דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עמק יזרעאל הרי הגלבוע והסביבה

 
 
עמק יזרעאל רכישת הקרקע מהערבים

אדמת עמק יזרעאל משכה מלכתחילה את עינם של גואלי אדמות בארץ ישראל, מן הסיבות כי האדמה בעמק הייתה פורייה ושימשה דרך מעבר ממערב למזרח כולל לאדמות של מעבר לירדן, המשיכה והרצון הללו לא נעלמה מעיני בעלי הקרקעות הערביים בעמק.

בשנת 1901, פנה הועד של התארגנות לעליה של אנשי אודסה במסגרת אגודת חובבי ציון לאחר שרכש בעבורם את אדמות חדרה , לרכוש בעבורם קרקעות בעמק יזרעאל, חנקין פנה לתושבי הכפר הערבי פולה במרכז העמק והחל משא ומתן לרכישת עשרת אלפים דונם 

בעת שהיה במשא ומתן עם אנשי הכפר הערבי פולה, הוא פנה כהרגלו לחברת יק"א שעמם עבד ברכישת אדמות בגליל, שירתמו גם לרכישת אדמות אלו, כיוון שהנושא קבל תאוצה חתם חנקין לבדו על חוזה הרכישה ,כיוון שיק"א לא נתנה את הסכמתה לרכישת אדמות הכפר פולה בעמק ,חברת יקא סירבה להעביר את הכסף בעבור הרכישה .

חנקין שהיה חתום על רכישת האדמה ולא רצה להפר את החוזה החתום, פנה לחברת הכשרת הישוב לרכוש את האדמה, באותה העת לחברת הכשרת הישוב חסר ממון לרכישה היא נאלצה לסרב להצעה, בצר לו פנה חנקין לקק"ל, שהסכימה לתת חלק מהכסף, לרכישה שליש מהקרקע , כשלושת אלפים דונם  ואת היתרה לתשלום בעבור האדמה, הוא השיג מאנשים פרטיים.

עמק יזרעאל רכישת הקרקע מהערבים
 
הרי הגלבוע תצפיות

לצערי הביקור בתחילת נובמבר 2012 , שהיה במזג אוויר מקסים של קרירות קלה וראות נפלאה ,חסר את חווית הפריחה , ביקור שהקדים במספר חודשים ,את האירוע המרכזי של הפריחה , אבל הירוק הנשקף לעיניים ונקודות התצפית עזרו לבלוע את הגלולה .

ביקור חוזר נערך בתחילת מרץ 2014 רשמיו מצורפים למאמר זה .

בעת שנוסעים על כביש הסרגל ממגידו לכוון עפולה נפנה ימינה לכוון ישובי חבל תענך בכביש מספר 675 , עד צומת יזרעאל ,שם נפנה ימינה על פי השילוט למעלה נורית , ממשיכים עד שנתקל בשלט הכוונה להר ברקן , מרחוק נראה את מגדל התצפית המוצב על כיפת ההר, חונים בחנייה וממשיכים בשביל העולה בצורה מדורגת כמאתיים מטר לתצפית.

     


       

הרי הגלבוע תצפיות
 
הרי הגלבוע תצפית מפסגת שלוחת הברקן

נקודת הביקור הראשונה בשלוחת הר ברקן נחשבת לשנייה בגובהה ברכס הגלבוע ,גובהה מגיע קרוב לחמש מאות מטר, ממגרש החניה עולה שביל מתון שאורכו מאתיים מטר לכיפת ההר שעלייה ניצב מגדל תצפית ממתכת גבוה,( אין לטפס על המגדל) מתחתיו רחבת תצפית של שלוש מאות שישים מעלות לנוף מסביב, בחלק המערבי של ההר ממול ובמדרונות נראה את הישובים הערביים שברכס,שמהם יצאו הכנופיות בניסיון לכבוש את ההר בעת מלחמת השחרור ,הם גם ניצבו מעבר לקו הירוק בתקופה שבין מלחמת השחרור למלחמת ששת הימים.

הרי הגלבוע תצפית מפסגת שלוחת הברקן
 
הר הגלבוע תל יזרעאל – (זרעין)

האתר הידוע כיום כתל יזרעאל והשולט על דרך המעבר והדרכים בעמק חרוד, מופיע בכתובים במאה השלישית והרביעית לספירה ,למרות הידיעות על המיקום באזור הוא התגלה במקרה כאשר החלו בחפירות להקמת מוזיאון עמק חרוד ,אז נתגלו שרידי העיר שנחרבה בידי שלמנסאר מלך אשור בעת כיבושו את הארץ במאה השביעית לפני הספירה,היא נבנתה שוב ונהרסה שוב בידי המלך האשורי תגלת פלאסר עשר שנים מאוחר יותר .

בעת שנערכו חפירות בתל נתגלו שרידי העיר, מהמאה התשיעית לפני הספירה מתקופת מלכותם של מלכי בית אמרי ושלטון המלך אחאב ורעייתו איזבל ,שלטון ששלט מהישוב יזרעאל על האדמות שהוחכרו לאריסים , בממצאים נתגלו שרידי השער הדרומי  ושרידי שני מגדלי השמירה בחלקה המזרחי של חומת העיר ,יש הטוענים כי העיר חדלה להיות חשובה לאחר תום מלכותם של ממלכת בית אומרי .

מאותה תקופה נתגלו שתי גתות לעיבוד יין מענבים ,המעידות על גידולי כרמים באזור בספור העיר הקטנה (על פי ממצאי גודלה בחפירות) משתלב כמובן סיפורו של  נבות וכרמו ,והחלק החסר מוסריות בכוחו של שליט אל מול החוק ,במה שאנו קוראים מניסיון העבר שלטון הכוח אל מול המשפט האלמותי "הרצחת וגם ירשתה ".


הר הגלבוע תל יזרעאל – (זרעין)
 
הרי הגלבוע תצפית נחל חרוד מתל יזרעאל

תצפית נחל חרוד מתל יזרעאל

איך להגיע לחניון קק"ל ליד תל יזרעאל

לאנשים המגיעים ממרכז הארץ בנסיעה על כביש נחל עירון ומשם לצומת מגידו,בהמשך לפנות לכביש הסרגל שמספרו 65 לכוון העיר עפולה,בצומת הסרגל יש לפנות ימינה לכביש 675 וממשיכים עד צומת יזרעאל, הצטלבות כביש 60 וכביש 675, משם ממשיכים כקילומטר עד הכניסה לקיבוץ יזרעאל ,משם פונים לכביש סלול המקביל לדרך שהגענו לכוון תל יזרעל והכניסה לחניון מימינו , לירושלמים המגיעים מכוון עפולה יש לנסוע בכביש 60 עד צומת יזרעאל ומשם אותו להמשיך באותה הדרך כמו התל אביבים.

ממערב לתל יזרעאל קמה בסוף 1948 ,התיישבות קבוץ יזרעאל על שרידי כפר זרעין ,בידי אנשי הכשרת הפלמ"ח ,שאנשיה לחמו בקרב לכיבוש הכפר הערבי זירעין.

        

הרי הגלבוע תצפית נחל חרוד מתל יזרעאל
 
הרי הגלבוע מעט על הקרב של שאול בפלשתים

סיפור עלייתו של שאול למלוכה מקובע לסוף תקופת השופטים שבה גברו ההטרדות של הפלשתים שאול שהיה רועה נבחר להיות מלך בזכות אומץ ליבו והוכתר כמלך בידיו של שמואל הנביא, אכן ההיסטוריה מוכיחה כי צבאו של שאול הצליח בכול הקרבות להכות באויביה של הממלכה, ומנע את כיבוש רכסי ההרים כנקודות שולטות .

אל שטח הקרב בעמק יזרעאל החלו הפלשתינאים בציר שיצא מאזור מעיינות אפק ליד ראש העין, הם התמקמו בתחילה באזור שונם , לעומתם התכנסו כוחותיו של שאול שיצאו ממלכת יבוס מאזור גבעת שאול המקראית, לאזור מעין חרוד ,כיוון שהתקרבות הכוח הפלשתינאי למחנהו הניעו אותו להזיז את כוחותיו כשגבם לגבעת שאול של היום, הכוח הפלשתינאי התייצב למרגלות גבעת המורה ,אין יודעים במדויק את נקודת הקרב ,אך תוצאותיו מתוארים בספר התנ"ך.


הרי הגלבוע מעט על הקרב של שאול בפלשתים
 
הרי הגלבוע סיור למעין יזרעאל

איך להגיע לחניון קק"ל ליד תל יזרעאל

לאנשים המגיעים ממרכז הארץ בנסיעה על כביש נחל עירון ומשם לצומת מגידו,בהמשך לפנות לכביש הסרגל שמספרו 65 לכוון העיר עפולה,בצומת הסרגל יש לפנות ימינה לכביש 675 וממשיכים עד צומת יזרעאל.

ממשיכים מצומת יזרעאל ,עוברים את הפניה לדרך נוף הגלבוע ליד מתחם סקי בגלבוע נכנסים לירידה בשביל עפר עביר ,המתחיל בפניה שמאלה קצת מעט אחרי כקילומטר לכוון עמק חרוד,ממשיכים על דרך העפר כקילומטר ועוצרים בחניון עין יזרעאל .
 


הרי הגלבוע סיור למעין יזרעאל
 
הרי הגלבוע תצפית מכתף שלוחת שאול בחלק הצפוני של רכס הגלבוע ממוקמת תצפית כתף הר שאול בגובה של כשלוש מאות מטר מעל פני הים,המהווה חוויה נחמדה ותצפית על העמק ובריכות הדגים הפזורות בו ,כתף הר שאול מהווה גם נקודת יציאה לסיור בנקודות תצפית נוספות כמו להר גיבורים שעליו שרידי הכפר הערבי מזר שתושביו נמלטו ושנהרס לאחר המלחמה ( סגירת חשבון רצח הסמל רוזנפלד משה).

שביל התנ"ך

שביל התנ"ך הוא מסלול מעגלי היוצא מפסגת השלוחה, הסובב את פסגת שלוחת הר שאול, שביל שאיננו ארוך ומתאים בחלקו לעבירות עגלות ילדים, לאורכו של המסלול המסומן בסימוני הקק"ל הירוקים ,נטועים שלטים המספרים את ספור הקרב ומהלכיו ואת סיפורו של המלך שאול בקרב.

לקראת סיומו של מסלול התנך קיימת צומת המאפשרת לסיים את הסיור ולהגיע בחזרה לחניון ,אך ניתן להמשיך את הסיור עד מפגשו עם כביש האספלט וממנו להגיע בחזרה לחנייה או להמשיך כלפי למטה לחניון התחתון .


הרי הגלבוע תצפית מכתף שלוחת שאול
 
הרי הגלבוע מצפה תל יזרעאל האנדרטה להנצחת חללי אנשי הפלמ"ח האנדרטה לזכרם של חברי הכשרת הפלמ"ח שנפלו בניסיונות כיבוש האזור וכפר זרעית הערבי, האנדרטה ממוקמת במרכז ומעט במדרון המזרחי ברכס התצפית , לאחר עצירה קלה ,ממשיכים בשביל המוליך למרפסת התצפית.

האנדרטה בצורת פירמידה מאבן היושבת על בסיס והמתנשאת לגובה ,על צדה של האנדרטה מובלטת טבלא שעליה חקוקים שמות עשרים ושתים הנופלים מהפלמ"ח לכיבוש האזור .


הרי הגלבוע מצפה תל יזרעאל האנדרטה להנצחת חללי אנשי הפלמ"ח
 
הרי הגלבוע אורחן סקי הגלבוע

האורחן ממוקם בצומת יזרעאל, מסעדת קימל הממוקמת במבנה נפרד בחלק השמאלי של המתחם ,הייתה האטרקציה היחידה שפעלה במתחם בתחילת נובמבר 2012,

מחוסר מבקרים נסגרו חנויות ובתי אוכל שהיו במתחם ,נותרה מסעדת קימל בגלבוע מסעדתו של שף שאול בן אדרת ,שיצר מנות אוכל תוך שימוש בחומרי גלם טובים שנרכשים מחקלאי הסביבה הכוללות בשרים ,דגים, ירקות וצמחי תבלין טריים.

המתחם גדול על מדרונות ההר ,וממנו נשקף נוף העמק, המבנים המרכזיים בנויים כחצי קשת כשחזיתם במרפסת הענקית של המתחם לכוון עמק יזרעאל , פסלי ברזל של פרחים מוגנים כמו כלניות רקפות ועוד פזורים ברחבת הקדמית של מגרש החניה הענק ,בנוסף לפסלי האיילים בהמחזת קרבות שלהם בעת תקופת הייחום.

במתחם פועל מתקן גלישת סקי בשלג מלאכותי , על יריעות פלסטיק המדמות שלג,מקום לבלות ממתחם סגור בהחלקה ספורטיבית כיום 2017 ניתן לגלוש במתקן הסקי רק לאחר תאום בטלפון 0732510000 – 0546123650 מתקן הגלישה הכניסה בתשלום ,פתוח בתאום בימי ראשון - שישי בין השעות 10:00-16:00,שבת סגור, כאשר הכניסה היומית האחרונה בשעה 14.00.הרי הגלבוע אורחן סקי הגלבוע
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור