דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו אטרקציות נוספות

 
 
עכו חפיר החומות המזרחיות

החפיר ממוקם בכניסה לחומות העיר העתיקה ושער היבשה מצד צפון מזרח,50 מטר מהגן הקסום בכניסה לעיר העתיקה .

הכניסה ללא תשלום,פתוח בכל שעות היום.

 

על מנת להגיע לחפיר אין להיכנס לעיר העתיקה אלא, במרחק של בין חמישים למאה מטר , קיימות מדרגות היורדות לחפיר,מדרגות אלו גם יורדות לתעלות המגן הנמצאות למרגלות החומות בחלקם החיצוני.

 

על פי הממצאים נחפרו תעלות מגן אלו להגנת חומות העיר במאות השמונה עשר והתשע עשר, משערים שתעלות אלו שימשו כהגנה מפני פריצת כוחותיו של נפוליאון ,אשר טוענים כי המקום הקרוב אשר הגיע אליו היה תל עכו ממזרח לעיר.

עכו חפיר החומות המזרחיות
 
עכו בעקבות סימני העבר הצלבניים שנתגלו בעיר

הממצאים שנתגלו בעכו עד היום ,יש הטוענים כי עוד הרבה מעברה של העיר ,מסתתר מתחת לפני הקרקע, כבתולה ביישנית המגלה טפח אך מסתירה טפחיים ,בעת הביקור בעיר כדאי לנסות ולהציץ בחלק מתגליות אלו , בשילוב עם הביקור התיירותי והטעים בשוק העיר העתיקה .

 

חפירות שנערכו בעיר עכו חשפו לעיני כול את שרידי ביצורי העיר,את מערכת הולכת המים מערכות ניקוז מתחת למרצפות האבן של רחובות וסמטאות העיר,מצודות שבהם התגוררו הכתות השונות של הצלבנים והטמפלרים,מבנים גדולים ששימשו את מערכות הממשל בעיר,מערות ומנהרות מסתור ומעבר בין הרובעים ולעבר מעגן האוניות בנמל,מתחם אולמות האבירים והרובע ההוספיטלרי .

 

כדאי לבקר בתגליות ארכיאולוגיות אלו :

עכו בעקבות סימני העבר הצלבניים שנתגלו בעיר
 
עכו חאן א שווארדה - חאן הסוחרים

החאן ממוקם בפינה הצפון-מזרחית של עכו העתיקה .

מידע

החאן היחידי שהוקם בצמידות לחומת העיר, בחלקו הדרומי שכנו בעבר בתי מלאכה לבניית סירות ותיקונן ,החאן שימש את הסוחרים המקומיים ובעבור שיירות של סוחרים שהגיעו לעיר,החאן ממוקם בחלק הצפון-מזרחית של עכו העתיקה ,פרט נוסף המפריד את החאן מיתר החאנים בעכו, הם חדרי הלינה שהוקמו רק בחלק הדרומי והמערבי .

 

החאן עצמו כולל חצר מוקפת מבנה בצורת מרובעת ,משערים כי חאן זה הוקם בסוף המאה השמונה עשר, בעת הסיור בחאן נבחין במרכז החצר שוקת להשקיית בעלי חיים, לחאן שנבנה כך משערים בתקופה העותומאנית, הינו  בן קומה האחת , לחאן הייתה כניסה יחידה בפינתו הצפון-מזרחית , על פי הממצאים, פתחים נוספים נוספו לחאן בחלק הדרומי והצפוני בתקופת שלטון הבריטי בישראל.

עכו חאן א שווארדה - חאן הסוחרים
 
עכו מנהרת הטמפלרים

      עכו סיור במנהרה הטמפלרית שתחילת מתחת למצודה ההוספטלרית

 
תודה לחברה לפיתוח עכו העתיקה ולמשפחת הילמן על העזרה בכתיבת המאמר
 
הכניסה למנהרה בתשלום , המנהרה המכונה מנהרת הטמפלרים ,היוצאת מחצר המצודה ההוספטלרית ,פתוחה בימים א - ה ושבת  בשעות 09:30-19:30  ,ביום שישי בשעות  09:30-17:30.
 
לשלטון האבירים ששלטו בעכו בסך הכול כמאה ותשעים שנה, כאשר הטמפלרים שהגיעו בסוף המאה השמונה עשר לארץ ישראל לקחו על עצמם את התפקיד על פי עיקרי הכת , להגיש סיוע רפואי ואכסניות מגורים לצלבנים וחולים בעת ביקורם ,במסע הצלייני לארץ ישראל
 
החוקרים טוענים כי בפועל הטמפלרים שהגיעו לעכו בשנת 1187 ,בנו מבנים רבים בעיר והחלו להשתמש גם במערכת המנהרות לשטיפת המים , מכיוון שהנמל שלהם היה בצד המערבי של העיר, לכן לא נדרשו לעבור לנמל שלהם דרך המנהרה השנייה שיצאה מכוון הנמל הפיזני ,מה עוד שמנהרה זאת עקב היותה נמוכה ,לא תוכננה בתחילה למעבר בני אדם ,אלא רק למעבר מים לשטיפת החול בנמל הפנימי


עכו מנהרת הטמפלרים
 
עכו המצודה ההוספליטרית ואולמות האבירים

הכניסה בתשלום ניתן להזמין הדרכה

כתובת רחוב ויצמן 1 עכו

איך להגיע בגן הקסום בכניסה לעיר העתיקה בשער היבשתי,ליד מגרש החניה.

 

האתר פתוח בימים א – ה  בשעות 08:00-17:00 ,יום שישי בשעות 09:00-14:00,בשבת בשעות 09:00-14:00.

טלפון לתאום ביקור 04-9956706 ,04-9956707

 

המצודה נבנתה במאה  ה  12 בידי אבירי המסדר ההוספליטרי, שהיה מעין מסדר צבאי נזירי, אשר העניק סעד רפואי וטיפל בצליינים שהגיעו בעיקר מאירופה, בתחילה שכנה המנהיגות של המסדר בירושלים אך היא הועברה בשנות שלטון האבירים בין השנים 1191-1291 למצודה בעכו.

עכו המצודה ההוספליטרית ואולמות האבירים
 
עכו ספור המגדלור

בשמותיו הנוספים מגדל הדגל או מגדל המחוז.מידעהמגדל בפינה הדרום-מערבית של חומת עכו העתיקה נקרא בורג  סנגק.

על מנת להגיע אליו אחת הדרכים ללכת על חומת העיר הנמשכת לאורך החוף מכוון נמל עכו לכוון הצפון ,לאחר שחולפים על פני הכנסייה היוונית ניצב מגדלור העיר המודרני ,על קירותיו צבועים קוביות צבע בשחור לבן, אין אפשרות להכנס אליו, זהו המגדל היחידי אשר מדרגות ממנו יורדות לתוך המים.

עכו ספור המגדלור
 
עכו מגדל אי הזבובים

למעלה משלושת אלפים חמש מאות שנים פועל נמל עכו מחוץ לחומות המערביות  של העיר, שער הים מאפשר כניסה לתוך חומות העיר העתיקה של יפו, על פי המחקרים שימש המפרץ כמעגנה ונמל בתקופות הפניקית ,הלניסטית,הרומאית,האסלאמית, העותומאנית  ותקופת המנדט הבריטי .

 

כאשר מסיירים בנמל מבחינים בשני שוברי גלים ,השובר הדרומי המשוערך מהתקופה הפרסית ,עליו הולבש שובר גלים חדש  ,שנבנה על הישן, שובר הים השני המזרחי משוערך לתקופת  איבן טולון.

 

בסמוך לשובר הגלים המזרחי, ממוקם אי הזבובים ועליו מגדל שמירה נוסף ,מגדל זה שימש אף כמגדלור בתקופה הצלבנית,משערים כי שוברי הגלים הראשונים נבנו תקופה ההלניסטית  במאה השמינית לספירה.

עכו מגדל אי הזבובים
 
עכו הכנסייה הפרנציסקנית טרה סנטה

הכנסייה והמנזר הסמוך הפרנציסקנית לטינית-קתולית ,ממוקמת בחלקו הצפוני והצפון-מזרחי של חאן אל פראנג ,טלפון לתאום 04-9917333.

הכנסייה הפרנציסקנית נוצרה מהאמונה בקדוש פרנציסקוס - פרנצ'סקו די אסיזי מייסד הזרם ,שעל פי האמונה הנוצרית עסק בתפילות וסיגופים ותעניות ,בעת היותו נזיר באיטליה ,כאשר החזיונות החלו לגבור על ההיגיון ,נוצרו על כפות ידיו פצעים הדומים לפצעי נעיצת המסמרים בידיו של ישו כאשר נצלב, סימנים אלו גרמו לו להפליג בתחילת המאה השלוש עשר ולרדת בנמל עכו.

לאחר שהגיע לעכו לביקור ,החליטו מאמיניו בעיר ,להקים לכבודו מנזר וכנסייה פרנציסקנית על פי האמונה השבה שרתו נזירים את דת הנצרות הפרנציסקנית קתולית שנקראה בתחילה כנסיית יוחנן המטביל ולאחר מכן על שמו הקדוש פרנציסקוס ,כנסייה זאת נותרה במקום שנבנתה למרות שנפגעה בכיבוש האיסלמי,אלא שכיום נותר בכנסיית המנזר נזיר אחד לשרת את   בני הדת המעטים שנותרו בעכו.

כיום בחלק מהמבנה בן הארבע קומות משמש כבבית הספר של הכנסייה הפרנציסקנית ,בניהולו של הכומר האב קוויריקו ,לומדים ילדים בני תושביה הערביים של העיר, אלא שהאב קוויריקו הזקין ומחכה למחליפו בניהול העדה הקטנה ובית הספר.

עכו הכנסייה הפרנציסקנית טרה סנטה
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור