דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אשדוד פארקים וחניונים

 
 
אשדוד פארק אשדוד ים

הפארק העירוני שנפתח בשנת 2013 ,משתרע על שטח של 200 דונם שבמרכזו אגם ששטחו כאחד עשר דונם, פארק הממוקם במרכז לב העיר  בקרבה למוזיאון העיר אשדוד לבית העירייה והמרינה,הפארק פתוח בכול ימי השבוע בין השעות 06:00-23:00, הפארק ונגיש לבעלי מוגבלויות.

לפארק אשדוד ים בנסיעה על רחוב מנחם בגין המתחיל בכניסה אל העיר ומכוון תחנת הרכבת ,נוסעים עד לכיכר שלפני חוף הים, שם יש לפנות ימינה לשדרות משה דיין ,בצדו השמאלי של הרחוב שטח חניה ,יש להיכנס לחניה בפארק בכניסה מספר 8 , משם ניתן להקיף את הפארק עד לשטח החניה שמיועד להופעות באמפיתאטרון ולמזרקה .

כאשר פוסעים בשבילי הפארק ,חולפים על פני דשאים, פרחים, שיחים שנשתלו וניטעו ברחבי הפארק ,מכיוון שהעיר אשדוד הוקמה על חולות החליטו פרנסי העיר והמתכננים להזכיר במעט את דיונות החולות שמהם נותרה הדיונה הגדולה לפליטה ,להותיר דיונת חול קטנה לזכר ימים עברו בחלק הדרום מזרחי של הפארק.

פארק אשדוד ים מחולק למספר גזרות ,מיד בכניסה ניתן לשחרר את הילדים למתחם משחקי הילדים והמתקנים, כאשר הילדים מתעייפים כדאי להמשיך לצדו השמאלי של השביל שם ממוקם הגן המוזיקאלי ,שבו ניצבים מיתקנים ,פעמונים ,קסילופונים ורצפות נעות ,שבעת שמשתובבים עמם ועליהם ,ניתן להפיק צלילי מוזיקה .

אשדוד פארק אשדוד ים
 
אשדוד הדיונה הגדולה

בנסיעה מכביש 4 ,לדיונה הגדולה הממוקמת  בפארק החולות ,הנמצאת בקצה הדרום-מזרחי של אשדוד, נכנסים לתוך העיר בצומת אשדוד דרום ,חוצים את מסילת הרכבת ותחנת הרכבת ,בצומת המרומזר פונים לכוון דרום , המסלול מתחיל   במרחק של כמה עשרות מטר מהכניסה לתחנת הרכבת של אשדוד הנקראת תחנת עד הלום ,לדרך נכנסים בעקבות השילוט לחניון השקמים, אורכו של המסלול עד חניון השטים, כחמש מאות מטר, אספלט ההופך לדרך עפר שסימונה בירוק עד חניון השטים , שממנה מגיעים לבוסתן (העמק הנעלם) ולדיונה הגדולה במסלול מעגלי או חוזרים באותה הדרך.

כניסה חופשית

לאחר החניה בחניון השקמים , חניון של עצי שקמים ענקיים ויפים, שבו שולחנות ספסלים ונדנדות ונתחיל ללכת באחד השבילים השמאליים לכוון מזרח, עץ שקמה גדול מסמן את תחילת הדרך וממש לפני תחילת החולות עץ שקמה נוסף , לאחר הליכה נעבור על פני הבוסתן ומשם לדיונה הגדולה ,מסלול הליכה מהחניון לדיונה אורכו כ 600 מטר .

  צידה המזרחי של הדיונה תלול בעוד הצד המערבי מתון יותר, מצב זה נוצר מזרימת הרוח והעפת גרגרי החול, הדיונה פעילה ומשנה את צורתה אף כיום.

אשדוד הדיונה הגדולה
 
אשדוד מצודת אשדוד
מצודת אשדוד ים
מידע
המצודה ממוקמת בחלקה הדרומי של חוף הים באשדוד,במרחק 5 קילומטר משרידי אשדוד העתיקה,המצודה מרוחקת מטרים ספורים מקו החוף,המצודה נבנתה בשנים 640-1099 לספירה,בתקופה הערבית הקדומה.
 
ניתן לבקר במצודה בכל ימות השנה.המצודה נזכרת בספרי העבר,כמצודה אשר שימשה את :האשורים,בתקופה הביזנטית נקראה המצודה  אזוטוס פאראליוס שפרושה מצודת החוף,בתקופת בית אומיה נקראה המצודה קלעת אל-מינה שפרושה מצודת הנמל,בתקופה הצלבנית נקראה המצודה  קסטל ברואר, בשנת 1033 נפגעה המצודה מרעידת אדמה ושרידיה הם שנותרו במקום.
 
בקיץ מתווספת לטיול פריחת נר הלילה וחבצלת החוף,וכמובן לרומטיקאים לצפות בשקיעה,בשרידי המצודה נחשפו מבני מגורים,כלים אשר שימשו לחיי היום יום,מטבעות,חרסים, חדרים ותנורי אפיה,באתר נשמרו שרידי חומות המצודה המלבנית. גודל המצודה היה 60 מטר על 40 מטר. בפינות המצודה הוקמו מגדלים מעוגלים ומרובעים.מסביב למצודה סימני חפיר להגנה.
 
עובי חומה מגיע לשני מטר והיא נשתמרה לגובה ממוצע כארבע מטר מעל למפלס המילוי של היסודות. משערים כי גובהה המקורי של החומה כשבע מטר.למצודה שני שערים: שער מזרח ושער מערב. שער מערב נהרס כנראה עקב פעולת הגלים.ככל הנראה היה כאן שער-ים מצויד בגשר מתרומם ששימש לכניסה אל המעגן וליציאה ממנו.
אשדוד מצודת אשדוד
 
אשדוד פארק הסיטי
אשדוד פארק הסיטי
מגרש משחקים לילדים הממוקם בשכונת הסיטי של העיר.
אשדוד פארק הסיטי
 
אשדוד פארק לכיש

הדרך לפארק לכיש מתחילה בצומת אשדוד בכניסה הראשית הצפונית לעיר ,שם פונים (מערבה) לכוון שער הכניסה לנמל ,ממש לפני השער פונים לדרך לסקוב כקילומטר, ממשיכים עד חוף הים מתחת לגבעת יונה, חוצים גשר שמעל לנחל לכיש ופונים לאחר החציה שמאלה לחניה של הפארק.

 
הפארק משתרע לאורכה של   גדתו הדרום מזרחית של נחל לכיש, כאשר תחילתו בין עצי איקליפטוס.
 
טלפון לתאום 08-9353482 הכניסה לפארק חופשית ,בכניסה לפארק לכיש, שירותים, כדאי לבדוק כי לפעמים הם נעולים, הפארק כולל דשא נקודות לפיקניקים וסככות צל.
 
בפארק שבילים ומסלולי הליכה ורכיבה על אופניים, המוארים בשעות החשיכה בתאורה סולארית של פנסים שהותקנו על עמודי תאורה סולאריים ,להארה של מקומות חשוכים בשבילים, תאורה נוספת של פנסים צבעוניים ,המאירים את ערוגות הפרחים שבינות למסלעות ,מערכת הניזונה גם ממערכת סולארית.
 
בחלקו הדרומי של הפארק ,ממוקמים מתקני משחק, כולל מגרש לילדים נכים ,מגרשי משחקים המיועדים לכל משחקי הכדור :כדורגל, כדורסל וטניס, ברחבי הפארק מדרכות, שבילים, ספסלים למנוחה, פינות חי, ליעלים, זברות, יחמורים, בנות יענה.      

     

 

       

אשדוד פארק לכיש
 
בשמו הנוסף פארק יפה ,על שמה של אשתו של עובד בן עמי ,ממקימי העיר וראש העיר בעבר.

גבעת יונה ממוקמת בחלק הצפוני של העיר אשדוד, בסופו של רחוב יאיר שטרן ,שהוא המשכו של רחוב ז'בוטינסקי ,בנקודת ההמשך קיים שלט הנחיה לגבעת יונה, פארק יונה ממוקם ליד נמל אשדוד , הכניסה חופשית , לשירותים נכנסים אחרי הכניסה ,יורדים במדרגות למסעדת קירה שערכה הסכם עם העירייה (כפי שנאמר לי).

גובהה של גבעת יונה הוא כחמישים מטר ,על הגבעה שרידי ישוב קדום החל מתקופת הברונזה, תקופת הברזל, התקופה הפרסית, ההלניסטית, הרומית והערבית הקדומה, בזמן השלטון הבריטי שימשה הגבעה כתחנה לגילוי אוניות מעפילים, ליד הגבעה מגדלור העיר ושתי בריכות המים המספקות מי שתייה לעיר.

לאחר החניה נטפס מעט לפינת התצפית הראשונה ונפגוש בשביל טבעת המקיף את כיפת התל תוך מעבר בשרידים שנותרו על התל ,בטרם נתחיל בהליכה בשביל ,כדאי לעיין בכתוב בשלט ההסבר הממוקם בתחילת השביל המעגלי.

לאחר הליכה של עשרות מטרים מגיעים לפינה מוצלת עם מושבים ,שממנה ניתן להתבונן על הנמל והים, מאחורי הספסל בשטח הדשא, שליד השביל נבחין בסלע שעליו שלט שהוצב להנצחת יפה בן עמי רעיית בן עמי שהיה ראש מועצת העיר באשדוד.

  
אשדוד פארק יונה
 
אשדוד פארק אתגרים בפארק לכיש

הדרך לפארק לכיש מתחילה בצומת אשדוד בכניסה הראשית הצפונית לעיר ,שם פונים (מערבה) לכוון שער הכניסה לנמל ,ממש לפני השער פונים לדרך לסקוב כקילומטר, ממשיכים עד חוף הים מתחת לגבעת יונה, חוצים גשר שמעל לנחל לכיש ופונים לאחר החציה שמאלה לחניה של הפארק, הפארק משתרע לאורכה של  גדתו הדרום מזרחית של נחל לכיש, כאשר תחילתו בין עצי איקליפטוס.

פארק אתגרים ממוקם בתוך פארק לכיש , הכניסה לפארק האתגרים בתשלום ,טלפון לתאום ליזה - 057-7506599, שוקי - 057-4867782 ,הפארק פתוח בימי ראשון – חמישי בין השעות 10:00-20:00,בימי שישי ושבת בין השעות 10:00-17:00.

בפארק הגדול קיים מסלול הליכה ארוך של טיילת, לאורך התוואי המזרחי של נחל לכיש,  בלי שירותים זמינים, המשימה של טיול בפארק ,הופכת לבילוי לא נעים בעיקר בשביל הורים לילדים קטנים.     

בפארק אתגרים המקנים הבאים: טרמפולינה, קליעה בחץ וקשת, ירי ברובה צבע, קירות לטיפוס בדרגות קושי שונות ,מסלול מכוניות מתנגשות, מסלולים לטיולי אופנים, אזור מתקנים מתנפחים, מגרש לסקייט בורד, סנפלינג ומתקנים שונים אתגריים המבוססים על שיווי משקל ניתן להתארך באוהל בדואי, בקיץ מופעלות בריכות ובריכת קצף.

אשדוד פארק אתגרים בפארק לכיש
 
אשדוד פארק עד הלום
אשדוד פארק עד הלום
הכניסה בתשלום
הפארק ממוקם בכניסה הדרומית של העיר על גדות נחל לכיש,מהכניסה הדרומית משם על פי השילוט.
טלפון לתאום
מידע
שמו של הפארק ניתן לו ,על פי הנקודה האחרונה שהצבא המצרי הגיע אליו במלחמת העצמאות,זה הוא פארק חדש יחסית והוא הוקם ביוזמת גדוד 51 מחטיבת גבעתי,לשם הנצחת חבריהם שנפלו בקרבות לבלימת הצבא המצרי בתשח. עיריית אשדוד אימצה את המקום בתור פרויקט עירוני.
 
במקום נמצאים עמדת הפילבוקס העגול אשר הוקמה בידי הבריטים למלחמתם בפורעים הערבים,ושימשה את הלוחמים הישראלים להגנה לאחר מכן,עמדת מקלע וייקרס אשר הוקמה בידי הצבא המצרי ושימשה כנקודת הפתעה ללוחמים הישראלים אשר ניסו לכבוש את המקום,,וממול האנדרטה לחללי הצבא המצרי כאנדרטת שלום בצורת אובליסק,ממערב לפארק גשר רכבת תורכי הנסמך על שלוש אמות.
 
הפארק מטופח ושמור וכולל: שילוט ,משטחי דשא,מסלולי הליכה ורכיבה על אופנים,מטחי בילוי והנאה עם שולחנות ופינות מוצלות לפיקניק ,בשטח הרבה עצי שקמים,קיר הנצחה ותאור הקרבות.
אשדוד פארק עד הלום
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור