דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חדרה סיפור הקמתה

 

 
 
 
חדרה סיפורה של המושבה וחנקין

במסגרת ניסיונות גאולת אדמות ישראל מידי הערבים,נרכשו בשנת 1890, כשלושים אלף דונמים ,בעיקר אדמות ביצות באזור חדרה , מידי האפנדי סלים חורי המוסלמי,הרכישה נעשתה בעבור תנועת חובבי ציון ברוסיה ,עקב רצונם לעזוב את המדינה בעקבות הפרעות שעברו שהיו באותה העת.

משלחת מטעם תנועת חובבי ציון , יצאה לישראל על מנת לרכוש קרקע בעבור אנשיהם אנשי חובבי ציון ,התאגדו ברוסיה מהערים והעיירות בליטא מהערים : וילנה,אלסקוט,ריגה ,כאשר הגיעו נציגי הקבוצה לישראל הם נעזרו בקשריו של חנקין עם המושל התורכי ברכישת האדמות .

חדרה סיפורה של המושבה וחנקין
 
חדרה אבשלום פיינברג ספור חייו

אבשלום פיינברג נולד בשנת 1889 מת בן עשרים ושבע כאדם צעיר, למרות זאת נחשב אבשלום כבעל דמות בוגרת בשלה,מגיל צעיר כתב מאמרים ושירים ,כמו השיר אלף נשיקות שאותו כתב בגיל 15 בעת שהותו בפריז ,לא כמו שמשערים שהשיר נכתב לאחיותיו של אהרונסון שרה או רבקה הגינגיות, על פי מילות השיר משערים שבו יש תאור שערותיה השחורות של האישה,כי השיר נכתב לאשתו ראיסה של חברו הפילוסוף זאק מרוטן שבה היה מאוהב למרות שהיה בן 15 בלבד.

חדרה אבשלום פיינברג ספור חייו
 

יהושוע חנקין רכש את שטח עמק חפר (וואדי אל חווארת) ,כשלושים אלף דונם מידיו של הערבי הנוצרי אנטואן בישארי טיאן ,במגעים שהחלו עוד בשנת 1910 בתקופה העותומאנית והבשילו בתחילת שנות העשרים ,בתחבולה מעניינת כך מספרות האגדות ,פעילות שמאחורי הגב שבה הנגלה מוסתר .

האגדה ממשיכה בתיאור העסקה של האדמות שהיו רשומות אומנם ברישום הטאבו העותומאני ,אך לא הייתה קיימת מפת פרצלציה מוסדרת לגבולות השטח,והפחד העיקרי לתביעות של שכנים בשטח לבעלויות על חלקים ממנו.

אי לכך סיכם חנקין עם עורך דינו של המוכר כי מצד אחד יעברו האדמות למכירה פומבית,ובאותה העת משרד המקרקעין הממשלתי שלח צוותי מיפוי שמיפו בדקדקנות את גבולות השטח, והעלו אותם לרישום חוקי בטאבו,בעת המכירה הפומבית נטל פקיד המקרקעין ,את השטח המסומן לבעלותו של הטאבו .


חנקין רכישת אדמות עמק חפר (וואדי אל חווארת)
 

חברי הפועלים הראשונה קומונת רומני שנקראו על שם העיר רומני ברוסיה ,שממנה הגיעו מהמושבה פתח תקווה,הקומונה הרומנית שמנתה תשע איש,הם שהקימו והכשירו את חוות כנרת בשנת 1908,חברי הקבוצה הוחתמו במהרה על חוזי עבודה אישיים לשנה, בידי חברת הכשרת הישוב.

החוזה כלל : מקום לינה, מזון,שרותי כביסה וחייטות לתיקון הבגדים,ושכר של עשרה פרנק לחודש, עוד הובטח לכול פועל לאחר קצירת גידולי החיטה בעת הדיש, כמות חיטה שהבשילה בשטח שווה ערך לחמישה דונם,בפן בעלי החיים ניתנה האפשרות לגדל על חשבון קופת החווה, פרה לחלב או פרדה או סוס שיעזור בחריש,בנוסף לעשר כבשים.

בתחילה התקיימו יחסי עבודה תקינים בזכות רעיון ההגשמה , בין מנהל החווה מטעם הכשרת הישוב ברמן בעת הכשרת השטח לזריעה,אך כאשר הצטרפו פועלים נוספים לחוות כנרת נסדקו היחסים בין הקומונה הראשונה בעיקר בעיות אידיאולוגיות ודעות שונות , בין המצטרפים החדשים לקבוצת היסוד ויחסו שהשתנה של מנהל העבודה ברמן .


חדרה קומונת רומני במושבה לאחר עזיבת חוות (חצר) כנרת
 
חדרה חצר מלכה ועמנואל סמסונוב,רחוב המייסדים 41 ,כיום בחצר מסעדת קוזינה

הסבא ארייה לייב סמסונוב, בן החמישים ושתים,עלה לארץ ישראל בשנת  והתיישב ביחד עם חבריו לעליה בחלקת אדמה שרכש בביצות המושבה חדרה ,אדמות שנרכשו בידי יהושוע חנקין,כאדם ששכלו היה מעל לכתפיו,לא חיסל מיד את עסקיו באודסה ,בהחלטה מושכלת החליט לבצע את העלייה לארץ ישראל בשלבים.

 

בשלב הראשון שלח את בנו הבכור לתור את הארץ ולארגן את החלקה לקראת בואם של יתרת בני המשפחה,בשלב השני עלו לאונייה באודסה, הסבא אריה ורעייתו מלכה ובניו זלמן ואהרון ורבקה רעייתו של הבן הבכור נחום, בעת שהגיעו לנמל יפו,שינה השלטון העותומאני את חוקיו ואסר על נתינים שאינם מוסלמים לעלות לארץ ישראל,כמובן שכסף הבקשיש שהועבר לידים הנכונות ביטלו את האיסור להגעתם של האחים לארץ ישראל.

חדרה חצר מלכה ועמנואל סמסונוב,רחוב המייסדים 41 ,כיום בחצר מסעדת קוזינה
 
חנקין יהושוע גואל הקרקעות תקציר פעילותיו

לאחר עליית משפחת חנקין בתנועת חובבי ציון לישראל בשנת 1882 ,התיישבה המשפחה בתחילה ביפו,שם הקים אביו את ועד חלוצי העלייה ,על מנת לרכוש אדמות באזור יפו, כאשר ניסיון זה לא צלח עברה המשפחה למושבה ראשון לציון והאגדות מספרות שהם הקימו את המבנה הראשון במושבה.

באותה הזדמנות בשנת 1890 רכשה המשפחה  כעשרת אלפים דונם שעליהם צמחה המושבה רחובות, כיוון שלא הסכין לרודנות פקידי המושבות בעת שעבד את חלקותיו בניסיונו החקלאי שעזר לו להצליח בעמלו, סרב להישמע לפקודותיהם של פקידי הברון,כיוון שהתמרדה המשפחה עם עוד איכרים בראשון .

בשנת 1890 רכשה משפחת חנקין , כשלושים אלף דונמים ,בעיקר אדמות ביצות באזור חדרה , מידי האפנדי סלים חורי המוסלמי,הרכישה נעשתה בעבור תנועת חובבי ציון ברוסיה עקב רצונם לעזוב את המדינה בעקבות הפרעות שעברו שהיו באותה העת.משלחת מטעם תנועת חובבי ציון יצאה לישראל על מנת לרכוש קרקע בעבור אנשיהם שהתאגדו ברוסיה מהערים והעיירות בליטא מהערים : וילנה,אלסקוט,ריגה ,כאשר הגיעו נציגי הקבוצה לישראל הם נעזרו בקשריו של חנקין עם המושל התורכי ברכישת האדמות .


חנקין יהושוע גואל הקרקעות תקציר פעילותיו
 

ילדותו של יוסף ברץ החלה ברוסיה ,למשפחה יהודית דתית בעל חנות מכולת ומשקאות,אכסניה לתלמידי ישיבה,אביו אף שימש כגבאי בבית מדרשו של האדמו"ר מראשקוב.

יוסף ברץ עזב את ביתו ברוסיה בגיל 16 כשהגיע כחלוץ לארץ ישראל , תחנתו הראשונה הייתה המושבה רחובות שם עבד עבודת כפיים בפרדסו של הסופר משה סמילמסקי שכונה חוואג'ה מוסא בפי פועליו ,סמילנסקי היה מהבודדים מאיכרי רחובות שהסכימו לתת לחלוצים עבודה,אך מנגד דרש מהם עבודה רבה וקשה .

לאחר תקופה זמן,עזב יוסף את הפרדסים בלחץ תנועת הפועל הצעיר שבה היה חבר,ועלה רגלית לירושלים ,על מנת ללמוד את עבודת הבניין ובעיקר סתתות אבן,במטרה לכבוש את הענף שהיה תחת שליטה של העובדים הערביים,את מלאכת הסיתות למד מיהודי ממוצא תימני בירושלים.


החלוץ יוסף ברץ
 
התפוז אגדת תפוח הזהב

האגדות על עליית ההדרים (התפוזים לארץ ישראל, שאינם נמנים על שבעת המינים שגדלו בארץ ישראל,מתחילות במאה השמונה עשר ,בניגוד לבני מינם הלימונים,האתרוגים שהובאו לארץ עוד בימי הביניים ,בידי סוחרים ערביים שסחרו עם עמים במזרח הרחוק,יש הטוענים כי שתילי התפוזים הובאו לארץ מפורטוגל, ונקראו בערבית בורדואן (בורדוגן) על שם ארץ המוצא,כמו שהם נקראים כיום בידי המוסלמים,שאינם מבטאים את האות פיי.

מובן שלתפוזים נוספה המלה שמוטי שמקורה בערבית ,הוא פחית המאור ,בצורתה הסגלגלה ששימשה את תושבי הארץ ,בטרם הגיעו מנורות הלוקס והחשמל לתאורה,בתוך הפחית שנקראה בערבית שמוט טמנו פתיל ומסביבו שמן,ומכיוון שצורתו דמתה לצורת התפוז נדבק הכינוי שמוט לתפוז.

הכנת החלקה לנטיעת פרדסים ,הייתה עבודה מייגעת ,כיוון שלאחר סיקול השטח, נאלצו לחרוש אותו על מנת לעקור את שרשי הצמחים ,על מנת שלא יתחרו על אספקת המים לעצי הפרדס,עקירת שורשים אלו אינה דבר מה בכך,שורשי היבלית או הטיון הדביק מגיעים לעומק רב ,לכן מקובל היה להגיע לעומק של לפחות מטר בעקירת השורשים.

התפוז אגדת תפוח הזהב
 
על חשבון הברון תחשיב הקמת משק

לאחר קריאת שורות אלו יבין הקורא מה פרוש המשפט " על חשבון הברון " ומדוע ברח הברון רוטשילד,לאחר שנים ספורות, מאימוץ המושבות והעבירם לידי הברון הירש וארגון יק"א .

לצורך רכישת משק חקלאי במושבות נדרשו   כעשרים אלף פרנק במזומן,האיכר חישב  את הוצאותיו כך   : על מנת להקים כרם שיספק פרנסה למשפחה בת חמש נפשות נדרש לו שטח של 55 דונם (חמישה הקטר) מחיר הדונם כ 240 פרנק   ,הקמת בית בן שני חדרי שנה ומטבח יעלה כשלושת אלפים פרנק, בניית רפת ומתבן יעלו כאלף חמש מאות פרנק ,סוס עגלתו והרתמות מחירו כשלוש מאות פרנק,פרה מחירה כשמונים פרנק,מחרשה מחירה כארבעים פרנק,כחמש מאות פרנק מחירם של הדישון והולכת הענבים ליקב   .
 
להוצאות הללו יש להשקיע עוד כעשרים אלף פרנק לנטיעת הכרם ,ולתקופה של ארבע שנים עבודה ,השקיה והמתנה עד שיניבו אשכולות הענבים,מחיר שיקבל האיכר בעבור יבול הענבים, תלוי בבחירת סוג הגפנים וטיב הקרקע ,הערכה הייתה שרווחו של האיכר יהיה בין אלפים לשלושת אלפים פראנק בעבור היבול. 

                

על חשבון הברון תחשיב הקמת משק
 
חוות חפציבה בחוף חדרה

חוות חפציבה הטיול שאסור לפקשש

החווה פתוחה במשך כל ימות השבוע, כולל שבת, עד רדת החשיכה, והכניסה ללא תשלום. אפשר לתאם סיורים מודרכים מיוחדים לקבוצות לא בשבת.

 

ביום שמש החליטו הקטנים  נכדי כי הם רוצים להשתובב,העמסנו את העגלה וקדימה לחוות חפציבה,לחווה נסענו מכביש החוף בנסיעה לכוון חיפה ,ירדנו במחלף קיסריה,פנינו ימינה ברמזור הראשון ימינה,לאחר 200 מטר פנינו ימינה שוב,פונים ימינה ולא נכנסים לשכונת חפציבה,דרך נוספת להגיע מכביש החוף הישן ,עוברים את חדרה עוברים את אזור התעשייה הישן ולפי שילוט פונים שמאלה לפני הצומת לכביש  קיסריה עפולה.
 

בשנות התשעים החליטה חברת חשמל לרכוש כשלוש מאות חמישים דונם מאדמות חוות חפציבה, לאחר שהחלה בהקמת תחנת הכוח אורות רבין ממול על חוף הים ,בכדי למנוע יזמות לבניית שכונת מגורים בשטח של החווה, מן הסיבה הפשוטה ,כי החיים בצל ארובותיה הפולטים פסולת וחלקיקים ,בתהליך יצור החשמל בעזרת פחם,יגרמו לאנשים לחלות ביתר שאת ממחלות נשימה זיהומיות.

 

             

חוות חפציבה בחוף חדרה
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור