דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

היער השחור טיפים הקדמה ומידע

 

 
 
 
היער השחור טיפים

סיור ביער השחור מוטב שיערך בצורה מתונה ולא בריצת אמוק בסימון מטרות או אטרקציות שאנו מסמנים בסימן V ,עיקר הטיול ביער השחור (לא רק סיור) הוא ההנאה מטיול ומעבר בכפרים הצצים מבין עלוות העצים והצמחייה בעמקים ,במודרות הרים ובכול מקומות המחבוא שהם נחבאים בהם,מעבר לאורך נהרות ומפלי מים .

את הסיור מומלץ לשלב במכמונות הכפרים ובטבע האופף אותו ,בתוספת ביקור בחזרה לאחור לכמה מאות שנים ,בשילוב התבוננות בבקתות העץ ,להתנסות בסוגי אוכל אחרים,לצרוך מזון ושתיית בירה, יין וליקרים, ובל נזכיר את הערך הקולינרי של עוגות (נטול קלוריות) ,לחם ומזון שחומם בתנורים מוסקי עץ בחוות הפזורות בכפרים ובל נשכח את פירות היער והשזיפים האגדתיים.

 

אלו כללי היסוד, לתובנות אלו כדאי לזכור כי אנשי היער השחור ,שהתפרנסו בעבר מכריית עפרות במיוחד הכסף ,רפטינג של רפסודות טעונות בולי עץ וסחורות,יצור שעוני קוקייה,מסחר במעברי הדרכים ,חקלאות ועוד ,הבינו את הפוטנציאל התיירותי בשילוב תנאי הטבע, שהאל מלמעלה נתן להם בנדיבות (אולי משום שעמדו ראשונים בתור) הפכו אותו לקרדום לחפור בו.


היער השחור טיפים
 

כאשר הכיס רחב והיד אינה קמוצה כנסו למסעדות ואיכלו אוכל מסורתי או מסעדות עם אוכל שהגיע מרחבי העולם, הנהוג ביותר בעת הטיולים ,הוא רכישת מזון לחלקו הגדול של היום והכנת סנדוויצ'ים וכדומה , המחירים יחסית לרכישה בסופרים ובמרכולים זול מאשר לסחוב מזון מהארץ,אך מומלץ לאכול ארוחה חמה אחת ביום.

קיימות רשתות מזון כמו רשת Alde ,הפתוחות בימי השבוע פרט ליום ראשון עד השעה 20:00,אך חנויות העיירות שיקרות במעט ,פתוחות בשעות מאוחרות יותר במיוחד בעונת הקיץ,ברכישת המזון ניתן לקנות,מוצרי חלב,נקניקים,פירות וירקות וכמובן לחם,אך את הלחם ניתן גם לרכוש במאפיות בכפרים ובערים.

אוכל גרמני טיפוסי

מנת המטבח הגרמני מורכבת בעיקר מבשר ותפוחי אדמה, תבשילי נקניקיות וכופתאות.

 

ארוחת בוקר בגרמניה מורכבת מלחמניות, ריבה, גבינה, בשרים קרים ביצה קשה וקפה.


היער השחור האוכל
 
היער השחור בגרמניה Schwarzwald
היער השחור ממוקם בחלק הדרום מערבי של גרמניה נושק לגבול שוויץ בדרום וגבול צרפת בנהר הריין, במדינת באדן וירטמברג  Baden-Wurttemberg  בדרום מערב גרמניה    
איך להגיע דרך העיירה פיינברג או העיירה באדן באדן או מעיירות וערים אחרות הנושקות ליער.
מידע 
צורתו של היער דומה למעיין משולש שאורכו 160 קילומטר מהצפון לדרום ,כשישים קילומטר רוחבו בדרום והוא נחשב לגבוה יותר מהצפוני וחלק גדול מההרים ממוקמים בדרום היער השחור  ,החלק הצפוני של היער השחור  ברוחב כשלושים קילומטר.
 
היער השחור מורכב מהרים בגובה בינוני שהגבוה ביותר הוא הר השדה Feldberg שגובהו מעל ל  1490 מטר, את היער השחור חוצים נהרות ונחלים רבים ואפילו חלק ממקורות נהר הדנובה ונהר הנקר מתקבלים מירידת הגשמים והפשרת השלג ביער השחור.
 
העיר פרייבורג נחשבת כאחד משערי הכניסה ליער השחור והיא ממוקמת בחלק המערבי של היער, בכל שנה נבחרות חלקות יער על פי תוכנית מסודרת נגדעות וניטעות מחדש בצורה מאורגנת,במקום מספר מנסרות לעיבוד העץ שנכת ומדילול עצים ברחבי היער, כתוצאה מהטיפול והדילול צומחים העצים לגבהים ,בין החלקות דרכי עפר ודרכים סלולות.
 
תוך היערות עשרות עיירות קטנות וגדולות כמו העיירה  Furtwagen והעיירה Hornberg  בצפון  , אפשר לומר כי היער  נחלק לשלושה אזורים עיקריים ובהם אזור העיר המפורסמת באדן באדן המשמשת גם כשער כניסה ליער ,היא יושבת על אורטוסטרדה מס 5 המוליכה בין גרמניה לעיר שטרסבורג בצרפת . 
  
 

היער השחור בגרמניה Schwarzwald
 

כרטיס הכניסה לתיירים ומטיילים נקרא כרטיס היער השחור The Schwarzwald Card באמצעות כרטיס זה (נרכש בלשכות התיירות ביער השחור), ניתן לבקר במאה וחמישים אטרקציות הנמצאות ביער השחור ,כמו : מוזיאונים,שייט בסירות וקיאקים,עלייה ברכבלים ומעליות סקי למרומי ההרים,כניסה למרחצאות,ספא ומעיינות מרפא,פארקי חבלים ואתגרים,כניסה לפארק אירופה הגדול, ולעוד פארקים לילדים ומשפחה,תוקפו של הכרטיס לשלושה ימי בילוי אך אין חובה לערוך אותם ברציפות ,אלה לשלב את השימוש בו בשלושה ימים שונים.


היער השחור כרטיס ההנחות למבקרים
 

כביש לסיור בעיירות שבהם מרחצאות וספא בעיירות היער השחור,זהו מסלול בצורת טבעתי שאורכו כמאתיים שבעים קילומטר המתחיל בעיירה Pforzheim ,והמקשר את כל עיירות הספא ביער השחור.

הקדמה

 

שמות עיירות וכפרים רבים באזור היער השחור מתחילים במילה BAD ,שפרוש ואמבט או מקום מרחץ,השם שמסמן כי במקום קיימים מקורות מים חמים ,שמסביבם הוקמו מרכזי ספא ובתי מרחץ.


היער השחור מסלול דרך המרחצאות והספא Schwarzwald Baderstrase
 

הכביש המוליך בין העיירה Emmendingen לעיירות Villingen-Schwenningen ,הוא הקו החוצה בין חלקו הדרומי של היער השחור לחלקו המרכזי , הרי Hochschwarzwald המתמרים לגובה של כאלף חמש מאות מטר ,איננו כולל פסגות שפיציות אלא גבעות מעוגלות של אוסף רכסי גבעות תלולות,כאשר רכס Feldberg הוא הגבוה בינם, הרכס השני בגובהו נקרא בלון Belchen .


היער השחור קו הגבול הדימיוני בין הדרום למרכזו
 

את הסיור לאורך הדרך הפנוראמית העליונה Black Forest High Road מתחילים בעיר  באדן באדן ,עיר מרחצאות וספא, בכביש B500 הנקרא Schwarzwaldhochstrasse  למרגלות צפון היער השחור הכביש הינו תלול ומתעקל לאורך דרכו בת השישים קילומטר מסלול שקיים מעל לשמונים שנה לאורך דרכו חולפים על פני כפרים ,עיירות,ערים,אגם ואטרקציות.

הזמנת בית מלון ולינה מומלצת וזולה ביער השחור  
היער השחור סיור לאורך הדרך העליונה Black Forest High Road
 

מסלול בן מאה עשרים קילומטר חלקו הררי,בין הערים Mannheim לעיר Pforzheim,שבו עברה אשתו של יצרן המכוניות Carl Benz ,בשנת 1888 בעקבות רצונה לבקר את אימה ברטה לקחה את מכונית בעלה (בלי לספר לבעלה)ועשתה את המסלול הלוך ושוב יחד עם ילדיה .

המסלול עובר דרך העיירות והערים :תחילת המסלול בעיר Mannheim.
 
משם ממשיכים לעיירה  Ladenburg,עיירה שבה התגוררה המשפחה בשנים 1906-1929,שם כדאי לבקר במוזיאון קרל בנץ ,לבקר בעיר העתיקה ובכנסיית Sankt Gallus Church מהמאה השתים עשר ,ליד שער Martin’s Gate.
 

היער השחור מסלול הזיכרון ברטה בנץ Bertha Benz Memorial Route
 

מלחמת שלושים השנה שהתחוללה בשטחה של גרמניה במאה השבע עשר בשנים 1618-1648 , בפועל היו אלו סדרת קרבות שהחלו על רקע דתי ,שליטה והגמוניה  בין בני הכת הפרוטסטנטית (לותרנים וקלוויניסטים) לבין חסידי הכת הקתולית של האימפריה הרומאית.

מאוחר יותר החלו קרבות שנשאו אופן פוליטי בין הנסיכויות לבית בורבונים לבין נסיכויות הממלכה ההבסבורגים ,כאשר גרמניה הייתה מפוצלת לנסיכויות ולא תחת הנהגה אחת דבר שהביא לחולשה ולריבוי קומבינות של איחודים בין הנסיכויות.

לקלחת הקרבות הצטרפו גם כוחות מלוכניים של : צרפת,ספרד,דנמרק ,שוודיה,אנגליה ומי לא,כול המדינות הללו שלחו צבאות בזמנים שונים בתחום שלושים השנה,שנלחמו על אדמת גרמניה וניסו, לקרוע כמה שיותר שטחים לשליטתן,בקרבות אלו נהרסו כפרים,עיירות,ערים וסמכויות שלטוניות,חלקם נשאו גם אופי דתי ולכן גם מנזרים וכנסיות נפלו בסבך הלחימה.
להרס הפיזי של מלחמת שלושים השנה,נוספו הרס כלכלי ומסחר,בזיזה ושוד,הרג תושבים או הגלייתם, והשמדת גידולים חקלאיים או שדידתם ,הרס זה חיסל לשנים רבות ,את חיי תושבי האזורים,את הקיום בערים ובעיירות ,יש להוסיף לזאת את המחלות שפשטו כמו אש בשדות קוצים והרי לכם דילול אתני מהיר וקטלני .כאשר בוחנים את השורה התחתונה של מלחמת שלושים השנה ,נוצרת מתכונת חדשה של שליטה והתכנסות של ממלכות ומדינות באירופה,כאשר צרפת הפכה לכוח הדומיננטי,גרמניה החלה בתהליך איחוד של הנסיכויות תחת דגל אחד ובהשתלטות מחדש על שטחיה שנכבשו,אך האימפריה והכוח הקתולי הרומאי ששלט בגרמניה נחלש .
 
גרמניה מלחמת שלושים השנה
 
היער השחור כובע הפומפונים Bollenhut

נחשב לאחד מסמליה המובהקים של היער השחור ביחד עם עוגת היער השחור,בפועל הכובע נחבש רק בשלוש עיירות: Gutach, Wolfach-Kirnbach, Hornberg, בעמק Kinzigtal, הנשים שאינן נשואות חובשות את כובע הפומפונים שצבעם אדום,ואילו הנשים הנשואות והאלמנות חובשות את כובע הפומפונים השחורים.

 
 
הזמנת בתי מלון ולינה מומלצת וזולה בכפר Gutach    

היער השחור כובע הפומפונים Bollenhut
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור