דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

זכרון יעקב אטרקציות נוספות

 
 
 
זיכרון יעקב אחוזת לנגה - כרמל        

הסיור באחוזת לנגה – כרמל

כיום הבניין סגור, לא משוחזר ומדהים בשנת 2012 הוא היה בן מאה שנה .

איך מגיעים עולים לזיכרון בשדרות נילי מכיוון מערב, פונים שמאלה לרחוב האורנים, וחונים בפינת רחוב הנשיא. משם אפשר להמשיך ברגל. אפשרות שנייה: עולים לזיכרון במעלה מנחם, ממשיכים ישר כל הזמן ,הופך לדרך פינלס ולמייסדים , ימינה להרצל ושמאלה לשדרת הברושים, חונים במגרש החנייה של שדרת הברושים, מימין לאחוזה בית דניאל, מהמגרש עולים בשורת מדרגות  עוברים על פני ספסל אבן המשמש כפינת זיכרון קטנה והטירה מימין לחניון.

 

לאחר העלייה במדרגות לספסל הזיכרון,  שבמרכזו טבלת זיכרון שעליו נחרט : לזכר הנאהבים והנעימים מיכאל לנגה ורעייתו ניטה לבית בנטוויץ, שנטעו את הגן ואת היער הזה מסביב לביתם בשנים 1912-1914 ,  כדאי לשבת על הספסל לצפות בנוף וליהנות מאויר נקי .

זיכרון יעקב אחוזת לנגה - כרמל
 
זכרון יעקב מוזיאון יד למייסדים
מוזיאון יד למייסדים
המוזיאון ממוקם מול בית העלמין,על יד התחנה המרכזית.
 
טלפון לתאום עמותת הגדעונים  04-6398811
מידע
המוזיאון הוקם לזכרם של משפחות החלוצים מהעלייה הראשונה אשר הקימו את זיכרון יעקב,המוזיאון הוקם על שטח הגורן במושבה ,אשר אליו הביאו החקלאים את תוצרתם,במוזיאון צילומים,מסמכים מקוריים ונדירים המנציחים את תולדות המושבה בעזרת מסמכי החלוצים, במוזיאון חדר הנצחה וקיר קרמיקה שעליו חקוקים שמות המייסדים.
 
המוזיאון  ממולו מגדל המים (שנבנה בשנות החמישים,שעליו ציור הנדיב עם הענבים,והגורן המפורסמת של העיר, סמוך לתחנת אגד העירונית.


זכרון יעקב מוזיאון יד למייסדים
 
זכרון יעקב בית אהרונסון - מוזיאון נילי
בית אהרונסון - מוזיאון נילי
הכניסה בתשלום
המוזיאון ממוקם ברחוב  רחוב המייסדים 40 זכרון יעקב
טלפון לתאום 6390120 – 04
בית אהרונסון פתוח ימים א – ה בשעות 08:30-15:00 ,בימי שישי בשעות 08:30-13:00 ,שבת סגור
מידע :

ביתם של המייסדים( אפרים פישל ומלכה אהרנסון ), כארבע מאות מטר משער ישי.  

המוזיאון בביתם של משפחת אהרונסון אשר נפתח בשנת 1956 , אוצר את סיפור חייהם ופועלה של המשפחה , ביסוד מחתרת נילי,המוזיאון ממוקם בשני מבני מגורים ,אשר נשתמרו כמו שהיו בתקופת חייהם,הבתים שייכים להורי אהרון אהרונסון, בשנת 1896,ובו חדר עבודתו של אהרן וספרייתו, חדר האורחים, וחדר האמבטיה שבו התאבדה שרה.נמצא במקום גם הסליק הראשון בארץ ישראל, ששימש מחבוא לנשקם של אנשי נילי.
במקום מוצגים מסמכים,תצלומים,מפות וחפצים אישיים של אהרון,במוזיאון ספריה ,תצוגות אור קוליות ,ואולם הרצאות.
     
זכרון יעקב בית אהרונסון - מוזיאון נילי
 

מסלול הטיול מתחיל בחניון החרובים ממנו נרד אל הנחל בעקבות סימון שבילים אדום לאורכו של שביל מסודר ונח להליכה עם עגלות, ומוצל ברובו.

הנחל ובריכת השכשוך

ירידה קצרה מהחניון תביא אותנו אל גדת הנחל שלאורכו נלך עד בריכת שכשוך קטנה ורדודה, שאפשר לעצור בה להתרעננות קצרה עם הילדים ולשבת בצמוד למפל הקטן שזורם לאורך כל השנה, בהמשך המסלול בדרכנו בירידה נעבור ליד סכר בטון ונגיע לקטע המפלון של נחל השופט, שלצידו בריכת מים קטנה. מומלץ לחלוץ נעליים ולהשתכשך במים.

מהבריכה שלאחר המפלון נמשיך לאורך הנחל, נעבור מבנה של תחנת שאיבה ונמשיך במסלול לצד מנהרות בסבך הקנים שאפשר לעבור בהם במעין מבוך חווייתי כמעט כמו בג'ונגל, לטפס בזהירות על עץ שעובר כמו גשר על פני הערוץ היבש ולהיכנס למערה נמוכה שעל התקרה שלה הצטברו נטיפים קטנים .

נחל השופט סיור
 
זיכרון יעקב אנדרטת שם עולם
אנדרטת שם עולם
האנדרטה ממוקמת בקודקוד המזרחי של שכונת נווה הברון,רחוב השיטה מול הכניסה לאחוזת נילי מצד דרום ומצד מזרח מול בית המייסדים וכיכר הראשונים.
 
לזכר היהודים שניספו בשואה,הוקם במימון עמותת שם עולם  בשנים 2000 – 2005,בגן אנדרטה גיאומטרית משושה משיש שחור. בראשה כדור הארץ תלוי על בלימה, יצוק מברונזה,בקוטר שניים וחצי מטר. מעשה ידיו של הפסל יליד זיכרון יעקב, האמן ישראל אורבך.
זיכרון יעקב אנדרטת שם עולם
 
מבצר שוני אנדרטת האצ"ל

לזכרם של לוחמי מחתרת אצ"ל שנהרגו בפריצה,בבריחה ושנתפסו והועלו לגרדום שלושה חודשים לאחר הפעולה, ומצבתו של מפקד האצ"ל הרביעי דוד רזיאל שכונה בן ענת .

מיד לאחר הירידה בחניית הרכב ,מתחילים לרדת לכוון הכניסה הראשית למצודה ,אחרי עשרים מטר עולה שביל לכוון אנדרטת מצבות לוחמי האצל שנהרגו בפריצה לכלא עכו על מנת לשחרר את אחיהם השבויים .

תזכורת קטנה: שוני שימשה את מחתרת האצל כמקום להכשרת מפקדים לוחמים וכמרכז מבצעי ואימון לאנשי מחתרת אצ"ל במבצר שוני, המקום המבודד יחסית אפשר את האימונים וההכשרה והקורסים לאימון בנשק , אימונים אלו הופסקו לאחר פריצת חיילים בריטים למתחם מבצר שוני שבו עצר כעשרים לוחמים חברי האצ"ל .מבצר שוני אנדרטת האצ"ל
 
בנימינה בית הכנסת תפארת בנימין
בנימינה בית הכנסת תפארת בנימין
בית הכנסת ממוקם ברחוב קרן היסוד,בגן העירוני.
כניסה חופשית בתאום
מידע
בית הכנסת הוקם בשנת 1925,עקב פניות התושבים לברון רוטשילד לעזרה, אך פתיחתו בוצעה בשנת 1927,בית הכנסת ממוקם על הגבעה הגבוהה בחלק הישן של המושבה.
 
במרכז בית הכנסת ממוקמת בימה גדולה המוקפת בששה עמודים הסומכים על כיפת בית הכנסת ובניהם שמונה חלונות בעלי קשתות,ארון הקודש ממוקם בקיר הדרומי של בית הכנסת,ודלתות הארון הן המקוריות מעץ, בתקופת טרום המדינה שכנו שני סליקים לנשק מתחת לעזרת נשים ומתחת לבמה,עד היום נחשב בית הכנסת כמרכזי במושבה.
בנימינה בית הכנסת תפארת בנימין
 
פארק אלונה מי קדם
פארק אלונה מי קדם
איך להגיע בצומת עדה, אשר דרומית לבנימינה, פונים מזרחה. מעט לפני גבעת עדה, ישנה פניה שמאלה לכיוון אביאל. ממשיכים עם הכביש כשני קילומטר ופונים עמו ימינה. לאחר כ 3 קילומטר נראה מצד שמאל את פארק אלונה בו מתחיל המסלול.
 
הפארק פארק טבעי של חורש ים- תיכוני ירוק , המשתרע ממושב עמיקם ועד בת שלמה באזור רמות מנשה.
הכניסה בתשלום, סיורים מודרכים בתאום
טלפון לתאום 04-6388622
המקום פתוח בכל השבוע משעה 09:00-17:00
מידע 
בפארק אתר ארכיאולוגי הנקרא מי קדם, המחזיר את המבקר לתקופה הרומאית הביזנטית, האתר כולל מערכת מנהרות המהוות מפעל מים קדום, ניתן לסייר בסיור מודרך בניקבה משוחזרת שאורכה 270 מטר ,מתוך מכלול שאורכו כששה קילומטר ואשר הוביל מים לעיר קיסריה, כאשר בזמן הסיור מהלכים במים שגובהם כחצי מטר, במקום קיימת תאורה אך כדאי לקחת גם פנס,לאחר הסיור כדאי להכין בגדים להחלפה,ההדרכה כוללת סרט שיחזור קצר .
 
פארק אלונה,ליד חניון עין עמי ליד הישובים עמיקם ואביאל
בסמוך לחניון זה בו אפשר לעשות פיקניקים, התגלו פירים אשר מובילים אל האמה התחתונהשמהווה את חלקו הראשון של מוביל המים לקיסריה לפני מספר שנים נוקו הפירים והכניסה אליהם הוסדרה. כיום המקום נקרא פארק אלונה ומופעל על ידי המועצה המקומית. הכניסה למקום בתשלום ואפשרות להליכה מתחת לבטם האדמה, ישנם שירותים מסודרים במקום.
 
בכניסה לפארק אלונה ממוקמים שרידי חורשת שירי היובל,
כיום נותר רק השלט,אשר מספר את ההקדשה של היער לשירת הזמר העברי,חורשה זאת ניטעה על ידי אומנים בשנת 1998, בשיתוף רשת גימל,קוראי עיתון ידיעות אחרונות,לרגל שנת היובל לזמר הישראלי והמצעד אשר נערך לכבודו ,כיום המקום מוזנח וסבוח בצמחיית פרא ,מתחת לעץ החרוב העתיק נותרו חקוקות מילות השיר הרעות של חיים גורי, ושירה של נעמי שמר ירושלים של זהב על שלט נטוש.
פארק אלונה מי קדם
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור