דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ים המלח אטרקציות בטבע

 
 
ים המלח הר סדום

מיקומו של הר סדום בחלקו הדרום מערבי של ים המלח, אורכו קרוב לאחד עשר קילומטר ורוחבו כשני קילומטר, גובהו כמאתיים מטר מתחת לגובה פני הים ,כאשר עולים לכיפת הר סדום ניתן לתצפת לכוון השטח הירדני בצד מזרח, נחלים ובקעות .

הפסגה הגבוהה ממול להר סדום, היא ג'בל אום אל עייסין ,בחתך שכבותיו הצבעוניות שנבנו בתהליך של 550 מיליוני שנה ,מתחת לג'בל נית להבחין בעיירה ובמעיינות של אל צאפי (סאפי) .

על פ י עדויות גאולוגיות מתברר כי הר סדום מתרומם לגובה בקצב של 5-9 סנטימטר בשנה המניע להתגבהות ההר טמונה בפעילות החומר שממנו מורכב ההר הכולל שכבות מלח המשולבות בתרכובות של נתרן וכלור ,והתאדות מי הים שמציפים אחת לזמן מה לאורך השנים את האזור ,ולאחר שהמים מתאיידים נותרות שכבות מלח חדשות המגביהות את גובה ההר.

דבר מפתיע נוסף הוא נזילת ההר כתוצאה מלחץ אטמוספרי גדול על כיפת ההר היוצר תזוזה המדמיינת נזילה לצד ,הדוגמה הטובה לכך היא בלון ,שכאשר לוחצים עליו מלמעלה הוא מתרחב לצדדים ,לתזוזה זאת יש להוסיף את משקלו הסגולי הנמוך יחסית של המלח וצפיפותו ,כנגד מעטפת ושכבות הסלעים שמסביבו , על פי המחקרים גובה כיפת הר סדום הייתה לפני זמן רב בגובה של כמאתיים שמונים מטר מתחת לגובה פני הים וכיום נתון זה השתנה להגבהה ניכר מעל נתון זה .

כתוצאה מכך אנו למדים שבשכבות המלח יוצרות תכונות אלסטיות ,שאותה ניתן לראות בתזוזה של שכבות המלח שבינם שכבות דולומיט ופצלים הקשים יותר והלוחצים על שכבות המלח, במחצבת המלח הישנה שבהר.

ים המלח הר סדום
 
ים המלח יריחו קאסר אל יהוד אקסטאזה במיטבה
קאסר אל יהוד אקסטאזה במיטבה
איך מגיעים כאשר יורדים בכביש ירושלים לים המלח ,חולפים על פני הכניסה ליריחו ,ממשיכים וחולפים מצד ימין על פני תחנת הגלק אלמוג,  ממשיכים עוד שלושה קילומטר ופונים צפונה - שמאלה,  לכביש עוקף יריחו נוסעים כארבעה קילומטר , כאשר בדרך חולפים על פני הישוב בית הערבה ,מנזר דיר חגלה , לאחר מכן רואים מצד ימין מטע תמרים ומגיעים לשלט הכוונה חום , המסמן את הכניסה ,נוסעים בכביש סלול לכוון הירדן וגדר המערכת,  לאחר מספר מאות מטר , מגיעים לשער המערכת והכניסה,  בקיצור פניה שלישית ימינה .
 
בכדי לעבור בשער הכניסה,  יש לטלפן לתחנת הרטג מראש במהלך הנסיעה לשם ,  לציין שעת ההגעה בטלפון 02-6504844 ולחכות בשער שיבואו לפתוח אותו בעבורכם . המקום פועל עדיין בצורה ארעית, מבחינת התפעול , כך שהתאום הטלפוני חשוב.
 
אתר הטבילה קאסר אל יהוד , מזוהה על פי המסורת הנוצרית,  כמקום הטבלתו הרוחנית של ישו בידי יוחנן המטביל,  בניגוד לבית לחם , המקום שבו נולד על פי המסורת, סיפורת על מקום הטבילה אנו מוצאים בברית החדשה ,קדושת המקום למאמינים הנוצריים היא רבה ונופלת אך במעט , מחשיבותה של כנסיית המולד וכנסיית הקבר .
 
המסורת היהודית לאתר ,מציינת את מקומו  , כמקום המעבר לבני ישראל בעת כיבוש הארץ , בספרי התנך נקרא האתר חרבה ושם זה מופיע בספרי התנך במדבר וספר יהושוע , על נקודת המעבר,  מסופר בסיפור כניסת ארון הקודש בידי הכוהנים בעת שעברו בחרבה, עוד הקשר בתנך למקום אנו מוצאים , במפגש והפרידה של אליהו מאלישע , בעת עלייתו לשמים בספר מלכים.
 
על מנת לציין את  מקום טבילתו של ישו באתר קאסר אל יהוד ,הוקם  בתקופה הביזנטית נקודת הטבלה  ובנוסף הוקמו מסביב לאתר , הן בגדה מערבית והן בגדה המזרחית , מנזרים שנועדו להנציח את נקודת ההטבלה.
 
בתקופה השלטון המוסלמית , הוגבלו דרכי ההגעה למאמינים והוצרו דרכיהם , כאשר רצו לקיים את טקס ההטבלה באתר, לכן שימשו המנזרים שהוקמו מסביב לאתר כמקלט לצליינים , בתקופה העותומאנית,  עודדו התורכים את ההגעה למתחם,  דווקא מהצד המזרחי של הירדן.
 
     
ים המלח יריחו קאסר אל יהוד אקסטאזה במיטבה
 

על פי הזיכיון התברר לבעלי מפעל המלח כי ברשותם שטח קטן יותר במפעל הצפוני על מנת להקים בריכות אידוי ,ולעומתם בזיכיון היה שטח גדול יותר בדרום מערב ים המלח החליטו השותפים להקים מפעל חדש .

ועל מנת להפיק יותר כרייה של הקרנליט (שממנה מפיקים את האשלג ) וההחלטה לגדול נפתח במחצית שנת 1934 ,מפעל נוסף באזור סדום, תחילתו של המפעל הייתה בהגעה דרך הים על סירות ,של כשלושים אנשים בראשותו של יהודה קופילביץ אלמוג ,כעשרה מהקבוצה נימנו על עבדי המפעל הצפוני, אליהם הצטרפו חברים מתנועת הקבוץ המאוחד, אנשי גדוד העבודה מקבוץ רמת רחל ,ובהמשך חברים מקיבוץ בית הערבה.

לחלוצים האלו בקבוצה הראשונה ,הצטרפו לאחר פנייה של חברי קבוץ רמת רחל ופניית בעלי המפעל שעבדו במפעל הצפוני, לחבריהם בתנועת הקבוץ המאוחד, לקבל על עצמם מקום עבודה בסגנון גדודי העבודה .

הקשר בין המפעלים בצפון ים המלח לבין המפעל הדרומי ,נערך באמצעות סירות ודוברות בדרך הימית, מאוחר יותר ניסו עוד חברי הקבוץ המאוחד ,להקים היאחזות בקרבת מקום למפעל בסדום בדמות הקבוץ בית הערבה הצפוני, אך מלך ירדן סרב להרשות הקמת היאחזות הדרומית הזאת והיא נגנזה.

מיד שירדו לחוף שמתחת להר סדום, במפעל שהוקם בחלקו הדרומי של ים המלח, החלו העובדים להקים את שטח המגורים ,בד בבד עם הקמת ביצורי מגן , בשטח המחנה הוקם מגדל שמירה גדול מעץ ,להגנת המפעל וחיי העובדים ,בהמשך נבנו מבני הבטון בעבור תחנת השאיבה, חדר הטורבינות ומשרדי ההנהלה ,עד 1936 הוקמו הצריפים למגורים (חלק מהעובדים חיו בתחילה במערת הקמח שהורחבה ) ובאוהלים ,מכון להפקת חשמל , מזח עגינה ושינוע, נחפרו בריכות האידוי הראשונות והוקם בית החרושת, להפקת האשלג בדרום שהחל לפעול בשנת 1937.

הקמת מפעל ים המלח הדרומי בסדום
 
עין גדי שמורת טבע וגן לאומי
עין גדי שמורת טבע וגן לאומי
שמורת עין גדי –   08-6584285, בית ספר שדה עין גדי -   08-6584288
איך מגיעים בכביש היורד  על כביש 90 מירושלים ,עד צומת הלידו ומשם ימינה  לאורכה של הגדה המערבית של ים המלח במרכז הימה ,ראה שילוט,או מכביש הערבה עד שפך זוהר,  למפעלי ים המלח ובהמשך הדרך.
טלפון לתאום והדרכה : 08-6584285 ,פתוח  אפריל-ספטמבר בין 08:00-17:00, אוקטובר-מרץ בין 08:00-16:00
מידע
שמורת הטבע עין גדי מהווה פלא ייחודי במדבר הצחיח מסביב, בשמורה מצטופפים צמחיה מיוחדת ועשירה, בעלי חיים ,עופות,חרקים,זוחלים, יעלים,שפנים,שועלים,זאבים,נמרים, מאזורי מחייה שונים ואשר לא תמיד אופייניים לאזור,מפלי המים ובריכות האגירה של המים המתוקים ליד.
 
בדרום השמורה זורם נחל ערוגות ובו מסלול טיול בקניון המשובץ במפלים, עין דוד בנחל דוד, עין ערוגות בנחל ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין – גדי.
אתרים בשמורה:
מפל דוד ומפל שולמית  הנמצא בנחל דוד,גובהו 36 מטר,  ומעליו מפל שולמית בינהם ולפניהם בערוץ הנחל עוד מספר מפלים קטנים יותר.
 
מערת דודים הממוקמת באפיק הנחל ,בחלק העליון של מפל דוד ,ניתן להיכנס אליה בשביל ולכניסה להיעזר ביתדות ברזל.
 
מעיין עין גדי המהווה את המעיין הגדול בשמורה, מימי המעין נאספים בבריכה קטנה, וחלקם הגדול מועברים למפעל המים המינרלים עין גדי, רק לאחרונה הגיע הקבוץ להסכמה על הפחתת כמויות המים הנשאבות למפעל המים.
 
מפל החלון והקניון היבש ,ממוקמים בקצה השמורה ובמעלה נחל דוד,כתוצאה מהזרימה של המים בחורפים,נחרץ ההר בקניון צר וגבוה ,אשר אורכו כשלוש מאות חמישים מטר, ובסיומו המפל היבש , המשמש כאשר אין זרימת מים בחודשי הקיץ ,כנקודת תצפית למפלים והערוץ הנחל התחתון,ומכן שמו החלון.
עין גדי שמורת טבע וגן לאומי
 
זריחות בים המלח
זריחות בים המלח
זריחות בים המלח
 
עין גדי מצד ערוגות
עין גדי מצד ערוגות
איך להגיע יורדים בכביש ירושלים הבקעה,עד לצומת קלייה,פונים ימינה בכביש לאורך הגדה המערבית של ים המלח בכביש 90, וממשיכים על פי השילוט. כקילומטר לפני קיבוץ עין- גדי ישנה פנייה ושלט המכוון אל שמורת עין-גדי, חניון נחל דוד  ובית-ספר שדה עין גדי. ממש לפני מגרש החניה של נחל דויד ישנה פנייה אשר השלט שבה מכוון שמאלה לנחל ערוגות. ממשיכים בכביש צר לאורך כשני קילומטר  בין מטעי קיבוץ עין גדי וחולפת גם על פני בית הכנסת העתיק ומפעל המים המינרלים. 
מידע
המצד ממוקם בפתחו של נחל ערוגות,במקום ניצב מבנה בן שני חדרים, במרכז אזור חקלאי, כמו כן נתגלו שתי בריכות בעלות קירות שגובהם כמעט 4 מטר שטויחו .
 
המבנה מזכיר צורת מקום שמור אשר אובטח אולי בדלת עגולה המונחת ליד הפתח ואשר אולי שימשה כדלת לאטום את הכניסה בגלילה יחד עם בריחים וסוג של נעילה .
 
משערים שבמצד שמרו על תהליך יצורו של החומרים מפרי האפרסמון ואכסונו , כיום נקרא המקום המצד של ערוגות למרות שלא שימש כמצודת שמירה לאבטחת אזור כמקובל. 
עין גדי מצד ערוגות
 
עין גדי מפל החלון המפל היבש
עין גדי מפל החלון המפל היבש
נוסעים על כביש 90 דרומה לאורך ים המלח, וכקילומטר צפונית לקיבוץ עין גדי פונים עם השילוט אל נחל דוד ונחל ערוגות.הכניסה לשמורת עין גדי ובסביבתה.
שמורת עין גדי –   08-6584285, בית ספר שדה עין גדי -   08-6584288
אפריל-ספטמבר בין 08:00-17:00, אוקטובר-מרץ בין 08:00-16:00
מידע
למפל היבש ולמפל החלון מגיעים בהליכה בחלקו העליון של נחל דוד  , מפל החלון, שלמרות היותו יבש הוא אחד היפים והמיוחדים בארץ, מפל החלון הנראה כחלון תצפית ,המפל  נמצא במין חדר סגור בתוך הקניון וצופה אל נוף הוואדי וים המלח.
 
במרכז החדר נמצאת בריכה קטנה עם מים מהגשמים האחרונים מהחלון ניתן לראות את המפלים מתחתיו ואת השפך לים,הדרך אינה קלה לטיפוס.
עין גדי מפל החלון המפל היבש
 
עין גדי מעלה בני המושבים בשמורת עין-גדי
מעלה בני המושבים נמצא בשמורת עין-גדי
איך להגיע יורדים בכביש ירושלים הבקעה,עד לצומת קלייה,פונים ימינה בכביש לאורך הגדה המערבית של ים המלח בכביש 90, וממשיכים על פי השילוט. כקילומטר לפני קיבוץ עין- גדי ישנה פנייה ושלט המכוון אל שמורת עין-גדי, חניון נחל דויד  ובית-ספר שדה עין גדי.
מידע
השביל מסומן בצבע שחור,כולל טיפוס  ארוך וממושך במעלה לתצפית עין גדי, חניה במצפה עין גדי,ממשיכים על הרכס לאורך כשני קילומטר,וירידה במסלול שיפועי וקשה חלקו עם מדרגות,הסימון מנחל ערוגות הופך לאדום.
 
מסלול קשה שאורכו בהליכה איטית וזהירה נמשך בין 6-8 שעות ,ללא צל,אין מים,חניון להורדה בתל גורן ליד הכביש המוליך לנחל ערוגות,לאיסוף משאירים רכב בחניון נחל ערוגות. 
עין גדי מעלה בני המושבים בשמורת עין-גדי
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור