דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

רחובות אטרקציות לילדים ומשפחה

 
 
 
כפר מנחם יער חרובית תל צופית

בחלק הצפוני של היער ממוקם תל צופית ,אשר ההיסטוריונים חושבים שזאת העיר גת העתיקה, בשנת 2008 הוכשרו שבילי הליכה לעליה, נחסמה הדרך למכוניות, על התל נערכות חפירות ארכאולוגיות משנת 1966,אשר חשפו ממצאים מתקופת הברזל והלאה.

עוד על התל שרידי מבצר צלבני בשם בלאנש גארד ,שפרושו הלבן או הבוהק, אשר היה אחד ממצדיות אשר נבנו להגנה ,המבצר נכבש בתקופה המוסלמית ונהרס, שרידי ארבעת מגדלים נמצאים בתל ,מערכות להובלת מים  למרגלות תל צפית. באתר בריכות לאיגום מים, תעלות הולכת מים מערוץ הנחל, באר אנטליה להשקיית הצאן את, מעינות יפים עם בריכות בצל האקליפטוסים שאפשר לטבול בהן, את התל מסמנת תחנת הכוח ליצור חשמל צפית.

כפר מנחם יער חרובית תל צופית
 

חוותם של אורנה ודובי גל ממוקמת בלב כרם בשטח החקלאי שמסביב ליישוב כרמי יוסף טלפון לתאום 089210352 או 0505695177,אין סימון על כביש 44 המסמן את הכניסה לכביש האספלט המוליך לחווה ,לכן מומלץ לתאם ולקבל הדרכת להגעה.

איך להגיע בנסיעה 2.2 קילומטר מהכניסה לכרמי יוסף לכוון רמלה ,מיד שנגמרת שדרת העצים מימין ,מתחילה דרך אספלט  ימינה על דרך זאת נוסעים כמאתים מטר בעליה מאחורי המבנה פונים ימינה וכעבור 300 מטר רואים שער סורג אדום ומצד ימין שלט חוות טל, נכנסים לחצר שמאלה וחונים.
 

דובי ואורנה טל עזבו את העיר רחובות בשנת 1998-2000 והקימו את חוותם במיקומה הנוכחי ,כיום מבקקים בני הזוג מעל לחמש עשר אלף בקבוקי יין לשנה, בחווה קיימת חנות קטנה שבה נמכרים מוצרים שיוצרו מיבול הענבים ושמן מכרמי הזיתים ואף ריבות ,מרקחות וקונפיטורות שמופקים מפרי עצי הפרי הגדלים בחווה, הצימוקים המופקים מענבי הכרם נחשבים לטעימים וטובים.    

עיקר גאוותם של בני הזוג מיקב הנקרא רד פואטרי ,שהקימו בני הזוג שבו נמכרים יינות מסוג קברנה סובניון, מרלו, שרדונה, רייזלינג, או סוגי יינות מעורבים מסוגי ענבים שונים, במסחר יינות אדומים ולבנים .

מועצה מקומית גזר חוות טל ויקב רד פואטרי
 

המתיישבים הראשונים במושבה לא עסקו בחקלאות או נטיעה בצורה מסודרת, את הנטיעות    התחילו בסוף הקיץ הפסיקו בתחילת החורף והמשיכו באביב, חגיגה גדולה נערכה בעת שניטע הכרם הראשון ,חגיגה שבה השתתפו מירושלים פינס וטיומקין ,את הגפן הראשונה נטעה ביתו בת השלוש של לוין אפשטיין .      

בשנה השנייה ניטעו מעל למאה וחמישים אלף גפנים ליצירת יין ביקבי הסביבה, על מרבית השטחים החקלאיים ,אלא שמכירת היבול נתקלה בבעיה כתוצאה מכך הגיעו חלק מהמגדלים לפת לחם ואיבדו את רכושם, חלקם קם ועזב את הרעיון הציוני לחקלאות יהודית וירד מארץ ישראל לאוסטרליה, אנשים אלו מסרו את רכושם ליק"א תמורת כרטיסים למקום מושבם החדש.

כתוצאה מהשתלטות אנשי הברון באמצעות ייקא על חלק מנחלות המושבה ,נוצרה תלות חדשה בכספו של הברון ,אך אנשי המושבה שמרו על עצמאות מסוימת בחיי היום יום, בשנת 1904 ניטע פרדס ההדרים הראשון בנחלת זלמן מינקוב, על שטח של כמאה וחמישים דונם פרדס המסמל את התחלת פיתוח ענף הפרדסנות במושבה רחובות והצמדת הכינוי לשמה של המושבה כמושבת ההדרים .

כנגד כול האגדות והסיפורים הנחמדים ,בפועל המושבה רחובות די קפאה על שמריה לאחר הקמתה למרות מיקומה ומזג האוויר, חלק מהחקלאים במושבה מחוסר ממון המשיכו לנטוע גפנים על נחלתם ,בתקווה שמחיר הענבים יעלה, ואפילו אנשי היקבים הלוו להם כסף לגידול הענבים. 

רחובות יקב הגת הראשון ברחובות
 
קבוץ חפץ חיים פינת החי
פינת החי קבוץ חפץ-חיים
איך להגיע הקבוץ ממוקם באזור השפלה בין גדרה לקריית מלאכי.
הכניסה בתשלום, סיורים מודרכים בתאום
סגור בשבת,
טלפון לתאום 08-8593842, 08-8593876 , 054-6567025, 054-2471227
ביקורים והדרכות בתאום, בשבתות סגור.חניה,נגישות לנכים, מזנון.   
מידע  
בפינת החי נאספו חיות בית וחיות מחמד בכלובים,אשר אינם נעולים ולחלקם ניתן להיכנס וללטף,חלק מבעלי החיים מסתובבים חופשי במכלאות וניתן להיכנס אליהם, במטרה לאפשר לילדים ולמשפחות, לחוות חוויות התקרבות לבעלי חיים ולפתוח בפניהם את עולמם הקסום באמצעות חוש המישוש,הראיה,השמיעה והריח ,בפינה החי נעשה ניסיון להקנות לחיות אורח חיים הקרוב לחייהם בטבע ,חוויה זאת מתעצמת באפשרות לשחק וללטף את החיות ואף להאכיל חלק מן החיות ,ניתן לקבל מידע על בעלי החיים,כמו כן  באזור פינת החיי ,ממוקמים מתקני משחק ושעשוע לילדים ופינת מנוחה להורים.
קבוץ חפץ חיים פינת החי
 
צומת האלה מוזיאון תצוגה ארכיאולוגית
מוזיאון תצוגה ארכיאולוגית
הכניסה חופשית , אם השער סגור , פנו לשומר שבמקום.
המתחם לתצוגה פתוח בכל יום בשעות 08:00-16:00 כולל בסופי השבוע.
איך להגיע בנסיעה על כביש 38 המוליך מבית שמש לבית גוברין,חולפים על צומת האלה,200 מטר מצפון צומת כפר ישעיהו,ליד סימון הקילומטר השמיני, נראה מתחם מבנים.
מידע
המקום משמש כפרויקט משותף לקקל ולרשות העתיקות, במקום עוסקים בלימוד ארכיאולוגיות של הסביבה בחבל עדולם, ניתן לבני נוער ולמבוגרים להשתתף בחפירות ארכיאולוגיות הנערכות באזור, במקום מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים אשר נחשפו במהלך החפירות, ומלמדים אותנו על חיי הישוב הקדום באזור.
צומת האלה מוזיאון תצוגה ארכיאולוגית
 
מזכרת בתיה חוויה חקלאית
חוויה חקלאית
החווה שוכנת במרכז כרם פרטי במזכרת בתיה
איך להגיע עוברים את קריית עקרון ואת מזכרת בתיה (לא נכנסים ליישוב) עד שמגיעים לפסי הרכבת. לפני המסילה פונים ימינה
הכניסה בתשלום, סיורים מודרכים בתאום
טלפון לתאום 5585088 -052  
המקום פתוח בימים א – ה בשעות  09:00-12:00 ובשעות 17:00-19:30  ,ביום שישי בשעות 10:0013:00, החווה סגורה בשבתות ובחגים,פרט לחופשות
מידע
חווה חקלאית המעבירה חוויה חקלאית בשטחיה החקלאיים במזכרת בתיה, את חווית הקציר,מסיק הזיתים ובצירת הכרמים שהם לבה של החווה,מעבירים אנשי החווה לקבוצות קטנות,למשפחות ולבודדים לאחר תאום.
 
בסיור המודרך תלוי בעונת השנה ,חווה המבקר מהי עבודה חקלאית ,תוך כדי עבודה במשק החקלאי נסיעה בטרקטור בשטחי הגידולים השונים ומתן הדרכה לגידולים והדרכים לעיבודם עד הפקת התוצרת לשוק,כל זאת על מנת להקנות ערכי חקלאות וחוויה לאורחים שברובם הם עירוניים,לסיום הביקור והחוויה מוגש כיבוד איכרי ממזון שעובד בחווה.
מזכרת בתיה חוויה חקלאית
 
מושב מצליח בוסתן עמרם שושן
בוסתן עמרם שושן
הבוסתן ממוקם בישוב מצליח יחידת משק 87
בוסתן ששמו מגיע מהמלה הפרסית שפרושו גן ,הרוח החיה בבוסתן ,היא סימה אשתו של עמרם אשר הלך לעולמו,ברצונה להנציח את זכרו, יצרה אשתו גן בן שבעה דונם לפירות, הכולל כיום מעל ל אלף 1100 עצים שבהם למעלה ממאה וארבעים זנים ומינים שונים של עצי פרי ,שנטעו מעצי הפרי והשיחים הגדלים בארצנו ומרחבי תבל,בגן גם מספר עצי נוי שאינם מניבים פרי, הגן ניטע לפני כחמש שנים ופעיל לקבוצות , משפחות ותלמידים .
 
רמז קטן אתן שכדאי לבקר בעונת ההבשלה של הפירות שאז ניתן חינם אין כסף ליהנות מפירות הבוסתן. בין העצים הטרופים ודומיהם שאוקלמו בבוסתן אשר הגיעו מרחבי תבל אנו מוצאים את הפירות הבאים:
סוגים שונים של לימונים,פרי הקטלב האירופאי ששמו שסנו ,פרי שבצבעו כתום ,שהובא ממרוקו ושאת פירותיו אוכלים ,העץ שונה מעץ הקטלב החיי באזורנו.
 
מדרום אמריקה הובא פרי הפיטאיה הנקרא בארצנו מלכת הלילה ,על שום שהוא פורח רק פעם בשנה רק בלילה אחד, בגן סוג של קקטוס הנקרא קריסה שאת עליו אוכלים, קיימת חלקת הבננות הכוללת :בננות כחולות האהובות על עולי קוצין שהובאה מהודו אשר משתמשים בה כקמח לאפייה לאחר שיובשה ונטחנה, או הבננה האדומה שיובאה מדרום אמריקה וטעמה כפרי התפוח. 
 
את אפריקה מייצגת המרולה ,פרי קטן הכולל אחוז אלכוהול רב והנקרא פרי הקופים אשר אוהבים אותו מאוד ולאחר אכילתו הופכים למסטולים, עוד בגן סוגי אתרוגים,הדס,רימונים,תות פקיסטני,גפן איזבלה שמייחדת אותו צורת הבשלת הפירות הנעשה בתוך האשכול עצמו בתהליך הדרגתי ,של הבשלה של מספר גרגרים בתקופה שונה,טעמו מזכיר מנגו וצבע הענב כתום,גרגר פנמה הנקרא גם משלוף על כיסוי הפרי הקטן והכתום שטעמו כטעם עגבניית שרי.
 
מהודו גם הגיעו פירות ליקומה,לנגאם,ימבולינה שעל מנת שהציפורים לא יתנכלו לפירות, העץ מוציא בניגוד למקובל , צמיחה חדשה בצבע חום במקום ירוק ,כאילו הפריחה אומרת אני צמח ישן לכו לצעירים,בבוסתן עשרות עצי פיטנגו ,שמהם קוטפים פרי כמו דובדבן שצבע הפירות אדום כהה,בתהליך גידול הפיירות משתמשים בשיטת ההדברה הביולוגית.
 
מערבות מקסיקו על גבול צילי ,הובא פרי ספודיליה שצבעו כתום וטעמו כטעם תמר , בעברו עד לפני כמאה וחמישים שנה, הפיקו ממנו את החומר להכנת המסטיק ,קיימת בבוסתן חלקת עצים נשירים של אפרסק,שזיף,אפרשזיף ,מנגו ופיסטוקים.
 
בבוסתן גדל גם אלון השעם ,שבניגוד לאלונים בישראל ,חלקים ממנו משמשים להכנת פקקי השעם לביקוק בקבוקי היין ,בפירות אלון השעם, משתמשים בספרד ובפורטוגל לאחר שהושרו במים למאכל ולמילוי נקניקים,אגוז מענין הינו אגוז מלבר הדומה לאגוזי הקשיו ,המבשיל בתוך פרי בגודל אבוקדו שבתוכו הרבה אגוזים קטנים ,שנידרש לפצח את קליפתם, לידו אגוזי מקדמיה
 
מושב מצליח בוסתן עמרם שושן
 
רחובות חווידע טבע
חווידע טבע 
כניסה בתשלום
כתובת רחוב יחזקאל חביבי 5 ,ליד בית העם, רחובות
טלפון לתאום 08-9452949  
המרכז פתוח בימים 
מידע
מרכז מדע חוויתי‚ המציע לילדים ,בגילי הגן – כיתה ב ,פעילות העשרה מהנה ומגוונת‚ בנושאים מדעיים, במקום ביתן לתצוגות של מתקנים ומכשירים בשיטת המוזיאון הפעיל,המלמד והמפעיל את המבקר בהבנת מושגים במדע,תופעות בטבע וחומרים בטבע, במקום מופעלת סדנת לימוד לחקר,הדגמות במשחק וסיפורת.
רחובות חווידע טבע
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור