קיסר גרמניה בשנת 1882 הצליח לחכור את החלקה לארבעים שנה .
 
מטרת החכירה הייתה הקמת בית יתומים הסורי ליתומים ערביים , נושא החכירה רק לארבעים שנה , הטריד את מנוחתו של שנלר לאורך זמן  ולכן המשיך הוא ובנו את  מאמציו לרכישת הקרקע ובשנת 1906 הצליחו לרכוש ולרשום כקניין את חלק מהשטח ולהסדיר את מעמדו של מוסד היתומים .
 
כממשיך חזון החווה מונה מתאוס שפון מגרמניה שהיה איכר מגרמניה ,בתקופתו החלה ההתפתחות החקלאית המוגברת,למעשה בתחום החווה היו בתחילה מעל לעשרה חקלאים שנעזרו בפלאחים ערביים לעבד את החלקות , הוא נטע אלפי עצי פרי הדר ולימונים,נטע כרמי זיתים וגפנים ,עצי חרוב ואפילו עצי פרי נשירים כמו האפרסק והשזיף,מסביב לחווה נשתלו שיחים מטפסים שיחי צבר ועצי שיטה,אך כיוון שהאזור היה מבודד בתחילה קשה היה לשכנע צעירים לבוא וללמוד את מלאכת החקלאות או שירצו להתיישב בחווה ולעבד את אדמותיה.
 
בעת הקמת המוסד בשנת 1895 קדחו בתחומו באר מים לעומק 54 מטר שניתן לה השם באר השלום והשפע, הערבים כינו אותה באר השלום – ביר סלאם,לצורך שאיבת המים הותקנה משאבה והמים הוזרמו בצינורת במושבה, הגדילו לעשות ובנו בריכת אגירה ובשנת 1895 הוזרמו ממנה מים להשקיית הפרדסים שניטעו באזור בהמשך נחצבה עוד באר שהגבירה את כמויות המים באזור .
חוות שפון או חוות אלנבי
 
תנובה מרכז מבקרים רחובות
מרכז מבקרים תנובה
מחלבת רחובות ברחובות איך להגיע דרך הים פינת יצחק פניגר, על הכביש המחבר את רחובות עם יבנה
כניסה בתשלום,תאום ביקור בקבוצות,
מרכז המבקרים פתוח בימים א – ה בשעות 09:00-14:00 .
טלפון 08-9444236
מידע
ביקור במרכז המבקרים כולל שלושה חלקים עיקריים:
מיצג אור קולי לעולם היצור,המתאר את עיבוד וייצור תוצרת מהחלב,כולל צפייה לאולם היצור,
סימולטור הנקרא מסע  בחלבית,על משקל מסע בחללית,יושבים וממריאים למסע דמיוני הרפתקני בעזרת פרופסור מפוזר בדרכי הכנת מוצרים מחלב.
סיום בזמן המעדן, במפגש עם שקית השוקו .
בעת הסיור מופעלים חושי המבקר לתהליך היצור בשימוש בחוש הריח,לחוש,לראות לטעום ולהבין את התהליך מחליבת הפה,תהליך השינוע,אכסנה במיכלי החלב,ומעבר לאולמות היצור.
תנובה מרכז מבקרים רחובות
 
גן יבנה יקב כפיר
רחובות יקב כפיר
כניסה חופשית ,סיור  בתשלום  
ממוקם באזור רחובות
כתובת גן יבנה
טלפון לתאום  054-2277729 , 08-8570354
מידע 
יקב ביתי שהוקם במרתף הבית,הביקור מלווה בסיור אשר מתאר ומסביר את דרך יצור היין,סוגי הגפנים באזור, מהבציר עד לביקוק,צורת האחסנה עד ההבשלה ,לאחר הסיור וההסברים מרתף החביות,בחדר הקירור,במעבדה הקטנה, ניתן לערוך מדגם טעימות ליינות המופקים במקום,ניתן לרכוש יינות המיוצרים במקום .
גן יבנה יקב כפיר
 
 
 
בניית אתרים - שרקור