דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

הרצליה אטרקציות בטבע

הרצליה אפלוניה בשמה הקדום ארשוף
אפלוניה בשמה הקדום ארשוף
אפלוניה ממוקמת בחוף סידנא עלי.
הכניסה לאתר הארכיאולוגי בתשלום
טלפון 09-9550929
איך להגיע 
שעות פתיחה: אפריל - ספטמבר: 08:00-17:00,  אוקטובר - מרץ: 08:00-16:00.
מידע
האתר העתיק אפולוניה ממוקם על צוק סלעי המשקיף על חוף ימה של הרצליה.
 
עיר הנמל ארשוף הוקם בידי הפניקים על שמו של אל האור והאש הפניקי רשף, עיר יעודה של העיר היה כעיר נמל למסחר ימי ויבשתי  ויצור צבע הארגמן מקונכיות , שמה של העיר הוחלף במאה השנייה לאפלוניה, האזור מסביב לעיר היה חקלאי לגידול גפנים ליין וזיתים לשמן,עדויות לגידולים אלו נמצאו באזור בשרידי בתי בד וגתות ליצור יין.
 
כיוון שהאזור הי מוצף בביצות עקב אי החלחול של המים לתוך הקרקע, בתקופה הביזנטית רומית נחפרה מנהרה ותעלה פתוחה להוצאת המים לתוך הים, ניקוז המים אפשר לעבד חלקות לגידולים חקלאיים.
 
אפולוניה שמרה על חשיבותה לאורך התקופות: הפרסית, ההלניסטית, הרומית, הביזנטית, המוסלמית והצלבנית, עד לאמצע המאה ה13-. אז נכבשה בידי הממלוכים ונהרסה. במקומה הוקמו משלט (תצפית) על החוף, ומדרום לו מסגד על שם לוחם ערבי, אבו אל חסן עלי,אשר נפל בלחימתו בקרב נגד הצלבנים,לאחר כיבוש השטח בידי הערבים ננטש הניקוז והביצה חזרה.
הרצליה אפלוניה בשמה הקדום ארשוף
 
הרצליה תל מיכל
תל מיכל
כניסה חופשית
התל שגובהו כשלושים מטר ממוקם  כמאתיים מטר לפני המרינה מצד שמאל , עולים על שביל עפר בעליה לגבעה הקרובה לים ,זה תל מיכל.
מידע
 
תל מיכל מורכב משני חלקים,מתל קטן אשר צורפו אליו ארבעת הגבעות הצמודות לישוב אחד בסגנון עיר קדומה,כתחנת מסחר ימי ויבשתי בעולם הקדום.
 
בתל נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים ,מתקופות שונות בעבר ,נתגלו שרידי גת ליצור יין,חרסים מהמאה השישית והעשירית לפני הספירה ,ואף סימנים מתקופות קדומות יותר, התל שימש כעיר מסחר עם מדינות הים התיכון הקרובות במיוחד בתקופה הפניקית ,ושרידי מקדשים קדומים ,כמו של האל בעל שמם ,מאמתים סברה זאת, התל אף הקדים את אפלוניה כעיר מסחר גדולה באזור.
 
בימי בית ראשון הוקם על התל מצד שחלש על הים ושימש כמוצב תצפית גם כן,מהתקופה הרומית הקדומה התגלו בתל שרידי מצודת חוף גדולה ששלטה על דרכי המסחר,מהתקופה הערבית שרדו במקום שרידי מגדל שמירה,לאחר מכן ננטש המקום וכוסה בחלקו בחול ים.
הרצליה תל מיכל
 
פסל קודחי הבאר הראשונה
פסל קודחי הבאר הראשונה בהרצליה בשנת  1925
הפסל ממוקם בגן הפסלים במוזיאון בית ראשונים בהרצליה
פסל קודחי הבאר הראשונה
 
אנדרטת חללי העיר במלחמות ישראל
אנדרטת חללי העיר במלחמות ישראל
האנדרטה ממוקמת בגן בן שפר
אנדרטת חללי העיר במלחמות ישראל
 
 
 
בניית אתרים - שרקור