דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מצפה רמון אטרקציות

 

מגדל השמירה הנבטי גרופון מרוחק שמונה קילומטר ממצד מחמל ,בנתיב העובר בתחילה בנחל חווה ועובר לנחל גרופון הממוקם בחלק הצפוני מזרחי של מכתש רמון , בתחילת הדרך עוברים ליד קבר של שיח בדואי ומשם יורדים לנחל חווה ומשם לעלייה למצד גרופון הממוקם צמוד לאוכף בהר .

בעת הביקור במצד נבחין בחורבות של מגדל שמירה מרובע הבנוי מאבנים המסותתות בגסות ,שאורך כול צלע במגדל כששה מטר, ובו חמשה חדרי מגורי המשמר במקום מגדל תצפית ובור אגירת מים נסתר שאליו מוליכה תעלה לאיסוף המים .

כיום לאחר עשרות שנים ,נתגלה בידי צוות מבית ספר שדה בוקר ,מקטע חסר שנחבא שאורכו 7 קילומטר חלקו של המסלול במכתש רמון וחלקו לכוון העיר הנבטית עבדת , הקטע נתגלה באמצעות חמש אבני מיל רומאיות שנתגלו ,אבנים שהונחו בקטע במסלול שבין מצד מחמל לבין מצד גרופון.

מצד גרפון דרך הבשמים הנבטית
 

הגן הלאומי שבו ממוקמת העיר עבדת ,פתוח בימי השבוע לביקורים בתשלום ,בין השעות 08:00-17:00 בקיץ, בחורף שעה פחות, הגן ממוקם בין שדה בוקר למצפה רמון ,בצדו המזרחי של כביש 40 כשלושה עשר קילומטר ממדרשת שדה בוקר , מהכביש מוליך כביש סלול למעלה ההר שעליו ניצבת העיר, לפני כן יש לעבור במבנה הכניסה, לצפות בסרטון המתאר את העיר והמבנה ,להציץ בתצוגת ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו במקום , לרכוש כרטיס הפותח בפני המבקר את שער הכניסה לכביש העולה.

העיר הנבטית עבדת ממוקמת בראש מצוק שמעל לנחל צין, בגובה של 625 מטר מעל גובה הים , העיר שמשה כנקודה שבין האחרונות להשלמת המסע של דרך הבשמים שבין פטרה לנמל עזה , קטע זה שמתחיל בעבדת שאורכו כשלושים וחמשה קילומטר לחולות חלוצה ומשם עוד כחמישים קילומטר לנמל עזה .

עיר מסחר מרכזית נבטית ,שתחילתו במאה השלישית לפני הספירה ,המשיכה בתקופה ההלניסטית היוונית שממנה נותרו המקדש לאל לאפיס המצרי, ומקדש המצופה אבן לבנה לאפרודיטה אלת האהבה, ומערת הקברים שבמדרון הדרומי מערבי , שבה נתגלו כתובות ביוונית .

העיר נשלטה בידי הנבטים במאה הראשונה לאחר הספירה עד המאה השלישית ,ובמאה הרביעית נכבשה העיר בידי הרומאים ,ולשיא תפארתה הגיעה בתקופה הביזנטית שהחליפה את השלטון הרומאי.

במאה השישית נחרבה העיר ברעידת אדמה שהתחוללה באזור וירדה מגדולתה וננטשה במחצית המאה העשרים החלו משלחות ארכיאולוגיות לחפור ולשחזר חלק גדול משרידי העיר , העיר ממשית ,שפטה והעיר עבדת הוכרזו בידי אונסקו כאתרים בעלי מורשת לדרך הבשמים והנבטים.

הגן הלאומי עבדת ,שוחזר ושופץ על מנת לשמר את שרידה לאורך מאות השנים ,ולהבליט את מפעלם של הנבטים ,הרומאים והביזנטיים ,שהקימו עיר גדולה שבה חיו כשלושים אלף תושבים בימי תפארתה ,כמו כן לספר על חיי המסחר ,המבנים ולספר את סיפור השיירות שעברו בה בדרך הבשמים והתבלינים.

בסוף המאה התשע עשר ,גילה החוקר הצ'כי אלואיס מוסיל ,שהיה אחד מחוקרי הנבטים על דרך השמים ,כתובת ביוונית על שרידי אחד ממגדלי השמירה של עבדת ,שבה נכתב " במזל טוב זבס עבדת עזור לארנאיוס אשר בנה את המגדל הזה באותות טובים, בשנת 188 .

החוקרים משערים שאת שמה של העיר עבדת, היא קבלה מאחד משלושת המלכים הנבטים ששמם היה עבדת , ומכן חשיבותה של הכתובת המציינת את שמה של העיר על מבנה בעיר, שהאל אליו הם סגדו נקרא זבס , כתובת זאת שהייתה על מגדל שמירה רומי ,נעלמה לאורך השנים כאשר המגדל התמוטט ,ורק הכיתוב של החוקר אלואיס נותר כמקור יחיד באותה תקופה להמצאות הכתובת.

בשנות השישים עת נערכו חפירות במקום ,פונו גלי האבנים שהתמוטטו מסביב למגדל וכיסו את הכתובת ובעקבות פינוי של אבני המגדל נתגלתה הכתובת מחדש בצדו הצפוני של המגדל , שחלקו הגדול נותר למרות רעידת האדמה שחווה.

בעת החפירות נתגלו גם חרסים מהתקופה ההלניסטית במאה השלישית לפני הספירה, מטבעות מהתקופה הנבטית מהמאות השנייה והשלישית לספירה ,לאורך תקופת שלטון הנבטים על העיר משלו בה שלושה מלכים שבנו בה מקדש לאל ,שצורתו דומה למקדשי הישראלים כנענים מאותה תקופה, מקדש הממוקם בין שער המצודה מהתקופה הרומית המאוחרת-ביזנטית והכנסייה הדרומית .

עובדת העיר הנבטית בדרך הבשמים
 
 
 
בניית אתרים - שרקור