דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ערבה צומת קטורה וסיור בקבוץ קטורה

 

 
קבוץ קטורה עץ התמר המכונה מתושלח

עץ התמר הונבט מגלעין של תמר ,שנמצא בחפירות שנערכו במצדה , הוא נמסר לידיה של דר איליין סולווי מקבוץ קטורה ,בניסיון לפתח זן של פירות תמר שצמחו באזור הערבה בתקופת מרד החשמונאים

כיום עץ תמר מתושלח נבט באדמת הקבוץ ,מיקומו של תמר מתושלח ,בין חזית בית הארחה של הקיבוץ ובחלקו האחורי של המכון הבין לאומי לחקר המים במדבר ,שלוחה של מדרשת בן גוריון , ליד עץ מתושלח , נערכים ניסיונות לבניית מודל לפנלים סולריים ליצור חשמל מקרני שמש ,בפנלים הצפים על פני מים ולא העומדים בחוות פנלים סולריים אל פני השמש ובנוסף ניסיונות מתקדמים ליצור רובוט שנקה את פני הפנלים מאבק המדבר של סופות החל באזור.

גובהו של עץ התמר הנקרא מתושלח קרוב למטר וחצי ,מסביב לעץ הוקמה סבכת גדר ברזל להגנתו ,הבעיה העיקרית של עץ מתושלח שהונבט שהוא עץ זכרי (שאיננו נותן פרי ,אלא משמש להאבקה של הפרחים הנקביים בעץ התמר הנקבי ),הפתרונות המוצאים הן בניסיון לזווג לו עץ דומה בתכונותיו ,או שיצמיחו מתאי הגזע שלו ייחורי עץ תמר נקבי  .

החזיונות בקיבוץ למציאת מכרה הזהב ,בפירות שיגדלו מעץ זה וצאצאיו ,ברעיון למכירת פירותיו לידי מאמינים קתוליים, כתמרים שנאכלו בתקופת ישו , חשבו לבד על הפוטנציאל אך עוד חזון למועד .

קבוץ קטורה עץ התמר המכונה מתושלח
 
ערבה צומת קטורה וסיור בקבוץ קטורה

קבוץ הממוקם כחמישים קילומטר צפונית מהעיר אילת על כביש הערבה , אשר הוקם בשנת 1973 ,בידי צעירים מרביתם מארצות הברית ,השנים הראשונות להיאחז בקרקע לא היו קלות ,אך כיום קהילת התושבים גדולה יחסית ופרנסתם מגיעה בחלקה מהחקלאות ומגידולי מטעי התמרים,רפת גדולה ופעילה ליצור חלב,מפעל ליצור והפקת חשמל בפאנלים סולולארים, ומפעל אלגטקנולוג'יס ,לגידול אצות כחומרים לתעשיית הקוסמטיקה ותוספי מזון ובל נשכח את מטע הגן הקסום, טלפון לתאום סיורים בתשלום 08-6356658.

 

בתקופה האחרונה במסגרת הסיורים אין מגיעים לגן הקסום ,והרוצים לבקר (במטע הניסיונות של הגן הקסום) חייבים לבקש מפורשות שהסיור יכלול את הגן הקסום,במפעל האצות אלגטקנולוג'יס ,אין ביקורים מפאת הרצון לשמור על הסודות הייחודיים למפעל , אך בשאר האטרקציות במשק ניתן לבקר ,עצמאית או בהדרכה .

 

הקבוץ שהוקם בידי חברי אגודת יהודה הצעיר שחבריו היו יהודים מצפון ארצות הברית ,בעת שהחליטו להקימו ערב מלחמת יום הכיפור, כיוון שהחקלאות לא צלחה בלשון המעטה משום הגידולים הלא מוצלחים לאזור בהמלצת המומחים החקלאיים של משרד החקלאות הידלדלה האוכלוסייה של הקיבוץ ,עד שנמנו כתשע עשר מתיישבים ערב פירוקו והירידה מן הקרקע.

ערבה צומת קטורה וסיור בקבוץ קטורה
 
קבוץ קטורה מפעל אלגטקנולוג'יס ליצור אצות אדומות

תחילתו של המפעל בהקמת חוות דגי סלומון בשטחי הקבוץ ,הסלמון שמזונו מורכב גם מאצת  החד תאית הנקראת בלטינית  Haematococcus pluvialis , אצה זאת ידועה ביצור פיגמנט אדום כתום הנקרא Astaxanthin , זהו הפיגמנט הנותן את צבעו הורוד אדום של דג הסלמון בעת שאנו אוכלים אותו.

 

כיוון שהאצה מייצרת צבא הדרוש לדגי הסלמון ובמיוחד למפלי הייצור של דגי הסלמון החליטו בני הקיבוץ ליצר את האצה בכמויות מסחריות בצורה טבעית ,על מנת למכור את התוצרת ליצרני ומשווקי דג הסלמון לצביעת התוצרת שתדמה לצבעו הטבעי ,אלא שבתי החרושת רוכשים צבעי מאכל מלאכותיים משום שהמחיר לקילו צבע כזה הוא בסביבות 2000 דולר אל מול כעשרת אלפים דולר לתוצרת הטבעית של ההפקה מהאצה.

קבוץ קטורה מפעל אלגטקנולוג'יס ליצור אצות אדומות
 
ערבה קבוץ קטורה סיור במטע הקסום

טלפון לתאום סיורים בתשלום 08-6356658.

 

מטע עצי הפרי המכונה הגן הקסום ,הוקם בידי דר איליין סולווי ושותפה עוזרתה בעבודה חנה בת התשעים ושלוש (2013) היורדת בכול שנה, לתקופה של שמונה חודשים כמתנדבת במטע הניסיונות המכונה הגן הקסום.

 

דר איליין סולווי ,בוגרת  האוניברסיטה של קליפורניה לחקלאות וגינון, לאחר שעלתה לארץ ישראל והצטרפה לגרעין מייסדי הקיבוץ בשנת 1973 ,לאחר עלייתה על הקרקע ,החלה ד"ר איילין לחפש את האפשרויות ,להתגבר על מגבלות המדבר לגידולים חקלאיים, בתנאי מזג האוויר וכמויות המים הדלות באזור,חיפושיה אלו הביאו אותה לחיפוש צמחים ברחבי תבל ובעיקר עצים ,היכולים לגדול בתנאי היובש והקרקעות בעלות המליחות הגבוהה ובעיקר להפרשי הטמפרטורה הקיצוניים בין החום במשך היום לקור הגדול בלילות .

ערבה קבוץ קטורה סיור במטע הקסום
 
קבוץ קטורה חוות הפנלים הסולולארים ליצור חשמל A.P.C ערבה פאוור

בקור חופשי מסביב לחוות הפנלים (באזור הרפתות)

בשנת 2006 הוקמה חוות הפנלים הסולולאריים בת 1300 פנלים קולטים,בקיבוץ קטורה בחלקו דרומי של הקיבוץ בידי יזמיו מהקיבוץ, הספקה של חוות הפנלים כיום היא חמישה מגוואט ,חשמל המספק את תצרוכת קבוץ קטורה ושלושה ישובים סמוכים,בידי הקבוץ כעשרים אחוז בעלות על חוות הפנלים הסולואריים  ,יתרת הבעלות נמצאת בידי משקיעים פרטיים , כיוון שהמפעל היה חדשני בימי הקמתו ,הוא נעזר במימון ממשלתי חלקי להקמתו.

כיום עם הקמת חוות פנלים סולולאריים נוספים בנגב ובערבה , נרתם המפעל לאנרגיה סולולארית ומשמש כיועץ שצבר מניסיון ההפעלה ,ומוכר את הידע ועוזר להקמת תחנות חדשו כולל במגזר הבדואי בנגב,כיון שהמפעל היה ראשוני בארץ ,נחתמו איתו חוזים חברת חשמל לשנים הקרובות ,למכירת קילוואט אחד במחיר של שקל וחצי ,לעומת החוזים החדשים עם הספקים החדשים לשישים אגורות לקילוואט ,מדינת ישראל אישרה הקמת חמש חוות סולולאריות בנפח של 100 קילוואט ,ברחבי הנגב והערבה שנמצאות בתהליך הקמה .

קבוץ קטורה חוות הפנלים הסולולארים ליצור חשמל A.P.C ערבה פאוור
 
קבוץ קטורה ענף התמרים והרפת

מטע התמרים של הקבוץ הוקם זמן קצר לאחר ההתיישבות והעלייה על הקרקע בשנת 1974 את מזונו ומימיו מקבל עץ התמר ממים מלוחים הנשאבים ממקווי מי תהום , מטע התמרים  משתרע על שטח גדול ונחשב למכניס ההכנסה הגבוה במיזמי הקבוץ,זן התמר העיקרי במטעים הוא זן המג'ול ,הנמכר במחיר רב בשוק העולמי .

לצורך הגדלת היבול ולגרום לו להראות גדול ,נדרשת עבודת דילול בכמויות הפרי, כמו כן נדרשת כמות מים גדולה של מים מלוחים להשקייתו, עץ בודד של תמר מסוגל לצרוך כאלף ליטר בעונת הקיץ ,כך שבשנה עשוי עץ התמר לצרוך מעל למאתיים מטר מעוקב של מים לגדילתו ולהספקת הפרי.

כמו כן מחזיק הקבוץ בחלקת עצי תמר זכריים לצורך האבקה ,והתרבות של חוטרים צעירים,באזור גזעו של העץ צומחים חוטרים הנעטפים בשרוולי פלסטיק המגנים על הייחור, בתוך השרוול מוכנס מצע כבול ,לאחר שגדל הייחור הוא מוסר מהגזע ונטע בחלקות המטעים החדשות, שנוספות למטעי התמרים של הקבוץ, חוטרים נקביים נהוג לגדל גם כן על גזעי תמרים הנקביים בשיטת השרוול הפלסטי הממולא במצע כבול , כאשר מגדלים עצי תמר מגלעיני הפרי ,הסיכוי לקבל  עץ נקבי גובל לחמישים אחוז .

קבוץ קטורה ענף התמרים והרפת
 
 
 
בניית אתרים - שרקור