דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מטולה אטרקציות בטבע

 
 
 
מפל התנור בשמורת נחל עיון

הכניסה בתשלום

הדרך לסיור בדרך הארוכה

איך להגיע

נדרשים שני רכבים למסלול הארוך ,כאשר הכניסה הינה  בכניסה הצפונית לנחל עיון, נכנסים אל תוך המושבה ויורדים ברחוב הראשונים לכיוון מזרח, קרוב לגדר המערכת המזרחית. בקצהו הצפוני של רחוב המייסדים, רחובה הראשי של מטולה, שם יורדים לתחילת הטיול בשמורת עיון שילוט ברור מכוון ממרכז המושבה, המוצא לנחל הוא בשער גדר המערכת של מטולה.
 

איך להגיע לסיור הקצר

יש לנסוע ולהגיע מכביש 90 המקשר בין ראש פינה למטולה, בנקודת סימון הקילומטר בכביש בין הסימונים 476-477 בסיור בחלק הדרומי של נחל עיון, קיים המסלול המעגלי הקצר, אשר מתחיל בחניון התחתון של שמורת עיון, המסלול הקצר המעגלי מתחיל ומסתיים בחניון התחתון של השמורה. הסיור כחצי שעה והוא כולל ביקור במפל התנור.

מפל התנור בשמורת נחל עיון
 
מטולה מפל עיון ושמורת נחל עיון
מפל עיון ושמורת נחל עיון
טלפון לתאום 6951579  - 04
איך להגיע נכנסים אל תוך המושבה ויורדים ברחוב הראשונים לכיוון מזרח, קרוב לגדר המערכת המזרחית. בקצהו הצפוני של רחוב המייסדים, רחובה הראשי של מטולה, שם יורדים לתחילת הטיול בשמורת עיון שילוט ברור מכוון ממרכז המושבה, המוצא לנחל הוא בשער גדר המערכת של מטולה.
 
כניסה בתשלום אם נכנסים דרך השמורה ,לפיקניק בכניסה לשמורה של נחל עיון , שולחנות פיקניק, פחי אשפה וברזיות מים
מידע 
נחל עיון הנו אחד מארבעת מקורות הירדן והמערבי מביניהם אשר נובע בעמק עיון שבלבנון וזורם כשבעה קילומטר בלבנון ,  עד אשר שהוא נכנס לישראל באזור מטולה,וסופו אבד בשטח בצתי ממזרח לקריית שמונה. באמצע שנות השבעים, הוטה סופו של הנחל לתעלה מלאכותית, המוליכה את מימיו אל נחל שניר .
 
שטח של 400 דונם משני צדי הנחל הוכרז כשמורת טבע. עובר כאן שביל מסודר, עם גשרונים ומדרגות ומעקות במקומות שצריך,בראש המפל הממוקם כראשון בארבעת מפלי נחל עיון, בנו הבריטים ממשטרת מטולה, סכר מים אשר שימש להשקיית סוסי הרכיבה בסיורם לאורך הגבול עם לבנון,בזמן השלטון הבריטי.
 
השבילים בשמורה מסומנים היטב, לוקחים את השביל המזרחי .מצפון לשביל המוליך למפל ,בחלק הצפוני של השביל,נראה שרידי  גשר על הנחל, אשר פוצץ בליל הגשרים בשנת 1946 ,שרידיו נמצאים במקום,גשר זה פוצץ שוב בידי חבלני הפלמח ערב מלחמת העצמאות, בנקודת הגשר ומפל עיון,  עברו מעפילים יהודיים בדרכם לישראל בתקופת העפלה,תושבי המקום, יצרו אירועים שמחה מדומים,המעפילים אשר הגיעו בהברחת הגבולות,עורבבו עם האורחים ופוזרו מיד בין ישובי האזור.
 
המפל נופל מגובה 9 מטר,מימיו מנוצלים להשקיה בקיץ של מטעי ושדות האזור,המפל הוא גם הראשון בארבעת מפלי נחל עיון.
מטולה מפל עיון ושמורת נחל עיון
 
חניון פארק נחל קדש התחתון
חניון פארק נחל קדש התחתון
כניסה אינה בתשלום קיימת נגישות לנכים,  
אזור  הגליל העליון
איך מגיעים  שבעה קילומטר דרומית לקריית שמונה , בתחילת נחל קדש בעמק החולה. 
מידע 
הפארק מיועד לפיקניקים , הוא כולל שולחנות,ספסלים,פינות מנוחה ופיקניק,מתקני מנגל ,גשרון עץ,צמחיה ופינות מוצלות, ברזיות מים, מתקני משחק לילדים , ,שבילי הליכה ,כולל שביל הפלמח המספר את סיפורו של כיבוש הכפר הערבי נבי יושע.
חניון פארק נחל קדש התחתון
 
קבוץ ברעם תצפית אלוף משנה איציק רחימוב
תצפית אלוף משנה איציק רחימוב
הכניסה חופשית
איך להגיע התצפית ממוקמת מול הכניסה לקבוץ ברעם, על כביש הגבול הישן.
מידע
נקודת תצפית לזכרו של אלוף משנה איציק רחימוב שנהרג בהיתקלות עם מחבלים בכפר ירון ב-1990,מתחתיה גדר המערכת.
 
 לאחר שמחנים את הרכב, הליכה קצרה על דרך עפר,מוליכה לנקודת התצפית שאינה מוכרת דייה,  מתחת לאנדרטה בקצה עמדת הטנקים, מול נקודת התצפית ניתן לראות מגדל מים בלבנון וכפרים בלבנון כולל אזור מרון א ראס שבו התחוללו קרבות במלחמת לבנון השנייה.
קבוץ ברעם תצפית אלוף משנה איציק רחימוב
 
מטולה שמורת האירוס הנצרתי
שמורת האירוס הנצרתי
השמורה הלא מוכרזת במטולה
כניסה חופשית
איך להגיע בנסיעה לכוון מטולה כקילומטר לפני הכניסה למושבה ,רואים שרידי מחצבה ישנה ושלט המכוון לתחנת תצפית לבעלי חיים וחוות כלביים,עוצרים על אם הדרך בזהירות,הליכה קצרה של מאה מטר.
מידע
באתר בזמן עונת הפריחה ,בחודשים פבואר - מרץ ,מתגלה למבקר פריחה של פרחים בטבע ,הכוללת : רקפות,חרציות,נוריות והפריחה המיוחדת של אחד משמונת סוגי אירוס ההיכל,במקום צומח האירוס הנצרתי בצבעי הארגמן ובמרכז הפרח הצבע השחור ועלי כותרת לבנים.
 
נקודת פריחה נוספת:
איך להגיע
בנסיעה על כביש 90 למטולה,בצומת המצודות בודקים בספידומטר 4.8 קילומטר,כאן פונים מערבה,שמאלה,בנסיעה של 200 מטר,בצד ימין של השביל מטעי תפוחים,מצד שמאל מבנה נטוש,ממוקם מבנה של היחידה לפיקוח וטרינרי,מצד שמאל על מדרון הגבעה צומח בעונה האירוס הנצרתי.
מטולה שמורת האירוס הנצרתי
 
מצפה רן כוכבא ושביל החידות
מצפה רן - שביל החידות
איך מגיעים המצפה והשביל ממוקמים ביער נבי יושע,ברכס הרי נפתלי בגליל המערבי.ליד כביש 899,ניתן להגיע מכביש 90 ,לצומת כל ,פונים מערבה נוסעים שנים וחצי קילומטר עד למפגש עם עיקול חד ימינה ,שם יורדים שביל החידות כ 50 מטר משם.
מידע
המצפה ושביל החידות ,הוקמו לזכרו של הטייס רן כוכבא, אשר נפל במלחמת לבנון השנייה,אורכו של השביל 300 מטר,והוא צופן בתוכו חידות לצעירים שביננו,שביל ההליכה מוליך בדרך מתפתלת במעלה ההר עד למצפה,שממנו ניתן לראות את נוף אגמון החולה,הרי גולן והגליל.
לאורך השביל סלעים שעליהם שבעת שלטי החידות , ופתרונן קיים על סלע סמוך,כל שאלה מתחילה באות משמו של הטייס, השביל מוליך למצפה שעליו אנדרטה והגלעד המציינים את  נקודת הנפילה.
מצפה רן כוכבא ושביל החידות
 
מצודת כ"ח או מצודת ישע

מצודת כח או מצודת ישע

איך להגיע ניסע על כביש מספר 90,המחבר את קריית שמונה לטבריה, נפנה מערבה בצומת כ"ח, ונטפס אל כביש מספר 899 כביש הצפון. נמשיך בהתאם לשילוט לכיוון מצודת ישע- מצודת כ"ח ,נחנה במגרש החניה ונצא לתצפית מרשימה על עמק החולה ומורדות הגולן מהרחבה שנמצאת בסמוך למצודה.
טלפון לתאום באתר יש כיום בסיס של משמר הגבול, והביקור בתחומי המצודה אינו אפשרי ללא תיאום מראש

מצודת כ"ח או מצודת ישע
 
מטולה פארק המעיין
פארק המעיין מטולה
איך להגיע בנסיעה על כביש 90 בצפון מטולה , בשכונת החצבים בדרום המושבה מטולה, יש להיכנס לרחוב רקפת, ממשיכים בנסיעה צפונה לרחוב מצפה נפתלי ,פונים לרחוב המעיין ,שלט כניסה ובו פסל תפוחים מוביל לרחבת חנייה, שממנה ניתן לרדת ברגל אל המעיין.
כניסה חופשית
מידע 
בפארק המעיין שוחזר ושוקם המעיין אשר שימש את מטולה בראשית דרכה, כמקור מים,מיקומו היה בשולי המושבה ,תהליך הובלת המים היה מייגע ,והצריך הליכה יום יומית לאיסוף המים בפחים והובלתם למושבה על גבי בעלי חיים.
 
לאחר שסבלו שנים רבות,נרתמו פקידי הברון רוטשילד והקימו טחנת קמח ומשאבת מים,אך כמות המים לא הספיקה לשני המפעלים יחדיו,ולצורך זאת נחפרה בריכה שלתוכה אגרו את המים ושוב חזרו להובלת מים על בעלי חיים,רק בשנת 1958 חוברה מטולה לרשת המים הארצית.
 
כאשר שיקמו את המקום נתגלתה הבריכה מחדש, שוקמה תעלת ההולכה לבית השאיבה, במקום נסללו שבילים לטיול,נבנו מדרגות לטיפוס במפלסי המקום על מנת שהמבקר יוכל לבקר בנקודת הנביעה, שמשמשת כנקודה מרכזית בפארק,מסביב למעיין נשתלה מדשאה,המשמשת כאמפיתיאטרון למופעים שונים הנערכים במקום,ניטעו עצים להצללה על פינות המנוחה ונבנו ספסלים ושולחנות לפיקניקים,פינות מנוחה ותצפית נוף לכוון עמק החולה ועמק עיון.
מטולה פארק המעיין
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור