דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סיפורה של משפחת צ'יזיק

 

 

אהרון הלוי נולד באוקראינה בשנת 1888,כבן למשפחת שוחטים,למרות שלמד בחדר ובבית ספר תיכוני,ששם התגלה בו כשרונו לציור ואומנות,אהרון הלוי עלה לארץ כחלוץ בזרם העלייה השנייה בשנת 1906 ,בתחילה עבד אצל בני העלייה הראשונה ברחובות בענף הפרדסנות ובפרדס של סמילנסקי ,עלה לירושלים לאחר מכן ולמד כחצי שנה בבית הספר בצלאל,משם עבר עם חבריו מבית הספר לאומנות בצלאל : גיורא זייד, משה אינגברמן וגד אביגדורוב ,שהקימו את ארגון בר גיורא ובהמשך ארגון השומר בחוות סג'רה .

אהרון הלוי עבד כשומר בארגון בר גיורא בחוות סג'רה,והמשיך למושבות מלחמיה וביבנאל עד שנת 1912 שאז נישא לרעייתו בת שבע,לאחר נישואיו עלה לירושלים ושכר אטליה בבית הספר בצלאל בשנים 1912-14,שם עבד כאמן וצייר עצמאי .

בתחילת מלחמת העולם הראשונה בשנת 1915 ,עזב אהרון את ירושלים וחזר למנחמיה שם השתלב בעבודת הדייג בכנרת,ועזר לחברו ברוך ציזיק בחוות הניסיונות שהקים ליד ביתו במלחמיה, שם שהה עד שגויס ביחד עם ברוך לצבא התורכי ושימש כעוזרו של ברוך ציזיק בתפקידו כגנן הראשי של דמשק שמושלה החליט להקים שדרות כמו שזכר מפריז.


סיפורו של צייר הצמחים והנוף אהרון הלוי
 

משפחת שמואל ורעייתו ברנייה צ'יזיק (זנוויל)האב שמואל צ'יזיק נולד וחי בן השנים 1861-1934, האם בריינה צ'יזיק לבית בורנשטיין, רעייתו של שמואל נולדה וחייה בן השנים 1868-1930 , ברוך ציזיק היה בין מייסדי מושבה כנרת בשלב השני ועלה לקרקע בשנת 1909 לביתו הביא את משפחתו הענפה מהמושבה סג'רה והושיבם בדירת החדר שקיבל.

חצרם של משפחת ציזיק ברוך ובהמשך אביו שמואל במושבת כנרת עברה לידי חיים דב בלקינד שומר המושבה שנישא לביתם חיה,בשנת 1925 נמכרה החצר למשפחת משפחת וויסנברג .
 
משפחת שמואל ציזיק מנתה הורים ושמונה ילדים ,המשפחה התגוררה באזור חקלאי באוקראינה ברוסיה, ברוך ציזיק שהיה הבכור במשפחה ,החליט בעקבות גל הציונות ,ששטף את יהודי אירופה לעלות לארץ ישראל , לצורך זאת יצא להכשרה חקלאית בחוות החקלאיות שהקימה התנועה הציונית ויק"א ברוסיה ,על מנת להכשיר את הצעירים בעבודת כפים וחקלאות ,כדי שיוכלו להתאקלם ולעבוד כחקלאים בארץ ישראל.
מושבה כנרת בית משפחת צ'יזיק ברוך ברחוב ראשונים
 

סיפורו של ברוך צ'יזיק הבכור בילדי המשפחה

סיפור אהבתו לטבע של הילד ברוך החל בבית אביו באוקראינה ,כאשר מלאו לו עשר שנים אז נהג לצאת ביום המנוחה מהלימודים אל הטבע להבין ולהתבונן בעולם הנסתר והקסום הזה של מחזור הצמיחה .

בגיל חמש עשר החליט ברוך כי למד מספיק תורה ובמקביל רכש ידע מאנשי אדמה והחליט כי הוא מתמסר להבנת הטבע מבחינה מדעית,הוא החל גם לחוש כי ברצונו לעלות לארץ ישראל, לכן החל ללמוד בצורה עמוקה את תורת האיכרות בחוות חקלאיות ומשקים בחבלי רוסיה ,שתנאי האקלים והקרקע דמו לאלו של ארץ ישראל.

בין היתר עבד במשתלת עצי פירות בחצי האי קרים אצל רוזן רוסי,כאשר ראה הרוזן את כישוריו ומאוויו בלימוד הטבע והחקלאות , כתב לו הרוזן מכתב המלצה לאקדמיה הלאומית שעל שמו של הקיסר בהרי הקוקוז ,שלשם נשלחו טובי הצעירים שרצו ללמוד חקלאות ברמה גבוהה,שם למד את תורת עיבוד הקרקע,הטיוב והתמחה בגידול עצים סוב טרופיים כמו זיתים,הדרים,שם למד את תורת ההרכבה של זנים ועיצוב עצים למטרות חקלאיות ולצורה העיצובית של העצים המקלה על איסוף הפרי.

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 

בריינה נולדה באוקרינה בשנת 1868 נפטרה בשנת 1930 בביתם במושבה מנחמיה ,נישאה לשמואל צ'יזיק בשנת 1884 באוקרינה, הצטרפה באומץ להחלטתו של שמואל לעלות כחלוץ לארץ ישראל,אחריה עלה אחיה שמחה והצטרף לארגון השומר בסג'רה ומשם הצרף לארגון בילו בזיכרון יעקב ,אך לא עמד בקשיים וחזר לאוקראינה .

לאחר שעלתה לארץ כחלוצה עם בעלה שמואל, הם הגיעו לחוות כנרת ומשם עלו למושבה סג'רה ,לאחר מכן לאחר שבנה ברוך היתאכר במושבה כנרת הצטרפו אליו בני המשפחה, כעבור שנתיים עזבו את מושבת כנרת והיתאכרו במנחמיה (מנחמיה) ,לאורך כול הדרך החלוצית נשאה בעול משק הבית,משק החיי והגידולים בחצר ובאדמות שמסביב הבית וגידלה ירקות ופירות לתצרוכת בני הבית,בנוסף לגידול הילדים שהיה על שכמה.

בניגוד לשכניה ,התחנכו בני המשפחה והורים עצמם ,לעבודה קשה ולא בחלו באף עבודה בשטחיהם ,אפילו ששכניהם נהגו לשכור לעבודות הקשות את הערבים מהסביבה,בריינה לא נענתה, אפילו להצעת אחיה בנימין שעקר והשתקע באמריקה והציע למשפחת ציזיק לנטוש את הקשיים ולהגר כמוהו לאמריקה ,בהבטיחם להם את הוצאות הנסיעה וסידורם בעבודה באמריקה.

סיפורה של בריינה צ'יזיק לבית בורנשטיין
 
שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם

סיפורו של אפרים ציזיק

הבן אפרים צ'יזיק שנהרג בשנת 1929 , תשע שנים לאחר מות אחותו שרה בחצר תל חי, בהתקפת פורעים ערביים בעת שהגן על נסיגת חבריו לקבוצה בחולדה .

אגדה משפחתית לבית צ'יזיק מספרת על העגלה האהובה על אפרים שהיה בן 13  ואחותו ציפורה בעת שגרו במושבה כנרת, כדרכם של בעלי חיים לא הבינה העגלה את המותר והאסור, בבוקר אחד החליטה שגן הירק של השכן מורה בית הספר ירוק מתמיד ויצאה לסעוד את ליבה בגן הירק.

המורה שדמו עלה לראשו ירה בעגלה האהובה כצעד חינוכי , אפרים הצעיר ואחותו ציפורה החליטו לנקום, ובאחד הלילות החריבו את גן הירק עד היסוד ,מובן שהמושבה סערה והענין הועלה לדין חברים במושבה , על אפרים נגזרה תקופת גלות שאותה ריצה בחיפה ועל אחותו ציפורה הוטל חרם חברתי.

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 

סיפורו של יצחק צ'יזיק הצעיר בילדים

הצעיר בילדי משפחת צ'יזיק , נולד במושבה סג'רה לאחר שאחיו הגדול עבר ברוך דאג להעביר את המשפחה לסגרה כבן הזקונים למשפחה, בחיו הצעירים הספיק לחיות בסגרה ,במושבה כנרת ובמנחמיה ,את לימודיו השלים יצחק צ'יזיק בבית ספר בהרצליה וגר אצל אחיו ברוך כמו יתר אחיו , בדיחה משפחתית מספרת שאחיהם הבכור ברוך כאשר גר בהרצליה  ,לקח על עצמו לשלם בעבור השכלתם של אחיו הבנים , לא סיפר לרעייתו שרה בעת חתונתם ורק לאחר תקופה רבה הבינה לאן נעלם חלק ממשכורתו.

בעת לימודיו בהרצליה יצחק שבצעירותו גויס בידי דוד בן גוריון למשימות שונות , החל יצחק ללמד שעורים פרטיים תלמידים אחרים וכך חסך כסף על מנת לעבור ללמוד באוניברסיטה של העיר שיקגו באמריקה , לאחר שסיים את האוניברסיטה בשיקגו הגיע יצחק ללמוד בבריטניה בבית הספר הגבוה לכלכלה בלונדון.

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 
סיפורו של  אהרון ציזיק

אהרון ציזיק היה חלוץ ועבד גם כשומר , לפרנסתו עבד כמפעיל מכונות לעיבוד קרקע כמו מחפר, היה חבר בארגון ההגנה ,לאחר שעבר במספר מושבות התיישב לבסוף ברחובות הוא נישא ללאה בתו של  יעקב שמואל רופמן הרוקח ואיש הרפואה האגדי של רחובות  ,לזוג נולד בן שקיבל את שמו של דודו אחיו של אביו אפרים , שנפל על הגנת חולדה.

אהרון כתב גם ספר לזיכרונותיו כמפעיל ציוד הנדסי שנקרא "אדם והוא מחפר " שבו ריכז את זכרונו מעבודתו כמפעיל מחפר , ספר זה שבו נאספו זיכרונותיו ,יצא בהוצאת אשתו לאה שריכזה את זיכרונותיו  וערכה אותם להוצאת ספר לזכרו.

 

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 

סיפורה של ציפורה ציזיק

נישאה ליצחק גולדמן מחלוצי התעופה בישראל , עברו לאמריקה ולאחר שנים חזרו והתגוררו בתל אביב.

אגדה משפחתית לבית צ'יזיק מספרת על העגלה האהובה על אפרים שהיה בן 13  ואחותו ציפורה בעת שגרו במושבה כנרת, כדרכם של בעלי חיים לא הבינה העגלה את המותר והאסור, בבוקר אחד החליטה שגן הירק של השכן מורה בית הספר ירוק מתמיד ויצאה לסעוד את ליבה בגן הירק.

המורה שדמו עלה לראשו ירה בעגלה האהובה כצעד חינוכי , אפרים הצעיר ואחותו ציפורה החליטו לנקום, ובאחד הלילות החריבו את גן הירק עד היסוד ,מובן שהמושבה סערה והענין הועלה לדין חברים במושבה , על אפרים נגזרה תקופת גלות שאותה ריצה בחיפה ועל אחותו ציפורה הוטל חרם חברתי.

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 

סיפורה של רבקה ציזיק

רבקה צ'יזיק נפטרה בתאריך 3.2.1911 בגיל 17 שנה ,כתוצאה מזיהום של עקיצת עקרב בעת שהייתה פועלת בחוות כנרת, בגרסה השנייה מספרים במשפחה, כי הייתה נוהגת ללכת יחפה ברחבי הארץ ועמק הירדן וכי מתה מזיהום שלא טופל של קוץ.

בגיל 14 בשנת 1909 עזבה רבקה את משק המשפחה במושבה כנרת ועברה לעיר יפו ללמוד רקמה ותחרה  בבית הספר לתחרה שנקרא בית הספר לתחרים בניהולה של שרה טהון ,היא גם עבדה ומכרה מעבודותיה והשתכרה שכר מועט למחייתה, בעת ששהתה ביפו הכירה והתיידדה עם יוסף חיים ברנר אשר ידע את רצונה ללמוד בגימנסיה העברית והמחסור בכסף לשכר הלימוד,שגרם לו להציע לשלם את שכר הלימוד ,אך היא שהייתה נערה עצמאית סירבה להצעתו.

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 

סיפורה של חיה ציזיק

חיה צ'יזיק נולדה בשנת 1895 נפטרה בשנת 1946 בגיל 51 ממחלת לב כחמישה חודשים לאחר מות בעלה חיים דב , כאשר יצא ברוך צ'יזיק לשרותו הצבאי בצבא תורכיה בדמשק , החל למעשה הניתוק בינו לבין ביתו במושבה כנרת, את ניהול החווה במושבה כנרת תפסה אחותו חיה .
 
בשנת 1914 בעת שחלף על גבי סוסתו שומר המושבה חיים דב בלניקוב ליד השדות שבהם עבדה חיה צ'יזיק הצטלבו מבטיהם שהוליכה לנישואים כעבור כחצי שנה לשומר בלינקוב, לאחר נישואיהם קבלו חיה ודב לידיהם את משקו של אחיה ברוך לידיהם, לאחר נישואיה נולדו להם הבנים דוד יונתן ועמירם שנפל בשרונה .
 
כיוון שחיים דב בלניקוב עסק בנושאי בטחון ,ועבד בהגנת ישובי הדרום בארגון המגן ולא היה ממש בבית המשפחה גייסה חייה צ'יזיק את אחיה אפרים שיעזור לה לעבד את חלקות המשפחה ובמשק החיי ,עד אשר עבר להקמת חולדה .

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 
 
 
בניית אתרים - שרקור