דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

חיפה אטרקציות נוספות

 
 
 
חיפה שוק הקריות

השוק החדש יחסית ממוקם בקריית חיים,בצמוד לתחנת האוטובוסים זבולון,בשדרות העצמאות,שוק הפתוח בימים ראשון-חמישי בשעות היום,כיום מרוכזים קרוב לארבע מאות דוכני מכירה שבהם נמכרים :ירקות פירות,עשבי טיבול.תבלינים,ירקות מוחמצים,גבינות  פירות יבשים ופיצוחים,כלי מיטה,בגדים,פלאפונים ואביזרים,כלי מיטה וכלי בית.

שוק מאובטח מגודר ושערים מאובטחים,חניה רבה חופשית,נגישות לנכים,שירותיים יחסית נקיים,תשומת לב ניתנת לניקיון השוק.

חיפה שוק הקריות
 
חיפה המושבה הגרמנית

תודה רבה לחברי העמותה לתולדות חיפה, בעבור עזרתם בכתיבת מאמר זה.

   

התכנון הקפדני של המושבה הגרמנית בתחתית העיר חיפה שמחוץ לחומות העיר העתיקה כללו שלושה רחובות אורכיים שהסתיימו ליד חוף הים והנמל ,חלקם הנגדי נשקו למרגלות רכס הכרמל , שלושה רחובות רוחביים חצו את הרחובות האורכיים,לאורכם של הרחובות הוקמו בתי אבן מקומית,בני קומה אחת עד שתים ומרתף ולרובם גג רעפים אדומות ,בסגנון בתי החווה בגרמניה ,הבתים ניצבו ומסביבם חצרות שיועדו לעבודת חקלאות ,בהם הוקמו גם מבנים נוספים שיועדו לאכסון ולבתי מלאכה .

 

בעיון בתוכניות מתחילת ההתיישבות הטמפלרית במושבה בחיפה, מצטיירת מגמת בניית  חמישים ושמונה הבתים ,שנבנו לחמישים וארבע משפחות המתיישבים הראשונים,ליד חלק מהבתים נבנו כשלושים ושלושה מבנים ששימשו כמחסנים,בתי מלאכה,רפתות ולולים רק עשרים ואחת משפחות חפרו בורות מים לאגירת מי הגשמים,

המים נשאבו מן הבורות לתוך בריכות, והובלו משם בצנרת אל הבית ושימשו להשקיית הגידולים החקלאים והחיות בחצר המשקים, מסביב לבתים נבנו חצרות שנטעו בהם עצי פרי,גינות ופינות לבעלי חיים.


ברובם של הבתים הטמפלרים שנבנו ,נקבעה כתובת חקוקה תוך שימוש בפסוק המופיע בספרי התנ"ך,כתבי הקודש והברית החדשה,פסוקים אלו נחקקו על אבן הראשה במשקוף דלת הכניסה לבתים,מרתף המבנה כלל בדרך כלל בור לאיסוף מימי גשמים,מחסני אכסון מזון ומגורי המשרתים,הקומה שמעל למרתף כללה את חדר האורחים חדר האוכל וחדרי העבודה,הקומה הראשונה כללה את חדרי השינה והרחצה של ההורים ובעליית הגג התגוררו בדרך כלל הילדים .  


חיפה המושבה הגרמנית
 
הגנים הבהאיים המרכז הבהאי שלמרגלות הכרמל הגנים הבהאים

איך להגיע : מאמצע רחוב יפה-נוף בחיפה, נכנסים בשער הכניסה יורדים במדרגות דרך הגנים וסיור במוזילאום עד המושבה הגרמנית .

לביקור יש לתאם ,הגנים פתוחים בכל יום בשעות 09:00-17:00,המקדש פתוח בין השעות 09:00-12:00. הביקור בגנים הוא במסגרת סיור מודרך בלבד , טלפון לתאום  8313131 – 04 , הדרכה ניתנת בתאום ,אך ניתן לטייל עצמאית בגנים.

הגנים הבהאים

בכול המתחם ניתן תשומת לב עיקרית לגנים ולצמחיה על מנת ליצור אסתטיקה הגובלת ביופי נשגב ומיסטיקה אקזוטית צרופה, המשדרת למבקר שלווה, תוך שלוב קישוטים של פסלי טווסים ונשרים, הגן משתלב בהרמוניה עם עונות השנה וחילופי העונות לאורך השנה, אין בגן ובתכולתו קשר ומשמעות דתית.

הגנים הבהאיים המרכז הבהאי שלמרגלות הכרמל הגנים הבהאים
 
המנזר הכרמליתי בסטלה מריס - המסדר של גברתנו מהר הכרמל

המנזר והכנסייה ממוקמים בפסגת דרך סטלה מריס

כניסה חופשית

טלפון לתאום 04-8337758

הכנסייה פתוחה בכל השבוע בשעות 06:00-12:00 ,ובשעות 15:00-18:00, הכניסה אסורה בזמן התפילות.

 

הקדמה

מסדר הכרמליתי של הקתולים,נוסד במאה השתים עשר בתקופת כיבוש הארץ בידי הצלבנים,מייסדו של המסדר הכרמליתי היה הכומר הנזירי ברתולד שבעקבות חלום על אליהו הנביא והנבואה , והסיפור התנכי של אליהו הנביא ומלחמתו בנביאי הבעל ,הגיע הנזיר ברתולד מאיטליה עם הצלבנים,לאחר עלייתו לארץ ישראל ,קבע הנזיר ברתולד את מקום מגוריו בכרמל בנקודה שבה התחבא אליהו הנביא על פי האמונה. 


המנזר הכרמליתי בסטלה מריס - המסדר של גברתנו מהר הכרמל
 
חיפה סטלה מאריס אנדרטת פירמידת החיילים הצרפתיים

חיילי נפוליאון שנפלו בניסיון לכבוש את עכו בידי נפוליאון

האנדרטה ניצבת בחזית מנזר וכנסיית הכרמליתים ( המסדר של גברתנו מהר הכרמל) בסטלה מאריס בכרמל הצרפתי בחיפה,האמונה והאגדות מספרות כי אל מתחת למצבת הפירמידה, הגיעו שרידי כמאתיים שלדים ועצמות של חיילים צרפתיים וחולי מחלת הדבר שמתו בניסיון לכבוש את העיר עכו.

תחילתם בשרידי כחמש עשר שלדים של חיילים שנרצחו בידי העותומאנים מבין חולי הדבר שנותרו במנזר שהפך לבית חולים צבאי בימי נפוליאון,שנמצאו במדרון שמתחת והובאו לקבורה בידי אב המנזר


חיפה סטלה מאריס אנדרטת פירמידת החיילים הצרפתיים
 
חיפה סיור בשכונת האחמדים (כבאביר )בחיפה ומסגדם

בכול שלושת הדתות השולטות בין מאמיניהם ברחבי העולם ,ניכרת התייאשות מסוימת מצורת התנהלות הגופים הדתיים הגדולים ,המקבלים סממנים חיצונים של עבודת האל באמצעות שליחיהם ,המפרשים את האמונה הדתית ,על צרכיהם והבנתם האישית של הבוחשים בקודש,חלקם של המנהיגים אף לתועלת החומרית המתלווה לתפקידם בהסתמכם על בערות,השכלה מועטת של המאמינים וטבעם של האנשים ,החושבים כי מעשים שעשו יכופרו  רק משום שהמנהיגים הרוחניים אמרו כך ,ועל כן יביאו להם את גן עדן הגשמי .

בהתרסה קמו כתות דתיות המוחות על המצב הקיים ,ומתקוממות לנהלים הדתיים, של השולטים בשלושת הדתות בעולם,כך נוצרה כת האחמדים בהודו במאה התשע עשר, בידי מירזא גולאם אחמד אל-קאדיאני ,מאמין מוסלמי שהחליט כי אללה החליט להאיר את דרכו בנבכי האיסלם,ולהשתית אמונה איסלמית הדוגלת בנאורות,אהבת הזולת ושואפת לשלום בין אנשי כול הדתות.


חיפה סיור בשכונת האחמדים (כבאביר )בחיפה ומסגדם
 
חיפה הכרמלית

טלפון  04-8376861-2

הכרמלית פתוחה בימים תחנת גן האם. ימי א – ה משעה 06:00 עד 22:00. ימי שישי  וערבי חג: משעה 06:00 עד 15:00. בשבת: הכרמלית אינה פועלת

מידע

הקו רכבל המחבר בין כל שתי תחנות שבין גן האם שעל הכרמל לכיכר פריז שבעיר התחתית .

בדרכה עוצרת הכרמלית בתחנות הבאות :תחנת גולומב, תחנת מסדה, תחנת הנביאים ליד מוזיאון המדע ומוזיאון האמנות,תחנת סולל בונה וכיכר פריז התחנה האחרונה.

לילדים מתחת לגיל 5 הנסיעה בחינם.

 

הכרמלית מורכבת מארבעה קרונות , כאשר זוג קרונות עולה במעלה ההר, זוג הקרונות השני יורד באותו זמן. מאחר שרוחב המנהרה הוא כשל קרון אחד, המנהרה מתרחבת במחצית הדרך, כדי לאפשר חליפת הקרונות היורדים על פני הקרונות העולים.

חיפה הכרמלית
 
עתלית מחנה המעצר
מחנה המעצר עתלית
כניסה בתשלום , נערכים גם סיורים מודרכים הסיור אורך כשעה וחצי ויותר .
 
איך להגיע בנסיעה לעבר עתלית. בנסיעה נעבור מצד שמאל את חוות אהרונסון, חוות מחקר חקלאית, נעבור את הגשר מעל לכביש החוף ונפנה ימינה בעקבות השילוט למחנה מעצר המעפילים עתלית.
 
מחנה המעצר פתוח בימים  א  - ה בשעות  0900-1700,  בימי שישי וערבי חג - 0900-1300 , סגור בשבתות ובחגים , אך ניתן לפתוח את המקום ,בתיאום מראש לביקור , מומלץ להתקשר כדי לראות באילו שעות ישנה הדרכה.
טלפון לתאום  04-9841980.
לאחר תקופת שיפוץ ארוכה נתווספה לתערוכות המוצגות במחנה שחזור של אוניית מעפילים ששמה הגלינה.
מידע
מחנה המעצר עתלית שימש את הבריטים בתקופת שלטונם בארץ,כמחנה כליאה למעפילים אשר האוניות, אשר עלו בהם נתפסו,בנוסף נכלאו במחנה אסירי מחתרות בישראל, יש לציין כי בימים עלו עוסקים במחנה המעפילים בפרויקט ייחודי לתיעוד כל עשרות אלפי העולים שהגיעו בדרך ההעפלה.
 
במחנה עתלית נעצרו במשך התקופה כ 80.000 מעפילים וחברי מחתרות ,כרגע התיעוד לשמות האנשים והמידע באיזה אוניות הגיעו וארצות מוצאם מציג רשימה וכרטיסים של למעלה מעשרים אלף איש,החסר ברשימות המלאות,נובע מהשמדת חלק מהרשימות בידי הבריטים טרם עזיבתם את הארץ.
 
חלק גדול ממבני המקום נעלמו,פורקו  והושחתו בידי מתארחים שונים במקום עקב ההזנחה וחוסר האיכפתיות,למשל חלק מהרעפים של גגות המבנים, הגיעו לשחזור חוות חפציבה של חברת חשמל בחדרה, חלק מפחי הקירות נלקחו לבניית פחונים וכדומה.
 
מנמל חיפה המעפילים היו העבירו הבריטים את המעפילים  ברכבות משא , הרכבת נעצרה בתחנת הרכבת בעתלית, ומשם צעדו המעפילים ברגל עד שער המחנה. שטח המחנה תוחם בגדר תייל כפולה והוא היה מוקף מגדלי שמירה,יש להזכיר כי במרכז המחנה עמד מבנה שעליו ארובה שהעלתה עשן ושימש את המחנה כמתקן חיטוי ורחצה,חשבו על הסיטויאציה .
 
המחנה היה מחולק לשני חלקים: אגף נשים ואגף גברים. במשך שעה אחת ביום התקיים מפגש על השביל המרכזי הטיילת.
 
כיום שוחזרו מספר מבנים,מקלחת ומכון החיטוי ,הצריף הזה הוא המבנה המקורי שעבר מעט שיפוצים ושינויים ,במקור היה קיר פח שחצץ בין מקלחות הנשים לבין חדר הכביסה ולבין מקלחות הגברים. מטרת הכביסה והמקלחת היא להפטר מהכינים ומהפשפשים שהעולים הביאו עימם .
 
עתלית מחנה המעצר
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור