דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הערבה קבוץ נאות סמדר

 

 
 
 
הערבה קבוץ נאות סמדר

מעט על הקיבוץ

 

קיבוץ נאות סמדר ממוקם בסמוך לצומת שיזפון בכביש מספר 40 לכוון מצפה רמון ,כביש היוצא מכביש הערבה שמספרו 90,הקבוץ ממוקם כשבעים קילומטר צפונה מהעיר אילת חברי הקבוץ העכשווי התיישבו על חורבות קיבוץ שיזפון שננטש בידי חברי תנועת הנח"ל שעיבדו את השטח בשנים 1989-1989 .

 

סיורים מודרכים ברעיון הקהילתי המשותף לחיים בקבוץ והמפעלים האורגניים המייחדים את אורך החיים של חברי הקבוץ ,ניתן לערוך בתאום טלפוני 08-6358177 .

     

הערבה קבוץ נאות סמדר
 
קבוץ נאות סמדר אורח החיים היומי בקבוץ

שמו של הקבוץ נאות סמדר ניתן לו על שתי הסברות ,שאחת גורסת כי השם ניתן לקיבוץ נובע משמה של אשתו השנייה של יוסף ספרא סמדר שנהרגה בתאונת דרכים שמונה שנים לפני העלייה על הקרקע בשנת 1989 , והסברה השנייה מקורה בגידול כרם ענבים ,כפי שכתוב בספר שיר השירים ,שבו נקרא צמח הגפן מכונה סמדר,בעת שפרחי הגפן נושרים ומתבצע תהליך דילול האשכולות וכול ענבה נקראת סמדר .

 

אנשי הקיבוץ חיים על פי חוקים שאותם המציאו ,חוקים שאינם יכולים להתקיים מחוץ לתחומי קבוצתם,אנשי המשק שומרים בקנאות על הפרטיות, הקבוץ מוקף בגדר ושער נעול הנפתח בידי השומר רק לאחר תאום לביקור מוסדר ומודרך לרוב קבוצתי.

קבוץ נאות סמדר אורח החיים היומי בקבוץ
 
קבוץ נאות סמדר מעט על חיו של המנהיג הרוחני יוסף ספרא

יוסף ספרא חי בשנים 1931-2003 לאחר פטירתו נקבר בבית הקברות של קיבוץ נאות סמדר , בשנת 1956 נישא יוסף ספרא לנעמי וילנסקי ,יוסף הופיע בתיאטרון חדשני וניסויי,כשם שהחל בכתיבת מחזות מודרניות ,בהמשך להיותו שחקן בתיאטרון הזירה ,הופיע בשנת 1957 בהצגה השעור, ביחד עם השחקנית רות גלר ,בהמשך שיחק בהצגת המדורה לזכרו של הסופר יונסקו,בשנת 1959 העלה לבימה כמחזאי את ההצגה הניסיונית "במעגל האחריות הלוהטת ", יוסף אף עיבד את ההצגה כתסכית ברדיו, בשנת 1961 השתתף בסרט הישראלי "הם היו עשרה" .

 

יוסף ספרא ממשיך בעבודת הכתיבה וכותב את " עיסוקיו של הדודה פיפטי" שלא צבר תגובות טובות מהמבקרים,בשנת 1962 היה שמו השתרבב לשערורייה שבגינה אף הועמד למשפט על שותפות להוצאת הספר הפונוגרפי " הייתי כלבתו של קולונל שולץ" שהוחרם בידי המשטרה מהדוכנים, לטענתו במשפט הוא לא כתב את הספר ואפילו לא הספיק לקראו  אך הודה כי מסר את הרעיון לשני סטודנטים שכתבו את הספר בעקבות שיחה שהייתה לו בעת ביקור בפריז שסיפרה לו את אשר עבר עליה בתקופת הכיבוש הנאצי בפריז .

קבוץ נאות סמדר מעט על חיו של המנהיג הרוחני יוסף ספרא
 
קבוץ נאות סמדר המרכז התעשייתי אוסף המבנים הצבעוניים של מלתח"א.

כול התוצרת החקלאית אורגנית שגודלה בידי חברי הקבוץ מגיעים לאזור התעשייתי שמנוהל בידי חברת נוקדי המדבר של הקבוץ,שם היא מעובדת לתוצרת מוגמרת הנשלחת לשווקים,צבעם של מפעלי המזון צבועים בצבעי ורוד וכחול ,צבעים המעטרים גם את בתי התושבים והמשכן אומנויות .

עבודתם של חברי תושבי הקבוץ בענפי המשק ,מתחלפת לעיתים קרובות , החברים אינם נוהגים להתמיד בעבודה אחת , ההשקעות בהמשך גידול ענפי המשק נעשת במתינות והיא אינה כוללת תוכניות ארוכות טווח, כאשר מגיעה הזמנה מעל לממוצע לאחד המפעלים היא נשקלת בדיון חברי לאפשרות לעמידה בגודל ההזמנה ,וישנם הזמנות הנידחות עקב קצב החיים הפשוט וחוסר הרצון והיכולת להיכנס ללחץ .

קבוץ נאות סמדר המרכז התעשייתי אוסף המבנים הצבעוניים של מלתח"א.
 
קבוץ נאות סמדר מפעל עיבוד המזון האורגני

בקיבוץ מפעל לעיבוד פירות שגודלו במטעיו הנשירים של הקבוץ ,על שטח של כחמש מאות דונם,הפירות הגדלים במטעים כוללים : פירות משמש,נקטרינה,אגסים,שזיפים ואפרסקים לאחר הקטיף של הפירות מתחיל יצור הריבות,המיצים ,הנקטרים למיניהם,לדר מסוגי פירות שונים ,ממרחים אורגניים וייצור פירות מיובשים.

כמו כן מעובדים במפעל פירות התמר הנקטפים ממטעי התמרים של הקבוץ,חלקם עוברים למפעל המיון המשותף לכמה קיבוצים באזור,כרמי הזיתים מספקים את פרי הזית, ליצור זיתים כבושים ולייצור שמן שמופק מזיתים אלו בשיטות מסורתיות , קיים גם מפעל מתקדם לעיבוד צמחי תבלין לענפי הקוסמטיקה והתרופות בארץ

קבוץ נאות סמדר מפעל עיבוד המזון האורגני
 
ערבה קבוץ נאות סמדר היקב

גידול כרמי הענבים בקבוץ נחלקים לענבי מאכל המשווקים לשווקים המקומיים בישראל ולענבים המשמשים לעשיית יין מבנה היקב ,יש לציין כי היקב אינו מספק יינות בתווית של כשרות ,כרם הגפנים שגודלו כארבעים דונם ,נטוע באזור קבוץ גרופית והבציר מתקיים מוקדם בחודש יוני ,כיוון שכך המחיר לענבי מאכל גבוה בעת מכירתו כיוון שהקדים את עונת השווק לשווקים בחודש .

בעת הסיור במבנה היקב בעל הצורה הייחודית והגינה וסוכת הטעימות של סוגי היין המופק ביקב המוגדר כדרומי ביותר בחלק זה של העולם ,ניתן לקבל הדרכה לעבודת יצור היין האורגני ,ביקב יוצרים יינות לבנים ואדומים , חומץ בן יין שמופק מסילן של תמרים,וליקרים של פירות מענבי כרמי האזור והן מפירות המטעים  ואיך אפשר בלי טעימות לעידוד המכירה בחנות היקב המפוקק כשמונת אלפים בקבוקים בשנה .

ערבה קבוץ נאות סמדר היקב
 
קבוץ נאות סמדר מפעל הבנייה המדברית

כיום הענף העוסק בהיבטים ובחקר ,של בנייה המותאמת לחיי המדבר ויצור החומרים המתאימים לבנייה מיוחדת זאת, איננו פעיל במיוחד עקב בעיות תקציב .

חלק מהחברים מתגוררים בבתים שנבנו מבלוקים שהוכנו על פי שיטתם ועליהם מגדלי קרור מאחורי מרכז האומנויות נמצאת מכונה ליצור בלוקים ,אך היא איננה פעילה במיוחד מחוסר תקציב , אפילו בתי התושבים לאורך השנים האחרונות אינם מוקמים במוצרים שיוצרו בקבוץ, הקבוץ קיבל לידיו את מבני הקרוונים של העולים מאתיופיה והקרבילות של מפוני גוש קטיף ואלו משמשים למגורים לחברי הקבוץ ומתנדבים .

קבוץ נאות סמדר מפעל הבנייה המדברית
 
ערבה קבוץ נאות סמדר בית האומנויות

כאשר מגיעים לסיור בקבוץ סמדר ,אטרקציה מעניינת היא הביקור בבית האומנויות המזדקר בצבעוניותו מעל לגגות בתי המשק לגובה של 28 מטר , בעיקר ההתרשמות מהמבנה המיוחד שלו והחצר הצמודה אליו ובמיוחד מנקודת התצפית במרפסת העליונה המספקת נקודת מבט לנוף מסביב ,על תקופת ההקמה של המבנה ,ניתן לראות בתערוכת צילומים המתעדת את תהליך הקמתו של בית האומנויות ,במבנה ממוקמת חנות גלריה, שבה מוצגות עבודות אומנות שנעשו במקום ועומדות למכירה בחנות.

ייחודו של בית האומנויות הוא בתכנונו האדריכלי שהחלו לתכננו במספר הצעות וסקיצות הינו במראהו המהמם המזכיר ארמון של שיך סעודי, אלמנטים ייחודיים של השפעות אדריכלות מדברית ומזרחית הכוללת פתחים,מעקות,חלונות ומגדלי כיפות , הפרט החשוב הוא שהמבנה שבנייתו הסתיימה לפני מעל לחמש עשר שנה בהקמתו בידי אנשי הקיבוץ בתהליך של למידה ויצירה תוך ויכוחים בין חברי הקבוצה לפרטי הבנייה האדריכליים, על תזמורת הבנייה ניצח מנהיגה הרוחני של הקבוצה יוסף ספרא .

ערבה קבוץ נאות סמדר בית האומנויות
 
קבוץ נאות סמדר מחלבת הצאן של קבוץ סמדר

מחלבת הכבשים ממוקמת בבניין חדיש בקבוץ נאות סמדר,העדר המונה כמאתיים כבשים חולבות הנחלב פעמיים ביום, יוצא למרעה יום יומי בשדות הפלחה המעובדים, שחברי הקבוץ שותלים במיוחד לרעיית עדר הכבשים ,כיוון שמדובר בעדר אקולוגי לא מוטבעים על הכבשים מספרים אלא הן מסומנות על פי קבוצות בסרט צבעוני על צווארם ולאוזניהם מוצמדת תווית זיהוי .

תפוקת החלב עוברת את 160 אלף הליטר לשנה,כאשר קיימת תוכנית שנתית להתעברות וההמלטות של הכבשים לאורך כול השנה ,על מנת למנוע מחסור בתוצרת המשווקת לרשתות המזון ,חלוקת הכבשים לקבוצות נעשית במטרה ליצור אחידות בהריונות של הכבשים לאורך השנה ויצירת רף קבוע של כמות חלב חודשית ,כול הריון כולל המלטה של שנים עד ארבעה גדיים בהמלטה.

מתוצרת החלב שנחלב מייצרים אנשי המחלבה ,גבינות אורגניות בשיטות מסורתיות,כאשר מתקבלות גבינות רכות וקשות בטעמים שונים , עוד רוקחים חברי המשק, גבינות עובש,יוגורטים ומשקה המקביל לאשל, כמו כן מייצרים במחלבה מזון המקובל בהודו בשמו לאסי, החלב מעורב עם מי ורדים וסוכר חום.

קבוץ נאות סמדר מחלבת הצאן של קבוץ סמדר
 
קבוץ נאות סמדר מדרשת הלימוד נאות סמדר

מדרשת הסמינרים בנאות סמדר בשיתוף העמותה אנשי השדה הממוקמת כקילומטר וחצי מזרחית לקבוץ ,בנקודה לשעבר של היאחזות הנח"ל יעלון  המדרשה הוקמה עקב כמות האנשים המתנדבים לעבוד בקיבוץ ,במדרשה נפתחו סמינרים רבים חלקם לאורך של חודשים וחצי ,חלקם לתקופות קצרות יותר העוסקים בחינוך ברעיון הקבוצה והחיפוש העצמי בדרך כלל הסמינרים מרוכזים סביב נושא מסוים ובתקופת שהייתם ישנו פרויקט מרכזי שבו בונים המתנדבים גם את בתי המדרשה והמוסדות הציבוריים כמו : חדר האוכל ,חדרי הלימוד ועוד.

קבוץ נאות סמדר מדרשת הלימוד נאות סמדר
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור