דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עמק יזרעאל אטרקציות בטבע

 
 
תל יזרעאל ועין יזרעאל

כניסה חופשית

איך להגיע מהמרכז דרך נחל עירון לצומת מגידו,לפנות בכביש הסרגל לכוון עפולה,בצומת הסרגל ימנה עד לרמזורים צומת יזרעאל,ממשיכים עד לכניסה לקבוץ יזרעאל,משם לקחת את הדרך לתל ולחנייה של חניון קקל,נקודת ההתחלה.

תל יזרעאל שולט בגובה 70 מטר מעל עמק חרוד ועמק יזרעאל,על התל אנדרטת לזיכרון 22 חללי הפלמח,חניון מטופח,מרפסת תצפית ובוסתן חיקוי של הבוסתן המקראי של נבות,על התל שרידי הכפר הערבי זרעין.

 

תל יזרעאל ועין יזרעאל
 
הרי הגלבוע מעט על הקרב של שאול בפלשתים

סיפור עלייתו של שאול למלוכה מקובע לסוף תקופת השופטים שבה גברו ההטרדות של הפלשתים שאול שהיה רועה נבחר להיות מלך בזכות אומץ ליבו והוכתר כמלך בידיו של שמואל הנביא, אכן ההיסטוריה מוכיחה כי צבאו של שאול הצליח בכול הקרבות להכות באויביה של הממלכה, ומנע את כיבוש רכסי ההרים כנקודות שולטות .

אל שטח הקרב בעמק יזרעאל החלו הפלשתינאים בציר שיצא מאזור מעיינות אפק ליד ראש העין, הם התמקמו בתחילה באזור שונם , לעומתם התכנסו כוחותיו של שאול שיצאו ממלכת יבוס מאזור גבעת שאול המקראית, לאזור מעין חרוד ,כיוון שהתקרבות הכוח הפלשתינאי למחנהו הניעו אותו להזיז את כוחותיו כשגבם לגבעת שאול של היום, הכוח הפלשתינאי התייצב למרגלות גבעת המורה ,אין יודעים במדויק את נקודת הקרב ,אך תוצאותיו מתוארים בספר התנ"ך.


הרי הגלבוע מעט על הקרב של שאול בפלשתים
 
הרי הגלבוע סיור למעין יזרעאל

איך להגיע לחניון קק"ל ליד תל יזרעאל

לאנשים המגיעים ממרכז הארץ בנסיעה על כביש נחל עירון ומשם לצומת מגידו,בהמשך לפנות לכביש הסרגל שמספרו 65 לכוון העיר עפולה,בצומת הסרגל יש לפנות ימינה לכביש 675 וממשיכים עד צומת יזרעאל.

ממשיכים מצומת יזרעאל ,עוברים את הפניה לדרך נוף הגלבוע ליד מתחם סקי בגלבוע נכנסים לירידה בשביל עפר עביר ,המתחיל בפניה שמאלה קצת מעט אחרי כקילומטר לכוון עמק חרוד,ממשיכים על דרך העפר כקילומטר ועוצרים בחניון עין יזרעאל .
 


הרי הגלבוע סיור למעין יזרעאל
 
הרי הגלבוע מצפור דובי וערן שמיר
מצפור דובי וערן שמיר
למצפור מגיעים בנסיעה על כביש 667 החוצה את הגלבוע לאורכו , המצפור ממוקם בין קיבוץ מעלה הגלבוע לבין קבוץ מירב ,שביל עפר מוליך להר שאול שאורכו קילומטר וחצי ובראשו התצפית, בקרבה לחניון מוסדר לנופש אבינדב, ממרומי המצפור נשקף נוף העמק ועד בית שאן,במצפור לוחות הסבר לנוף הנשקף ,המצפור נחנך בשנת 2002.
 
דובי שמיר נולד בקיבוץ שדה אליהו ,למד להיות אגרונום ברחובות בפקולטה לחקלאות,במהלך חייו אהב לסייר בארץ  ולכן חבריו הנציחו אותו במצפור שלימים צורף שמו של בנו ערן להנצחה במצפור כאשר בנו נפל גם הוא כסמ"פ של סיירת צנחנים, בקרב בלבנון בתאריך 15.5.1997 קבור במזכרת בתיה , גם הוא כאביו סייר ברחבי הארץ ,אביו דובי נפל שנתיים לאחר שנולד ערן.
 
דובי שמיר נפל 17.4.1977 כסמגד גדוד נ"ט מוצנח בתאונת אימונים בדרום , דובי נקבר בקבוץ שדה אליהו למרות שהמשפחה מתגוררת במזכרת בתיה,המצפור בגלבוע הוקם לזכרו עקב זאת שהתנדב לשרת בקבוץ מעלה הגלבוע .
 

הרי הגלבוע מצפור דובי וערן שמיר
 

כאשר נוסעים בכביש 65 ,פונים לכביש 716 בפנייה כשני קילומטר לפני קבוץ דברת , בכוון נסיעה לתמרה, עין חרוד איחוד , דרך הגעה נוספת בנסיעה על כביש 71 פונים שמאלה בצומת יששכר וחולפים על עין חרוד איחוד וגם על הכניסה לישובים רמת צבי ומולדת, ממשיכים עד תחנת הדלק שלפני נעורה , בנקודה זאת עולים על דרך עפר הפונה צפונה ולתוך השדות עד לשדה התורמוסים.

במורדות הדרומיים של גבעת המורה חוזרת בכול שנה התופעה של פריחת התורמוסים והכלניות בעונת החורף, את הפריחה ניתן לראות ממחצית חודש פברואר על מחצית חודש מרץ ,בצדו הדרומי של הכפר נעורה   .

עמק יזרעאל גבעת המורה פריחת תורמוסים וכלניות
 
עמק המעיינות נחל הקיבוצים

כניסה ללא תשלום וחניה בתשלום  ,אין מספיק תשומת לב לבעלי מוגבלויות .

מקיץ 2010 נאסרה כניסת מכוניות לעמק המעיינות הכוללים את עין מודע, עין שוקק ונחל הקיבוצים , ניתנת האפשרות לשכור אופניים או לסחוב על הגב את הציוד, בנוסף לא תינתן אפשרות ללון בשטח בלילה.

כיצד מגיעים בנסיעה בכביש עפולה בית שאן, בהצטלבות לכוון קבוץ בית אלפא חפציבה, להמשיך נסיעה לכוון קבוץ ניר דוד, בפניה לקבוץ רשפים, יורדים ימינה למים , האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום אין ללון בלילה במקום והכניסה מבוקרת .

בתוך מסלול זרימתו של נחל הקיבוצים ,בטרם הוא ממשיך לדרכו למעיינות שבעמק המעיינות, נמצאת בריכת מים גדולה המשמשת לרחצה , מימי הבריכה מועברים בהמשך גם למיצוי בריכות הדגים שממוקמות בקרבת מקום, בשני קצוות הבריכה הוקמו שני גשרי עץ למעבר, מסביבה נמצאים שולחנות וספסלי מנוחה ופיקניק, אזור מוצל בעזרת עלוות עצי האקליפטוסים , חום המים בבריכה נמצא קבוע בין 22-24 מעלות לאורך כול השנה .

נחל הקיבוצים ממוקם למרגלות הר גלבוע, זרימתו נמשכת בכל השנה, תחילת המסלול בחניית נחל הקיבוצים,  לאחר הליכה במסלול הליכה של 15 דקות ,מגיעים לשתי בריכות מים מוקפות צמחיה שחום המים בן 22-24 מעלות לאורך כל השנה, מעליהם תלויים חבלים על ענפי עצים לשעשוע וקפיצה למים.

מנקודה זאת כדאי להמשיך עוד 10 דקות עד להגעה לנביעת המים של נחל הקיבוצים היוצרת בריכה גדולה יותר  לאגירת המים ולרחצה ,אשר בימי התורכים השתמשו בה הקצינים התורכים, ניתן להמשיך בדרך העפר ברגל למעיינות נוספים כמו עין מודע ועין שוקק.

בבריכה שוחים עם דגים במים חמימים ,המקום מלא בצמחיה .

    
עמק המעיינות נחל הקיבוצים
 
עמק יזרעאל נהלל גבעת הראשונים
נהלל גבעת הראשונים
   
שמה הראשון של הגבעה היה גבעת הכיבוש, היא ממוקמת על גבעה לצדו של הכביש בין נצרת לחיפה כביש מספר 75,ליד הכפר הערבי מעלול
הכניסה חופשית
מידע
20 המתיישבים הראשונים באזור נהלל,  הקימו את ההתיישבות על גבעה לצדו של הכביש בין נצרת לחיפה כביש מספר 75,ליד הכפר הערבי מעלול,החשש להתגורר במקום הקבוע עקב מחלת הקדחת מהביצות , הביאה אותם להתגורר באופן זמני בגבעת הכיבוש, הם יבשו את הביצות מסביב לגבעה, רק בשנת 1922 עברו המתיישבים לנקודת הקבע של נהלל כיום,את המקום תכנן האדריכל ריכד קאפמן בצורת מעגלים של כביש טבעתי סביב נקודה מרכזית,שמימנה יוצאים כעין קרניים.
 
בכפר הערבי מעלול שמימנו גורשו תושביו הערביים המוסלמים והנוצרים,בשנת 1948,נותרו כיום כנסיות וקברים.
       
עמק יזרעאל נהלל גבעת הראשונים
 
תחנת השידור המחתרתית בקבוץ גבת
תחנת השידור המחתרתית  בקבוץ גבת
כתובת קבוץ גבת  ליד נהלל.
 
כניסה בתשלום  ההדרכה והסיור בתשלום לאחר תאום.
טלפון לתאום 052-6566501 .
 
מידע 
תחנת השידור המחתרתית שרה צ'רנומוץ בכינוי פפיש,ממוקם בסליק שנחפר מתחת למבנה ,ואשר הוצבה בו תחנת שידור במורס לתושביה היהודים של אירופה הכבושה בידי הגרמנים בין השנים 1939-43 ,שדרנית התחנה שרה פפיש שידרה במשך 4 שנים, מעבר לסליק התת קרקעי במקום דלת נסתרת לכניסה ומעלית סודית.
 
התחנה שידרה בכול לילה בין השעות 22:00-04:00 ,לאחר השידור הייתה יוצאת שרה לעבודתה בחליבה ברפת ,וכך לא ידעו החברים על התחנה,גם למנהיגי היישוב בלונדון ובניו יורק ,בנוסף ליהודים בארצות הכבושות באירופה ,הסיור נערך בהדרכה של חברי המשק לאחר תאום בטלפון 0523347194, או 0543095080 ,הביקור כלול בתשלום 10 שקלים .
תחנת השידור המחתרתית בקבוץ גבת
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור