דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מטולה מסעדות ובתי קפה

מטולה בית משפחת אסתר לויט ז"ל
בית משפחת אסתר לויט ז"ל
האמא של החיילים , או הדודה אסתר
רחוב ראשונים 21 מטולה
על פועלה,  למען חיילי צהל , אשר שירתו בלבנון בעת מלחמת לבנון , קיבלה אסתר לויט את פרס ישראל, לצערנו כלת ישראל נפטרה , בתחילת שנת  1986 כבת 85 שנה , אני זוכר את דמותה העומדת מאחורי הדוכן בגדר הטובה ,מקשיבה ,עוזרת ומגישה כתף אכן דודה אמיתית , זוכר אני גם את עוגות יום השישי אשר חולקו מידיה למוצבים הצהליים הסמוכים לגבול  .

אסתר בת הדור השני למייסדים נולדה במושבה שבנת 1904 כביתם של ברוריה לבקוביץ  וזלמן ויינר,  ,סיפורן של משפחת לבקוביץ ומשפחת ווינר , אשר הגיעה מרוסיה , משולב בסיפורן , שתי המשפחות,  נשלחו מטעם פקידי הברון לאכלס בסוריה כקבוצה שמנתה שלושים משפחות ,את מושבת  סבאם גולן , מושבה של בתי חמר ,המוקפת בערביים עוינים  שמיררו את חייהם של המתיישבים היהודים החדשים, הקבוצה החזיקה על אף הקשיים כשנתיים ואז נטשו את המקום.

משפחת ווינר הגיעה למושבת מטולה והתיישבה במקום,משפחת לבקוביץ ירדה עד לאזור שמעל לכנרת והקימו את יבנאל ואת בית גן, לאחר זמן מה נישאה ברוריה לבקוביץ לזלמן ווינר ועברו להתגורר במטולה.

בעלה של ברוריה אמה של אסתר  נפטר לאחר מכן בהותירו את אמה של אסתר כאלמנה והתינוקת בת השנה אסתר  ,באותה תקופה במושבה יסוד המעלה התגורר אריה לייב לובוסקי שהגיע מבוסטון.

כאשר אשתו השנייה מרים  נפטרה נעשה שידוך בין ברוריה לאריה לייב לובוסקי  והיא נישאה לו, לזוג נולדו עוד שבעה ילדים משותפים, בני הזוג  התגוררו באותה תקופה במשמר הירדן עד אשר בשנת 1939 נפטר לייב אריה לובוסקי  ונקבר במשמר הירדן,אשתו ברוריה שעברה במלחמת העצמאות להתגורר ביסוד המעלה .נפטרה בשנת 1963 ונקברה ביסוד המעלה.

אסתר בתה של ברוריה עזבה את אמה לאחר מות אביה זלמן , ועברה להתגורר בבית הורי אביה הביולוגי ברחוב הראשונים במטולה,  כבת מאומצת של הורי אביה ,אסתר עסקה בחקלאות ושמה התפרסם בשל כישוריה, כשנפטרו הורי אביה ירשה את הבית והמשיכה להתגורר בו עד מותה , לעבד את האדמה ובעיסוקה החדש הלב של החיילים .  

כאשר עומדים מול חזית המבנה ופונים מעט לצד המבנה ברחוב הנגיד,  מיד מבחינים כי  מאחורי המבנה,   קיימת חצר סגורה המוקפת בחומה כמנהג בתי התושבים מימי הקמת המושבה.

אסתר הנהיגה מדיניות של בית פתוח ומועדון לחיילי צהל בצפון , היא אירחה ברצון והגישה סיוע לכול נזקק ובמיוחד נודעה חיבתה לחייל צהל,נכדיה של אסתר לויט החליטו לשפץ את בייתה הישן בניסיון לשמר את האווירה ובעת הביקור ניתן להבחין בשני חדרים בשטיח המרצפות האדום והוסיפו נכדיה והתלו על קירות המבנה חפצי בית מאותה תקופה ותמונות מעברה ומעבר המושבה.

כיום משמש המבנה כמסעדה ששמה לואיזה המתמחה באוכל גלילי משובח.
מטולה בית משפחת אסתר לויט ז"ל
 
מטולה מסעדות ובתי קפה
מסעדת בית קפה הברונית ,ביסטרו בר, כתובת  הראשונים 17, מטולה , טלפון  04-6940071  ,המסעדה פתוחה בימים א-ה בשעות 08:00 – 24:00 ,בשישי בשעות 09:00-14:00 ,בשבת מצאת השבת עד 24:00 ,מחיר בינוני עד יקר ,מידע :  קפה, גלריה ומסעדה חלבית,מאכלים חלביים כשרים,
מסעדת הטחנה ,בשרים, כתובת  הראשונים 10, מטולה   , טלפון   04-6944810   ,המסעדה פתוחה בימים א- שבת בשעות  00:00-12:15,מחיר בינוני עד יקר ,ארוחת בשרים ותוספות,בצלייה ובישול במגוון רטבים שונים במסעדה  גריל בשרים איכותי ולצדו מבחר יינות. לא כשר,
מסעדת בית לישינסקי ,כתובת  רחוב הראשונים 42 , טלפון  04-6997184  ,המסעדה פתוחה בימים ב-ה בהזמנה מראש בשעות 09:30-22:00,בשעות 09:00 – 22:00 ,בשישי בשעות 09:30-עד הלקוח האחרון ,בשבת בשעות 09:30 עד 22:00 ,מחיר בינוני עד יקר ,
המסעדה ממוקמת במבנה ייחודי שנבנה ב-1936 על יסודות הבית המקורי משנת 1896,
מסעדת בת האיכר ,כתובת   הראשונים 21, מטולה , טלפון  04-6997177, 052-7323775  ,המסעדה פתוחה בימים ב- שבת  בשעות 10:00 – 24:00 ,יום ראשון סגור, מחיר בינוני עד יקר , מסעדה במבנה בן 120 שנה,ארוחות בנוסח גלילי לבנוני, ים תיכוני,בשרים מיושנים ,בכל יום שישי בטברנה עם הזמרת איילה לוי משעה 21:30 לתוך הלילה.
מסעדת הריף,מסעדת דגים ,כתובת  רחוב הראשונים 5 מטולה , טלפון  04-6941114  ,המסעדה פתוחה בימים א - ש 24:00 - 12:00,מחיר בינוני עד יקר ,
בית קפה ומסעדה נחלת איכרים ,בית משפחת בז ,כתובת רחוב הראשונים, בכניסה לישוב מתחת למגדל המים , טלפון   052-2465410  ,המסעדה פתוחה בימים א-ה בשעות 09:00 – 22:00 ,בשישי בשעות09:00-14:00 ,בשבת מצאת השבת עד 22:00 ,מחיר בינוני עד יקר , נחלת איכרים זהו בית קפה ושוק איכרים ואומנים. בית קפה מיוחד ובו שוק איכרים ואומנים המציגים עבודות תוצרת יד מאד מיוחדות ,יש אוירה נוסטלגית עם חפצי עתיקות מתקופת קום המדינה.
מסעדת גידיס לשעבר החקורה ,כתובת  הראשונים 12 מטולה , טלפון   054-4540386 ,  04-6997108 ,המסעדה פתוחה בימים א-שבת בשעות 12:00 – 24:00  ,מחיר בינוני עד יקר מסעדת בשרים מצוינת, בטעמים משובחים ואווירה משפחתית ונעימה.מסעדת בשרים שדיוקנו של קלינט איסטווד מרבה לעטר את קירות העץ שלה,
מסעדת בית השלום ,כתובת  הראשונים 28 מטולה , טלפון  04-6940767 ,  057-7707845   ,המסעדה פתוחה בימים א-שבת  בשעות 09:00 – עד אחרון הסועדים,ארוחת בוקר עד 12:00,עסקיות בשעות 13:00-16:00 ,מחיר בינוני עד יקרגולת הכותרת היא ארוחות הבוקר מתוצרת המשפחה, מתכונים של סבתא ועוגות בית מעולות בחצר בת 110 שנים, בסלון ובבר משקאות ששופץ לאחרונה,התפריט של המסעדה הוא חלבי , צמחוני, מבוסס על מאכלים כפריים שהיו נהוגים על שולחנם של ראשוני האיכרים.ארוחות דגים, ארוחות גבינה ויין, מרק איכרים וסלטים המוגשים עם לחמים עבים כפריים או לחמניות מאפה בית,ועוגות הבית לקינוח.
מטולה מסעדות ובתי קפה
 
מטולה בית שלום
מטולה בית שלום
בשנת 1892 הגיע מרוסיה חיים משה פיין בעקבות הפוגרומים עברו היהודים ברוסיה, את עבודת החקלאות למד חיים במושבות ארץ ישראל כמו יסוד המעלה, ובעיקר בבית דוברובין   לימים הכיר את העלמה יוכבד ביתו של החקלאי השורשי המיוחס אייזנברג שהתגורר בישוב יסוד המעלה באזור , הבקשה להינשא לביתו של אייזנברג מהעולה שזה רק הגיע לישראל, הווה נושא לשיחה במושבה צמאת הרכילות.

בעיה אחת פעוטה ,הייתה לחיים ברצונו להגשים את הנישואים , עמק החולה וביצותיה הציפו את המעברים ולכן נאלצו בני הזוג להמתין שנה מחוץ למושבה עד אשר המים נסוגו וניתן היה לעבור ולבנות את ביתם במושבה מטולה בעידוד פקידי הברון.

מעשה החתונה של הזוג  שהגיע לישב את המושבה היה אירוע מרנין במושבה,ומיד זינקו בני הזוג  לחיים הקשים שבתחילת הדרך במושבה  מטולה ,לאחר שנתיים של מגורים במקום בשנת 1898 החלו לבנות את ביתם מאבן הגיר, כמו שאר המשפחות מתיישבים אשר פקידי הברון קבצו אותם משאר המושבות שבתמיכתם בארץ.

למרות בעיות הבריאות של יוכבד ,ילדה היא תשע בנים ושתי ילדות ,כמו שנאמר הפרו את הארץ , לצערם ילדיהם התפזרו ברחבי הארץ ובנם העשירי שלום פיין שעל שמו קרוי הבית במטולה ,נשאר להמשיך לעבד את האדמה , הוא נישא לעלמה שורה ונולדו לו חמישה ילדים.

ילדיהם של חיים ויוכבד החליטו גם כן לישב את הארץ ,הבכור צבי פיין היה ממקימי הישוב נהלל, הבן יהודה פיין היה ממייסדי ראשון לציון שאז נקראה נחלת יהודה, הבן יהודה היה ממייסדי שוני הלא היא בנימינה וגבעת עדה , הבן יוסף היה ממקימי הקבוץ דגניה א ,הבן הילל היה ממקימי הקבוץ גבעת השלושה .

כאשר הלך חיים משה פיין לעולמו, השאיר מעט מילים לבנו שהמשיך את דרכו בבית שלום , שעליו לשמר ולטפח את המשק והבית ושידע כי החיים קשים וישנם קשיים כלכליים אך עליו להתגבר.

כיום השתמרה החצר המקורית למבנה ששופץ והנקרא בית שלום, המקום משמש כבית הארחה , בית קפה ומסעדה המנסה לשמר את ארוחות הבוקר הגליליות המפורסמות עד היום, , שרידים לחומה שהקיפה את החצר להגנת הדיירים נמצאת מאחורי המבנה וכוללת את דלת העץ המקורית שבני הבית יצאו לעבודה בחלקתם, עוד בחצר גינה מטופחת ומזרקות מים שנבנו ומדשאות בינות לעצי ערבה  .

במקביל לעיסוק בהארחה ,המשיך שלום וצאצאיו וכיום  חיים ואשתו מרים לטפח את החלקות החקלאיות הכוללות עצי פרי מניבים, כמו תפוחי עץ, שזיפים, אפרסקים, זיתים דובדבנים ועוד ובל נשכח את הריבות מיצירות הבית ,במסעדה הטעמים של פעם שנפתחה במבנה המקורי הישן , מגישים  פירות מהגידול העצמאי והמזון המוגש בבית שלום מגיע רובו מחלקתם ומיבול שכניהם .
 
הריהוט המשמש את המסעדה יובא ממרוקו ומנבה להשתלב באווירה , כמו כן משמש חיים כמדריך ברחובות המושבה והסביבה המספר בדרכו הציורית את סיפור העבר ,שני אחיו של שלום המשיכו את הדרך החקלאית במשקיהם במושבה מטולה .
מטולה בית שלום
 
בית קפה נחלת איכרים
בית קפה נחלת איכרים
כתובת  מטולה ,
טלפון  052-2465410 ,
מידע 
בית קפה ושוק איכרים במשק של המשפחה  , מגישים קפה, גלידות, סוגי מאפים ועוגות מתוצרת ביתית  ,  בחצר יש דוכני אמנים, קרמיקה, תכשיטים, בגדים ותוצרת בית: ריבות ביתיות, ליקרים, שמן זית, פרי העונה היישר מן המטעים וספרים יד שנייה. בתצוגת הכלים החקלאיים: עגלות, כרכרות ומחרשות. לילדים: משחקייה, גימבורי ופעילות יצירה.  
בחצר המשפחה הוקמו ארבעה צימרים מעוצבים המתאימים לאוכלוסייה מגוונת: דירת אירוח למשפחות, צימר זוגי עם גקוזי, צימר רומנטי עם גקוזי וסוויטה מפוארת שמותאמת לנכים. הסוויטה החדשה מאובזרת במסכי פלזמה, מטבח גדול, יין, שוקולד ופירות. הדירה בנויה מאבן מקומית וחדר השינה מצויד במיטת עץ זית, מעשה אמנות. כל היחידות מוקפות גינה מטופחת, רחבת דשא, פינות ישיבה מוצלות תחת עצי ארז הלבנון והדולב.
ובסיור מודרך במטעים עורכים- בהתאם לעונה,היכרות עם אפרסקים, שזיפים, משמשים ותפוחים. בדרך עוברים במעיין סודי. הסיור החקלאי כולל קטיף עצמי. לאורחים הסיור חינם .
בית קפה נחלת איכרים
 
 
 
בניית אתרים - שרקור