דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים סיור בהר הרצל

 

 
 
 
הר הרצל פינות לא מוכרות סיפורים שמבפנוכו

ביקור בערב יום הזיכרון לחללי מלחמות ישראל  וסיפור מרגש שחוויתי

 
החלטנו לבקר בהר כפי שאנו קוראים , הן לצורך אישי והן לא להירמס בידי עם ישראל וחשבתי כי אספר על מספר מקומות שאין מבקרים כאשר מבקרים בבית הקברות.לדעתי בין  10 - 20   אנדרטאות , הוקמו לאורך השנים בבית הקברות הצבאי שבהר הרצל,  האחרונה בהם היא האנדרטה לזכר המתים בדרכם לישראל ממדינת אתיופיה במבצע נחמיה  ,אנדרטה זאת ממוקמת בנקודה גבוהה משמאל לשער הכניסה מחוץ לגדר בית הקברות למה ? ככה.
 
בחלק מהחלקות  שבהם מוצבות אנדרטאות נערך טקס שנתי , מחוץ לטקס הכללי הקבוע שנקבע ביום ד באייר על פי הוראת בן גוריון לזכר יום נפילת גוש עציון , על פי האומדנים חמישים אחוז מהנופלים היו משרידי הגטאות ומחנות הריכוז שעלו ארצה , אלא שחלקם שעלו מקץ מלחמת העולם השנייה ובתקופה עד מלחמת השחרור נספרו כישראלים למרות שצריך להגדירם על פי הכלל השני.           
הר הרצל פינות לא מוכרות סיפורים שמבפנוכו
 

עודד חי נולד להוריו יחיאל ואסתר ,בחייו הקצרים שהיו בשנים 1927-48 בזמן שנפל במהלך כיבוש מוצב חרבת אל חממה (מתחם יד ושם בירושלים) , עודד למד בבית הספר היסודי תחכמוני ,תחילת סיפורו של עודד כלוחם מתחיל בגיל 17 בשנת 1945 ,כאשר תלמיד הגימנסיה רחביה נטש את ספסל הלימודים והתגייס לבריגאדה היהודית בצבא הבריטי בזייפו את גילו האמיתי .

עודד שרת בקרבות באירופה , עבר גם את בלגיה ובסיומם הגיע לאיטליה שם החל את פעולתו המחתרתית במשך תקופה בארגון העלייה של שארית הפליטה לארץ ישראל,ככפיל שמוסר את זהותו לעולה שהשתמש במסמכיו ועלה ארצה ,בסיום עבודתו חזר במחצית 1947 ישר ללימודים באוניברסיטה העברית.

תוך כדי לימודיו באוניברסיטה המשיך עודד לשרת בהגנה כמפקד פלוגה בחג"ם בירושלים,כאשר החלו הקרבות בירושלים במלחמת תש"ח שרת עודד בכמה גזרות לחימה בשכונות ירושלים ומשם נשלח לקורס קציני מרגמות .

         

      

         


סיפורו של סרן עודד חי מפקד פלוגת יונתן שנפל בקרב חירבת אל חממה.
 
מוזיאון יד ושם בסמוך להר הרצל

איך להגיע מהכניסה לעיר ירושלים לפנות לשדרות הרצל, לעבור את הכניסה לבית העלמין הר הרצל,ומיד לפנות ימינה בהתאם לשילוט המוצב במקום, סמוך לשער הכניסה יש רחבת חנייה גדולה והמקום נגיש לנכים.

 

הכניסה חינם ,סיורים מודרכים בתשלום, טלפון  02-6443400  ,לקבוצות לתאם הדרכה.

המוזיאון פתוח בימים א – ה משעה 09:00 ועד שעה 17:00 וביום שישי משעה 09:00 ועד שעה 13:00.

 

בעת הביקור במוזיאון יד ושם, אנו מבקרים במספר מוזיאונים הקשוריעם זה לזה במסלול מעגלי העוסקים בנושא השואה, המוזיאון לתולדות השואה ,משמש כליבו של המוזיאון,העובר בתוכו חוצה מסלול העובר בין חדרים המספקים מידע על היבטים ונושאים שונים של השואה והעם היהודי.

מוזיאון יד ושם בסמוך להר הרצל
 
הר הרצל חללים מהבריגאדה היהודית הקבורים בהר הרצל

ספור אנדרטת חללי הספינה שהשיטה, את חיילי הבריגאדה היהודית ממצרים לאיטליה והוטבעה בידי מטוסים גרמניים, באוניה נהרגו 140 חללים ישראלים מגדוד התובלה בשנת 1943, מתוך כול חללי האוניה .

בשנה האחרונה אוחד הטכס של שתי האנדרטאות לזכר חללי הבריגאדה וחללי האוניה שהובילה את חללי גדוד התובלה הטכס נערך אתמול , מספרת בכתביה רחל ינאית כי ערב ההטבעה חלמה על האסון וכתבה לבנה כי חלום זה איננו הגיוני ,כיוון שהוא נמצא בחולות מצרים ,רחל ינאית לא ידעה שבנה היה על האוניה , הסוף הטוב לחלומה כאשר בנה ניצל בהטבעה האוניה , לידם אנדרטת חללי צבא פולין החופשית של גנרל אנדרוס שהטקס נערך היום.


הר הרצל חללים מהבריגאדה היהודית הקבורים בהר הרצל
 
הר הרצל סיפורו של הנעדר יוסף לחנה  כאן אספר על הטקס המרגש שנערך היום ליוסף לחנה ,בהשתתפות משפחת המנוח שהגיעו מצרפת , מתן וילנאי סגן שר הביטחון ,רובי ריבלין בעת ששרת כיו"ר הכנסת ,מח"ט כרמלי ,קציני צבא ומשטרה וכמאה נוכחים חלקם ממש מבוגרים .

עשרות שנים ניצבה מצבה בין המצבות של חללי קרב ג'נין ממלחמת השחרור ,השנייה והרחוקה בתמונה בשורת הזוגות השנייה מלמעלה , בסך הכול 44 קברי אחים מנופלי החטיבה בקרב בתאריך 3.6.48 מתוך 46 שנפלו בקרב ,הגופות הוחזרו לישראל שנתיים לאחר מלחמת השחרור כאשר הגיעו הגופות הם נקברו בחלקת הארבעים וארבע.

על מצבתו היה חרוט רק השם יוסף לחנה , כיוון שהקרב נשכח והיה עלום החליטו מספר חיילים מהגדוד לספר את סיפור הקרב יריעת המחקר הורחבה והוחלט לכתוב ספר על תולדות העיר ג'נין בשם עיר גנים , מיום היווסדה עד ימינו אנו כולל הקרבות שהתחוללו בה ובסביבתה ולזכר הקרבות של חטיבת כרמלי וחקר הקרבות אשר בהם השתתפה, קרה המקרה המר ובמלחמות ישראל נפל חברו של אורי שגיא שמואל וייס , באזור העיר ג'נין בשנת 2002 ולזכרו ולזכר חבריו שנפלו גם במבצע חומת מגן בשנת 2006 נכתב הספר.

הר הרצל סיפורו של הנעדר יוסף לחנה
 
הר הרצל סיפורו העלום של מבצע שמואל

עברתי גם ליד חלקת ה 16 או בשפה הצבאית מבצע שמואל , סיפור עלום ,על מבצע שהיה למעשה פעולת התאבדות, לפגיעה בתחבורה הערבית באזור עטרות , כנקמה על ההרג בתחבורה היהודית .

התפוד הלוהט שנקרא מבצע שמואל ,(שרבין ועוד מפקדים סרבו לערוך אותו ), מבצע שמואל הוטל בסוף על גדוד מוריה הירושלמי, ששלח 22 חיילים לארוב ולפגוע בתחבורה הערבית , לאחר שארבו פגעו אנשי גדוד מוריה במארב באוטובוס שהסיע ערביים .

לאחר התחקיר כפי שידוע כיום, מכיוון שפעולה כזאת דומה ,נערכה שלושה חודשיים לפני כן באותה נקודה,ארבו להם הערבים , ומיד לאחר שתקפו את האוטובוס ערבי , הוקפו התוקפים בכפריים מהכפר בייתונה ומכפרי הסביבה .


הר הרצל סיפורו העלום של מבצע שמואל
 
בחלקה מספר 9 נמצאים האנדרטאות לזכרם של חללי הרובע היהודי ,כאשר הצעיר בנופלים היה ילד בן עשר בשם גיני ניסים תלמיד כיתה ד אשר שימש כתצפיתן ורץ ,נפצע מירי צלף יום לפני הכניעה ומת מפצעיו ביום הכניעה של הרובע ,כדור צלף מסוג דום דום פגע בראשו הוא זוהה על פי שיני החלב , לקח למשפחתו זמן רב לקבל את ההכרה על מנת שיוכר כחייל חלל ולבסוף בית משפט קבע אותו כחייל חלל.

המבוגר שבנופלי הרובע היה הרב של הרובע בן 64, גופותיהם שנשרפו כפי הנראה למניעת מציאתם בידי חיילי הלגיון, שרידי הגופות טמונות כיום, לאחר שהוצאו מקברם המאולתר והסודי בבתי מחסה ברובע היהודי,

הגופות שהוטמנו בבתי מחסה בתקופת המלחמה, הוצאו בתקופה שלאחר מלחמת ששת הימים ונקברו בהר הזיתים מתחת לנקודת התצפית בראש הגבעה מתחת למלון , מידע אישי הייתי במשמר הכבוד בטקס העברה והקבורה בקורס קצינים בטקס.


הר הרצל סיפור חלקת חללי העיר העתיקה בהר הרצל
 
הר הרצל סיפורם המצמרר של עדה זלצר רייס ובתה רחל

בדרכי בעלייה לאנדרטאות הצנחנים היהודים ממלחמת העולם השנייה ומאנדרטת חללי הטרור עברתי ליד קבר בחלקה 8 של שתי נשים שסיפורם מרגש, אלו הן האם עדה זלצר רייס בת ה 49 וביתה רחל (אלוטשקה) זלצר רייס בת העשרים .

רחל נפלה במבצע לפריצת הדרך לעיר העתיקה ,באזור בית העירייה וחומות העיר העתיקה בניסיון הפריצה נפלו בקרב שמונה חיילים והבת רחל הייתה אחת מהם , האם והבת הצעירה עלו לארץ מרומניה בודדות  וביום הקרב האם עזרה לפצועי הלחימה.

הספור הטרגי שמסופר כי האם הצליחה בציפורניה לשרוד במחנות המוות ולהציל את בתה, לאחר שנפלה הבת , לאורך תקופת מה, לא יכלה האם לשאת הכאב ומתה משברון לב , שתיהן קבורות אחת ליד השנייה ללא זכר לשאר המשפחה.

לזכרן ולזכר הנופלים בקרב בניסיון הפריצה ,קיים שלט אנדרטה על קיר הרחוב של המנזר ברחוב ליד בית העירייה ,הסיפור המר נגע לליבה של המשוררת אנדה אמירה פיק לשטיין והיא כתבה עליהן פואמה לזכרם.


הר הרצל סיפורם המצמרר של עדה זלצר רייס ובתה רחל
 
הר הרצל החלל צבי ספקטור מפקד סירת הכ"ד באנדרטת הסירה צבי ספקטור היה מפקד הפעולה היהודי בסירת הכ"ג שמטרתם הייתה לפגוע באוניות בנמל טריפולי בסוריה, המפקד הבריטי למבצע היה סר אנטוני ,כל אנשי הסירה נעלמו ועד היום אין יודעים מה עלה בגורלם .

קיים הסיפור של שושנה אימו של צבי ספקטור, לוחמת פלמ"ח ואשתו של יפתח ספקטור לאחר המלחמה חזרה לקיבוצה גבעת ברנר ועברה לעבוד בבית הספר לקציני הים בעכו, בסיום עבודתה , פנתה לדר שוב המומחה לפרחי הגרברות ובעזרתו פיתחה זני גרברות חדשים לזכרם של כול אחת מ 22 לוחמות הפלמ"ח שנפלו במלחמת השחרור ולפניה.


הר הרצל החלל צבי ספקטור מפקד סירת הכ"ד באנדרטת הסירה
 
הר הרצל סיפורה של הטייסת זוהרה לביטוב בהמשך לחלקה 8 לקברה של הזוהרת והידועה בחללות מלחמת השחרור זוהרה לביטוב בנופלה בגיל 20, סיפור מעניין בזכות היותה הטייסת העברייה הראשונה.

מעט מסיפורה טרגי , בגיל 16 היה לזוהרה חבר בשם עמיחי וביחד יצאו לפעולת ליל הגשרים ,בפעולה זאת נהרג חברה עמיחי , זוהרה עצמה נפצעה וניצלה בזכות חבר שסחב אותה על גבו , עד שהגיעו למקום מבטחים, בגיל 18 הכירה את חברה שמוליק,כמשפט המפורסם שמוליק של זוהרה בפי בני הפלמ"ח.

בני הזוג עמדו להינשא ולצאת ללימודים באמריקה , ערב צאתם לטקס האירוסין בבית הכנסת בירושלים , החליטו להישאר בקיבוץ עין חרוד ורק למחרת להגיע לטקס, בערב יום שישי שמוליק העביר שעור בהטלת רימון בקבוץ עין חרוד ונהרג.


הר הרצל סיפורה של הטייסת זוהרה לביטוב
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור