דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

בתים בשדרות בן גוריון במושבה הגרמנית בחיפה

כריסטוף הופמן מנהיגם הרוחני של העדה הטמפלרית ,נחשף לדעותיו של מרתין לותר שיצר זרם הלותרנים החדש בדת הנוצרית,הרעיון הבסיסי שהלותרנים דגלו בו ,האפשרות לדו שיח בין האדם לבין אלוהיו ללא תיווך הכמרים ,במיוחד מאסו המאמינים החדשים בנוהג כתבי המחילה ,שבו מאמין נוצרי ניקה את מצפונו ומעשיו,בזכות תשלום לכנסיה , הגדילו הכמרים ואף מכרו כתבי מחילה לעתיד לבוא ,באפשרם להמשיך לחטוא כי ממילא רכשו המאמינים את המחילה למעשיהם בכסף.

 

זרם ההשכלה ,שנתן את האפשרות לאנשים לקרוא חומרים תיאולוגיים וספרי תנך והמצאת הדפוס ,הפכו את המילה הכתובה לנחלת ההמונים,כתוצאה מכך יכלו האנשים להתרשם ולהבין בעצמם את הכתוב המקורי בספרי הדת ,ללא פרשנויות של אנשי הדת שהחזיקו את ההמונים כבולים לפרשנותם ודעותיהם בנושאי הדת.

 

בתוך הכנסייה הלותרנית הגרמנית ,צצה ועלתה כת חדשה כזרם שהוליך את המאמינים החדשים לרעיונות הנוצריים הטהורים ללא הפרשנויות והמעשים שהובילו אנשי הדת הקונבנציונאליים,לנישה הזאת נכנס הוגה הדעות דוקטור בנגל ,שרעיונותיו השפיעו על נסיך ויטנברג ,בכדי לתת לו חלקת אדמה להקמת חווה חקלאית ,שבה יוכלו מאמיניו ללמוד חקלאות ומלאכה לקראת עליתם לארץ ישראל .


טמפלרים כריסטוף הופמן התיאולוג וממנהיגי הטמפלרים 1815-1885
 

בית קלר הראשון (בהמשך בנה את מתחם קלר בכרמלהיים בכרמל), הבית הראשון של משפחת קלר ,בעת שהגיע למושבה ככקצב,במהרה נתמנה כסגן הקונסול הגרמני בישראל בחיפה ,בהמשך נתמנה גם כמנהל הדואר האוסטרי הונגרי בחיפה, לאחר מכן שימש המבנה כמשרדי חברת מע"צ .


מושבה גרמנית חיפה שדרות בן גוריון 1
 

משפחת שטורבה הטמפלרית ,עזבה את גרמניה והתיישבה באמריקה,כאשר החלה התארגנות בני הכת הטמפלרית להקמת המושבה הטמפלרית הראשונה בחיפה ,מכרה המשפחה את בתיה ועסקיה באמריקה ,והצטרפה לעלייה הטמפלרית לארץ ישראל ,כמו עוד כמה משפחות טמפלריות  מאמריקה .

 

מעל משקוף הכניסה לבית משפחת שטורבה ,נחקקה הכתובת "יתקדש שמך" , כתובות נוספות קיימות בחזית הדרומית מזרחית שפונה לרחוב יפו , חקוקה הכתובת אוגוסט 31,8,1872,מעל לכניסת המרתף חקוקה הכתובת שנת בניית הבית 1872.

 

משפחת שטורבה התגוררה בבתים מספר שתים וארבע,בית החרושת לשמנים,גריז וסבונים המודרני של משפחת שטורבה שהוקם בשנת 1874 ,בחלק האחורי של בתי המשפחה בשדרות בן גוריון  2-4 פינת רחוב יפו, אך הכניסה למפעל הייתה מכוון רחוב יפו 102,ניתן לזהות את המבנה בזכות הארובה הבולטת של המפעל,המפעל היה גאוות השכונה הטמפלרית ,ובזכות שמם הטוב של מוצריהם , הצלחתם ליצוא האמריקאני נבעה גם מהיותם אזרחים אמריקאניים,הם הצליחו לשווק את סחורתם בארץ,באירופה ובעיקר באמריקה.


מושבה גרמנית חיפה שדרות בן גוריון 2-4 פינת רחוב יפו 102 בית שטורבה
 

יעקב שומאכר היה חבר באגודת הטמפלרים שהיגר לאמריקה עם משפחתו בעת שהכנסייה הפרוטסטנטית השלטת בגרמניה ,נלחמה בחברי הדת בעקבות אמונת במשיח ישו, שהייתה שונה משלהם,עיסוקו של יעקב שומאכר היה בסיתות באבן וחרטות ועיטורים בלוחות אבן,כמו הכנת מצבות,או הכנת אלמנטים קישוטיים לחזיתות בתים, יעקב גם תכנן ובנה בתים בגרמניה ולאחר מכן באמריקה ,שם הקים גם חברת לסתות ובניה מצליחה בעיר בופאלו ובמדינת אוהיו.

 

בעת שהתגבשה הקבוצה הטמפלרית לעליה לארץ ישראל בשנת 1868 , מכר יעקב שומאכר את רכושו חיסל את עסקיו באמריקה ועלה להתיישב לארץ ישראל , ביחד עם עוד משפחות טמפלריות שירדו לאמריקה.

 

זקני העיר חיפה טוענים בלצון כי יש לקרוא לשכונה : השכונה האמריקאית גרמנית משום תמהיל תושביה בראשונה,את ביתו בשכונה שבנה בסגנון הטמפלרי הקים יעקב שומכר בשנת 1870,מעל למשקוף פתח ביתו , חקק שומאכר באותיות גותיות את המשפט הספר תהילים :נסה עלינו אור פניך ה'/

מושבה גרמנית חיפה שדרות בן גוריון 12 בית יעקב שומאכר
 

תודה לפרופסור החוקר יוסי בן ארצי בעזרה לכתיבת מאמר זה

 

הנער גוטליב הצעיר הגיע לארץ ישראל ביחד עם הוריו כאשר מלאו לו אחד עשר שנים,עוד בצעירות ינק מאביו את שורשי האדריכלות והתכנון,כבר מגיל צעיר החל לשרטט לתכנן ולהביע רעיונות שונים הקשורים לבניה,אחת הדוגמאות שנותרו ממכלול עבודותיו היו המפות ששרטט ובמיוחד מפת ההתיישבות של המושבה הגרמנית בחיפה ,שאותה שרטט כבר בגיל שמונה עשר, בטרם יצא ללימודיו האקדמיים בגרמניה.

 

כבר כילד בבית הספר היסודי באמריקה למד אנגלית וגרמנית כשפות אם ,בהמשך לימודיו למד גם את השפות ערבית וצרפתית ודיבר גם תורכית לצורך מגעיו עם השלטון העותומאני לאחר הגיעם לארץ ישראל,למד גוטליב הבן בבית הספר שהקימו הטמפלרים במושבה,שבה חומר הלימוד כלל עבודה מעשית,גוטליב למד מאביו את יסודות האדריכלות,התכנון ההנדסי,מיפוי ורישום , כאשר בגר גוטליב הוא נשלח לגרמניה להמשך לימודיו שם שהה כחמש שנים ולמד בבית ספר לבניה,המשיך לבית ספר להנדסיים וסיים בהצטיינות את הבית ספר הגבוה להנדסה והתמחה באדריכלות.

 

יש הטוענים כי את לימודיו בגרמניה ,מימן אביו מיצירת תחריט על אבן של העיר חיפה שאותה מכר לשלטונות העיר, כאשר חזר הבן גוטליב לביתו בארץ ישראל,הוא נישא למרים בתו של המורה לנגה בשנת 1882 ,לאחר חזרתו נמנה גוטליב כאחד המהנדסים והאדריכלים האזרחיים הבודדים ברחבי ארץ ישראל,בתחילת דרכו בארץ,הוא שימש כיועץ בנייה,מדד ורשם שטחים שיועדו לבנייה ותווי תחבורה,תכנן ובנה את המיסיון הסקוטי בטבריה,תכנן ובנה בתים בחיפה ובנצרת, הוא תכנן ופיקח, בשנת 1887 לבקשתו של רוטשילד,את היקב בראשון לציון .


גוטליב שומאכר מהנדס ,אדריכל,מודד וחוקר ארכיאולוגי (בנו של יעקב שומאכר)
 
 
 
בניית אתרים - שרקור