דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

נצרת אטרקציות ארכיאולוגיות

נצרת חאן אל באשה
נצרת חאן אל באשה
ממוקם במתחם המסגד הלבן
מידע
משמש כיום את מרכז הוואקף המוסלמי בנצרת, מבחינת מבנהו נחשב למבני חאן ,אשר שימשו לאירוח ומנוחה לשיירות סוחרים ועולי רגל במאה הקודמת, בתקופות הממלוכיות והעותומאניות,מקור השם חאן , הוא בפרסית לפונדק.
נצרת חאן אל באשה
 
מתחם שיהאב אל דין

את כיכר העיר מקיפים מספר מבנים ,אחד מהם הוא קברו של שיהאב אל דין.

 

המתחם מחולק לשלושה חלקים : קברו של שהאב אלדין שהיה בן אחותו של סלאח אלדין אשר ניצח את הצלבנים,שהאב ואחיו נפלו בקרב ונקברו במקום,קברו של אחיו בקרבת מקום,חנויות השייכות לוואקף המוסלמי,מסגד קטן שהוסף לו בשנת 1886 בית ספר, על האזור נערך קרב משפתי עקב רצונם של המוסלמים להקים במקום מסגד גדול ומפואר במקום הישן שנהרס בזמן הקמת בית הספר.

 

קברו של שיהאב אל דין ממוקם בקרבה וממזרח לחאן אל באשה ליד המסגד הלבן, בכיכר העיר,ליד תחנת האוטובוס המרכזית של העיר, מתחם הקבר שופץ בשנת 1971, שיהאב אל דין נחשב כאיש חשוב וקדוש למוסלמים ,מעל לקברו נבנה חדר ששימושו כמסגד בעיר.מסגד קטן בעל כיפה ירוקה.

מתחם שיהאב אל דין
 
חמאם אל קדים -גלריית קקטוס
חמאם אל קדים -גלריית קקטוס
שחזור בית המרחץ, הביקור בגלריה אינה כרוכה בתשלום, אלא רק סיור מודרך בבית המרחץ הדורש תאום.גישה לנכים לקויה,
איך להגיע  הגלרייה ממוקמת ליד כיכר המעין,  רחוב 6083, נצרת
טלפון  046578539 , 0505384343
הגלרייה פתוחה
מידע
כאשר בעלי גלריית קקטוס רצו לשפץ את מבנה הגלריה , הם גילו שרידי בית מרחץ מימי הרומאים ,בית מרחץ תת קרקעי שנמצא קרוב לכיכר המעיין בנצרת ושימש את הציבור הרחב כבר בתקופה ההלניסטית ,זהו בית המרחץ היחידי הידוע בנצרת,ובשרידיו ממצאים מהתקופה ההלניסטית,הביזנטית ואולי מעוד תקופות,
 בית מרחץ זה שתנור החימום שלו  היפוקאוסט ,  גדול פי שלושה מתנור בית המרחץ בבית שאן, גודלו של בית המרחץ וגילויו, מביעם את הדעת כי נצרת הקדומה ,לא היתה ישוב קטן אלה עיר, מסיירים גם בחדר ההזעה קאלידאריום ,הטפידריום, החדר שאווירו פושר. משם עברו לספסלים אפופי האדים של הקלדריום, החדר החם, או קפצו אל בריכת המים המרעננים שבפריגדריום, החדר הקר. בהמשך הסיור גם לנוח ולקבל כיבודים קלים במחסן העצים, אשר שימשו כחומר תבערה להדלקת התנור של החמאם. כמו כן, קיימת במחסן העצים תערוכה שבה מוצגות אומנויות שונות.
מעל בית המרחץ נמצאת חנות מזכרות. ביקור במקום דורש תיאום מראש וכולל הדרכה, קפה ועוגה.
חמאם אל קדים -גלריית קקטוס
 
הסראיה בנצרת
הסראיה בנצרת
הסראיה ממוקמת בשוק העיר העתיקה
הסראיה הינו מבנה בן שתי קומות שנבנה באמצע המאה ה  18 הבנין מסביב לחצר ואכסדרה של קשתות,פרוש השם בתורכית הוא ארמון, המבנה שימש את מושלי האזור למגורים ולמשרדי הממשל,כאשר הוקם המבנה ,לתושבי נצרת המוסלמים ,לא היה בית תפילה ,ולכן המושל דאהר אל עומר ,הקצה חדר לתפילה בעבורם,עד אשר בימי סולימן פחה נבנה המסגד הלבן,
בתחילת המאה העשרים הוקמם על הסראיה מגדל שעון לכבוד המושל דאז עבד אל חמיד השני,עיריית נצרת השתמשה במבנה בשנים 1950-1990, כיום המבנה די מוזנח ונטוש, ליד הסראיה מסעדה במבנה שהוקם לידה.
הסראיה בנצרת
 
 
 
בניית אתרים - שרקור