דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ערד אטרקציות

סיור ביער יתיר בדרום הר חברון בשנות השישים החלה הקק"ל לנטוע ולעבד יער יתיר הנחשב לגדול במדינה בגבול מדבר יהודה גודלו של היער כשלושים אלף דונם ,הוא נבנה בזמנו לצרכי הביטחון ומקום להתיישבות יהודים ויער לחופשה ובילוי לאזרחי מדינת ישראל .

סוגים שונים של עצים ניטעו ביער יתיר כמו : אורנים,אלות,חרובים,זייתים,איקליפטוסים וניטעו גם גפנים, חלקות גדולות של עצי אלת הבוטנה (המכונות פיסטוק חלבי) .


סיור ביער יתיר בדרום הר חברון
 
מצפה מצודת מצד זוהר
מצפה מצודת זוהר
הכניסה בחינם
איך להגיע בנסיעה בכביש 31 המוליך מערד לים המלח ,חונים בחניון שלפני נחל אבוב, בנסיעה בכביש 31 מערד לים המלח לכוון דרום נפנה בצומת לאזור התעשיה של ערד , בנקודה זאת ממוקמת  תחנה דלק של פז . ניממשיכים כשני קילומטר בדרך טובה יחסית עד להגעה למנחת המטוסים הישן של ערד .ממשיכים וחוצים את  דרך משטח המנחת ועולים לשביל עפר המסומן בסימון שבילים בצבע ירוק מתאים לכול סוגי הרכב ,ממשיכים בשביל לכוון מזרחה ונוסעים עליו כקילומטר וחצי ומתחברים לשביל עפר המגיע מדרום מימיננו עוברים לשביל   המסומן בכחול וניסע עליו כשני קילומטר עד למפגש עם שביל העפר הנוסף הפונה ימינה ומסומן בסימון שחור , נפנה ימינה עד לחניה הנמצאת בהתחלת המסלול חונים בחניון שלפני נחל אבוב.
מידע
מועצה אזורית תמר נכון לאפריל 2011 לכאורה בהגנה על מטיילים הקימה גדר ברזל גבוהה על מנת למנוע התקרבות פיזית לאתר,כמו כן הוקפו בורות המים בגדרות, הבעייה היחידה שחובבי הטבע לא יודעו וכאילו במחטף, אולי מישהו בכדי להגן על מניעה של תביעה בעתיד החליט את שהחליט,כרגיל הטבע איננו שייך לנו רק לאינטרסים כלכליים כאלה ואחרים
ו ח ב ל
מצפה מצודת זוהר הוא אחד משרשרת מצודות ששימשו לתצפית ולשמירה על דרכי המסחר באזור,המבנה ממוקם על גבעת המישאר ממצפה מצד זוהר ניתן לצפות לכוון לכוון מצד חתרורים שניתן לראותו בזכות גל אבנים גדול אלו הם השרידים של מצד חתרורים הם מהתקופה הרומית ביזנטית הנוף הנשקף מהמצד הוא :  מדבר יהודה ולכוון ים המלח., הר יזרח, עמק נחל זוהר ושפך נחל חימר.
 
מצד זוהר הינו מבצר רומי עתיק נטוש , שרידיו של מבנה עתיק הבנוי מאבני צור שחלקם מסותתים,מהוו את אחד ממבצרי הלימס פלסטינה רשת של מבצרים שנועדה לשמור על גבולות הממלכה  ולשמירה מפני נוודי המדבר כולם בנויים על נקודות גבוהות ובקשר עין עם מיצדיות נוספות באזור, כאשר מבקרים במרכז המבצר ניתן לראות בור מים ייחודי והסכר שלידו .
 
למרגלות המצודה עברה דרך המסחר במעלה מעלה זרון שנקראה בעבר נקב זווירה , דרך זאת עברה מאזור הר סדום דרך המצד ותל אל מילח – תל מלחתה עד לעיר באר שבע ולמצרים , בדרך זאת הובילו גם מלח שנחצב מים המלח בתקופה הרומאית ובתקופה הביזנטית , עיקרה של המצודה כנקודת לגביית מס ולבדיקת השיירות שעברו בדרך.
 
מעל למצד ממוקמים שני מצפורים הכוללים מקום לחניית רכבים .
 
להמשך ההליכה לכוון נחל אבוב והמעיין נדרש רכב איסוף על כביש 31 שימוקם כאלף שבע מאות מטר דרומית לצומת חתרורים  .קרא עוד
מצפה מצודת מצד זוהר
 
נקודת תצפית ראש זוהר
נקודת תצפית ראש זוהר
ברכס זוהר ליד העיר ערד
הכניסה חופשית
איך מגיעים בנסיעה בכביש 31 לכוון ים המלח בכיכר הגדולה לפני היציאה מהעיר נוסעים כששה קילומטר ורואים שילוט לכוון ראש זוהר בנקודה זאת פונים שמאלה , באזור התעשייה של ערד לכוון דרום, פונים ועולים  על דרך עפר המסומנת בסימון ירוק, בהמשך היא נפגשת עם דרך המסומנת בכחול,ממשיכים  בדרך הכחולה, הדרך עוברת  על רכס ההרים רכס זוהר שאורכו תשע קילומטר ,בדרך ממשיכים  עד לנקודת התצפית ראש זוהר.
מידע
נקודת התצפית ראש זוהר ניתן לצפות על העיר ערד וסביבותיה, על ישובי  הפזורה הבדואית מסביב לעיר ערד , על כל דרום מדבר יהודה ועל ים המלח, בראש זוהר יש אנדרטה לאחד מראשוני המטיילים באזור, פנחס סלע.
 
תצפית ראש זוהר ממוקמת על פסגה שגובה מעל לשש מאות מטר ברכס זוהר שאורכו כתשע קילומטר  למרגלות התצפית ממוקם ערוץ נחל יעלים ובקרבתו שמורת נחל אבוב.
נקודת תצפית ראש זוהר
 
מצפור נחל צאלים
מצפור נחל צאלים
תצפית מדברית לזכרו של איליה איתמר
הכניסה חופשית
איך להגיע בנסיעה על כביש ערד מצדה לאורך כשנים עשר  קילומטרים פונים לשביל הפונה שמאלה ונוסעים בו עד לנקודת התצפית כשלושה קילומטר.
מידע
כאשר נוסעים בכביש ערד בואכה לים המלח,חולפים על פני מספר נקודות תצפית ברכס זוהר, אחת היפות באזור היא נקודת התצפית המוקדשת לזכרו של איתמר איליה שנהרג באסון השייטת בלבנון בשנת 1997, נקודת תצפית זאת  ,משמשת בימים רגילים לתצפית מדברית ולכוון עמק נחל צאלים,כפר נוקדים,הר נמר ומדבר יהודה ,צפייה בשקיעות או זריחות ועקב מיקומה משמשת גם לצפייה בשיטפונות חורפיים של נחל צאלים בדרכו אל ים המלח.
מצפור נחל צאלים
 
 
 
בניית אתרים - שרקור