דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

הרצליה אטרקציות ארכאולוגיות

הרצליה אפלוניה בשמה הקדום ארשוף
אפלוניה בשמה הקדום ארשוף
אפלוניה ממוקמת בחוף סידנא עלי.
הכניסה לאתר הארכיאולוגי בתשלום
טלפון 09-9550929
איך להגיע 
שעות פתיחה: אפריל - ספטמבר: 08:00-17:00,  אוקטובר - מרץ: 08:00-16:00.
מידע
האתר העתיק אפולוניה ממוקם על צוק סלעי המשקיף על חוף ימה של הרצליה.
 
עיר הנמל ארשוף הוקם בידי הפניקים על שמו של אל האור והאש הפניקי רשף, עיר יעודה של העיר היה כעיר נמל למסחר ימי ויבשתי  ויצור צבע הארגמן מקונכיות , שמה של העיר הוחלף במאה השנייה לאפלוניה, האזור מסביב לעיר היה חקלאי לגידול גפנים ליין וזיתים לשמן,עדויות לגידולים אלו נמצאו באזור בשרידי בתי בד וגתות ליצור יין.
 
כיוון שהאזור הי מוצף בביצות עקב אי החלחול של המים לתוך הקרקע, בתקופה הביזנטית רומית נחפרה מנהרה ותעלה פתוחה להוצאת המים לתוך הים, ניקוז המים אפשר לעבד חלקות לגידולים חקלאיים.
 
אפולוניה שמרה על חשיבותה לאורך התקופות: הפרסית, ההלניסטית, הרומית, הביזנטית, המוסלמית והצלבנית, עד לאמצע המאה ה13-. אז נכבשה בידי הממלוכים ונהרסה. במקומה הוקמו משלט (תצפית) על החוף, ומדרום לו מסגד על שם לוחם ערבי, אבו אל חסן עלי,אשר נפל בלחימתו בקרב נגד הצלבנים,לאחר כיבוש השטח בידי הערבים ננטש הניקוז והביצה חזרה.
הרצליה אפלוניה בשמה הקדום ארשוף
 
הרצליה מסגד סידנא עלי
מסגד סידנא עלי
על מנת לבקר בתוך המסגד יש לברר זמני תפילה ,על מנת לא להפריע.
המסגד ממוקם על צוק כורכר,מעל לחוף אפלוניה הנקרא גם נוף ים.
מידע
על החוף נבחין בשרידי הכפר הערבי סידנא עלי שניטש במלחמת העצמאות ובמרכזו מקאם סידנא עלי ומסגד עם צריח גבוה ומרשים.
המסגד בנוי מעל קברו של עלי איבן עלי,לוחם מוסלמי אשר נפל בקרב עם הצלבנים ועל פי האמונה היה מצאצאיו של מוחמד .
 
ליד המסגד חאן ,המסגד שנבנה במאה ה 11 ,משמש מאז כמקום תפילה מוסלמי,על פי המסורת המוסלמית ,עלי פגש ילדה קטנה שסיפרה לו כי כד החלב אשר נשאה לביתה נשבר,והוא סחט חלב מן האדמה ונתן לילדה,ולכן האדמה הענישה אותו ולא רצתה לקבל את גופתו בתוכה בעת מותו,לכן ישנם מקומות רבים בישראל אשר נחשבים למקום קבורתו,כמו האגדה שאין גג לקברו עקב סירובו לגג מעל לקברו,וכל גג שהוקם נפל.
ליד המסגד נמצא בית קברות מוסלמי עתיק, המשתרע בין מסגד סידנא עלי ובין הים. בשטח בית הקברות המוזנח, חלק מהקברים, שהשתייכו לכפר הערבי אל-חרם ששכן ממזרח למסגד עד מלחמת העצמאות.
 
במסגד אבן שחורה ששימשה עבור המוסלמים כמעין מכשיר לגילוי האמת,מסופר, כי מי שנחשד באמירת דבר שקר היה נבדק על ידי האבן.על החשוד היה לעמוד 10 מטרים מן האבן כשעיניו מכוסות,ואז לצעוד לעברה כשאצבעו שלוחה לפנים.אם פגע הנבדק באבן עם אצבעו,הרי שהוא דובר אמת. ואם לא היה דובר שקר והיה צריך לחרוץ את דינו.גם כיום ניתן לראות את האבן אשר נמצאת משמאל לכניסה למסגד ואף לנסות את כוחה.
הרצליה מסגד סידנא עלי
 
הרצליה תל מיכל
תל מיכל
כניסה חופשית
התל שגובהו כשלושים מטר ממוקם  כמאתיים מטר לפני המרינה מצד שמאל , עולים על שביל עפר בעליה לגבעה הקרובה לים ,זה תל מיכל.
מידע
 
תל מיכל מורכב משני חלקים,מתל קטן אשר צורפו אליו ארבעת הגבעות הצמודות לישוב אחד בסגנון עיר קדומה,כתחנת מסחר ימי ויבשתי בעולם הקדום.
 
בתל נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים ,מתקופות שונות בעבר ,נתגלו שרידי גת ליצור יין,חרסים מהמאה השישית והעשירית לפני הספירה ,ואף סימנים מתקופות קדומות יותר, התל שימש כעיר מסחר עם מדינות הים התיכון הקרובות במיוחד בתקופה הפניקית ,ושרידי מקדשים קדומים ,כמו של האל בעל שמם ,מאמתים סברה זאת, התל אף הקדים את אפלוניה כעיר מסחר גדולה באזור.
 
בימי בית ראשון הוקם על התל מצד שחלש על הים ושימש כמוצב תצפית גם כן,מהתקופה הרומית הקדומה התגלו בתל שרידי מצודת חוף גדולה ששלטה על דרכי המסחר,מהתקופה הערבית שרדו במקום שרידי מגדל שמירה,לאחר מכן ננטש המקום וכוסה בחלקו בחול ים.
הרצליה תל מיכל
 
מערות שמריהו
מערות שמריהו
בשמו הערבי מועאר אל-עבבאשה
הכניסה ללא תמורה
איך להגיע האתר נמצא בקרבת בית סניור בכפר-שמריהו, חונים בחניית בית סניור,הולכים ברחוב הנוטע, וכן ניתן להגיע מרחובות הזורע והאורנים , מרחוב האורנים, הגישה היא דרך סמטת שביל המערות.
מידע
בלב חורש נחבאות  כמאה מערות קבורה מרוכזות, על פי הסברה הן מהתקופה הביזנטית ושימש את אתר הקבורה של אפלוניה, ממש בקצה החניה של בית סניור, ניתן להבחין בתחילת מערות הקבורה,כדאי להמשיך עד לשלט של רשות העתיקות,חמישים מערות פתוחות וחמישים סגורות כיום,הממצאים הארכאולוגיים הועברו למוזיאון ישראל,
חלקם של המערות סגורות,חלק מפתחיהם נסגרו באבני גולל,פתחים אחרים סגורים בלוחות שיש או אבן,בחלק מרצפות המערות נמצאים שרידי פסיפס,חלק מהקירות מטויחים בצבעי ארגמן,ובחלקם נמצאו ארונות קבורה, אתר הקבורה מוזנח,ייחודי ואינו מוכר לציבור,
מערות שמריהו
 
 
 
בניית אתרים - שרקור