דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ים המלח מוזיאונים

 
 

כאשר מגיעים לצומת קליה (ליד תחנת הדלק והמסעדה ) בירידה מכביש ירושלים ים המלח בסוף כביש מספר 1 פונים ימינה לכוון עין פשחה ,נכנסים בפניה השנייה שמאלה בשילוט לחוף הרחצה קליה ,שם בצדו הימני של הכביש ,ניצבים מבנים שעל קירותיהם החיצונים ובתוך החדרים, שלל צורות ואנשים המצוירים בצבעים עזים בסגנון אומנות מודרנית בגוונים של אדום ,צהוב, כחול ,שחור ועוד .

אלו הם מבנים ששימשו את חטיבת השריון השש עשר הירדנית שהוצבה במקום לאחר פינוי מפעלי ים המלח הצפוני במלחמת השחרור , בעת מלחמת ששת הימים ,הזרימו הירדנים כוחות שריון שנעו לעזרה לצבא הירדני בירושלים , אלא שטנקים אלו הושמדו בידי חיל האוויר הישראלי ,בתוספת לגשר עבדאללה הסמוך.

לאחר מלחמת ששת הימים והסתלקות שארית הצבא הירדני מהמקום , שימשו המבנים הנטושים להתמקמות יחידה צבאית ישראלים , לאחר שאלו נטשו התיישבו במקום חברי גרעין הנחל שיועד להקים את הקבוץ קליה שמעבר לכביש בצדו המערבי.

כאשר חברי הגרעין נטשו את המקום ,ניסתה החברה להגנת הטבע לשמר את המקום לצרכיה ולמטיילים באזור כמקום לינה, לאחר שאלו נטשו גם הם , נותרו המבנים ועד היום נטושים .

מבני החטיבה הירדנית, הניצבים לאורך כביש הגישה לחוף הרחצה החדש של קלייה ,כוסו בציורי קיר (גרפיטי) במיזם צעקת הצילו ,במסגרת פרויקט של אמנים מכול העולם, שנקרא Gallery minus 430 , על מנת להסב את תשומת הלב ,למותו של ים המלח הייחודי מעל דפי ההיסטוריה ,בשלבי התייבשותו עקב ניצול מסחרי ואי קבלת מים עקב בצורת גשמים .

מעל לשלושים אמני רחוב (גרפיטי) מכול רחבי העולם ,התכנסו בהתנדבות בחוף קליה, על מנת להביע את השקפת עולמם כנגד מותו בהדרגה של הים, הציירים השתמשו בצבעים מדבריים אל מול צבע המים הכחול, יש המכנים את המיקום כגלריה הנמוכה בעולם .

מעבר לציור המחאה ,ניצב רעיון משני אולי ליצור דו קיום באזור, בין הדתות השונות והמתיישבים , בסגנון ציור שונה ובמריחת צבעים בולטים וצעקניים על הקירות החיצוניים חלק מהאומנים התרשמו מהתושבים בסביבה וציירו דמויות הקשורות לאזור , חלקם של האמנים שיתפו פעולה בציורים משותפים וחלקם היו עצמאים בשטח.

חלקם של הציורים מביעים התרסה כלפי בעלי ההון תוך יצרת סימני הדולר בעיניים חלק מהגרפיטי מסמנים את נסיגת הים והתייבשותו ,בהמחשה של פצעים בטבע , גם צבעם של הציורים באים להמחיש צעקה לסכנה כמו הצבע האדום , או התפרקות גוף אדם כאלגוריה לנעשה בשטח .או אנשים המנסים להיאחז ולתמוך בבתים ובטבע המתפרק לנגד עינינו , או דמות הגמל בעל העיניים הגדולות הבא לסמן את הרצון לראות את השיקום .

אמן אחר צייר פלסטרים על הקירות ,על מנת להעניק כמיהה לטיפול רפואי ושיקום ההרס, מספר ציורים עם רקע שחור על הקירות הפנימיים ,הבאים לתאר מקום מחבוא של חיות כנגד הרעה שבחוץ , או קרבות של איילים המדמה קרב בין הקפיטליזם לבין שוחרי הטבע , עוד חיות מסמלות את הרצון לתקווה לפני שהיא אובדת .

ים המלח גלריית האומנות העכשווית בכביש חוף קליה
 
מעלה אדומים מנזר מרטיריוס Martyrius
מעלה אדומים מנזר מרטיריוס   Martyrius
הכניסה בתשלום
טלפון לתאום 02-5355555
איך להגיע נוסעים בכביש 1 לכיוון ים המלח ופונים למעלה אדומים ונכנסים בכניסה הצפונית, בכיכר הראשונה פונים שמאלה וממשיכים עד הכיכר השלישית ואז פונים שוב שמאלה לרחוב דרך מדבר יהודה וובהמשך הרחוב פונים בכיכר החמישית ימינה לאתר על פי השילוט.
האתר פתוח בימים א-ה בשעות 08:00-16:00 ,בימי שישי 08:00-13:00 ,בימי שבת וחג סגור .
מידע
שרידיו של המנזר השיתופי מהתקופה הביזנטית ממוקם בחלקה הצפוני של העיר מעלה אדומים,הוא התגלה בעת חפירות להקמת העיר לאחר מלחמת ששת הימים, המנזר הוקם במחצית המאה הרביעית לספירה בתקופה הביזנטית, הנזיר מרטיריוס גר באזור והיה אחד מתלמידיו של הנזיר סבאס שעל שמו מנזר מרסבא .
 
שרידי המנזר שעבר שיפוץ לאחרונה, כוללים ממצאים מיוחדים ומרהיבים הכוללים מספר משטחי פסיפס מיוחדים ,אלא שנותרו ולא הועברו למקומות אחרים, הפסיפס הצבעוני המפורסם באתר הארכיאולוגי היה שייך לחדר האוכל של הנזירים ,כתובות בשפה היוונית ,שרידי אכסניה לצליינים , שרידי המנזר והפסיפס חדר האוכל והמטבח הנקראים רפרקטריום , מתחת לגג שנבנה לשמרו , נחשב לאחד הגדולים שהתגלה בישראל גודלו 12 מטר על 37 מטר ,בשטח המנזר  מערכת מים המנוקזת לבריכה קטנה שממנה מחלקים את המים לחלקות החקלאיות בשיטות שהיו נהוגות בעולם העתיק ומערכות דומות ניתן לראות בארמונות בדרום ספרד.
 
שרידי הכנסייה שנחרב בתחילת המאה השישית לספירה בעת כיבוש הארץ בידי הפרסים,בשטח  האתר מתגלים  שרידי הכנסייה חלקם נהרסו בעיקר החלקים החיצוניים בעת הבנייה החדשה בעיר ,אבן גולל ענקית קוטרה מעל לשני מטר מיד לאחר הכניסה ,חלק מהאורוות,שרידי בית המרחץ ,שרידי שטחי המגורים ושרידי חלקות חקלאיות , בור מים ענק שאין להיכנס אליו,מערת מנהרה למילוט מחוץ לשטח הכנסייה למרות שזה לא עזר והנזירים נהרגו בידי הפרסים בתחילת המאה השישית ,במאה השמינית הוקם באתר החרב גינת תבלינים בידי המוסלמים ששלטו באזור ,גינה זאת קיבלה את מימיה מבריכת אגירה שממנה זרמו המים בתעלות משנה , מן האתר נשקף נוף מדבר יהודה על ערוצי הנחלים ואזור ים המלח.
מעלה אדומים מנזר מרטיריוס Martyrius
 
ים המלח הגן הלאומי קומראן 1
גן לאומי קומראן , פרוש השם צוק הירח .,באגדות מסופר כי כאשר יש ירח מלא ההשתקפות שלו בים המלח היא ביחס של אחד לאחד ,בערבית קמר פרושו ירח ולכן ההשערה כי מהמלה הזאת נובע שמו.
 
איך להגיע נסיעה קצרה של חמש דקות בלבד מאזור יריחו ומקיבוץ קליה נמצא אתר הקומראן, השילוט מוביל, הכניסה בתשלום, טלפון לתאום 02-9936330,האתר פתוח בכל ימות השבוע בשעות 10:00-18:00.
 
הרשות לטבע וגנים אפשרה לי להציץ לזן הולך וגדל של ציונות במיטבה ,של אנשים המאמינים בעבודתם לשימור ופיתוח המקום .
 
מצבת המבקרים במקום מוכיח כי יד הנוצרים על העליונה בביקור באתר ,מעל ל 90% מן המבקרים הם נוצרים בבחינת ביקור חובה, אחוז קטן של מבקרים מוסלמים בעיקר מאינדונזיה ומעט יהודים טורחים לעצור ולבקר במקום המיוחד הזה  וחבל.
ים המלח הגן הלאומי קומראן 1
 
ים המלח הגן הלאומי קומראן 2
הגילויים האחרונים שנמצאו במקום הם משנת 1996 ונמצאו במקרה עקב שכנוע של ממשלת ישראל לאפשר לבני כת נוצרית שראו חזיונות למציאת ממצאים נדירים ברחבה המרכזית של האתר,וכאשר הובא בולדוזר לחפור ולמצוא ממצאים הוסטו חלק מאבני החומה למעבר הבולדוזר ולידם נמצאו אסטרוגן ,חרס שעליו כיתוב של צוואה של אדם מירושלים ,בקבוק זכוכית אולי לבושם וחותם מימי חזקיהו המלך, הבולדוזר חפר לעומק 30 מטר בור ולא נמצאו ממצאים ,הבור כוסה והם נשלחו מן המקום בלחץ רשות העתיקות.
 
משערים שחלק מן המטמונים שהיו מוחבאים במדרונות ההרים נשטפו לאורך השנים בידי שיטפונות שנוצרו בגשמים ולקחו עמם את כל מה שנקרא בדרכם.
 
 כל מערכת איסוף המים תעלות איסוף שנחצבו במדרונות ההרים והוזרמו בתעלות לתוך בורות המים ,מערכת התעלות נבנתה תוך תכנון מוקפד והתחשבות בקווי הגובה השונים של מפלסי מים הזורמים ממקורות שונים , מי השיטפונות נאגרו בבורות איסוף ובימים כאשר הייתה זרימת יתר המים הופנו בתעלה איסוף והולכה שנתגלתה לאחרונה לתוך מאגר מים.
ים המלח הגן הלאומי קומראן 2
 
עין גדי בית הכנסת העתיק ותל גורן
בית הכנסת העתיק ותל גורן.
כניסה בתשלום , אפריל-ספטמבר בין 08:00-17:00, אוקטובר-מרץ בין 08:00-16:00
שמורת עין גדי –   08-6584285, בית ספר שדה עין גדי -   08-6584288
מידע
בתחילת המאה הרביעית לספירה החל הישוב היהודי באזור, עיקר הפיתוח היה בזמן ממלכת המלכים החשמונאים, בהפכם אותה לעיר ואחוזה בית המלוכה,מאותה תקופה אף נראים שרידי מיצד השמירה בתל גורן, במאה השלישית לספירה חודשה ההתיישבות היהודית בעין גדי, ובמרכז ההתיישבות הוקם בית כנסת מהודר, אשר שוץ וגדל לאורך השנים, לאחר שנהרס וננטש נעלמו עקבותיו, הוא נתגלה בעת חריש השטח בטרקטור בשנת 1965, בממצאים נתגלו שרידי הבניין ,רצפת פסיפס מפוארת שעלי כתובות מעניינות.
 
1.     מספר כתובות בארמית ועברית הכוללות את שמות הדורות מאדם ועד לאברהם ובניו.
2.     כתובת הכוללת את רשימת המזלות והחודשים.
3.     כתובת המוקדשת לאנשים אשר תרמו לבניית בית הכנסת.
4.     הכתובת המעניית ביותר היא כתובת החורמה הכוללת איומים וקללות לאדם אשר יעז לגלות את תהליך יצור בושם האפרסמון,היא כוללת איומים וקללות לאנשי מדון שיביאו מחלוקות לחיי האזור, יוציאו דיבורים בלשון הרע, או יגלו את סודות ההתיישבות ויושביה לזרים.
 
בית הכנסת ננטש במחצית המאה השישית לספירה כאשר הישוב נשרף ,ומאז חיו באזור בעיקר בדואים עד שברחו בזמן מלחמת העצמאות.
עין גדי בית הכנסת העתיק ותל גורן
 
קבוץ אלמוג מוזיאון בית הסופר
מוזיאון בית הסופר בקיבוץ אלמוג
טלפון לתאום  02-9945201 דניאל 054-6738568
לקבוצות של 15-50 ,אך בכיף גם למשפחות ובתאום מראש.
כניסה בתשלום
מידע
מוזיאון בית הסופר בקבוץ אלמוג
הכניסה לקבוץ אלמוג בכניסה לתחנת הדלק אלמוג מיד לאחר הכניסה ליריחו בירידה לים המלח.

ביקור יזום בנקודה אפשר לי להציץ לזן הולך וגדל של ציונות במיטבה ,צעירים ומבוגרים חדורים במטען אישי של הגשמה מאכלסים את אזור ים המלח מאזור יריחו בואך שפך זוהר בדרום ים המלח וחזרה לנושא המוזיאון המיוחד שממוקם במקלט הקיבוץ בהדמיה של ירידה בתוך מערה כיאה לסיפור המגילות.

המוזיאון סובב סביב שחזור מגילת ישעיהו שנמצאה במערות קומראן מסע שערך עשר שנים
בידי עמנואל ויבר אשר היה מחוקרי המגילות ,לצורך זה הוא התמחה בששה סוגי כתבי יד שונים לאחר שהשלים את עבודתו החליט להציגה לציבור בקרבה לנקודת המוצא .

המוזיאון הוקם בשנת 2001 ,וכעשרים אלף מבקרים היו למוזיאון בשנה עד לתחילת האינטי פדה שבה החל המשבר במספר המבקרים ,כיום נמצא המוזיאון בתהליך שיפוץ וניתן לבקר בו בצורה מסודרת המיזוג שווה את הכל.

תחילת הביקור בירידה למעמקי המוזיאון וכניסה לחדר ישיבה שבה מוצגת מצגת לאזור ולמוזיאון בפרט בנמשכת כ 14 דקות , לאחר מיכן ניתן הסבר ומידע לתושבי המידבר האיסיים ולתקופת החיים המשותפים של בני הכת.

באולם מספר ממצאים מועט ושיחזור שח כדי ההטמנה.בחדר הקדמי בתוך חללים מאורכים מוצגת המגילה המשוחזרת של מגילת ישעיהו וחלקים נוספים המספרים את מלחמתם של בני אור בבני החושך הכתובים בדיו על גבי קלף בחלקו הרך הפנימי .

ב  700 המגילות שנתגלו מופעים כתבי התורה פרט למגילת אסתר,קיימת מגילה של חמשה דפים המתארת את חוקי המשנה, את האיסיים ואורח חייהם ותאור מלחמתם של בני האור בבני החושך.

המוזיאון פתוח בכל ימות השבוע, לתאום ביקור של קבוצות בנות 15-50 איש ,אך בכיף יתנו הדרכה למשפחות, דניאל 6738568 -  054 קבוץ
 
מעט מידע על קיבוץ אלמוג
 
קבוץ אלמוג בפאתי העיר יריחו הפך בשנת 1979 לנקודה אזרחית לאחר שהתאזרח מהיאחזות. בקבוץ גרים כ250 תושבים חלקם בני 50-60 וחלקם צעירים ,תנופה מיוחדת קבלה ההתיישבות מהשארות שני גרעיני הנחל האחרונים בנקודה מלפני חמש ושש שנים .

מגמת ההתיישבות של הקיבוץ הקהילתי מעורבת בנושא ההגשמה הציוני תוך שילוב האפשרות לכל אדם להגשים את חלומו ללמוד ולהשכיל ,הדגש הוא בתוכן ובהתאמה לתנאי וחיי הסביבה תוך ההתחברות של אדם למדבר.קבוץ אלמוג מוזיאון בית הסופר
 
מעלה אדומים מוזיאון משה קסטל
מעלה אדומים מוזיאון משה קסטל
הכניסה בתשלום איך להגיע בנסיעה בכביש מספר אחד לכוון ים המלח פונים על פי השילוט לכוון העיר מעלה אדומים, ומשם על פי השילוט למוזיאון.
כתובת כיכר המוזיאון 1 מעלה אדומים
המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 10:00-17:00,בימי שלישי  עד השעה 19:00 וביום שישי עד השעה 14:00, בשבת סגור , המוזיאון נגיש לנכים קיימת מעלית לקומה העליונה.
טלפון לתאום 02-5357000
מידע
מוזיאון לעבודותיו של האמן משה קסטל זל שהיה מחברי קבוצת החברים החדשים,אשר תוכנן בידי האדריכל דוד רזניק אשר השכיל לתכנן מבנה מרשים הניצב על מקום בולט והמשקיף על הנוף ,המוזיאון נפתח במחצית שנת 2010 , המוזיאון נבנה בידי אשתו של האמן שפעל לאורך שנים רבות בעיר צפת, האמן נולד בירושלים למד באקדמיה לאומנות בצלאל משם המשיך את לימודיו בפריז .
 
האומן בחר את מיקום המוזיאון ותהליך התכנון והבנייה נמשך כשלושים שנה, המוזיאון מורכב מחמשה אולמות תצוגה ובהם מוצגות יצירות מפורסמות מתקופות שונות בחייו ואשר צייר האמן בחייו, חלק מיצירותיו כוללות שילוב אותיות כולל כתב עברי קדום ציורים על קירות מוטיבים של יצירותיו ירושלים,צפת ומוטיבים הקשורים במסורת היהודית וסיפורי התנך, יצירותיו נרכשו ומוצגות במוזיאונים ברחבי העולם ואצל שועי עולם.
 
במוזיאון פעילות לילדים,הדרכה בסיורים,חצר פנימית,קפיטריה וחנות מתנות שבהם ניתן גם לרכוש העתקי יצירותיו.
מעלה אדומים מוזיאון משה קסטל
 
מעלה אדומים מוזיאון השומרוני הטוב
מעלה אדומים מוזיאון השומרוני הטוב
הכניסה בתשלום
איך להגיע בנסיעה על כביש מספר אחד המוליך מירושלים לכוון ים המלח ,לאחר המעבר על פני העיר מעלה אדומים ותחנת הדלק על הכביש ממשיכים במעלה הכביש עד ראשו ומצד ימין ממוקם מוזיאון השומרוני הטוב בהכוונה של שילוט .
המוזיאון פתוח בימי השבוע בקיץ בשעות 08:00-17:00 ,בחורף עד השעה 16:00 בשלב הזה סגור בימי שבת .
טלפון לתאום
מידע
כתוצאה מתהליכים של התהוות השבר הסורי אפריקאני ,נוצרו שברי משנה אשר יצרו אפשרויות למעבר צליינים וסחורות מאזור השפלה דרך הים ,או המעבר לאורך כביש 6 של היום , אפשרות מצפון המדינה בכביש 90 המוליך כיום מצפון המדינה ומכוון סוריה ותורכיה בדרך צומת מגידו והבקעה מכוון סולם צור צידון , המעבר שימש  גם את העלייה לרגל לבית המקדש , או לכוון המעבר לירדן ואף לאזור מזרח אסיה לכוון הודו סין  לכוון פרס ומספוטמיה – עירק  , הדרך מהשפלה עברה או בירושלים לכוון מעברי הירדן או מאזור ערד סדום לכוון השפלה ומצרים .
 
כאשר הגיעו לנהר הירדן הצליינים או הסוחרים, חצו אותו במעברות הירדן באזור העיר יריחו או במעבורות באזור ארם נהרים , או המשיכו דרומה ובאזור אילת ודרכי הנבטים הלאה, כיוון שהדרך מהבקעה בדרך המלך כביש מספר אחד לכוון ירושלים נחלקה למספר מקטעים , קטע העלייה במעלה ההר עד מישור אדומים והקטע של העלייה ממעלה אדומים לכוון ירושלים ולהמשך הדרך .
במישור מעלה אדומים עקב מיקומו הגיאוגרפי ,נוצר הצורך בחאן דרכים שיאפשר לצליינים ולבהמות המשא של שיירות הסוחרים מקום למנוחה אגירת כוח והצטיידות במים, חאן דרכים זה הוקם על גבול שבטי יהודה ובנימין .
 
השם של מעלה אדומים ניתן לו על פי הסברות מצבעם של המינרלים בסלעי האזור בגוון אדמדם ורוד ,יש הסוברים כי השם ניתן לו מהשם קלעת הדם שסיפר את שפיכת הדם שנגרם מכנופיות השודדים באזור שהתנפלו על השיירות והצליינים בדרכם ובמעבר בדרך המלך.
 
סיפור הכנופיות קשור למשל השומרוני הטוב הכתוב בברית החדשה ,העוסק באדם שנפצע כתוצאה משוד וברחמי סוחר שומרוני שעבר במקום והכניסו לחאן ושילם בעבור הטיפול בו ושהייתו במקום , המשל בא להדגיש את המשפט ואהבת לרעך כמוך ואת זכות הנתינה, על פי הספורת עבר במקום אדם משבט הכוהנים  ולא הגיש עזרה ,עבר אדם משבט לוי ולא הגיש עזרה ורק כשעבר סוחר שומרוני הוא הגיש עזרה,כתוצאה מהמשל נוצרו חוקים לעזרה לזולת במספר מדינות בעולם כדוגמת חובת העזרה לפצועים בתאונות דרכים.
 
המוזיאון של השומרוני הטוב נוצר מהמבנה שעמד שומם שנים רבות ובחלקו שימש למטרות שונות וחבר לרעיון להקים מוזיאון פסיפסים מכול רחבי מדינת ישראל וכמקום לתצוגות המוצגים הארכיאולוגיים שנאספו בחפירות שנערכו במקום ובסביבתו,מוזיאון הפסיפסים הוא ייחודי בארץ ואחד משלושה הפזורים בעולם.
 
 
מעלה אדומים מוזיאון השומרוני הטוב
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור