דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו אטרקציות בטבע

נחל נעמן ביקור בשמורה(שביל נעמן)

לנחל נעמן ולשביל הסיור ניתן להגיע בשתי דרכים :

הכניסה הדרומית בנסיעה בכביש 4 בחלקה הצפוני של קריית ביאליק, פונים לכוון מתחם הקניות ביג לשדרות חן ממשיכים ישר כחצי קילומטר לכוון השוק שם ממשיכים מעט ומגיעים לחניית הרכבים ליד השלט של קק"ל המכריז על שביל נחל נעמן.

לכניסה הצפונית ממשיכים לנסוע על כביש 4 ,אחרי צומת מתחם ביג ,עוד כאלף שש מאות מטר עד לתחנת הדלק טן ,ממשיכים לכוון מזרח עוד כמעט קילומטר עד לחנייה ליד שלט של הקק"ל ,חונים עוברים את השער ומתחילים בסיור.

סיפורו בקצרה של נחל נעמן ,סיור בשביל ההליכה שלאורך גדותיו, ומעבר על   גשרי המתכת שמעליו הצבועים בצבע ירוק.

תחילתו של נחל נעמן בשכונת עין אפק כאשר בהמשך הוא חוצה את עמק זבולון ולבסוך נשפך בחלקה הדרומי של העיר עכו, המים מגיעים והזורמים בנחל בעבר הגיעו מירידת גשם ליובליו נחל אבליים ונחל חילזון שלאחר החורף הופכים שוב לנחלי אכזב.

נחל נעמן ביקור בשמורה(שביל נעמן)
 
עכו קברו של גנרל קאפארלי והחורשה
עכו  קברו של גנרל קאפארלי והחורשה
הכניסה אינה בתשלום 
         
איך להגיע באזור עכו, באזור בבית-הספר להנדסאים  יד נתן , כיום כפר הנוער מנוף.
האתר פתוח בכל שעות היום
מידע
הגנרל קאפרלי היה בין הדמויות הססגוניות בצבאו של נפוליאון,את רגלו איבד בלחימה  באחד הקרבות באירופה, האגדה מספרת כי תמיד אמר שיש לו לאן לחזור כי רגלו נמצאת באירופה,קאפרלי השתתף בקרבות בארץ ישראל, כולל כיבוש יפו.הוא תכנן את הסוללות והעמדות ששימשו את הצרפתים במצור על עכו. במהלך המצור הוא נפצע שוב, ואיבד את ידו הימנית. לאחר כשבועיים הוא נפטר מפצעיו.
 
בבית הקברות לא סומן קברו ולא נבנו בו מצבות עם הבלטה ושם,על מנת למנוע ביזה והחרבה של הקברים, המוסלמים קראו למקום קבר השייך קאפרי, לאחר השגת האישורים לפתיחת הקבר נתגלתה בו גופתו של הגנרל אשר חסר יד ורגל,ממשלת צרפת הנציחה את קברו באנדרטה ומקיימת בכול שנה טקס צבאי לזכרו.
עכו קברו של גנרל קאפארלי והחורשה
 
עכו מגדל הזבובים

עכו מגדל הזבובים

מגדל עוז

שרידי מגדל הזבובים ממוקם בחלק המערבי של מזח הנמל.

 

מבנה מגדל הזבובים כך משערים, הוקם עוד בתקופת כיבוש חלקי הארץ בידי צבא פרס  ושופץ על מנת להגן על הנמל בתקופה הצלבנית ,כאשר נמל עכו , שימש כשער הימי הראשי בישראל.

 

את הנמל יצרו בהקמת שני מזחים שסגרו את פתח המפרץ, מיקומו של המגדל על המזח המערבי צורתו כאי קטן, שימוש נוסף למגדל בהמשך היה כמגדלור .

עכו מגדל הזבובים
 
אכזיב מדינת אביבי בחוף הצפוני
מדינת אביבי בחוף הצפוני
מיתוס אכזיב בשקיעה 
כאשר הייתי צעיר בגיל התיכון היה לי מורה לתנך שנהג לומר מעודי לא שמעתי .... נראה לי שמצאתי את תאומו במדינת אכזיב אצל הקולגה אלי אביבי ,עוד דמות ציורית הייתה לי בראש במפגש המחודש אחרי ארבעים ומשהו שנה שמו היה הברון מינכהאוזן .
 
בתקופת לימודי בבצלאל היינו מארגנים את מסיבות הסיום על חוף הים באכזיב  וכמובן שצוות הארגון בילה שבוע לפני להקמת הפרויקט וכמונו שהו במקום צעירים או יותר נכון צעירות בנות טיפש עשר שברחו מביתם וחשבו שדמותו האבהית של הפטרון ומלך המדינה היא התשובה לחופש והמרדנות. 
 
האמת לאמיתה סביב  המקום ובתי הכפר הערבי היה שתושביו ברחו ללבנון טרם הקמת המדינה  , המקום הפראי שימש  מקום לאנשים שמסגרות אינם דפוס חיים,לאנשי השו שו מקום פעילות ,  חלק גדול מהמבנים נהרס ברבות הימים, נותרו מתי מעט,וכמובן המסגד והאנשים הקבורים בבית הקברות , כי אלו שכחו לברוח ואחרו את המועד.
 
ממול לבית הקברות ומעבר לכביש ,ממוקם מבנה , אשר שימש את תושבי הכפר לימן כבית ספר ומגורים ובתי הכפר אף הם שימשו למטרה זאת כל זאת  טרם עלות הישוב לנקודת  הקבע כיום, שנים לפני שהמלך הגיע לאזור מסיוריו מעבר לים וקביעת מקום מדינתו בנקודה.
 
כיום שטח המדינה צומצם בזכות הקמת מועדון הים התיכון ופארק ,חלק מהחוף הפך לחוף ציבורי מוסדר
גם כיום בביקורי צבת אותי משהו בלב כפי הנראה הזיכרונות, המפרץ הקטן והמסולע ,השקט והשלווה המופרעים רק מרעש המכוניות החולפות בכביש הבקשיש .
 
הבתים אשר התגוררתי מול הים אינם כיום , אבל אני ממליץ לבקר ולשלם את האתנן לביקור במקום לצפות באוסף במוזיאון באכזיב שנתרם מבתי השכנים שברחו וממעמקי הים בהשאלה ממדינת ישראל ל 99 שנה  ,כלומר נותרו עוד 37 שנים לחזרת המדינה החדשה לחיק מדינת ישראל והרכוש למוזיאונים .
 
ובכן הגענו לאחר ארבעים שנה במדבר שוב למדינת אכזיב ,פגשנו את המיתוס והדמות האגדית של המלך ,ישבנו תחת צל עציו ושמענו את סיפוריו הקולחים .
 
אכזיב מדינת אביבי בחוף הצפוני
 
תל אפק ועין אפק בשמורת אפק קריית ביאליק

תל אפק ממוקם בשמורת עין אפק הקרובה לקריית ביאליק , הכניסה לשמורה בנסיעה על כביש  מספר 4, בחלקה הצפוני של קריית-ביאליק, תל אפק הוא תל עתיקות הנמצא בתוך שמורת הטבע עין אפק    בחלקה המזרחי של קריית ביאליק.

הכניסה בתשלום לשמורה, טלפון לתאום  04-8779992 .

השמורה פתוחה בחודשים  אפריל - ספטמבר: 08:00-17:00,בחודשים אוקטובר - מרץ: 08:00-16:00,בימי ששי וערבי חג האתר פתוח עד 15:00.

שרידי התל העתיק, הממוקם על דרך הים ויה מריס ממצרים לסוריה והצפון, תחילתה כישוב כלכותי, כנעני, פיניקי, הלניסטי, בתל ניתן לראות שרידי עיר רומאית וצלבנית ,עין אפק היא שמורת טבע הסמוכה לנחל נעמן והנמצאת בשטחה של קרית ביאליק, שריד אחרון לביצות נחל נעמן, לידה תחנת הקמח הצלבנית.

תל אפק ועין אפק בשמורת אפק קריית ביאליק
 
 
 
בניית אתרים - שרקור