דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אשקלון אטרקציות ארכאולוגיות

 
 
אשקלון השער הכנעני בפארק העיר
השער הכנעני בפארק אשקלון
כניסה בתשלום
השער ממוקם בחלקו הצפוני של הפארק
השער הכנעני שבחלקו הצפון מזרחי של הפארק ,נחשב לאחת התגליות החשובות בארכאולוגיה הארץ-ישראלית. החוקרים חשפו כאן שער קדום,  שנבנה לפי ממצאיהם סמוך לשנת   1850 לפני הספירה,השער מורכב מאבני משקוף היוצרים קשת ,והיא נחשבת לקשת הקדומה בעולם,ומצדדיו של השער שרידי מגדלי שמירה,השער ממוגן בגג מגן לבן,
אשקלון השער הכנעני בפארק העיר
 
אשקלון שרידי כנסיית סנטה מריה וירידיסו
שרידי כנסיית סנטה מריה וירידיסו
הכניסה בתשלום עקב היותה בפארק אשקלון
שרידי הכנסייה צמודה לחומה הבינטית בפארק אשקלון ליד היציאה
הכנסייה נבנתה במאה החמישית ,שימשה הן את המוסלמים והן את הצלבנים,הכנסייה נהרסה בישי המוסלמים בשנת 938 לספירה,שופצה שוב בידי הצלבנים בשנת 1153 ,אך נהרסה שוב.
 
מבנה הכנסייה כלל 6 עמודי גרניט אשר תמכו בגג,הוא כלל גם אפסיס -גומחת תפילה,ואגן הטבלה אשר שאב את מימיו מהאפסיס,בשיפוץ הצלבני בשנת 1153 ,שונה המבנה והיו בו 4 עמודים עם קשתות אשר יצרו צורת צלב,על הקירות ציור של ארבעה קדושים האוחזים מגילות הכתובות ביוונית.
אשקלון שרידי כנסיית סנטה מריה וירידיסו
 
מעון החורבות בית הכנסת והפסיפס
חורבות העיר מעון ובית הכנסת והפסיפס
כאשר נוסעים בכביש 241 מצומת גילת לצומת מעון פונים לחורבות על פי השילוט,בית הכנסת ממוקם בין קבוץ ניר עוז לקבוץ נירים, דרך נוספת להגיע היא בנסיעה על כביש 242 מצומת גמה לצומת כיסופים ולהמשיך דרומה על פי השילוט.
מידע
בחורבות העיר מעון שנבנתה בתקופת המשנה והתלמוד נתגלו שרידי בית כנסת עתיק הפונה לכוון ירושלים  ובו ריצפת פסיפס הכוללת 55 מדליונים של תיאורי בעלי חיים ותשמישי דת יהודיים.
 
שרידיו של בית הכנסת בנויים מאבן טין על יסודות מאבן,למבנה חצרות ותעלות וצינורות חרס להבאת מים והובלתם,למקווה הטהרה ואגן הרחצה,על פי הממצאים השימוש במקווה היה במאות השישית לספירה עד המאה השמינית שאז ננטש המקום בעקבות הכיבוש המוסלמי.
 
בעת שיפוץ הדרך לקבוץ נחל עוז לאחרונה שופצה גם רצפת בית הכנסת והיא נפתחה שוב לביקורים,גודלה של ריצפת הפסיפס כארבעה מטר על שמונה, בעת החפירות נתגלו מטבעות ,שברי מנורות שמן,קמעות,שברי זכוכית ,חפצים ממתכת ומעצם.
מעון החורבות בית הכנסת והפסיפס
 
אשקלון מוזיאון לתולדות העיר
מוזיאון לתולדות אשקלון
המוזיאון ממוקם בתוך מסגד ממלוכי  ישן
כניסה חינם
טלפון לתאום 08-6727002, 08-6792373
המוזיאון פתוח בימים א-ה בשעות 09:00-18:00, המוזיאון סגור בימי חול בין השעות 13:00-16:00.ביום שישי בשעות 09:00-13:00,המוזיאון סגור ביום ראשון.
מידע
מוזיאון קטן,במקום דגם מועתק של פסלון העגל והכד,אשר המקוריים הועברו למוזיאון ישראל, בנוסף מוצגים במוזיאון , עוד מספר מוצגים מתקופות עתיקות אך בעיקר תמונות, ותעודות הנוגעות להקמתה של אשקלון העברית המודרנית.
 
על אחד הקירות  ציור אותנטי משנת 1843 של שרידי הנמל הקדום של אשקלון. על השלט שלידהתמונה כתוב כי הציור הוא מתוך הקובץ של הצבא הבריטי.
 
בתקרת המקומרת של המבנה ניתן להבחין כי תקועים בה תחתיות של כדים בצבע שחור.
אשקלון מוזיאון לתולדות העיר
 
אשקלון הגן הארכיאולוגי בשכונת אפרידר
הגן הארכיאולוגי בשכונת אפרידר
הכניסה חופשית
מידע
הגן הארכיאולוגי ממוקם במרכז השכונה,בגן ישנו ריכוז של ממצאים ארכיאולוגיים ,אשר נתגלו באזור ,הממצאים הבולטים הם שני ארונות קבורה סרטופגים,שמשוערכים לתקופה הרומית.
אשקלון הגן הארכיאולוגי בשכונת אפרידר
 
רוחמה הבאר הראשונה ומוזיאון הראשונים

איך מגיעים בנסיעה על כביש 40 לכוון צומת בית קמה, לוקחים את הפנייה ימינה על כביש 293 ממשיכים בנסיעה לאורך כשנים וחצי קילומטר ,ופונים לכוון צפון בצד ימין לכוון שדרות ורוחמה בכביש 334 ,לאחר נסיעה של ששה קילומטר יורדים לבתרונות על פי השילוט. 

טלפון להדרכת קבוצות 08-6807715 

אדמות רוחמה שנרכשו בשנת 1911 מידי מוכתר הכפר הערבי גממה ,בידי קבוצת יהודים מרוסיה באגודה שנקראה "שארית ישראל" ,שבראשה היה יחיאל צלנוב   , האגודה רכשה כששת אלפים וחמש מאות דונם ,על הקרקע התיישבה קבוצה של שישים איכרים ופועלים לעבדה ולהקים את היישוב ולהכין את האדמה לנטיעות.

זאת הייתה תקיעת יתד יהודית בנגב הרחוק, ובאותם הימים הישוב נחשב לדרומי ביותר בין ההתיישבותיות היהודיות בארץ ישראל, לאחר רכישת הקרקע ,עלו להתיישבות קבוצת המתיישבים המקום נקרא בתחילה גממה על שם הישוב הבדואי הסמוך, רק בשנת 1913 הוחלף שמו של היישוב לרוחמה.


רוחמה הבאר הראשונה ומוזיאון הראשונים
 
אשקלון אתר ברנע
אתר ברנע
האתר ממוקם באזור רחוב סגל בשכונת ברנע .
האתר פתוח לביקור
מידע
באתר ברנע המשתרע על שטח נרחב,נתגלו מתחת לחולות ממצאים מהתקופה הביזנטית ומתקופת הברונזה הקדומה,נתגלו מרכז ליצור יין ,שרידי מבנים ומתקנים ליצור יין מהמאה השלישית לספירה,שרידי יקב,שרידי מפעל ליצור כדים וסימונם כיקב אשקלון ,שרידי גתות, כמו כן נתגלו קברי ילדים מהמאה הרביעית לספירה ,אשר הכילו ליד השלדים את חפציהם האישים של הנטמנים.
 
בברחוב סגל למרגלות גבעה קטנה שוכנים שרידי שתי כנסיות מן התקופה הביזנטית ,באחת הכנסיות מבחינים בשרידי האולם המרכזי ועמודים, בכנסיה הנוספת 20 מטר מערבה  , נתגלו חלקים מרצפת פסיפס שניתן לקרוא בהם שתי כתובות ביוונית מספר תהילים, הכוללים את המשפטים : ה רועי לא אחסר, לביתך נאוה קודש לאורך ימים.
אשקלון אתר ברנע
 
אשקלון סיור ארכיאולוגי בפארק אשקלון

סיור ארכיאולוגי בפארק אשקלון

כניסה בתשלום

פתוח בכל השבוע ,אך סגור בלילה מסיבות בטחוניות.

הממצאים הארכיאולוגים ממוקמים בפארק:

סוללת העפר וחומת ימי הביניים , ממוקמת בהמשך השביל הראשון לאחר הכניסה של לפארק,אורכה של הסוללה כ 2200 מטר,גובה 15 מטר,ורוחבה בבסיס כ 30 מטר,היא שימשה בעיקר בזמן השלטון הכנעני.

 

שרידי החומות הצלבניות ,נבנו במאה ה 12 לספירה, הן נבנו על הסוללה הכנענית, ועל הסוללה מתקופת המוסלמים הראשונה,שרידי החומות הנראים בעיקר לאורך החוף הן מהתקופה הממלוכית והצלבנית,השרידים בחלק המזרחי של הפארק שייכים לתקופה הצלבנית,, לחומה היו ארבעה שערים : בחומה היו ארבעה שערים: שער ירושלים, שער עזה, שער יפו ושער הים. ראה מידע במאמר על פארק אשקלון.

אשקלון סיור ארכיאולוגי בפארק אשקלון
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור