דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

באר שבע אטרקציות ארכיאולוגיות

 
 
באר שבע תל שבע פארק לאומי

הכניסה בתשלום

איך להגיע בניעה לכוון באר שבע נוסעים לצומת להבים,בצומת פונים מזרחה לצומת שוקת כביש 31,נפנה לכוון הישוב עומר,לאחר שעוברים את עומר כשני קילומטר,מצד ימין מתנוססת אנדרטת חטיבת הנגב,נפנה שמאלה וניסע על פי השילוט ,לגן הלאומי תל  באר שבע, חונים ומתחילים לסייר.

 

טלפון לתאום 08-6467286

הפארק פתוח  בשעות 08:00-16:00 , אך סגור בלילה.

 

תל שבע המקראית ממוקמת על גבעה שגובה 300 מטר, בצפון מזרח מהעיר באר שבע,ומהווה נקודה שולטת אסטרטגית לעוברים באזור.

באר שבע תל שבע פארק לאומי
 
ממשית כורנוב בימי המנדט הבריטי

תודה לספריית מעריב בעבור המפה.

בימי המקרא ,האגדות מספרות כי ברחבי הנגב ,היו כעשרים וארבע ישובים ,לחיזוק טענה זאת ,כדאי לעיין בספר התנ"ך בספר יהושוע ובספרי התלמוד והמשנה המחזקים אגדות אלו, חלקם הגדול של ערים אלו נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות, למרות שהיו הרבה ויכוחים של חוקרים לגבי מיקומם ,חלק מהחוקרים אנסו את המפות לשרידי הערים על פי בית מדרשם של מספרי הסיפורים הבדואיים .
 

לחיזוק טענות הערים והחקלאות המשגשגת בנגב ,במיוחד הערים הנבטיות כדאי לעיין בתרגומים של כתבים בארמית בסיפורי התורה, בסיפורים אלו מסופר על מפעלי המים הנבטיים שבעזרתם הצמיחו גידולים חקלאיים והפכו שממה לנווה פורח , עד היום אנו מוצאים שרידי של גידולים כשורשי גפנים ולידם גתות יין, בורות לאכסון תבואה ועוד ועוד.

כמויות הגשמים היורדים הם הקובעים את כמות היבול לדונם ,בשנים גשומות בשנות השלושים ,כמות התבואה לדונם מגיעה עד 120-150 קילוגרם לדונם, לדוגמא בשנת 1947 נמדדו באזור ממשית 30 מ"מ .

ממשית כורנוב בימי המנדט הבריטי
 
באר שבע תל באר שבע המקורית
תל באר שבע המקורית
ממוקמת במתחם ג ,ממול לשוק העירוני.   
מידע
במקום נתגלו ממצאים מהמאה השביעית לפני הספירה,מתקופת המקרא של עיר שלא הוקפה בחומה , בעיר היו מבני מגורים, בתי מלאכה, ממגורות ובורות מים ותושביה היו חקלאים, סוחרים ובעלי מלאכה. היישוב הוקם על הגדה הצפונית של נחל באר שבע .
 
ממצאים מתקופות אחרות,נתגלו שרידי מבנים,חרסים,צלמיות של האלה הכנענית עשתורת ,נרות חרס,קנקנים לאגירה ,פסיפס,כנסייה עתיקה שכוסתה למשמורת, בחפירות בשנת 1999 ,נמצאו קטעי יסודות של מבנים בגובה מטר וחצי,מוביל מים ותעלה , בית מרחץ מהתקופה הביזנטית,ומתחתיה שרידי מבנים מתקופת המלכים,בחלקה הדרומי של העיר התורכית ,נמצאו ממצאים מתקופת הברזל,חלק מהממצאים מתקופת מלכי יהודה. 
באר שבע תל באר שבע המקורית
 
חוות חאן השיירות
חוות חאן השיירות
החווה ממוקמת 6 קילומטר צפונית למצפה רמון ליד חוות כרמי עובדת.בסמוך לעיר הנבטית עובדה.
כיצד מגיעים : בנסיעה לכוון קיבוץ שדה בוקר , עוברים אותו, חולפים על פני מדרשת בן גוריון ועוברים אותה. ממשיכים דרומה עוד 5 קילומטר ופונים לחאן.
אפשרות נוספת : החאן ממוקם במכתש רמון ,10 קילומטר דרומית למצפה רמון על כביש 40,יורדים ונוסעים על פי שילוט,דרך עפר מובילה לחאן,ניתן להגיע גם ברכב ללא הנעה קידמית.
טלפון לתאום :  08-6535777
החאן פתוח בכל שעות היום לאורך כל השנה
מידע :
החאן הוקם על דרך מעבר עתיקה ליד אתר ארכאולוגי של חאן למנוחה על דרך השיירות מהדרום לצפון,כיום משמש החאן שהוקם  כמקום לינה,אכילה ומנוחה,החן מרוחק כ 40 דקות הליכה למינסרה,או לעין סהרונים וחאן סהרונים .
 
החווה שהוקמה בשנת 1999, משמשת לאירוח ולינה מדברית ,בעשרה חדרי אירוח ואוהלים ומחנה קמפינג, בנוסף ניתן להזמין ארוחות בעיקר ארוחות בוקר בסגנון צמחוני ,המוגשות בשימוש במזון ויינות אשר יוצרו בסביבה תוך נתינת חוויה קולינארית שונה , השקט השלווה והריחוק מהעיר וההמון הן אבני היסוד לאירוח במקום. נוף המדבר והשקיעות הן ליבו של האזור,ניתן להזמין סיורים מדבריים ברגל,ברכיבה וסיורים רכובים ,ניתן לערוך סיורים ליליים ולצפות בחיי במדבר,או סיורי טבע בסביבה הקרובה של תופעות טבע,והצומח המדברי. במקום מקלחות ושירותים וברזי מים,לילדים ניתן לשחק וללטף את חיות הבית והמשק החיות בחופשיות ברחבי החווה, סדנאות שונות בנושאים שונים נערכות במקום ,אך יש לתאם זאת מראש.
חוות חאן השיירות
 
לכיש חרבת יתיר
חרבת יתיר
הכניסה חופשית
איך להגיע בנסיעה על כביש 31,מצומת שוקת לערד,עוברים על סימון הכביש הקילומטר 21, ממשיכים 900 מטר,פונים לכוון צפון על פי השילוט לכוון יתיר ושני,בנסיעה עוברים בשולי העייירה הבדואית חורה,מהפניה לאחר כשלושה קילומטר וקצת, פונים לכוון מזרח,ועולים לכוון רכס ענים,נכנסים ליער יתיר,עד הצומת אשר פונים בה ימינה,לכוון מזרח,נסיעה ישר תוביל לבית היערן,לאחר 700 מטר בנסיעה לכוון מזרח,ישנה פניה בדרך עפר שמאלה,לפי שלט ההכוונה לחורבות יתיר,לאחר כארבעה קילומטר מגיעים לחורבות יתיר,חונים ומסיירים.   
מידע
חרבת יתיר ממוקמת בדרום הר חברון,בחרבה מספר שרידי מבנים הכוללים שרידי שתי כנסיות מתקופת ההתיישבות הביזנטית שבו על פי הממצאים התקיים ישוב נוצרי,יתכן שאחד המבנים שימש כבית כנסת.
 
מבנה זה פונה לכוון ירושלים,אך גומחת ארון הקודש הצפונית הרוסה,הוא דומה למבנה במעון העתיקה בנגב,על משקופי המבנה ניתן להבחין בסימני חריטה ורוזטות,על קשתות העמודים קיימים מדליוני שריגי גפן,ועמודים האופיינים לפתח ארון הקודש.
 
הסיור בחורבות מתחיל מהחניה ליד בור המים, עולים לכוון שרידי קבר השיח עתרי ושיח זעבי,לאחר התצפית יורדים לכוון בריכת האגירה הממוקמת מערבית לקבר השייח ,לידה שורת שרידי עמודי כנסייה של הקירות,ושרידי פסיפס מכוסה מהמאה השביעית,המתאר עצי דקל,סמלים, כמו כן נראה כתובת המציינת את שם אמן הפסיפס.
לכיש חרבת יתיר
 
תל נג'ילה צפון באר שבע
תל נגילה פירושו תל העשב
התל ממוקם בצפון הנגב,צפונית לבאר שבע,בכביש תל אביב באר שבע,10 קילומטר דרומית לצומת פלוגות.     
כניסה חופשית
מידע
התל נחשב לאחד הגדולים בישראל, לתל ניתן לטפס ברגל
 
בחפירות אשר נעשו במקום נמצאו שרידים של התיישבות כלכותית,מלפני חמשת אלפים שנה,והמשך התיישבות עד התקופה הרומית, ישסברה כי בתקופה הממלוכים שכן במקום חאן דרכים,מתחת לתל שרידי גשר תורכי שאבניו נלקחו לבניית בתים בידי הבדואים באזור,בתקופת מלחמת העולם הראשונה, פרצו כוחות בריטים בלחימה לכיבוש ישראל,בתקופת מלחמת העצמאות שימש המקום את הפלמח כמנחת קטן לאספקת מזון לנגב הנצור.
תל נג'ילה צפון באר שבע
 
אטרקציות סביב באר שבע
אטרקציות סביב באר שבע ,תודה לעורכי המפה .
אטרקציות סביב באר שבע
 
באר שבע המחצבה התורכית במכתש
המחצבה התורכית במכתש
המחצבה ממוקמת בין שכונה ב לשכונה ד,כלוא בין הרחובות יהודה הלוי, בר-גיורא ורבי עקיבא.
 
כניסה חופשית.
 
תקופת שלטון התורכים באזור שימש המקום מחצבה לכריית האבנים שמהם הוקמו מבני העיר,במקום נכרו שלושה סוגי אבנים : אבן פלשת הרכה אשר הייתה גם פריכה מעט,אבן מחול חווארית,והאבן החזקה והטובה יותר,שיסודה אלמוגים מתקופת בריאת העולם.בעברו הקניון ששימש את המחצבה שימש כאפיק ניקוז מים ,כיום קבור מתחתיה של המחצבה, העירייה מעוניינת להפוך את המקום לפארק גיאולוגי עקב הממצאים הגיאולוגים הרבים הנמצאים בו ,המאפשרים הצצה לעבר של 16 מיליון שנה אחורה, עומקה של המחצבה כעשרים וחמישה מטר ורוחבה כמאתיים מטר. 
 
כבר 30 שנה רוקמים מומחים שונים תוכניות שכוללות פארק בוטני, מסעדה במעמקי האדמה, טיילת, מוזיאון, מרכז מבקרים .      
באר שבע המחצבה התורכית במכתש
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור