דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

טבריה אטרקציות ואתרים

 
 
 
טבריה אגדת מושבת מצפה

חלקת האדמה שנרכשה על אם הדרך מטבריה לנצרת, בעבור בניית המושבה כללה כשלושת אלפים דונם,אדמת טרשים שעיבודה קשה ,ששימשה את המוכרים למרעה צאן ולגידולי תבואה לקמח בשנת 1905 ,לאחר רכישת האדמה עלו כעשרה מתיישבים על הקרקע והחלו לעסוק בחקלאות של גידולי חיטה וענף הרפת לחלב וגבינה .

תנאי המתיישבים היו קשים ביותר ,את חריש האדמה ערכו בעזרת מחרשת עץ הרתומה לשני שוורים , מלאכה זאת הייתה קשה ומפרכת, כיוון שהשטח היה טרשי גדוש שיחי פרא ומלא אבנים שנדרשו לסיקול בטרם נזרעו ,חלקות התבואה היו קטנות משום תנאי השטח, כיוון שאי אפשר היה להכניס לשטח מכשור מתקדם ומודרני לקציר, את הקציר ביצעו מטעמם ובתשלום הפלאחים באזור בעבודה ידנית עם המגל ,אגדו לחבילות והובילו את התבואה לגורן.

תנאי המחייה הקשים הביאו לעזיבה של חלק מהמתיישבים וגם החדשים שהחליפום התייאשו מהתנאי ם הקשים,ולמעשה נחשבה המושבה לענייה מרודה בין תושבי הגליל והעמק,בתקופת מלחמת העולם הראשונה נעזבה המושבה , ונשדדה בידי כוחות הצבא התורכי ,כיוון שהמושבה ניצבה על הדרך מטבריה לכוון נצרת.

טבריה אגדת מושבת מצפה
 
טבריה עין פורייה – עין קדש

בשמה הערבי עין אל מלחה

המעין ממוקם צפונית מערבית ממושבת כנרת.

 

כאשר יורדים במדרון של הכביש המוליך מכוון פורייה עילית לכוון הכנרת ,חולפים על פני אכסניית הנוער משם ישנו שילוט לעין פורייה .

כניסה נוספת לעין פורייה היא בהמשך העלייה של יער שוויץ מכוון כביש צומת  לכוון העיר טבריה חולפים על פני הכניסה למושבה כנרת ולחצר כנרת ובפנייה הבאה שמאלה עולים ליד גל האבנים הנקרא גלעד אל רול והשילוט לכוון אכסניית פורייה ותצפית יער שוויץ .

עולים בעליה ובצומת הכניסה לאכסניה פונים שמאלה וממשיכים לכוון פורייה עילית עוד כשמונה מאות מטר ורואים שילוט בצד שמאל לכוון עין פורייה ,ממשיכים לנסוע על דרך עפר המתחלפת לאספלט וחוזר חלילה על פי שילוט מסודר עד שמגיעים למעין פורייה ( הדרך עבירה לכול כלי הרכב ) .

טבריה עין פורייה – עין קדש
 
בהאיים התיישבות הבהאית בעמק הירדן בין השנים 1882-1952

הבהאיים שקבלו רשות מהשלטון העותומאני לרכוש אדמות בגליל ובעמק הירדן לאחר שחרור מנהיגם בהא אללה מירזא חוסיין-עלי בשנת 1878 מהמעצר בעיר עכו  רכשו 4 חוות חקלאיות ושטחים בחלק המזרחי של נהר הירדן בשנת 1882 ,על אדמות אלו קמו והתגוררו בהאים בין השנים 1882-1952.

חלקת האדמה הראשונה שנרכשה מהעשיר הערבי עבאס אפנדי תושב לבנון, חווה ששכנה באזור הכפר הערבי סמרה בגדה המזרחית של אגם הכנרת לשיפולי ההרים, אדמה שנרכשה מתרומות של חברי הכת הבהאית, בידי מנהיג הכת בהא אללה מירזא חוסיין-עלי, שמסר את ניהול השטחים שניקנו באזור הירדן, לאחיו הצעיר מירזא מוחמד-קולי לנהלם.
 
בחווה שעל שיטחה היו כארבעים בקתות שבהם גרו הפלאחים האריסים שעבדו את הקרקע החקלאית בהנהגת כ 4-5 מבני כת הבהאיים ,שטחי האדמה חולקו בין הנביא ואחיו, כבר בשנת 1942 ,החל משא ומתן בין הבהאים לבין אנשי הקק"ל ,לרכישת שטח הכפר סמרה על מנת ליצור רצף טריטוריאלי יהודי וגישה יבשתית ,בין עין גב המרוחקת והישובים היהודיים , כיוון שהגישה לעין גב , הייתה רק דרך הים באותה תקופה .
בהאיים התיישבות הבהאית בעמק הירדן בין השנים 1882-1952
 

תודתי לשי רוזן לעזרתו בהכנת המאמר

מתחת להר הסוסיתא שממול לקבוץ עין גב בשטחי המטעים, ממוקם בית קברות קטן שמור המוקף בגדר ,בית קברות זה נעול לכניסה לעוברים ושבים, בית העלמין הבהאי ממוקם מצפון לכביש המשובש העולה מעין גב לסוסיתא, כקילומטר נסיעה ממפגש הצומת של הכביש המזרחי המקיף את הכנרת  והדרך העולה להר סוסיתא.

זהו בית קברות שהוסב ממקומו הקודם בחצר משק עין גב, כיום בבית הקברות החדש והמטופח טמונים 13 מבני הכת הבהאית ,שלזכרם מוצבות מצבות פשוטות ,רובם של הטמונים ,הם בני משפחת בני משפחת זכראללה ובראשם אבי המשפחה מירזא מוחמד קולי, שייסדה את הכת הבהאית.

בהאיים בית הקברות הבהאי החבוי למרגלות הר הסוסיתא
 

מעיין עין הידיד ממוקם במדרון המצודה הצלבנית בחוות שושנה בכוכב הירדן , למרגלות הגבעה ממוקם בסמוך לעין הידיד ,נמצא מעיין השני הנקרא עין פלוגות הלילה לידו הוצבה אנדרטה וטבלת זיכרון משיש השקועה בסלע  לזכרם של חללי פלוגות הלילה שעלייה נחרט : עין פלוגות הלילה שפעלו בפיקודו של אורד וינגייט במאורעות תרצ"ז – תרצ"ט.

בור האגירה של עין פלוגות הלילה יבש בעונת הקיץ , בגג המבנה פתח עם סבכה שמממנו ניתן לרדת בסולם לקרקעיתו, ליד בריכת האגירה נטוע עץ דקל .

מעיין עין פלוגות הלילה בכוכב הירדן
 
מוזיאון חצר ראשונים קבוץ דגניה א
מוזיאון חצר ראשונים קבוץ דגניה א
כתובת  קבוץ דגניה א בדרום הכנרת
הכניסה בתשלום 
לבקור במוזיאון יש לתאם טלפונית
טלפון לתאום  04-6608273
מידע
המוזיאון מתאים לילדים ומשפחות, ומוצגת בו חצר הראשונים אשר מסביבה ,הוקמו מבני המגורים כדוגמת חווה גרמנית ,מבנים מאבן בעלי גגות רעפים אדומים,החצר היתה מוקפת חומה להגנה,והכניסה דרך שער ששומר בצורתו המקורית.
 
החצר מספרת את סיפור הקמת הקיבוץ הראשון בישראל בשנת 1912,המקום שופץ לקראת יום ההולדת השבעים של הקמת הקיבוץ,כיום משמש המקום ששופץ כמרכז מבקרים ,ארכיון,מרכז תרבות,הכולל אולם לאירועים שבו מוצג מייצג אור קולי המתאר את דגניה בעבר ובהווה,בארכיון מורכב ממספר מבנים ,במבנה הארכיון ניתן לצפות בחדר מקורי משוחזר ,חדר הרופא,כלים מחיי היום יום, חדר יזכור לנופלים,צילומים ודמויות לתאור התושבים המייסדים, כולל אקדחו של טרופלדור,
 
במהלך הסיור ניתן לראות את חצר המשק,סיור מודרך במוזיאון הראשונים,צפייה במצגות,סיור בטנק הסורי וקבלת הסברים וסיפורי הגבורה ,בחצר ממוקם בית קפה וגלרייה לעבודות חברי הקיבוץ.
מוזיאון חצר ראשונים קבוץ דגניה א
 
מוזיאון בית גורדון קבוץ דגניה א
מוזיאון  בית גורדון
המציג את הטבע ולחקלאות והידע שנצבר בו .
כתובת  קבוץ דגניה א, בדרום הכנרת כביש 90.
הכניסה בתשלום 
המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 09:00-15:00 ,בימי שישי בשעות 08:30-13:00, בשבת ובחגים בתאום מראש.
טלפון לתאום 04-6750040
מידע
המוזיאון הנושא את שמו של א. ד. גורדון מתאים לילדים ומשפחות, ומציגים בו תערוכות קבועות ומתחלפות בנושא מורשת ישראלית, ניתן לקבל הדרכה למהות התערוכה המתמקדת בעיקר בבקעת כנרות  ,המוצגים והרעיון העומד מאחוריו, המתמקד בנושאי טבע וחקלאות, המוזיאון ידוע כאחד הראשונים שעסק בנושאי הטבע בישראל,באוספיו מוצגים של סוגי בעלי חיים,הצומח מאובנים,ותצוגה ארכיאולוגית המתמקדת בתולדות ההתיישבות של האדם הקדמון ואורח חיו במקום ועד עכשיו.מוצגים גיאולוגיים של מינרלים ומאובנים של חרקים.
 
סיפורה של הצדקת המוסלמית סית סכינה
 
שמה של הצדקת הגברת הזקנה סכינה  משעשע ומסביר את תופעת קברי הצדיקים  
 
קברה של סית סכינה הממוקם  בבית הקברות המוסלמי בדרומה של העיר , בקרבה לבניין המוזילאום  עם הכיפה של הגברת הזקנה סית סכינה אשר על פי סיפורי המוסלמים קברה נחשב למביא מרפא  וניסים ושורשיה נעוצים עוד בתקופת הנביא מוחמד.
 
קבר סית סכינה נקרא  גם קבר רחל אשתו של רבי עקיבא ,הספור ממחיש את הצורך העז להוסיף עוד קברי צדיקים לרשימה ההולכת וגוברת למקומות שאנשים מאמינים מגיעים על מנת להשתטח על קברם.
 
יום אחד הפליג יהודי ממוצא צרפתי בספינות השייט שנעות על מימי הכנרת ולפתע ממול לאזור בתי הקברות נתגלתה לו הארה קוסמית שמימית כי יש קבר צדיקים באזור בית הקברות כי הרי בת קול האירה את התובנה .
 
משנגמר השייט שם פעמיו האדון הנחמד ונפגש עם דמות חשובה בממלכת עיריית טבריה , שאלה הדמות הממלכתית עירונית את כבוד התייר שנתגלתה לו הארה,  עד כמה שווה הארה שנתגלתה מבחינה כספית  והתייר השיב כי היא שווה 20,000 דולר מטבע עולמי כמובן, לחש הגביר כי זקני טבריה מספרים כי ישנו קבר צדיקה בבית הקברות המוסלמי שאומרים עלייה שהייתה רחל אשתו של רבי עקיבא ,כי בכתובים כתוב שהגברת קבורה מדרום לעיר טבריה.
מוזיאון בית גורדון קבוץ דגניה א
 
טבריה ציור קיר בקניון לב הגליל
ציור קיר קניון לב הגליל טבריה
ממוקם במרכז האזור העתיק בטבריה ליד רחוב הבנים
מיזם משותף לעייריה,לחברה הכלכלית והחברה הממשלתית לתיירות, פסיפס הציורים נעשו בידי האומן הצרפתי, זלבר קודן, המוטיבים קשורים בעברה של העיר ואורך ההיסטוריה, העבודה בוצעה בידי קבוצת אומנים מהעיר ליאון בצרפת שנאזרו באומני העיר.
טבריה ציור קיר בקניון לב הגליל
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור