דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים סיור בשכונת מקור חיים

ירושלים סיור קצר בשכונת מקור חיים

במספר האצבעות בכף יד אחת ניתן כיום לספור את בתיה הישנים של שכונת מקור חיים בירושלים, נו אולי במעט עזרה של חלק מאצבעות היד השנייה, מחלקת שימור בתים בעירייה ,החליטה להכריז על שימור של רק שבעה בתים בשכונה .

כל חלקה קטנה או מבנה ישן שנקנה או נעזב , הפך למפלצות בנייה מודרניות ובחלקן אף מפוארות, זקן שבט השכונה כיום מר כתר דוד ,דור שני כיום בן 80 שנה , אוצר ואוסף את זיכרונות השכונה ואף הוציא ספר לזכרה של השכונה.

שכונת מקור חיים שכנה בחלקה הדרומי של העיר נבנתה לאורך קו המסילה ירושלים תל אביב, עד מלחמת השחרור, הייתה השכונה מבודדת ומוקפת תושבים ערביים מהכפר בית צפפה, קטמון והמושבות היוונית והגרמנית.

יסודותיה של השכונה הוקמו בשנת 1926, בגוש אדמה שהכיל 120 דונמים ,שנרכשו מידי ערבי בשם עמוס בשנת 1922, על ידי הכשרת הישוב ,ששמשה במקרה זה, כזרוע של  הקק"ל ולצורך זה השתמשה בכספי תנועת חובבי ציון ,בכספים שתרמה תנועת המזרחי לצורך תכנון בתי המגורים והקמה השכונה ,שבה תוכננו כשמונים נחלות , אך עד שנת 1927 הושלמה בניית 52 בתי מגורים   .

20 המשפחות הראשות שהתיישבו בשכונה, נכנסו להתגורר בבתים שנבנו לאורך הרחוב הראשי משני צדדיו ,על פי התוכנית לעיר גנים , שתכנן האדריכל ריכארד קאופמן בשנת 1923. הבתים כללו שירותים ומים זורמים שהווה חידוש בירושלים , לאורכם של שני צדדי הרחוב ,נטעו עצי אורן שעלוותם אמורה הייתה להצל על הרחוב והמדרכות, בנוסח שכונה אירופאית, תושביה הראשונים של השכונה היו דתיים, ולכן אף נבנה בה בית כנסת ואפילו ישיבה בהמשך, כיוון שבשכונה יועדה לשמש את התושבים הדתיים חברי תנועת חובבי ציון הדתיים שעלו מהעיר קרקוב שבפולין .

ירושלים סיור קצר בשכונת מקור חיים
 
ירושלים סיור קצר בשכונת מקור חיים
שכונת מקור חיים ומוריס ..... גם 
במספר האצבעות בכף יד אחת ניתן כיום לספור את בתיה הישנים של שכונת מקור חיים בירושלים,נו אולי במעט עזרה של חלק מאצבעות היד השנייה מחלקת שימור בתים בעירייה החליטה להכריז על שימור שבעה בתים בשכונה .
 
כל חלקה קטנה או מבנה ישן שנקנה או נעזב , הפך למפלצות בנייה מודרניות ובחלקן אף מפוארות. זקן שבט השכונה מר כתר דוד ,דור שני כיום בן 80 שנה , אוצר ואוסף את זיכרונות השכונה ואף הוציא ספר לזכרה של השכונה.
 
שכונת מקור חיים שכנה בחלקה הדרומי של העיר נבנתה לאורך קו המסילה ירושלים תל אביב, עד מלחמת השחרור הייתה השכונה מבודדת ומוקפת תושבים ערביים מבית צפפה, קטמון והמושבות היוונית והגרמנית.
 
     
ירושלים סיור קצר בשכונת מקור חיים
 
אגדה ירושלמית קרה ,לפרוות השועל המוכסף שברח .

יום אחד החליטה הגברת הורוביץ  לעזוב את העיר תל אביב ולנפוש בפנסיון כרמי בשכונת מקור חיים בירושלים, יחד עמה הגיע שועלה המוכסף של יוליה ( שכמיית הפרווה) הצמוד למעילה ,לשמר את צווארה הענוג של הגברת מפני הקור הירושלמי המפורסם.

בעת ששהתה בפנסיון כרמי ( עליו השלום) החליט השועל המוכסף והמעיל הצמוד אליו , בעזרת ידיה הזריזות של גברת יוליה גרינברג  שכנתה בפנסיון , להחליף צוואר לחימום ונעלם במנוסה מהירה, לאחר שהתגלה כי השועל המוכסף ברח , החל חיפוש למציאתו בתוספת כוח שיטור שהגיע למקום, אך השועל שהסתתר במזוודתה של יוליה גרינברג  לא נתגלה.

תיק המשטרה לא הצליח להביא את השועל המוכסף הסורר שנעלם לבעליו ,בקיצור חופשה באוויר הירושלמי הצח ,לא הביא מזור אלא כאב לגברת הורוביץ , כיוון שכך החליטה גברת הורוביץ לאחר זמן כי היא חושקת בגלידה ( להזכיר את הקור הירושלמי לא את המתיקות ) באחד מבתי הקפה הפזורים בטיילת תל אביב .

עוד מטיילת גברת הורוביץ בטיילת ובידה גביע גלידה , קרב ובא אליה שועלה המוכסף האבוד על כתפיה של העלמה החסודה יוליה גרינברג, קשה לתאר את המפגש המרגש בין גביע הגלידה לבין פרוות השועל האבוד, השועל פתח בבריחה מחודשת ,אך זעקותיה של בעלת השועל המקורית זימנה את עוברי האורח לעצור ולחקור לפשרם של הצעקות ,מובן שהמשטרה הוזמנה למפגש המרגש ולאחר חקירה, נקנסה הגברת בחמישים לא"י ושוחררה עם דוקומנט ביד למשפט בערבותו של פטרונה הערבי העשיר דאוד ,שאליו הוזמנו השתים והשועל הכסוף .

אגדה ירושלמית קרה ,לפרוות השועל המוכסף שברח .
 
מקור חיים אגדת מוריס והיונים הלבנות

עד שנת 2016 נותרה פנינה אחת בשכונה, מוריס והיונים הצחורות ,שאני רוצה לספר, מוריס התגורר כארבעים וחמש שנה, בקצה השכונה מאז שהוריו הגיעו ממרוקו לאחר מלחמת השחרור, אדם בעל ידי זהב ואומן בנשמתו ,שהקים מסביב לגדר ביתו ,שערים מאבנים וסלעים שמצא בשכונה מסביב לביתו, שערים שנבנו הן כניסה לבית והן בחלקה האחורי של החצר .

  על הברושים והאורנים בחצרו ,קוננו יונים צחורות ואחת שחורה ,טרסת האבן שהקיפה את הבית ,שובצה בכלים מנחושת ,שנאספו בידיו מבתים נטושים ברחבי העיר ,בחצר אף בנה במו ידיו מזרקה קטנה, ברחבי החצר הקטנה שובצה כלים ישנים ,אך הפנינה האמתית, הוא הבית מבפנים ,שבו יצר חיים יצירת אומנות כשל האומנים מעין הוד .

תקרת הבית כוסתה בציורי אדמה בגווני פסטל ,מנורת נחושת השתלשלה מהתקרה ,אהילים מנחושת היו תלויים על הקירות ,שבהם חצב גומחות והשקיע בהם אבנים ,וחלקי גומחות שנמצאו במבנים ערביים נטושים מהאזור, על המדפים היו מונחים אוספי כלים שונים מתחילת המאה , הטלוויזיה הונחה כבסיס, על שוקת השקיית צאן ,שאף היא נמצאה בשטח והובאה לכאן , את הקירות עיטר חיים בציורים שצוירו בידיו בסגנונו המיוחד .

אווירה פסטורלית מהממת ,אי של שפיות,  בכל ההמולה מסביב ,ובעת ביקור שכלל כמובן כוס קפה ,כתוספת קלחו סיפורי השכונה ,תקופות הרעב, שבו נשלח מוריס להביא את צמח החובזה, שמעליו הכינו מרק ומפרותיו דמויי העגבניות הזעירים הכינו קציצות ירק וכמובן לא נשכח ,את גבעולי קוצי הברקן והגדילן כפי שתיאר באוזני אלו הדומים לחרשוף, נקרא גם ארטישוק ושנאכלו לאחר שקולפה קליפתן .

מקור חיים אגדת מוריס והיונים הלבנות
 
 
 
בניית אתרים - שרקור