דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ארץ ישראל רוכשי הקרקעות החלוצים

 

 
 
 
באר שבע הקדמה לתולדות העיר וסיפוריה
הקדמה לבאר שבע

מקורותיה של העיר מתוארים בספר בראשית בסיפורו של אברהם אבינו,בתקופת השלטון הרומי  והביזנטי ,נתקיימה בה התיישבות,שאת שרידיה ניתן לראות באזור השוק הישן, עד הכיבוש המוסלמי ערבי שאז הפכה לעיר ערבית,בתקופת השלטון התורכי שימשה כעיר ממשל,ונכבשה בידי הבריטים במלחמת העולם הראשונה, והפכה להיות עיר ערבית לכל דבר,לאחר מכן שימשה כעיר ממשל ומפקדה תחת הצבא המצרי ,עד שנכבשה בידי הצבא הישראלי במלחמת העצמאות.

 

העיר באר שבע היא השביעית בגודלה במדינה,בשנות החמישים החלה בניית העיר והשכונות החדשות ,כתוספת לעיר התורכית הישנה,מרכז העיר הישן משמש כיום בעיקר למסחר, בתחילה נבנו הבתים בשיטת עיר גנים,מבנים חד קומתיים עם חלקה ליד הבית,אך במהרה שונתה התוכנית והבניה בשכונות צופפו ונבנו בה מבנים רבי קומות ומרכזי מסחר מודרניים,בשנת 1960 נבנה בעיר בית החולים סורוקה,אוניברסיטת בן גוריון,תיאטרון העיר ותזמורת סימפונית,,קריית ממשלה,כאשר החלה העלייה מרוסיה ,הגדיל העיר את אוכלוסייתה ומבניה.

     
באר שבע הקדמה לתולדות העיר וסיפוריה
 
סיפור הגופים הראשונים שגאלו את אדמות דלייקה הלוא היא כנרת

הקרן הקיימת

קדמה לחברת הכשרת הישוב ,הקרן הקיימת שהוקמה שמונה שנים לפניה,בשנת 1901

הקרן הקיימת חרטה על דיגלה כי האדמות שתגאל ברכישה בעזרת תרומות של העם היהודי ובעבור העם היהודי בישראל ,אדמות אלו שנגאלו ,לא ימכרו לעולם ויישארו לצמיתות בידי הקקל.

 

חברת הכשרת היישוב .

חברת הכשרת הישוב קמה בעיר לונדון בעשרים לינואר 1909 ,ההון שעמד לרשות החברה היו 50.000 לירות שטרלינג , שחולק לארבעים אלף מניות של לירה אחת ומאתים מניות יסוד בנות 50 לירות שטרלינג.

סיפור הגופים הראשונים שגאלו את אדמות דלייקה הלוא היא כנרת
 

לאחר סיום מכירת אדמות ארד אל סיר בשנים 1926-34 , הציע שייח סלאמה אבן סעיד מהשבט מסעיין אל עזאזמה ומתווכו הסוחר סלימן א- זרבאווי בשנת 1935,שפנו למשרדו של יהושוע חנקין בבאר שבע ,לרכוש את אדמות קאעת מקבולה שפירושו ( האדמה הטובה) שטח בן 35.000 דונם בדרום מערב באר שבע במה שאנו קוראים ביר עסלוג .

 

לאחר שסוכמו פרטי הסכם במשא ומתן למכירת אדמות קאעת מקבולה שפירושו ( האדמה הטובה) ,יצאו לשטח יוהושע חנקין ,חירם דנין,המהנדס זלמן ליפשיץ ,עמינדב אלטשולר ועורך הדין יוסף סטרומה ,זמן מה לאחר מכן יצא לשטח גם משה סמילנסקי ,שחלק שבחים לטיב הקרקעות.

 

אז החל המשא ומתן הרציני במשרדו של חנקין בבאר שבע ,למקום הוזמנו שני שייחים נוספים שהיו בעלי חלק מהשטח , מחוץ לשייח סלאמה אבן סעיד מהשבט מסעיין אלעזאמה,המחיר שסוכם ליחידת דונם אחת, היה לירה ישראלית וחמש גרוש ,נקבע כי השטח שיימכר בסופו של דבר יהיה בן 25-35 אלף דונם ,מפאת הדחיפות נחתם עוד באותו היום החוזה למכירה.

 

 


קבוץ רביבים ספור רכישת אדמות ביר עסלוג
 

יהושוע חנקין רכש את שטח עמק חפר (וואדי אל חווארת) ,כשלושים אלף דונם מידיו של הערבי הנוצרי אנטואן בישארי טיאן ,במגעים שהחלו עוד בשנת 1910 בתקופה העותומאנית והבשילו בתחילת שנות העשרים ,בתחבולה מעניינת כך מספרות האגדות ,פעילות שמאחורי הגב שבה הנגלה מוסתר .

האגדה ממשיכה בתיאור העסקה של האדמות שהיו רשומות אומנם ברישום הטאבו העותומאני ,אך לא הייתה קיימת מפת פרצלציה מוסדרת לגבולות השטח,והפחד העיקרי לתביעות של שכנים בשטח לבעלויות על חלקים ממנו.

אי לכך סיכם חנקין עם עורך דינו של המוכר כי מצד אחד יעברו האדמות למכירה פומבית,ובאותה העת משרד המקרקעין הממשלתי שלח צוותי מיפוי שמיפו בדקדקנות את גבולות השטח, והעלו אותם לרישום חוקי בטאבו,בעת המכירה הפומבית נטל פקיד המקרקעין ,את השטח המסומן לבעלותו של הטאבו .


חנקין רכישת אדמות עמק חפר (וואדי אל חווארת)
 

יואל משה סלומון נולד בשנת 1838,אביו מרדכי סלומון היה מהחשובים והמובילים בקהילה האשכנזית בעיר ירושלים, סבו של יואל משה היה רבי אברהם  שלמה זלמן צורף, שהיה ידוע בכינויו הראש"ז, הסבא ממייסדי היישוב הישן בירושלים .

כנער יואל סלומון קיבל חינוך תורני בירושלים ,כאשר למד אצל הרבנים מקאליש ומקוטנא והמשיך את לימודיו בישיבה שבליטא, בעת שלמד בישיבות באירופה, למד גם את מקצוע הדפוס בקניגסברג שבגרמניה.

לאחר שלמד חזר לארץ ישראל בשנת 1862-3, יואל משה סלומון נישא לרעייתו פרומה ולזוג נולדו 13 ילדים, שבהמשכה צאצאיהם התפרסו ברחבי ארץ ישראל וכיום צאצאיה של משפחת סלומון מונים כמה אלפי אנשים.

פתח תקוה משפחת יואל משה סלומון
 

בשנת 1904 החליט משה סמילנסקי להעביר את עיקר פעילותו החקלאית לגידול עצי הדר ( ענף הפרדסנות) והמשיך את כתיבתו הספרותית ותרגום ספרים לעברית ,לאחר מספר שנים של מחקר העם הערבי בארץ הישראלי בשנת 1912 ,החל להבין את תובנות העם הערבי ורצונו לשלוט בארץ ישראל.

 

מאבקו זה להחדרת הרעיון של השאיפות הערביות ,אל מול כמיהת היהודים לחזור לארץ ישראל ולעבדה,רעיונות אלו גרמו לו בשנת 1913 להיות מואשם בעלילה ,שהצביעה עליו  ועל מספר מחבריו מרחובות ,בטענה שהם רצחו ערבי מהכפר זרנוגה בסביבה , סופה של העלילה שנמשכה מספר שנים שיצאו זכאים במשפט.


משה סמילנסקי הסופר רוכש האדמות
 

זמן קצר לאחר עלייתו לארץ ישראל בשנת 1908 חבר יופ ( יוסף ) טריידל לאפרים קארוזה שניהל את חוות סג'רה ואחיו של אליהו קארוזה ,יחד הקימו חברה למדידות קרקע והתאמתם לגידולים חקלאיים בארץ ישראל , משרד חברתם היה אחראי למדידות ולצורת הכשרת השטח של האדמות שרכשה פיק" – יק"א בארץ ישראל ושל חברת הכשרת הישוב, משרדם הראשי ישב בעיר חיפה .

החברה שהקימו טריידל וקארוזה ,יעצה ופיקחה על הקמת מושבות בישראל,מדדה את גבולות החלקות,מיפתה אותם על גבי מפות המדידה של ארץ ישראל והטבו העותומאני והמנדטורי ,החברה נשכרה בידי החברות יקא והכשרת היישוב לעבודות המדידה והפיקוח בהכשרת השטח להתיישבות.

בעת שחברת ההנדסה "טיידל וקארוזה" ערכו מדידות באזור חוות כנרת ,הם החליטו לרכוש שטח בן 450 דונם ,בחלק השטוח לאורך חוף הכנרת ,החלק שנרכש היה בצמוד לחווה של טריידל בחלקה הצפוני ,חלק מהקרקע היה בחלק השטוח לאורך גדות אגם כנרת וחלק לשיפולי ההר ממול .

חברת המהנדסים טריידל וקארוזה
 

חברת הכשרת הישובה שרכשה גוש אדמה שבתחילה כלל כאלף שמונה מאות דונמים בשכונת כרמלהיים בכרמל הגרמני , והוסיפה ורכשה ככול שיכלה חלקות של טמפלרים לאורך המלחמה ובעת גרושם מהארץ,החליטה לאחר המלחמה ,להתחיל למכור חלקות אדמות לבניית שכונה יהודי במרומי הכרמל הן החלק המערבי והן בחלק המרכזי.

לצורך בניית הבתים על השטחים שנרכשו נדרש תכנון שכונה חדשה בסגנון מערבי,בתחילה תוכננו מכירת של שלושה דונם למתיישב , לצורך זה פנתה חברת הכשרת הישוב לאדריכל והמתכנן פטריק גדס ,שתכנן חלק מהעיר תל אביב,בתוכניתו שלב גודס פריצת כבישים ודרכים לשכונה המתוכננת ,ממרומי הכרמל לחוף הים, בניית בתים רק בחלק הגבוה של רכס הכרמל על מנת ליצור שטח נוף ופנורמה לכוון הים וחיפה התחתית,ואף להוסיף רכבל להעלאת נוסעים ותושבים מהעיר התחתית למרומי הכרמל.

את עבודת התכנון של הכרמל לא סיים המתכנן גודס ,והעבודה הועברה לחסיד שכונות הגנים ,האדריכל ריכראד קאופמן,חברת הכשרת הישוב העמידה לראשותו שטח אדמה שכלל כאלף ארבע מאות דונם שחולקו ל 200-300 חלקות בנות שני דונם,תוכניתו התבססה על יצירת מפלסי בתים בקווי הגובה הטבעיים שלהם שבסופם גני נוי כמו גן האם,כיכר הרקפות ועוד.


מושבה כרמלהיים המשך התיישבות היהודית
 

יוסף ויץ היה מבוני ביתם הראשונים בשכונת בית הכרם את ביתו בנה בשנת 1924,לאחר נישואיו לרוחמה אלטשולר ( אביה ממקימי העיר רחובות ) בניהם המפורסמים הם פרופ רענן ויץ מהסוכנות היהודית ,שרון ויץ מקקל ובנם הצעיר,שחזר מלימודיו באנגליה , אשר  נהרג בפעילות בפלמח בליל הגשרים יחיעם ויץ .

יוסף ויץ היה מראשי הקקל ופעיל בנושא ההתיישבות בארץ ישראל , בפעילותו זאת פעל רבות לרכישת אדמות,להקמת התיישבויות ואכלוסם בעולים, דאג לנטיעות של יערות בארץ ישראל וקיבל את הכינוי אבי היערות,כאשר הוקם מנהל מקרקעי ישראל היה מנהלה הראשון

יוסף ויץ החלוץ
 

לאחר סיום מכירת אדמות ארד אל סיר בשנים 1926-34  , הציע שייח סלאמה אבן סעיד מהשבט מסעיין אלעזאזמה ומתווכו הסוחר סלימן א- זרבאווי בשנת 1935,למשרדו של יהושוע חנקין בבאר שבע לרכוש את אדמות קאעת מקבולה שפירושו ( האדמה הטובה) שטח בן 35.000 דונם בדרום מערב באר שבע במה שאנו קוראים ביר עסלוג .

 

לאחר שסוכמו פרטי הסכם במשא ומתן למכירת אדמות קאעת מקבולה שפירושו ( האדמה הטובה) ,יצאו לשטח יוהושע חנקין ,חירם דנין,המהנדס זלמן ליפשיץ ,עמינדב אלטשולר ועורך הדין יוסף סטרומה ,לאחר מכן יצא לשטח גם משה סמילנסקי שחלק שבחים לטיב הקרקעות.

 

אז החל המשא ומתן הרציני במשרדו של חנקין בבאר שבע ,למקום הוזמנו שני שייחים נוספים שהיו בעלי חלק מהשטח , מחוץ לשייח סלאמה אבן סעיד מהשבט מסעיין אלעזאמה,המחיר שסוכם ליחידת דונם אחד היה לירה ישראלית וחמש גרוש ,נקבע כי השטח שיימכר בסופו של דבר יהיה בן 25-35 אלף דונם ,עוד באותו היום נחתם החוזה למכירה.

קבוץ רביבים ספור רכישת אדמות ביר עסלוג
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור