דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
ניווט
 
 

חלוצים וחלוצות בארץ ישראל והמושבות

 

 
 
 
מחנה המעצר סרפנד – צריפין - לטרון

בתקופת המרד הערבי כנגד השלטון הבריטי בארץ ישראל,במחצית שנת 1936,החליטו שלטונות המנדט,על הקמת מחנה המעצר לערבים בסמוך למחנה הצבאי הבריטי בסרפנד ובית החולים הצבאי ,שהוקמו במקום מיד לאחר מלחמת העולם הראשונה, המחנה הצבאי נקרא בשמו של הכפר הערבי הסמוך צרפנד אל-עמאר . למחנה המעצר הראשון שהוקם בשנות השלושים בצריפין, צמח וגדל  והשתרע על פני מאות דונמים כולל   מחנה לטרון

אפיזודה משעשעת ארעה ,כאשר בחודש יולי 1939 ,החליט הנציב הבריטי לסייר בבתי הסוהר (ששם לא ראה אפילו אסיר אחד) , לסיום ביקר במחנה המעצר סרפנד,שם נאם בפני האסירים הערביים.

שם ציין הנציב הבריטי, כי נוצר הצורך לכלוא מתפרעים,(המרד הערבי),אך הוא הבטיח שיעשה ככול שבידו,לספק לעצורים תנאים להמעטת אי הנוחיות שבמעצר, בהספקת עיתונים,בחופש מעבר בתוככי מחנה המעצר,באפשרות להזמין אוכל מתושבי הסביבה לטעמם ועוד,בעקבות דברים אלו ,העלו מספר חברים בבית הנבחרים הבריטי,אוהבי הערביים (מה התחדש מאז) שאלות למצבם ולתנאי הכליאה במחנה המעצר סרפנד .

מחנה המעצר סרפנד – צריפין - לטרון
 

האוניה טייגר הייל נבנתה כאוניית פחם בצי המסחר הסקוטי, נמכרה בהמשך ליווני,שם נמכרה לאנשי העלייה,ומיוון החלה את מסעה ,לנמל הרומני קונסטנצה,בדרכה אספה בנמל וורונה ,כחמישים חברי השומר הצעיר ואת האלחוטאי של האוניה , (האלחוטאים היו שייכים לחבורת הגדעונים) בעת עגינתה בנמל קונסטנצה,הועמסו עלייה כשבע מאות וחמישים עולים שנאלצו להמתין ברכבת שהגיעה מפולין ,עד שבהוראת מלך רומניה שוחררו לאוניה. 

 

האגדות טוענות ,שהאנשים מפולין שהגיעו על הרכבת ושעוכבו בלחץ הבריטים בתוך רומניה, שוחררו להפלגה באוניה טייגר הייל,רק לאחר שהשלטונות הרומנים הגיעו להסכם עם הבריטים ,שעולים אלו יפליגו לנמל חיפה ,כעולים חוקיים על חשבון ההקצבה השנתית ,של חלוקת אישורי כניסה ליהודים בעלייה לארץ ישראל.

 

נוצרה בעיה נוראית כאשר השלטונות ברומניה ,סרבו לאפשר את העמסת המזון על האוניה לפני עליית העולים,כתוצאה מכך ,הסתבר שהמזון שהועלה ללא פיקוח היה מקולקל ברובו והושלך לאחר כבוד לים,יתרת המזון והמים הוקצבו במשורה.

סיפור אוניית המעפילים טייגר הייל שעלתה על שרטון בחוף תל אביב
 

טוחני הקמח יעקב גורדון גדל הגוף (היה מניף שק גרגרים בקלות)   ומאיר שיינדרמן שותפו קטן הקומה שהיה מכונאי מעולה ,היו בעליה של תחנת הקמח שפתחו בשנת 1901 בבאר שבע כתחנת קמח ממוכנת, תחנה זאת פעלה לאורך שנים ארוכות , המבנה הזה היה   היחידי שהיה בבעלות יהודים בכל הנגב אך בפועל כרכוש מבנה התחנה, נרשמה על שם יחזקאל דנין חברם שהיה בעל נתינות תורכית ובהמשך האפוטרופוס על רכוש משפחת גורדון (טופס הרישום נמצא בארכיון באוניברסיטת באר שבע).

הפלאחים הערביים העדיפו לטחון את תנובת גרגרי התבואה שלהם בידי הטוחנים היהודים כיוון שידעו כי היהודים אינם לוקחים (מעלימים)   חלק מהתוצרת אלא מסתפקים בשכר שנקבע מראש,סיבה נוספת היא שתחנת הקמח הייתה תחנה מכאנית שהשתמשה בסוג משובח של אובנים שטחנו את הגרגרים לרמת קמח עדין ולא גס.


תושבים יהודיים בתחילת המאה העשרים בבאר שבע עד שנת הפרעות 1929
 
הקדמה לתולדות באר שבע וסיפוריה
הקדמה לבאר שבע

מקורותיה של העיר מתוארים בספר בראשית בסיפורו של אברהם אבינו,בתקופת השלטון הרומי  והביזנטי ,נתקיימה בה התיישבות,שאת שרידיה ניתן לראות באזור השוק הישן, עד הכיבוש המוסלמי ערבי שאז הפכה לעיר ערבית,בתקופת השלטון התורכי שימשה כעיר ממשל,ונכבשה בידי הבריטים במלחמת העולם הראשונה, והפכה להיות עיר ערבית לכל דבר,לאחר מכן שימשה כעיר ממשל ומפקדה תחת הצבא המצרי ,עד שנכבשה בידי הצבא הישראלי במלחמת העצמאות.

 

העיר באר שבע היא השביעית בגודלה במדינה,בשנות החמישים החלה בניית העיר והשכונות החדשות ,כתוספת לעיר התורכית הישנה,מרכז העיר הישן משמש כיום בעיקר למסחר, בתחילה נבנו הבתים בשיטת עיר גנים,מבנים חד קומתיים עם חלקה ליד הבית,אך במהרה שונתה התוכנית והבניה בשכונות צופפו ונבנו בה מבנים רבי קומות ומרכזי מסחר מודרניים,בשנת 1960 נבנה בעיר בית החולים סורוקה,אוניברסיטת בן גוריון,תיאטרון העיר ותזמורת סימפונית,,קריית ממשלה,כאשר החלה העלייה מרוסיה ,הגדיל העיר את אוכלוסייתה ומבניה.

     
הקדמה לתולדות באר שבע וסיפוריה
 
מושבת יסוד המעלה ספור תחילתה

את שמה מי מרום קיבלה מושבת יסוד המעלה מהשם של העיר הכנענית בגליל, שעל פי סיפורי התנך שימש כמקום כינוס לצבאם של הכנענים בדרכם למלחמה עם יהושוע בן נון, במלחמה ניגפו הכנענים שנסו עד לצידון בלבנון מרדיפת הצבא היהודי, על פי האגדות טוענים כי העיר שכנה על גדות ים סובכי (אולי סבך קני הגומא) מביב לימת החולה .

כיוון שתחילת חמש החוות החקלאיות, שיצאו מתוך המושבה עצמה בחלק הדרום מערבי של הימה  ,כמו חוות אמיתי שעלתה באש בשנת 1929,חוות צוף של מתיישב מזיכרון יעקב, חוות מיכאל פפו שהגיע על מנת לגדל כותנה , חווה זאת שננטשה לאחר זמן ועברה למושבה מטולה,חוות אייזנברג,חוות משפחת ניסים בכור אלחדף,שייכים לסיפור הקמת יסוד המעלה מעט סיפורת על התחלת ההתיישבות היהודית בעמק החולה השזורה בסיפורה של החווה .

מושבת יסוד המעלה ספור תחילתה
 
סיפור האדמה היהודית בבוסטוס גורגוס שבחורן - סאחם אל ג'ולן (דרום סוריה)

תודה ליחיאל ברקוביץ ז"ל ולזיכרונותיו כחלוץ באדמות חורן מהקבוצה הרומנית ולצאצאים של החלוצים ממושבות חורן ,שסיפור אבותיהם מובא במאמר.

חורן הינו חבל ארץ בדרומה של סוריה שמוזכר בספר התנך ,מבחינה חקלאית הוא היה ידוע כחבל ארץ פורה המתאים לגידולי מטעים וכרמים וגידולי פלחה בשיטת הבעל של השקיה ממימי הגשמים.

הקבוצה הרומנית "עזר בצר" והקבוצה הבולגרית "שלום וברכה"

בתחילה החלה התאגדות תושבים מסופיה בבולגריה באגודת חובבי ציון (שלום וברכה) בעלי הנטיות הציוניות ,ברוח הרוחות הציוניות שהחלו לנשב במקום ,להתאגד ולשלוח שליחים למצוא שטחי אדמה לצורך הקמת מושבות בארץ ישראל, לאחר שחזרו שליחים אלו ולא מצאו חלקה שתמצא חן בעיניהם ,בשנת 1890 התרחבה תנועתם והצטרפו אליה אנשי העיר יאס (יאשי) ברומניה .

סיפור האדמה היהודית בבוסטוס גורגוס שבחורן - סאחם אל ג'ולן (דרום סוריה)
 
סיפורם של אנשי העלייה השנייה

נהוג לתארך את העלייה השנייה ,בין השנים 1904-1914 , בעלייה זאת הגיעו בין 30.000 ל  40000 עולים, רובם של העולים בעלייה הזאת הגיעו מרוסיה ,הם הגיעו לישראל על מנת ליצור חברה חדשה בארץ אחרת, הם האמינו שבכוחם לחולל מהפכה בהתיישבות היהודית בארץ ישראל,יעדם היה כיבוש העבודה העברית בארץ ישראל,

כיוון שעולים אלו התפרנסו מעבודה חקלאית כשכירים במושבות וקשיי הפרנסה הגדולים בנוסף לאי רצונם של בעלי המשקים החקלאיים מהעלייה הראשונה להעסיקם , כיוון שהפועל הערבי היה זול ומיומן מהם, גרמו להם להתפכח מחזונם,העלייה השנייה גם יצרה ירידה גדולה בחזרה של חלק גדול מאנשיה, חלקם התאבד, מהתנגשות המציאות היום יומית, אל מול האידיאליים,לטענת בן גוריון רק כעשרה אחוזים מהם נשארו, בסך הכול במושבות בישראל היו כאלף איש.

סיפורם של אנשי העלייה השנייה
 
קבוצת כנרת סיפור ההקמה

הקדמה

בסיסה של הקמת קבוצת כנרת התהווה בחצר כנרת ,לאחר ניסיונות לקבוע את מסלולה של החווה ולאחר החילוף השלישי של גרעיני החלוצים ועזיבת הקבוצה האמריקאנית בראשותו של אליעזר יפה כפי שכונתה בשנת  1912-3 ,נקראו לדגל חברי קבוצת החלוצים בני העלייה השנייה ,שהכשירו את מושבת ההר כפר אוריה לבוא ולקחת את חוות כנרת שעמדה כעזובה

בראש הקבוצה (הקומונה) עמד בן ציון ישראלי,קבוצתו מנתה שש עשר חברים וחברות,הייתה זאת קבוצה מגובשת ברעיון העבודה העברית ובהגשמת יישוב ארץ ישראל ביהודים, חברי הקבוצה צברו ניסיון חקלאי וארגוני בעבודת כפים ובהכשרת שטחים לחקלאות.

תחילתה של קבוצת (קומונה) כנרת

קבוצת כנרת כך קראו לעצמם חברי הקומונה,ישבו בחוות כנרת בשנים 1913-29 ,הקומונה עברה שינויים שונים ,לאורך תקופת ישיבתם בחוות כנרת, תחילה עברה הקבוצה טלטלה, כאשר החלה מלחמת העולם הראשונה,הם קלטו יהודים בעלי נתינות זרה לתורכים,  שגורשו ממקומות מגוריהם חברי הקבוצה קלטו את הפליטים הללו וסיפקו להם מזון ועבודה בהכשרת שטחים ובייבוש ביצות באזור אגם כנרת והכשרתם לעיבוד חקלאי .

קבוצת כנרת סיפור ההקמה
 

הקדמה

אחת הקבוצות שעלו בימי העלייה השנייה ואכלסו את חוות כנרת בשנים 1912-13 ,הייתה הקבוצה שהגיעה מאמריקה וקראו לעצמם "האיכר הצעיר " ,חלוצים אלו הגיעו לאחר שהכשירו את עצמם לעבודה כאיכרים חקלאיים,בראשה של הקבוצה עמד שלומה אליעזר ליפא יפה,ניסיונם עמד להם בתקופה שעבדו בחוות כנרת , לאחר שנת עבודה מוצלחת בחווה פנה רופין מנהל   המשרד הארצישראלי להתיישבות ,שייקחו על עצמם את הכשרת השטח המיועד להקמת קבוץ כנרת, לאחר זאת עזבה הקבוצה והייתה בין מייסדי כפר נהלל..

כאשר בשנת 1913 חזרו חברי הקבוצה שעיבדו את אדמות כפר אוריה בעקבות פנייה של יק"א לחזור ולשבת בחוות כנרת חוזרת הקבוצה שמנתה 13 עשר בחורים ושלוש נשים בראשם של שלישית ביחד : בנציון ישראלי, נח נפתולסקי ומאיר רוטברג , לאחר שחזרו החליטו להקים את קבוץ (קבוצת כנרת) ,הקיבוץ השני שהוקם בארץ ישראל.

אגדת דב קליי להתנגדות למעשי השוד
 
מעט על פועלו של ארתור רובין

ארתור רובין הנחשב לאבי ההתיישבות היהודית,סבר כי הדרך למנוע את ההתבוללות באירופה של היהודים,היא העלייה לארץ,על מנת להקים ריכוזים יהודיים של התיישבות בארץ, בשנת 1907 ביקר בשליחות הועד הציוני בישראל, לאחר ביקורו הוא כתב דוח מייאש למצב של היהודים בארץ.

בשנת 1908 הוא נשלח בחזרה לארץ ומונה כראש המשרד הישראלי הציוני בארץ ובמקביל בהמשך מונה כמנהל חברת הכשרת הישוב בארץ,בדרכו רובין היה מקורב לפועלי העליות הראשונה והשנייה ולקבוצות היהודים על זרמיהם השונים, הוא מצא את דרכו גם ליריביו שטענו כי גילו הצעיר עומד לו לרועץ.

מעט על פועלו של ארתור רובין
 
 
 
 
 
בניית אתרים - איקומטרייד