דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו אטרקציות ארכאולוגיות

 
 
עכו המסגד הגדול אל ג'אזר

הנקרא גם בשם מסגד הפאשה ,גאמע אל באשא ,או מסגד האורות.

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות, המסגד ממוקם  ברחוב אל גזאר 13 בעכו העתיקה טלפון לתאום 04-9913039 , האתר פתוח מצאת החמה עד השקיעה.

מסגד אל גזאר, נבנה בידי המושל אחמד אל ג'זאר שמוצאו מבוסניה ונשלח לחזק את השלטון העותומאני בעכו בשנת 1781, הצורך להקמתו של המסגד נבע מבעיה של מצוקת מקום ,למספר המתפללים הרב, בשלושת המסגדים שהיו בעיר עכו באותה עת, המושל אחמד אל ג'זאר דאג לתכנונו ולבנייתו של המסגד, בתקופה העותומאנית נחשב מסגד זה כגדול בישראל אחרי מסגד כיפת הזהב בירושלים.

המסגד שחומרי הבנייה להקמתו ,נלקחו משרידי העתיקות בקיסריה, במיוחד עמודי האבן והגרניט הניצבים בכניסה למבנה, חזית המבנה מחופה בלוחות שיש שהובאו מאיטליה, יש הטוענים כי  המסגד נבנה על חורבות כנסיית הצלב הקדוש והקתדראלה ,שגם היא נבנתה על הריסות מקדש פגאני .  

עכו המסגד הגדול אל ג'אזר
 
עכו הבזאר התורכי

עכו הבזאר התורכי

בשמו הנוסף באזר אל זגאר, השוק הארוך
הכניסה אינה בתשלום 

האתר פתוח בכל ימות השבוע עד השעה 18:00,בתקופת הפסטיבל פתוח לשעות מאוחרות יותר.

מידע

יש הטוענים כי הבזאר התורכי הוקם בתחילת המאה השמונה עשר,תחילתו של הסיפור על השוק נובע ממצור על העיר של אחמד אל גזאר,לאחר כיבושה של העיר ,אחמד אל גזאר המוסלמי ,הוציא להורג את מושלה דאהר אל עומר כמורד בממלכה.

 

אחמד אל גזאר, המשיך את דרכו של קודמו ובנה והוסיף לעיר,מסגדים,בתי מרחץ,חאנים,ובזארים, זאת לאחר שהביא לביסוסה של העיר עכו, כעיר מסחר לאזור הגליל המערבי.

 

הבזאר התורכי ,הוקם כשוק עירוני לרווחת תושבי העיר העתיקה ביפו ,הבזאר התורכי ננטש בזמן בריחת חלק מתושביה הערביים של עכו,בימי מלחמת העצמאות, לאחר שיפוצים בעיר ובשוק נפתח השוק התורכי מחדש,יש ומפיחים בשוק רוח חיים  כיום בשטחו של השוק נפתחו חנויות למזכרות ודברי אומנות לתיירים ובעיקר מספר מסעדות שאינן חומוסיות המושכות סועדים מרחבי הארץ .

עכו הבזאר התורכי
 

תודה לחברה לפיתוח עכו העתיקה ולמשפחת הילמן על העזרה בכתיבת המאמר.

ספור המים במנהרות להוצאת הסחף והחול שמתחת לרובעים בדרכם לנמל הפנימי

מנהרות הולכת המים לנמל הפנימי נחצבו כך סבורים ,בתקופה קדומה לשלטון האבירים ששלטו בעכו בסך הכול כמאה ותשעים שנה, שופרה ושופצה נחצבה במאה ה 12,

המים הנשאבים לשתי המנהרות מהים מגיעים משני מקורות :

  1. התעלות הטמפלריות המזרימות מים למנהרות בתוספת מי תהום הנמצאים בפן הביני ,שהוא מהווה קו דמיוני בין מי תהום שמתחת לגובה פני הים וכאלה הנמצאים מעליו, אלא שאנו שואבים מים מתוקים אלו לצרכי המשק ובחלק ממוליכי המים המתוקים התת קרקעיים ( אקוויפר החוף ), נכנסו מי ים מליחים, את תשלובת המים הללו כיום שואבים לצורך פינויים על מנת לאפשר למבקרים לסייר בתעלות הללו.

עכו מנהרות הולכת המים לפינוי הסחף בנמל הפנימי
 

בתחילת המאה השתים עשר הגיעו האבירים ההוספיטלרים (המסדר ההוספיטלרי לוקח את שמו מהמילה הוספיטל – בית חולים או מפרוש השם מפקדה) אנשי המסדר היו נזירים לוחמים שחלק ממורשתם היה הטיפול בחולים ופצועים, ולא הבדילו במוצאם של הנזקקים גם אם ה ם היו יהודים או מוסלמים.

כאשר הגיעו אנשי המסדר ההוספיטלרי להתגורר ולבנות בעכו את מוסדות המסדר ,לאחר כניסת הצבא הצלבני לעיר ,מיד לאחר בואם של אנשי המסדר הם החלו להקים בחלק הדרום מערבי של עכו , מוסדות ואת בניית המצודה ההוספיטלרית על ארבעת מגדלי השמירה שלה כנראה בשנות הארבעים של המאה 12.

בראש המסדר ההוספיטלרי עמד מפקד שנקרא מגיסטר ,שנבחר לכול חיו בתפקידו מבין בכירי אבירי המסדר, מתחתיו היו מפקדי משנה שנשאו בתפקידים כמו אצלנו בחיילות השונים בצבא, אנשי המסדר ההוספיטלרי ולא הטמפלרים, לקחו על עצמם את הגנת רוב המצודות הצלבניות (כשישים מצודות) שהיו מפוזרות בארץ ישראל, ידוע שההוספיטלרים היו מומחים והתמחו בבניית מצודות , רק מעט מצודות היו תחת השליטה של אנשי המסדר הטמפלרי.

עכו מסדר ההוספיטלרים והרובע
 
עכו ספור חומות העיר

בקטעים החסומים או המסוכנים למעבר, האתר פתוח בכל שעות היום , איך להגיע : בכניסה לעיר מימין לשער העיר היבשתי, וממול לגן הקסום נמצאים שרידי החומה המזרחית .

צורת חומות העיר עכו כחומש, בחומות מבחינים  בשלושה קווי חומה, כל זאת בנוסף לביצורים נוספים ,חפירים, חומות נגדיות ומוצבי חוץ, קו החומה הראשון שהוקם בחלקה הצפוני מזרחי של העיר בסביבות המאה האחד עשר.

כאשר הובסו וסולקו הצלבנים בקרב על ירושלים , הבינו המסדרים הצלבניים שבכדי לכבוש מחדש את ירושלים ,יש לכבוש ערי נמל בארץ ישראל על מנת להבטיח שליטה על הכנסת כוחות וציוד לצרכי הלחימה החדשה במסע הצלב השלישי שנעשה בראשות ריצרד לב הארי.

עכו ספור חומות העיר
 

בעת הביקור ברובע ההוספיטלרי נתבונן בשרידי בית החולים שהוקם בידי האבירים של הצלבנים הגרמניים המסדר הטבטוני בשנת 1192 ,כאשר הנסיך פרדריך בנו של הקיסר פרידריך ברבוסה הגיע לעכו עם כאלף חיילים לעיר במסע הצלב השלישי של ריצ'ארד לב הארי.

את האכסניה ובית החולים הקימו חברי המסדר הטבטוני בעכו ,לאחר שמוסדות שהקימו בירושלים נפלו לידי המוסלמים בעת שירושלים נכבשה מידי הצלבנים, החוקרים משערים כי המסדר הטבטוני של האבירים דוברי השפה הגרמנית, שולב בתוך מסדר ההוספיטלרי כתת מסדר ,כיוון שבתחילה כוחם המספרי היה דל ,עד שהגיע פרדריך ברבוסה בכוח גדול והתיישב בעכו.

מעט על המסדר הטבטוני בעכו
 

הרובע שהוקם בתחילת המאה האחד עשר ,לאחר שעכו נכבשה במצור שהטילו אוניות של הממלכות פיזה וגנואה ,למרות שתושבי עכו נכנעו ונחתם כתב כניעה , הפרו הצלבנים מאיטליה את הכתוב והרגו אלפי שבויים מוסלמים תושבי העיר.

לאחר הכיבוש נבנה הרובע הגנובאזי בחלק המערבי של העיר בין הרובע הטמפלרי הדרומי לבין הרובע ההוספיטלרי מצפון, ברובע ניתן לראות את רחוב החנויות המקורה שנחשף , מבני מגורי הסוחרים ובבית התפילה בכנסיה.

מלחמות פנימיות שכונו סאן סאבאס,על שם מבנה האבן בחלק המערבי של חאן אל עומדן שבינו לבין הים ,מבנה שהוקם לפני השלטון הצלבני בעיר ,שבחזיתו היה נמל פנימי שפתחו לדרום, בחלק שאנו קוראים כיום ככיכר וונציה.

עכו טיפ לסיור בממצאים ארכיאולוגיים ברובע של סוחרי העיר גנואה (הגנואזי)
 
עכו מגדל השמירה בבורג' אל סולטן

תודה לרשות העתיקות על העזרה בכתיבת המאמר.

על מנת לחוש ולהתבונן במעברים התת קרקעיים המחופים בתקרות קמורות, ברובע הוונציאני של העיר העתיקה עכו ,בקרבה לחלק הדרומי מערבי של חאן א'שוורדה ניצב מגדל שמירה בן שתי הקומות שהוקם ושופץ בימי הממלוכים בידי המושל דאר אל עומר, על חורבות מגדל שמירה צלבני במחצית המאה החמש עשר, תפקידו היה להגן הן על חומות העיר לכוון הים .

יש לזכור כי בתקופת שלטון הצלבנים הוקמו חומות היבשה של העיר ,העיר העתיקה בשטח שהוא צפוני עד כיבושה של עכו בשנת 1191 בידי הממלוכים, ונבנתה ושודרגה בתקופת השלטון העותומאנית לאורך של כמעט מאה שנה.

בחפירות ארכאולוגיות מהשנים האחרונות ,התברר כי התשתית של החומה ומגדל בורג' אל סולטן נבנתה על סלע היסוד מאבן כורכר שעליו הונחו אבנים גדולות שנחצבו מסלע כורכר ושסותתו ,והיוו את הקירות של המגדל ,החומה שנבנתה בתקופת השלטון העותומאני .

עכו מגדל השמירה בבורג' אל סולטן
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור