דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

הערבה אטרקציה אתגרית

 
 
צופר מצד נקרות ומאגורת נקרות
מיצד נקרות ומאגורת  נקרות
הכניסה חופשית
איך להגיע ממול לעין יהב, יציאה משרידי החאן במואה, אשר בערבה. עלייה אל מיצד קצרה שנבנה בתקופה הנבטית-רומית, הליכה בסמוך לתוואי של נחל נקרות.
מידע
מיצד נקרות ההרוס בחלקו מתגלה בעת שמתקרבים למיצד,המצד שימש כעמדת שמירה מעל מסלול נחל נקרות , המיצדית הוקמה בתקופת הנבטים על מנת להגן על דרך הבשמים, בתקופת הכיבוש הרומי של האזור ננטשה המיצדית, המיצד מורכב ממבנה שאורכו כשמונה מטר ורוחבו דומה, הוא כלל שתי קומות ושלושה חדרים ,בנוסף לידו שרידי מבנה שבו היו ששה חדרים.
 
במעלה ערוץ הנחל כשלוש מאות מטר מהמיצד  מסתתר מאגר מים תת קרקעי עומקו של המאגר שלושה מטר, ומעליו היה בעבר גג שהונח על קשתות אבן .

ליד המיצד אשר ניתן לבקרו רק רגלית או אופנים –אופנועים , מיצד נקרות הוא אחד מאותם מצדים ששמרו על הדרך , החלק המענין לאורך החיים במקום , הוא דרך אגירת המים, למאגר התת קרקעי המוסתר במעלה הנחל  , ממזרח לערוץ נחל נקרות  אין כניסה לרכב, יש ללכת  כ- 300 מטר מזרחה לטפס על כתפי הנחל ואז נגלת מערכת מים שלמה ,אשר שוחזרה, ערוץ גלישת המים, בור שקיעה לסחף, תעלת הולכה ובור אגירה בנוי אבן מטויח מבפנים וקשתות נושאות גג, להגנה מפני שוטפים לא קרואים ושמש.
צופר מצד נקרות ומאגורת נקרות
 
נאות הכיכר ברק סיורי מדבר
קמאל לוט ברק סיורי גיפים מדבריים          
טלפון לתאום  0528666062     
איך מגיעים , מהצפון ממשיכים ישר בכביש 90 לעבר ים-המלח, ממלונות ים-המלח, נוסעים 22 קילומטר, עד לשלוט הכניסה למושבים עין תמר ונאות הכיכר, בנסיעה מהדרום לכוון צפון, נוסעים  על עד לשלוט ההכוונה לכניסה למושבים עין תמר ונאות הכיכר.
מידע
ברק מורה דרך במקצועו דור שני בענף, מארגן :טיולים, סיורים מדבריים,ימי גיבוש, סיורים לצעירים ועוד ועוד .
בפבואר 2017 ארגנתי דרכו סיור ג'יפים לכמה שעות דרך חברתו לחברי הגימלאים ,הסיור כלל ששה ג'יפים בוואדיות,נחלים , תצפית מהר סדום, אשת לוט ועוד ועוד ,יצאנו כחמישים נוסעים וכולם יצאו נפעמים .  
נאות הכיכר ברק סיורי מדבר
 
מאגר ומצפור עידן
מאגר ומצפור  עידן
הכניסה חופשית
איך להגיע צפונית לישוב עידן.
 
מידע
למאגר ולמצפור מעליו ,הדרך עוברת על המצוק המערבי של נחל הערבה,אורכה כ 4.6 קילומטר, עד לנקודת התצפית,הדרך עבירה לכל סוגי הרכב,בקצה מאגר והסוללה מתקן שאיבה,ונוף ירדן והשדות החקלאיים שבחלקם בשטח ירדן של מושב עידן.
מאגר ומצפור עידן
 
צומת חצבה מסלול ציר המעיינות
מסלול ציר המעיינות
הכניסה חופשית
איך להגיע תחילת הציר בשלט הכוונה ממול לתחנת הדלק של ציר המעיינות,תחנת האוטובוס ממערב לפונדק הערבה הציר מסומן בצבע שחור.
בתחנת הדלק אחרי צומת חצבה ותיקח אותנו עד למישר.
 
אורכו של המסלול כתשעה קילומטר,לאחר ארבעה קילומטר של נסיעה מגיעים למעיין בריכת המים עין זך,לאחר מכן המעיינות מצפון לדרום : תמיד,עין שחק ועין דוחן, בדרך כלל אין הם שופעים מים.  
 
המעיינות עין זך, עין תמיד, עין שחק ועין דוחן, שהינם ברכות לאגירת מי תהום להגמאת בעלי חיים. קק"ל סייעה בהעמקת חלק ממפלסי המעיינות 
ממעין זך מכאן נמשיך בנסיעה כקילומטר  דרומה, על הדרך המסומנת בשחור ונגיע עד לעין תמיד. נחנה את הרכב ונלך מעט ברגל בערוץ הנחל.
 
המעיין שוכן בתוך ערוץ ובו עצי דקל ירוקים בסמוך לרחבת החנייה. בעין תמיד יש שרידי חקלאות קדומה, הכוללים אמת מים מהתקופה הביזנטית. המקום משמש אתר קבורה למשפחת אבו מסק אל עמרני, משפחה בדווית, החיה באזור חצבה מזה מאות שנים.
 
לאחר החזרה לרכב נמשיך למצפור על שמו של עידן גדיש ,חוקר של הראם הלבן,מתצפית מעל למצפור ניתן לראות מכלאת אקלום לראם הלבן לפני שחרורו לטבע.בתחום המכלאה עין שחק ,המספקת להם צמחיה .
 
נמשיך בנסיעה של שני קילומטר דרומה,ואז נפנה 500 מטר מזרחה לכוון ירדן ,ונגיע לעין דוחן,במקום נערך קידוח למציאת מים,ונתגלו מים מליחים ,עקב כך ננטש המקום,אך מימיו משמשים את בעלי החיים באזור,בנקודה זאת ניתן לחזור או להמשיך דרומה עד לנקודת הפיצול לאחר 9 קילומטר ונחתוך לכביש 90.
צומת חצבה מסלול ציר המעיינות
 
הערבה מאגר חצבה
מאגר חצבה
הכניסה חופשית
איך להגיע צפונית לחצבה, בנסיעה על נתיב דרך השלום, סימון דרכים בצבע ירוק, מתחיל לפני שער הישוב של מושב עידן, פונים דרומה ,600 מטר ממזרח לדרך ממוקם מאגר חצבה.
מידע
מאגר חצבה הינו אחד מהמאגרים שהוקמו בערבה על מנת לאגור מי שיטפונות ולהשתמש במימיהם להשקיית הגידולים החקלאיים באזור חצבה ,במאגר משתרע על שטח של 500 דונם ואוגר בתוכו כמיליון שמונה מאות מטר מעוקב של מים,בנוסף נאגרים בו מים מליחים שנשאבים מקידוחי הסביבה ונמהלים במימי המאגר,עודפי המים מוזרמים למאגר עידן ומאגר נאות תמרים ,כל שלושת המאגרים משמשים להעשרת מי התאום באזור.
הערבה מאגר חצבה
 
עין יהב - פוגארות

ניתן להגיע לפואגרות בעת ביקור בעין מרזב וליד החאן המרוחק ממנו כארבע מאות מטר.

השם הפרסי פאגורות ,ניתן לשיטה פרסית עתיקה להולכת מים באזורים צחיחים ומדבריים , דרך תעלות מים תת קרקעיות שנחפרו שחוברו כמארג תעלות ,העפר מהחפירה הוצא מהחפירים  שהיו לאורך התעלה במרחקים קצובים,לצורך חיזוק תקרת הפאוגרות דופנו תקרתן .

השיטה הגאונית והסודית ,ידעה לפתור ולנתב את זרימת המים ,בשיפועים נמוכים (בשטח מדברי מישורי)על מנת למנוע סחף וסתימת התעלות,המים יועדו להשקיית חלקות חקלאיות נוספות במישור המדברי,אורכם של הפירים עד לתעלות התת קרקעיות ,הגיע לפעמים לעומק של כששה מטר ויותר,הכניסה והיציאה בחפירים נעשתה בעזרת יתדות שהוכנסו לדפנות הפירים.


עין יהב - פוגארות
 
נגב צפוני דארב אל סולטן ושדה בולבוסים
דארב אל סולטן ושדה בולבוסים
נתיב קדום שעולה מעין יהב שבערבה אל הר הנגב הצפוני. בימים עברו היה זה הנתיב העיקרי שקישר את הערבה ומישור החוף הדרומי, בואכה עזה.אחד מנתיבי הבשמים הנבאטיים, שהורחב ושופר על ידי הטורקים.

כיום משמש  כדרך לג'יפים המתחילה באזור שדה בוקר, יורדת לנחל צין, עוברת ליד עין אורחות  ומסתיימת במפגש נחל מרזבה עם כביש הערבה.
 
חלק מקטעי הדרכים קשים למעבר שלוחת צלמון  והנהיגה בהם מצריכה מיומנות נהיגה בנהיגת שטח.
נגב צפוני דארב אל סולטן ושדה בולבוסים
 
עין יהב - מצפור ג'בל חופירה
מצפור בגבל בחופירה
הכניסה חופשית
איך להגיע מצפור חופירה נמצא סמוך לאבן גבול מספר 93 , סמוך לחממות של עין-יהב הדרך פונה שמאלה על פי השלט: גבל חופירה , משמאל לדרך, בין עצי אשל, ניצבת אבן גבול 94 . גם במצפור חופירה הכשירה הקקל סככת תצפית,
מידע
הכשירה קקל  סככת תצפית המשתלבת בנוף. מכאן נראים החלקות המעובדות של מושב עין יהב, הרי אדום והרי הנגב. מכאן ממשיכה דרך השלום למושב עין יהב, שם היא מסתיימת
במצפור חופירה סככת תצפית המשתלבת בנוף. מכאן נראים החלקות המעובדות של מושבעין יהב, הרי אדום והרי הנגב. מכאן ממשיכה דרך השלום למושב עין יהב, שם היא מסתיימת.
עין יהב - מצפור ג'בל חופירה
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור