דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סיפורה של משפחת צ'יזיק

 

 

אהרון הלוי נולד באוקראינה בשנת 1888,כבן למשפחת שוחטים,למרות שלמד בחדר ובבית ספר תיכוני,ששם התגלה בו כשרונו לציור ואומנות,אהרון הלוי עלה לארץ כחלוץ בזרם העלייה השנייה בשנת 1906 ,בתחילה עבד אצל בני העלייה הראשונה ברחובות בענף הפרדסנות ובפרדס של סמילנסקי ,עלה לירושלים לאחר מכן ולמד כחצי שנה בבית הספר בצלאל,משם עבר עם חבריו מבית הספר לאומנות בצלאל : גיורא זייד, משה אינגברמן וגד אביגדורוב ,שהקימו את ארגון בר גיורא ובהמשך ארגון השומר בחוות סג'רה .

אהרון הלוי עבד כשומר בארגון בר גיורא בחוות סג'רה,והמשיך למושבות מלחמיה וביבנאל עד שנת 1912 שאז נישא לרעייתו בת שבע,לאחר נישואיו עלה לירושלים ושכר אטליה בבית הספר בצלאל בשנים 1912-14,שם עבד כאמן וצייר עצמאי .

בתחילת מלחמת העולם הראשונה בשנת 1915 ,עזב אהרון את ירושלים וחזר למנחמיה שם השתלב בעבודת הדייג בכנרת,ועזר לחברו ברוך ציזיק בחוות הניסיונות שהקים ליד ביתו במלחמיה, שם שהה עד שגויס ביחד עם ברוך לצבא התורכי ושימש כעוזרו של ברוך ציזיק בתפקידו כגנן הראשי של דמשק שמושלה החליט להקים שדרות כמו שזכר מפריז.


סיפורו של צייר הצמחים והנוף אהרון הלוי
 

משפחת שמואל ורעייתו ברנייה צ'יזיק (זנוויל)האב שמואל צ'יזיק נולד וחי בן השנים 1861-1934, האם בריינה צ'יזיק לבית בורנשטיין, רעייתו של שמואל נולדה וחייה בן השנים 1868-1930 , ברוך ציזיק היה בין מייסדי מושבה כנרת בשלב השני ועלה לקרקע בשנת 1909 לביתו הביא את משפחתו הענפה מהמושבה סג'רה והושיבם בדירת החדר שקיבל.

חצרם של משפחת ציזיק ברוך ובהמשך אביו שמואל במושבת כנרת עברה לידי חיים דב בלקינד שומר המושבה שנישא לביתם חיה,בשנת 1925 נמכרה החצר למשפחת משפחת וויסנברג .
 
משפחת שמואל ציזיק מנתה הורים ושמונה ילדים ,המשפחה התגוררה באזור חקלאי באוקראינה ברוסיה, ברוך ציזיק שהיה הבכור במשפחה ,החליט בעקבות גל הציונות ,ששטף את יהודי אירופה לעלות לארץ ישראל , לצורך זאת יצא להכשרה חקלאית בחוות החקלאיות שהקימה התנועה הציונית ויק"א ברוסיה ,על מנת להכשיר את הצעירים בעבודת כפים וחקלאות ,כדי שיוכלו להתאקלם ולעבוד כחקלאים בארץ ישראל.
מושבה כנרת בית משפחת צ'יזיק ברוך ברחוב ראשונים
 

סיפורו של ברוך צ'יזיק הבכור בילדי המשפחה

סיפור אהבתו לטבע של הילד ברוך החל בבית אביו באוקראינה ,כאשר מלאו לו עשר שנים אז נהג לצאת ביום המנוחה מהלימודים אל הטבע להבין ולהתבונן בעולם הנסתר והקסום הזה של מחזור הצמיחה .

בגיל חמש עשר החליט ברוך כי למד מספיק תורה ובמקביל רכש ידע מאנשי אדמה והחליט כי הוא מתמסר להבנת הטבע מבחינה מדעית,הוא החל גם לחוש כי ברצונו לעלות לארץ ישראל, לכן החל ללמוד בצורה עמוקה את תורת האיכרות בחוות חקלאיות ומשקים בחבלי רוסיה ,שתנאי האקלים והקרקע דמו לאלו של ארץ ישראל.

בין היתר עבד במשתלת עצי פירות בחצי האי קרים אצל רוזן רוסי,כאשר ראה הרוזן את כישוריו ומאוויו בלימוד הטבע והחקלאות , כתב לו הרוזן מכתב המלצה לאקדמיה הלאומית שעל שמו של הקיסר בהרי הקוקוז ,שלשם נשלחו טובי הצעירים שרצו ללמוד חקלאות ברמה גבוהה,שם למד את תורת עיבוד הקרקע,הטיוב והתמחה בגידול עצים סוב טרופיים כמו זיתים,הדרים,שם למד את תורת ההרכבה של זנים ועיצוב עצים למטרות חקלאיות ולצורה העיצובית של העצים המקלה על איסוף הפרי.

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 

בריינה נולדה באוקרינה בשנת 1868 נפטרה בשנת 1930 בביתם במושבה מנחמיה ,נישאה לשמואל צ'יזיק בשנת 1884 באוקרינה, הצטרפה באומץ להחלטתו של שמואל לעלות כחלוץ לארץ ישראל,אחריה עלה אחיה שמחה והצטרף לארגון השומר בסג'רה ומשם הצרף לארגון בילו בזיכרון יעקב ,אך לא עמד בקשיים וחזר לאוקראינה .

לאחר שעלתה לארץ כחלוצה עם בעלה שמואל, הם הגיעו לחוות כנרת ומשם עלו למושבה סג'רה ,לאחר מכן לאחר שבנה ברוך היתאכר במושבה כנרת הצטרפו אליו בני המשפחה, כעבור שנתיים עזבו את מושבת כנרת והיתאכרו במנחמיה (מנחמיה) ,לאורך כול הדרך החלוצית נשאה בעול משק הבית,משק החיי והגידולים בחצר ובאדמות שמסביב הבית וגידלה ירקות ופירות לתצרוכת בני הבית,בנוסף לגידול הילדים שהיה על שכמה.

בניגוד לשכניה ,התחנכו בני המשפחה והורים עצמם ,לעבודה קשה ולא בחלו באף עבודה בשטחיהם ,אפילו ששכניהם נהגו לשכור לעבודות הקשות את הערבים מהסביבה,בריינה לא נענתה, אפילו להצעת אחיה בנימין שעקר והשתקע באמריקה והציע למשפחת ציזיק לנטוש את הקשיים ולהגר כמוהו לאמריקה ,בהבטיחם להם את הוצאות הנסיעה וסידורם בעבודה באמריקה.

סיפורה של בריינה צ'יזיק לבית בורנשטיין
 
שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם

סיפורו של אפרים ציזיק

הבן אפרים צ'יזיק שנהרג בשנת 1929 , תשע שנים לאחר מות אחותו שרה בחצר תל חי, בהתקפת פורעים ערביים בעת שהגן על נסיגת חבריו לקבוצה בחולדה .

אגדה משפחתית לבית צ'יזיק מספרת על העגלה האהובה על אפרים שהיה בן 13 ואחותו ציפורה בעת שגרו במושבה כנרת, כדרכם של בעלי חיים לא הבינה העגלה את המותר והאסור, בבוקר אחד החליטה שגן הירק של השכן מורה בית הספר ירוק מתמיד ויצאה לסעוד את ליבה בגן הירק.

המורה שדמו עלה לראשו ירה בעגלה האהובה כצעד חינוכי , אפרים הצעיר ואחותו ציפורה החליטו לנקום, ובאחד הלילות החריבו את גן הירק עד היסוד מובן שהמושבה סערה והעניין הועלה לדין חברים במושבה , על אפרים נגזרה תקופת גלות שאותה ריצה בחיפה ועל אחותו ציפורה הוטל חרם חברתי.

בתקופת מלחמת העולם הראשונה ,גויס אפרים לצבא התורכי ושימש כעגלון להובלת יערות העצים שנכרתו בידיהם ,על מנת להסיק את קטרי הרכבות שהובילו ציוד צבאי וחיילים, כאשר הסתיימה המלחמה יצא ולמד וטרינריה בעיר יפו, כשגמר ללמוד יצא כרופא בהמות ועבד במושבות בגליל כווטרינר , עד המאורעות בשנת 1921 באזור תל אביב ששם התגייס לעצור את הפורעים.

לאחר עבודתו בהגנת שכונות בתל אביב ששם נפצע בלחימה ,חזר לחוות הוריו האיכרים במנחמיה (מלחמיה) ועבד בחוות המשפחה , עד שהוזעק בידי ההגנה לירושלים בתקופת פרעות 1929 ונשלח להקים את הגנת חולדה וחוות יער שהיוו משק חקלאי .

אפרים ציזיק הגיע לחולדה ,לאחר מות אחותו שרה שנפלה בקרב להגנת תל חי על אנדרטת האריה השואג ,שמה של שרה מופיע החמישי, אחותם הנוספת רבקה מתה מעקיצת עקרב, כאשר אפרים הגיע להתנחלות חולדה בטרם שנבנה מגורי הקבע .

ספור הקרב להגנת חוות יער ובית הרצל

הקדמה ליער הרצל ולבית הרצל

שטח אדמות חולדה נרכש בשנת 1904 בידי בנק אנגלו פלשתינה כספה של ההנהלה הציונית ,על השטח ניטע יער ,בשנת 1906 הוקמה חוות הכשרת חקלאית בעיקר בנטיעות עצים בעבור החלוצים שנשלחו לחולדה ,בתחילה נקרא המקום חוות חולדה, למקום התווסף בשנת 1909 מבנה בן שתי קומות שנקרא בית הרצל על שמו של הרצל שנפטר בשנת 1904 ואשר ביקר במקום בדרכו לירושלים בשנת 1898 להיפגש עם קיסר גרמניה וילהלם השני , במבנה שהוקם התגוררו בקומה העליונה לואי בריש מנהל ההכשרה והחווה והחלוצים שעבדו והוכשרו במקום.

מחוץ לעצי אורן נטעו בנוסף במקום בעיקר עצי זית בכספי הקרן לעצי זית , חלקת כרם עצי הזית שניטעו בה קרוב לשנים עשר עצים ,כשלה ורק שלושת אלפים עצים שרדו מהנטיעות כישלון זה והתמרמרות העובדים בחווה ,סיבות אלו גרמו להחלפתו של מנהל ולשינוי צביונה מחווה חקלאית לנטיעות, לחוות הכשרה חקלאית שבראשה עמד מחליפו של לואי בריש האגרונום יצחק וילקנסקי, שהחל להרחיב את החווה שנוספו עליה ענף הלול ורפת ,ענף פלחה ושדות חיטה ועצי פרי,כרמים,עצי שקד , נבנה גורן לאיסוף התבואה מחוץ לחצר המבנה ,נבנתה בריכת אגירה שאף שימשה כמאגר לקו מים השילוח בתקופת מלחמת העצמאות והעבירה את המים לתחנת הדחיפה בעיינות סוסין.

מציאות ימי מלחמת העולם הראשונה טפחה בפני המתיישבים בחוות הרצל שבה גורשו בידי התורכים חלק מהמתיישבים וחלקם עזבו מחוסר במים ומכת הארבה שהכתה בגידולים החקלאיים בחווה.

לאחר שמלחמת העולם הראשונה הסתיימה התיישבה במקום קבוצת חלוצים שפעלו בחסות הקרן הקיימת והחל ייעור בעצי אורן של הגבעות והשטחים החשופים ,החלוצים שהגיעו למדו נטיעות וגידלו גם גידולים נוספים כולל חיטה ותבואה ,כולל משק חיי שטופח מחדש.

סיפור הקרב במאורעות 1929

סיפורו של הקרב החל שבוע לפני שפרצו המאורעות ,בתחילה הגיעו לנקודה שני שוטרים ערביים מנפת רמלה ובקשו מהשומר להיות ערני ובאם יגלה בעיה שיפתח באש והם יגיעו לעזרה, למחרת ביום שישי הם הגיעו לנקודה בטענה שנשלחו להגן על המקום ונשארו שם, אחד מחברי הקבוצה חש למפקדת ההגנה בתל אביב ושטח את הבעיה שנוצרה, מפקדת ההגנה שלחה מיד את אפרים צ'יזיק ומתניה אהרונסון לארגן ולהתארגן לקראת מתקפה של ערביי הסביבה.

כאשר הגיע לנקודה הזמנית של חולדה ,מצא במקום קבוצת חלוצים קטנה שמנתה 16 גברים שתי נשים ושני ילדים שהתרכזה במבנה שאנו קוראים לו בית הרצל כיוון שבו לן הרצל בעת שביקר בארץ ישראל בדרכו לפגישה עם קיסר גרמניה בירושלים.

בית הרצל היה מורכב ממבנה בן שתי קומות וחצר ,לבית הרצל נשלח אפרים ציזיק עם חברו מתניה אברמסון בידי מפקדת ההגנה ששכנה בתל אביב, מיד שהגיעו אפרים ומתניה למקום הם החלו בעזרת אנשי הקבוצה לבצר את החצר והמבנה בעזרת חפירת תעלות מגן ומילוי שקי חול , מחסן הנשק של הנקודה כלל מספר רובים אנגליים ,רימונים ורובים קנדיים, לאחר טיפול בנשק והשמשתו החלו שני החברים להדריך את חברי הקבוצה בשימוש בהם.

במוצאי השבת הגיע לבית הרצל איש מושבת אוריה הסמוך ,אדם ששרד את התקפת הערבים על הכפר וסיפר כי הערבים התנפלו על המושבה התושבים הספיקו להגיע לבית אחד המוכתרים בסביבה אך המושבה נשדדה ונשרפה פרט לגורן המשותפת לאנשי המושבה ואנשי בכפר הערבי הסמוך.

אז חזרו שני השוטרים הערביים לחולדה שמעו את אשר קרא במושבה אוריה יצאו למקום ובדקו וחזרו ואישרו את הסיפור, מיד יצאו השורד ואיש מחולדה לתחנת המשטרה בעקרון לדרוש שיפנו את היהודים מבית המוכתר , לאחר קשיים הצליחו להשיג רכב ושוטר יהודי ואנשי מושבת אוריה נחלצו למקום מבטחים .

בחוות חולדה התגברו הכנות ההגנה נוספו עמדות הגנה לתעלות ההגנה , גם במבנה התווספו עמדות ונקבעו גבולות גזרה ללחימה בהגנת המקום, למחרת ניסה אחד החברים להגיע לתל אביב למפקדה והתברר כי חולדה מוקפת בהמון ערבים מוסת ואין אפשרות להיחלץ.

למרות הכול גויסו כעשרה חברי הגנה מרחובות ומתל אביב והחל מסעם בדרך תחתים של מחסומים ומעבר בכפרים ערביים ששהו בהם כנופיות חמושים תוך ירי ונסיעה מהירה ,לאחר קרב ופילוס דרך הצליחה קבוצת ההגנה לחבור לאנשי חולדה ,סמוך להגעתם הצליחו עוד עשרה מגנים להגיע בנסיעה ברכבת ובהליכה ברגל וחברו גם הם למגנים קבוצת המגנים מנתה אז כשלושים ואחד מגנים.

עוד באותו הלילה החלו הערביים שכיתרו את חולדה להתקרב למקום, נורו אליהם מספר יריות ואלו ברחו, בבוקר עזבו שמונה מלוחמי תל אביב את חולדה יחד עם הנשים והילדים וחזרו לכוון תל אביב עיקר כנופיות הערבים החלו להתרכז באספות ליבון יצרים בכפר חולדה הערבית הסמוך.

כוח נוסף של עשרה מגנים היה אמור להגיע ברכבת ולהחליף את השמונה שחזרו, אך שני מגנים שיצאו לקבל את פניהם נוכחו כי הם לא הגיעו ובקרב יריות לאחר שהערבים חסמו את דרכם הצליחו לחזור שני המגנים לחולדה .

אז החלה ההתקפה של הפורעים ,המגנים שישבו בעמדה בגורן מחוץ לחצר ראו המון הפוסע אחרי אנשים שנשאו לפידים במגמה לשרפו ,כיוון שההמון היה כול כך גדול והירי לא הניסם נסוגו המגנים מהגורן לחצר ,הפורעים שרפו את הגורן והחל קרב יריות בים הפורעים ובין המגנים בחצר, עקב נחיתות הן מספרית והן מנחיתות נקודות הגנה ראויות בחצר, נתנה הפקודה בידי אפרים לסגן למבנה הרצל שהיה מותאם להגנה עם עמדות ירי סדורות .

אפרים הורה לאנשים לסגת למבנה בזחילה ,כאשר הוא היה האחרון ,כאשר חשב שהוא יכול להתרומם מהזחילה ולזנק למבנה הוא הקדים מעט בקימה וחטף כדור ,הוא נגרר לתוך המבנה אך מת מפצעיו דקות לאחר שנורה ,אז התגברה ההתקפה על המבנה ברקע הגורן הבוער והיער שהוצת גם הוא, עשרים ושלושה מגנים הסתתרו מאחורי חלונות המוגנים בשקי חול וניהלו קרב בלימה והגנה בעיקר מהקומה השנייה השלטת.

למרות היתרון המספרי של הפורעים הערביים והירי הרב לא הצליחו הערבים בכיבוש המבנה הלחימה נמשכה במשך חמש שעות עד שעה אחד עשר בלילה לערבים היו אבדות ופצועים ששכבו בחצר המבנה וזעקו לעזרה ,אך אף ערבי לא הצליח להבקיע את ההגנה ולחדור למבנה.

בסביבות השעה אחד עשר בלילה ,החלו להישמע יריות מכוון אחר ,כאשר החלו הערבים לסגת והצעקות ,פרט של הפצועים הערביים שככו ,החלו להישמע שריקות של משרוקיות שוטרים, השוטרים החלו לקרוא לעבר הנצורים באנגלית ובערבית ,לאפשר להם להתקרב ולהיכנס למבנה, זיכרון קרב תל חי היה עדיין חקוק במוחות המגנים והם מנעו התקרבות השוטרים למבנה.

לאחר שווידאו שאכן הכוח שהגיע שייך למשטרה הבריטית ובראשו שני קצינים הם הורשו להיכנס למבנה ,לאחר שבחנו את מקום הם רצו להסתלק ולדווח על פי דבריהם למפקדת המשטרה הסמוכה אלא שלזה התנגדו המגנים בכול תוקף, ומה שקרה בעת שהבריטים נכנסו , ניצלו הפורעים והאספסוף את שטח החצר ופרצו פנימה תוך ביצוע מעשי ביזה ללא ירי של המגנים משום שהכוחות הבריטים היו במבנה ומחוצה לו.

כך או כך לבריטים שהגיעו לשדה הקרב הופנתה דרישה לפנות את המגנים הנותרים מבית הרצל שם התכנסו האנשים בנסיגתם, לאחר דין ודברים פונו המגנים בידי הכוחות הבריטים שסירבו לפנות גם את גופתו של אפרים מהמבנה ,

על פי עדותה לאחר שנים של חנה ציזיק ,שסיפרה לידידי לד"ר שי הרשקוביץ  ,לאחר מותו של אפרים במשך שלושה ימים הופיע הוא בחלומה וביקש שיקבר בקבר אמתי, חנה פנתה למפקדת ההגנה בתל אביב וביקשה בכול תוקף להגיע לחווה, במחווה של אנושיות ,הורכבה משלחת שמנתה גם שנים מהלוחמים שפונו לנסיעה לחוות הרצל שפונתה.

שני הלוחמים שפונו מבין כול הלוחמים ,מבית הרצל לאחר הקרב בידי הבריטים באוטובוס משוריין סיפרו כי הבריטים סרבו להעלות את גופתו על המשוריין בתואנה כי קבלו פקודה לפנות רק את החיים.

בצר להם לאור הסירוב לפנותו בידי הבריטים, החליטו הלוחמים להטמין את הגופה במתבן הבוער (חלקם מספרים שהם הבעירו את המתבן על הגופה) על מנת שלא תחולל בידי האספסוף, ועלו על רכב הפינוי.

כאשר הגיעה המשלחת אחרי שלושה ימים לחווה ולבית הרצל, נגשו הלוחמים שפונו וחיטטו בין שרידי התבערה ,כאשר חשבו שהגופה תהיה מפוחמת ושלא תשרוד, להפתעתם לאחר שגירדו את הפיח והשברים, התגלתה הגופה של אפרים שלמה .

האחות חנה עמדה על כך שהגופה תקבר בחווה ,למרות הבזיזה של האספסוף הערבי ,מצאו חברי המשלחת מחרשה מברזל ,שני מהמשלחת נרתמו מקדימה וחרצו תלם הלוך ושוב ובתלם זה נקבר אפרים ממש מתחת למצבה ולפסל שמעל לראשו .

בהתערבות כוחות בריטים לאחר מכן ,שכפו על המתיישבים לעזוב, נעזב המקום והיער נשרף עקב זאת החווה נהרסה, במצבה הזה החווה נשארה כך שנתיים ,עד ששוקמה מחדש על ידי מתיישבים חדשים מקבוצת גרודוניה בשנת 1931, בני הקבוצה החלו לשקם ולטפח את הקיים, הבעיה המרכזית של הנקודה הישנה הייתה המחסור הנוראי במים .

לכן הועתקה נקודת ההתיישבות למקומו של קבוץ חולדה כיום, ובהמשך תחילת בניית ישוב הקבע של חולדה בנקודה סמוכה ,במיקומה החדש שלטה חולדה על צמתי דרכים המובילות לירושלים ובהמשך נקודת מוצא לשיירות העולות לירושלים ולהערכות הצבא לכיבוש מצודת לטרון .

המצבה של אפרים צייזיק "העבודה וההגנה" בבית הרצל

את המצבה של אפרים ציזיק שהוצבה בבית הרצל, מעל גל האבנים שהיה קברו של אפרים צ'יזיק ליד קבוץ חולדה ,יצרה הפסלת בתיה לישינסקי בעלת פרס ישראל , בוגרת בצלאל והאקדמיה לאומנות ברומא ( אחותה של רחל ינאית בן צבי) ,מאבן בת מעל לארבעים טון שנלקחה ממחצבה סמוכה לכפר הערבי בית צפפא, בפסלה עיצבה בתיה לישינסקי שלושה ראשים של אפרים, אחותו שרה שנפלה בתל חי ודמות אחד השומרים בחוות יער בחולדה .

שבע שנים נמשך פיסולו של הפסל והיא הסתיימה בשנת 1937 , שלוש שנים לאחר סיום הקמת האנדרטה של תל חי ,שהוקמה לזכרם של הנופלים בקרב וביניהם אחותו שרה (חמישית ברשימת הנופלים על המצבה) ,לעיתים גרה הפסלת בתיה באוהל ליד הפסל ,על מנת לעבוד עליו, עד שהסתיימה העבודה .

בחלקה התחתונה של המצבה ניתן לראות כלי עבודה חקלאיים חקוקים במצבה כמו : טוריה, מכוש, חרמש וקלשון , עוד על המצבה חקוק שמו של אפרים ציזיק עם התזכורת כי נפל להגנת המקום, בסמוך לאנדרטה קיימת שדרת עצי וושינגטוניה שאורכה כקילומטר .

ציפורה אחותו של אפרים ,שהייתה קשורה בנימי נשמתה לאחיה כצמד תאומים הספידה את אחיה .

הספדה של ציפורה צ'יזיק לאחיה אפרים שנרצח

בשם כול המשפחה הפזורה מדן ועד באר שבע ,בשם מנין האנשים אשר ב ח' בחשוון ביום שני של השבוע, יום אשר עם שקיעת השמש ,נפל חלל אחינו היקר אפרים ,באותו יום עם זריחת השמש, נשמעה דפיקה ראשונה של פטיש על אדמת חולדה ההרוסה.

אנו מחזיקי כף הסיידים הראשונה לאחר חורבנה של חולדה ,על קברו של אפרים בהניחנו יסוד למצבתו ,החלטנו פה אחד, לדרוש מהציבור היוצר נקודות בארץ , למחות בכול תוקף כנגד אותו כוח אשר ביכולתו לתת חורבן לנקודות עבריות.

באחד עם הזקן היקר של נומר אוסישקין,אנו דורשים מכם מבטאי דברינו, כי תמחו יחד אתנו,ו לא רק למחות כי אם לא לתת לעמוד בדד בתך אדמה שוממה לאותה מצבה ,אשר בתוכה שוכב אפרים היקר שלנו.

לא לא נתן זאת !!

בשם כל המשפחה, היודעת להקריב קרבנות בעד כול שעל אדמה בארץ ,לא תנוחם משפחתנו כל עוד לא חולדה אחת תבנה ,כי אם עשרות כפרי אפרים בסביבה.

אחרת לא ינוח אפרים בקרבו,כי לא בשביל שתמחק חולדה הלך אפרים להגנתה כי אם לבנותה,לבנות ולבנות כי בזאת נתנחם.

ציפורה צ'יזיק

שכונת אפרים לזכרו של אפרים צ'יזיק

לאחר נפילתו של אפרים בשנת 1929 , החלו להקים בצפון תל אביב ארבעה שכונות לפועלים וחלוצים בעלי מקצוע חופשיים שאינם חברי מפלגה , השכונה הראשונה שנבנתה נקראה בשם "שכונת אפרים" לזכרו , להדגשת הנושא נקראו רחובות השכונה בשמות מעשי גבורה של יהודים כמו: מצדה, גוש חלב וחולדה.

דבר ראש הממשלה בן גוריון למגיני חולדה

הקריה כ"ח באב תש"ט, 25 באוגוסט 1949 לאזכרת הגנת חולדה מטעם ארגון חברי ההגנה בישראל.

חברים יקרים! צר לי מאוד מאוד על אי יכולתי להיות אתכם היום להתייחד עם המאורע ועם זכר המגנים, לא מאורע בודד - ולא מגן יחיד. אפרים צ'יזיק הוא לא אחד מגיבורינו שמסרו נפשם על הגנת ישוב - הוא נצר ממשפחה גדולה ויוצרת .

שרוב בניה לשמחתנו עוד חיים אתנו ונקווה יאריכו ימים, אשר חייה נארגו במסכת היצירה והגבורה והתפארת של ארץ ישראל העובדת: בסג'רה, כנרת, מלחמיה, תל חי, חולדה, אלה הן קצת מציוני הכבוד וההוד של חיי משפחה מבורכת זו, והתמונה תהיה פגומה אם לא נוסיף גם מפעלי מחקר ומדע ומפעלי חינוך והכשרה של בני משפחה מופלאה זו.

וחולדה תיזכר לנו לא רק מימי ההגנה שלפני 20 שנה, חולדה היא פרשה רבת ענין ועלילה בתולדות המפעל הציוני במשך 40 שנה, החל מחוות קרן הקיימת - וגמור במפעל "נחשון" וממערכות לטרון, והגמור, אני בטוח, אינו סיום - אלא המשך וחוליה בשלשלת מעשים מבורכים שעוד יבואו. כבוד ויקר לחולדה המבורכת! כבוד ויקר למשפחת צ'יזיק!

בברכת חברים דוד בן-גוריון

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 

סיפורו של יצחק צ'יזיק הצעיר בילדים

הצעיר בילדי משפחת צ'יזיק , נולד במושבה סג'רה לאחר שאחיו הגדול עבר ברוך דאג להעביר את המשפחה לסגרה כבן הזקונים למשפחה, בחיו הצעירים הספיק לחיות בסגרה ,במושבה כנרת ובמנחמיה ,את לימודיו השלים יצחק צ'יזיק בבית ספר בהרצליה וגר אצל אחיו ברוך כמו יתר אחיו , בדיחה משפחתית מספרת שאחיהם הבכור ברוך כאשר גר בהרצליה  ,לקח על עצמו לשלם בעבור השכלתם של אחיו הבנים , לא סיפר לרעייתו שרה בעת חתונתם ורק לאחר תקופה רבה הבינה לאן נעלם חלק ממשכורתו.

בעת לימודיו בהרצליה יצחק שבצעירותו גויס בידי דוד בן גוריון למשימות שונות , החל יצחק ללמד שעורים פרטיים תלמידים אחרים וכך חסך כסף על מנת לעבור ללמוד באוניברסיטה של העיר שיקגו באמריקה , לאחר שסיים את האוניברסיטה בשיקגו הגיע יצחק ללמוד בבריטניה בבית הספר הגבוה לכלכלה בלונדון.

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 
סיפורו של  אהרון ציזיק

אהרון ציזיק היה חלוץ ועבד גם כשומר , לפרנסתו עבד כמפעיל מכונות לעיבוד קרקע כמו מחפר, היה חבר בארגון ההגנה ,לאחר שעבר במספר מושבות התיישב לבסוף ברחובות הוא נישא ללאה בתו של  יעקב שמואל רופמן הרוקח ואיש הרפואה האגדי של רחובות  ,לזוג נולד בן שקיבל את שמו של דודו אחיו של אביו אפרים , שנפל על הגנת חולדה.

אהרון כתב גם ספר לזיכרונותיו כמפעיל ציוד הנדסי שנקרא "אדם והוא מחפר " שבו ריכז את זכרונו מעבודתו כמפעיל מחפר , ספר זה שבו נאספו זיכרונותיו ,יצא בהוצאת אשתו לאה שריכזה את זיכרונותיו  וערכה אותם להוצאת ספר לזכרו.

 

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 

סיפורה של ציפורה ציזיק

נישאה ליצחק גולדמן מחלוצי התעופה בישראל , עברו לאמריקה ולאחר שנים חזרו והתגוררו בתל אביב.

אגדה משפחתית לבית צ'יזיק מספרת על העגלה האהובה על אפרים שהיה בן 13  ואחותו ציפורה בעת שגרו במושבה כנרת, כדרכם של בעלי חיים לא הבינה העגלה את המותר והאסור, בבוקר אחד החליטה שגן הירק של השכן מורה בית הספר ירוק מתמיד ויצאה לסעוד את ליבה בגן הירק.

המורה שדמו עלה לראשו ירה בעגלה האהובה כצעד חינוכי , אפרים הצעיר ואחותו ציפורה החליטו לנקום, ובאחד הלילות החריבו את גן הירק עד היסוד ,מובן שהמושבה סערה והענין הועלה לדין חברים במושבה , על אפרים נגזרה תקופת גלות שאותה ריצה בחיפה ועל אחותו ציפורה הוטל חרם חברתי.

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 

סיפורה של רבקה ציזיק

רבקה צ'יזיק נפטרה בתאריך 3.2.1911 בגיל 17 שנה ,כתוצאה מזיהום של עקיצת עקרב בעת שהייתה פועלת בחוות כנרת, בגרסה השנייה מספרים במשפחה, כי הייתה נוהגת ללכת יחפה ברחבי הארץ ועמק הירדן וכי מתה מזיהום שלא טופל של קוץ.

בגיל 14 בשנת 1909 עזבה רבקה את משק המשפחה במושבה כנרת ועברה לעיר יפו ללמוד רקמה ותחרה  בבית הספר לתחרה שנקרא בית הספר לתחרים בניהולה של שרה טהון ,היא גם עבדה ומכרה מעבודותיה והשתכרה שכר מועט למחייתה, בעת ששהתה ביפו הכירה והתיידדה עם יוסף חיים ברנר אשר ידע את רצונה ללמוד בגימנסיה העברית והמחסור בכסף לשכר הלימוד,שגרם לו להציע לשלם את שכר הלימוד ,אך היא שהייתה נערה עצמאית סירבה להצעתו.

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 

סיפורה של חיה ציזיק

חיה צ'יזיק נולדה בשנת 1895 נפטרה בשנת 1946 בגיל 51 ממחלת לב כחמישה חודשים לאחר מות בעלה חיים דב , כאשר יצא ברוך צ'יזיק לשרותו הצבאי בצבא תורכיה בדמשק , החל למעשה הניתוק בינו לבין ביתו במושבה כנרת, את ניהול החווה במושבה כנרת תפסה אחותו חיה .
 
בשנת 1914 בעת שחלף על גבי סוסתו שומר המושבה חיים דב בלניקוב ליד השדות שבהם עבדה חיה צ'יזיק הצטלבו מבטיהם שהוליכה לנישואים כעבור כחצי שנה לשומר בלינקוב, לאחר נישואיהם קבלו חיה ודב לידיהם את משקו של אחיה ברוך לידיהם, לאחר נישואיה נולדו להם הבנים דוד יונתן ועמירם שנפל בשרונה .
 
כיוון שחיים דב בלניקוב עסק בנושאי בטחון ,ועבד בהגנת ישובי הדרום בארגון המגן ולא היה ממש בבית המשפחה גייסה חייה צ'יזיק את אחיה אפרים שיעזור לה לעבד את חלקות המשפחה ובמשק החיי ,עד אשר עבר להקמת חולדה .

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 
 
 
בניית אתרים - שרקור