דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ים המלח אטרקציות

 
 
מנזר יוחנן המטביל (המכונה קאסר אל יהוד )

המנזר הממוקם בכביש הכניסה לאתר הטבילה ,שזכה גם לכינויים קצר אל יהוד או ארמון היהודים משום היותו מפואר וגדול , מכיוון שעל פי המסורת היהודית בנקודה זאת עבר ארון הברית בדרכו לבית אל בכיבוש הארץ, המנזר נבנה כך משערים במאה החמישית לספירה בתקופה הביזנטית בידי הקיסר אנסטאסיוס הראשון,בתקופת ימיו של הנזיר סבאס ,אך לא בידיו כמנזר הראשון שנבנה ליד אתר הטבילה ,ששימש למגורים גם את הצליינים שהגיעו לאזור.

יש הטוענים כי שמו של המנזר, כמנזר יוחנן המטביל ניתן לו ,גם בזכות ההטבלה לטוהרה והחזרה בתשובה בנהר הירדן, של מאמיניו בישו ובתורה הנוצרית ,על פי המסורת הטבלה כזאת, עבר ישו עצמו בידיו של יוחנן , ולכן קבל יוחנן את השם המטביל.

תוך הידוק אמונתו של יוחנן בתורתו של ישו, קבל יוחנן החלטה, כי המקבל את התורה הנוצרית, צריך להיטבל בטקס הטהרות וחזרה בתשובה במימי נהר הירדן , ובכך החל טקס ההטבלה במסורת הנוצרית כהגשמת קבלתה של הדת החדשה , נקודת ההטבלה שבה החל מנהג הטבילה בצפון ים המלח ,הפכה לנקודת הקדושה השלישית החשובה לנוצרים ברחבי העולם.

מנזר יוחנן המטביל עבר מספר תקופות של הרס בחייו, כולל רעידות האדמה במחצית המאה השלוש עשר ובמחצית המאה העשרים, הותירו ממצאים ארכיאולוגים, שנתגלו בחפירות במאה הקודמת המתארים שרידי מנזר מפואר מוקף חומה, שרידי קשתות לאולם תפילה ואבסיס בחלקו המזרחי, כמו כן נתגלתה שרידיה של באר מים.

מנזר יוחנן המטביל (המכונה קאסר אל יהוד )
 
ים המלח מנזר דיר חגלה סנט גריסמוס
יריחו מנזר דיר חגלה
כניסה בתשלום קטן סמלי, (חמישה שקלים) או ללא בחינם תלוי בעונה ,הביקור אינו דורש תאום בטחוני.
איך להגיע בנסיעה לכוון ים המלח מגיעים עד תחנת הדלק אלמוג ממשיכים עוד שלושה קילומטר,פונים צפונה ,שמאלה בכביש העוקף יריחו,לאחר חצי קילומטר חולפים על הפניה לישוב בית הערבה,ממשיכים עוד שני קילומטר ופונים על פי השלט החום לכוון דיר חגלה, ממשיכים בדרך למנזר, וחונים במגרש החניה משמאלו.
מידע
מקור שמו של האתר בישוב בית חוגלה התנכי, עיר מקראית בתחומי שבט בינימין , שמו הנוסף מנזר גרסימוס הקדוש  במקום כנסייה אשר במקור הוקמה בתקופה הביזנטית והוקדש לקדוש גראסימוס, שהיה אחד מאבות הנזירים שהתיישבו באזור ים המלח, כמו כן מסופרת האגדה  שגראסימוס התהלך במדבר, פגש אריה פצוע  ושלף מכף רגלו קוץ גדול. האריה אסיר התודה נצמד מאותו רגע אל הנזיר האמיץ והתהלך לצדו.
 
המנזר המקורי נהרס מספר פעמים בעיקר ברעידות אדמה ובתחילת המאה השביעית לספירה  והוקם מחדש בשנת 1890 על ידי אנשי המסדר היווני-אורתודוקסי,שתי קומות למנזר ,בקומה העליונה הכנסייה הייחודית והמעוטרת,בציורי נזירים שחיו בה וציורים בעלי מוטיבים תנכיים כולל סיפור כיבוש יריחו סיפורו של לוט ועוד ורצפה מלאה בפסיפסים.


ים המלח מנזר דיר חגלה סנט גריסמוס
 

באזור הר סדום קיימות כמאה חמישים מערות מלח ידועות ,שחקירתם החלה עוד בשנות השמונים בידי פרופ' עמוס פרומקין החוקר את מדעי כדור הארץ , המערה שקבלה את השם מערת מלח"ם ,נחקרה בעבר ונמדדה אורכה שנקבע אז כחמישה וחצי קילומטר ,כיום בסיום המדידה החדשה ,ה בתחילת שנת 2019, נקבע כי אורכה של המערה כעשרה קילומטר.

 

בדרך כלל ברחבי העולם ,אורכם של מערות המלח הוא באורך של כמה מאות מטרים, למדידת אורכה מחדש של המערה התקבצו כחמישים חוקרים מרחבי העולם ומהארץ , אנשים שמקצועם חקר מערות ומדידתם שהצטיידו באמצעי מדידה חדשים הנשענים על שימוש במד לייזר לשליחת קרני הלייזר והחזרתם למכשיר האיכון ,בציינם את המרחק האמתי שנמדד, בניגוד לעבודה שנעשתה בעבר בעזרת סרטי מדידה ומצפן .

במחקר האחרון שהסתיים תחילת שנת 2019 , נערך גם מיפוי של המערה על סעיפיה , מחילותיה שבהם יש מפלסים נוספים וקומות ,ועדיין לא נחקרו חלקים מהם ,עקב העבודה המרובה הכרוכה במשימה, שנמשכה לרוב לאורך כעשר שעות מחקר ביום נמשך המחקר עד פרסומו כיום .

במחקר השתתפו יואב נגב ממועדון שוחרי המערות, מועדון המערות מבולגריה, המערה עצמה עדיין איננה מותאמת לביקורים ,ועל מנת לבקר בה נדרש מלווה חוקר מערות המכיר את המערה בעת הביקור במסלול הביקור מתגלים נטיפי מלח ,וחלקים שנדמה למבקר בדמיון כי הוא זוחל במרבץ קרח ולא בין שכבות מלח.

ים המלח מערת המלח בסדום הארוכה בעולם
 

הביקור בתשלום , טלפון לתאום סיורי ביקורים 050-3604445 , או בטלפון 02-9941599

משקם של איריס וגרי אורון , הנמצא בישוב אלמוג ,מאפשר בתשלום סיורים הכוללים ביקור בחממות ובשטחי הגידול שבהם מגדלים בני הזוג : עגבניות שרי, פלפלים גמדיים,מלפפונים גמדיים ,מטע פפיה, שיחי סברס ומטע עצי תאנה ,החווה החקלאית ממוקמת מתחת וליד המוצב הצבאי הנטוש ,המשמש לתצפית על העיר יריחו וסביבתה שליד ורד יריחו  .

חלק מהסיור ניתן לערוך בנסיעה בטרקטור רתום לעגלה, במהלך הסיור ניתנים הסברים על שיטות גידול והפריה של צמחים ועצי פרי מרגע הנטיעה עד הבשלת הפרי ושיווקו, כחלק מחוויית הסיור ניתן לקטוף לסלסלות פרי ישר מהשדה, וליהנות מטעימות היבול .

משקם של בני הזוג החקלאים שעוסקים עשרות שנים בחקלאות, כולל חממות ,בתי רשת, מטע תאנים, חלקות סברס ושטחי ירקות הממוקמים על שטח של כמאה שלושים דונם , במשקם מגדלים בני הזוג חממת גידולי עגבניות שרי מהסוגים : שרי שוקולד (פנינה שחורה) שרי פלאם, שרי צהובים עגולים וצוואר בקבוק , פלפלים מתוקים בצבעים שונים ,שחלקם הגדול משווק למפעל ההזנה לילדי ישראל .

מטע תאנים תחת רשת מחוטרים שהובאו מברזיל ,היודעים להפרות את עצמם בזכות עצים זכריים ,היוצרים תאנים בשלות בגוון ורדרד אדום  המשווקות כבר בחודש מאי,ומטע עצי פפיה תחת רשת שפרותיו נשלחים לשווק האירופאי (חיי מדף 8 ימים) .
ים המלח משק שרי גרי צומת אלמוג
 

בית עברה המקראית או בשמה הנוסף בית עניה , נמצאת כיום בגדה המזרחית של נהר הירדן (בצד הירדני) בנקודה שאנו נוטים לקרוא בית עברה המקראי , ניצבת הכנסייה היוונית האורתודוכסית בעלת כיפת הזהב , שלידה קיים רציף ומדרגות המובילות אל מי הנהר המשמש לצרכי הטבילה.

בעת שנחפרו חפירות ארכאולוגיות במתחם ,נתגלו כי הכנסייה ממוקמת כמאתיים מטר משלוש כנסיות ביזנטיות שנבנו אחת מעל השנייה במאות החמישית והשישית, שנחרבו משיטפונות בעת שנהר הירדן עלה על גדותיו ,לידם מספר שרידי בריכות ששימשו לטבילה.

בקרבה לכנסייה בצידה המזרחי ,מתרומם תל אליהו שעל פי המסורת היהודית ממנו עלה הנביא אליהו בסערה לשמים ,כיום נותרה במקום קשת אבן ,שלדברי הארכיאולוגים היא שריד של קפלה שנבנתה במקום ושרידי אולם תפילה .

הר נבו המתנשא בקרבת מקום והמכונה ג'בל סיאעיה , שימש על פי המסורת את משה ומסיפורי התנ"ך ,כנקודת הפרידה משבטי עם ישראל, בעת שנשא את נאום הפרדה מעמו בנקודת החציה של נהר הירדן באזור יריחו במסעם לכיבוש ארץ ישראל .

על פי האמונה ,חצו בני ישראל את נהר הירדן ,ליד חורבות הישוב הערבי ג'לג'ליה, הממוקמת כשלושה קילומטר מחלקה המזרחי של העיר יריחו , על דרך שהוליכה ממעברות הירדן שבקרבה למנזר חג'לה בדרכה לתל יריחו .

הבקעה מעברות הירדן בית עברה המקראית
 

הכניסה חינם  

איך להגיע בירידה מירושלים עד המפגש בצומת הלידו עם כביש 90 ממשיכים שלושה קילומטר לאחר הכניסה לשמורת הטבע עינות צוקים או בשמה הקודם עין פשחה , ממול למיקומה בחוף הים המערבי ברכס ההרים, יורדים שני נחלים נחל הקדרון (ואדי א-נר) הדרומי יותר ונחל מזין והמפל שנובע בעונת הגשמים ,בין הנחלים לפני הכביש ממוקם היישוב אובנת שעיקרו מוסדות דתיים .  

בנקודת החניה יש לחנות בזהירות ולנקוט זהירות גם בחציית הכביש לכוון הים , בחלק המזרחי של הכביש לכוון הרי מואב, ממוקמים שרידים ארכיאולוגיים של מעגן ששימש כאחד מששת המעגנים שהיו בים המלח , מעגן לסירות למסחר עם עבר הירדן ולהובלת חומרים שנכרו מים המלח, בדרכי המסחר למעבר לעבר הירדן המזרחי והפוך, יש הטוענים כי המצדית מעידה על האפשרות ששימשה גם הגנה על מקורות המים בעין פשחה.

המיקום של המעגן במוצא נחל קדרון או כפי שכונה נחל א נור, משערים כי שמה של א מזין נובע משמה של התיישבות יהודית בשם מדין ,באזור חרבת מזין נמצאו מטבעות מתקופת בית ינאי (ההלניסטית) המעידים גם הם על ההתיישבות היהודית באזור , עוד הוכחה לישוב הם סיפורי התיירים שנכתבו וסימוני המפות מהעבר הקדום .

תגלית משמעותית המעידה על שימוש במקום כמעגן ומקום תעבורה ימית ,היא מציאת העוגן במשלחת של פסח בר און ,על פי הידע ההיסטורי ידוע כי גם החשמונאים הבינו את ערכו של האזור, והגדיל לעשות המלך הורדוס שכבש את האזור והכניע את העיירות שהוקמו לחופו המערבי של ים המלח, ובנו אף המשיך בכיבוש והנהיג תעבורה ימית בים המלח.

ים המלח חרבת מזין או בשמה הנוסף קצר אל-יהוד (חירבת אל-יהוד)
 
מעלה אדומים מנזר לאותימיוס
מעלה אדומים מנזר לאותימיוס
בשמו השני חאן אל אחמר – החאן האדום
הכניסה בתשלום
איך מגיעים פונים מכביש 1 לכוון ים המלח ברמזור של מישור אדומים לכוון אזור התעשייה של מעלה אדומים , בכיכר פונים שמאלה, לפי השילוט למנזר אותימיוס.
טלפון לתאום 1800-546666
המנזר פתוח בימי השבוע בקיץ בשעות 08:00-17:00 , בחורף עד השעה 16:00 , ימי שישי עד 15:00 .
מידע
שרידי המנזר שנוסד בתחילת המאה הרביעית לספירה ונמשכה עד המאה השביעית בפלישה הפרסית לישראל , נפתח לביקורים במחצית שנת 2010, המנזר הוקם בידי נזיר ארמני בשם אותימיוס שנחשב לנזיר חשוב אך מנזירי השלב השני של ההתיישבות של הנזירים במדבר יהודה, ידו של אותימיוס נקשר למספר מנזרים אשר הקים באזור ים המלח ובדרך לשם ,כיוון ששמו של המנזר נקרא על שם מיסדו נקרא המנזר על שמו, במנזר לאותימיוס הקים אף קפלה וקברו הוצב שם.
 
המנזר היה בסגנון לאורה ושימש את הצליינים ושיירות המסחר ,כמקום מנוחה והתרגעות לקראת העלייה או הירידה מירושלים ומשפלת החוף, תחילתה של הקפלה במערה שניתן לראותה במדרון ההר הדרומי.
 
במסגרת תפקודו כמורה דרך ומורה בתורת הנצרות עסק גם בהמרת דתם של יהודים לדת הנצרות, הוא קבע תקנות להתנהגות במנזרי מדבר יהודה ,חוקים אלו נכתבו בשלב מאוחר יותר ושימשו להתנהלות הדת הנוצרית באזור כולל תקופות תענית ותפילה במקומות מבודדים מחוץ למתחמי המנזרים.
 
המנזר היה פעיל בתקופת הצלבנים במאה ה 12 ובמאה ה 13 שימש כחאן דרכים בדרך בין ירושלים והשפלה בדרך לים המלח,בימי השלטון העותמני ננטש החאן .
 
שרידי המנזר והחאן מפוזרים על שטח גדול, בעת הביקור נכנסים בשער הכניסה המובילה לחצר מרכזית ,שרידי הקפלה כוללים קריפטה ,שרידי תאי הנזירים ,שרידי הכנסייה,את שרידי אכסניית הדרכים ,עוד במתחם תעלות ששימשו להעברות מים לחלקות ולבור האגירה  , חלק מעניין של האתר היא רצפת הפסיפס שמעליה גג והמשמשת גם כנקודת תצפית נוף להרי יהודה.
 
מחוץ לשטח שרידי המבנים מגיעים לבור המים  ששימש כמאגר מים, כיום ניתן לרדת לבור הגדול במדרגות שמובילות לקרקעיתו חוויה מעניינת.
מעלה אדומים מנזר לאותימיוס
 
מעלה אדומים מנזר מרטיריוס Martyrius
מעלה אדומים מנזר מרטיריוס   Martyrius
הכניסה בתשלום
טלפון לתאום 02-5355555
איך להגיע נוסעים בכביש 1 לכיוון ים המלח ופונים למעלה אדומים ונכנסים בכניסה הצפונית, בכיכר הראשונה פונים שמאלה וממשיכים עד הכיכר השלישית ואז פונים שוב שמאלה לרחוב דרך מדבר יהודה וובהמשך הרחוב פונים בכיכר החמישית ימינה לאתר על פי השילוט.
האתר פתוח בימים א-ה בשעות 08:00-16:00 ,בימי שישי 08:00-13:00 ,בימי שבת וחג סגור .
מידע
שרידיו של המנזר השיתופי מהתקופה הביזנטית ממוקם בחלקה הצפוני של העיר מעלה אדומים,הוא התגלה בעת חפירות להקמת העיר לאחר מלחמת ששת הימים, המנזר הוקם במחצית המאה הרביעית לספירה בתקופה הביזנטית, הנזיר מרטיריוס גר באזור והיה אחד מתלמידיו של הנזיר סבאס שעל שמו מנזר מרסבא .
 
שרידי המנזר שעבר שיפוץ לאחרונה, כוללים ממצאים מיוחדים ומרהיבים הכוללים מספר משטחי פסיפס מיוחדים ,אלא שנותרו ולא הועברו למקומות אחרים, הפסיפס הצבעוני המפורסם באתר הארכיאולוגי היה שייך לחדר האוכל של הנזירים ,כתובות בשפה היוונית ,שרידי אכסניה לצליינים , שרידי המנזר והפסיפס חדר האוכל והמטבח הנקראים רפרקטריום , מתחת לגג שנבנה לשמרו , נחשב לאחד הגדולים שהתגלה בישראל גודלו 12 מטר על 37 מטר ,בשטח המנזר  מערכת מים המנוקזת לבריכה קטנה שממנה מחלקים את המים לחלקות החקלאיות בשיטות שהיו נהוגות בעולם העתיק ומערכות דומות ניתן לראות בארמונות בדרום ספרד.
 
שרידי הכנסייה שנחרב בתחילת המאה השישית לספירה בעת כיבוש הארץ בידי הפרסים,בשטח  האתר מתגלים  שרידי הכנסייה חלקם נהרסו בעיקר החלקים החיצוניים בעת הבנייה החדשה בעיר ,אבן גולל ענקית קוטרה מעל לשני מטר מיד לאחר הכניסה ,חלק מהאורוות,שרידי בית המרחץ ,שרידי שטחי המגורים ושרידי חלקות חקלאיות , בור מים ענק שאין להיכנס אליו,מערת מנהרה למילוט מחוץ לשטח הכנסייה למרות שזה לא עזר והנזירים נהרגו בידי הפרסים בתחילת המאה השישית ,במאה השמינית הוקם באתר החרב גינת תבלינים בידי המוסלמים ששלטו באזור ,גינה זאת קיבלה את מימיה מבריכת אגירה שממנה זרמו המים בתעלות משנה , מן האתר נשקף נוף מדבר יהודה על ערוצי הנחלים ואזור ים המלח.
מעלה אדומים מנזר מרטיריוס Martyrius
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור