דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

באר שבע מרכזי מבקרים

 
 
מצפה רמון דרך היין מסלול נוסף בחוות בודדים

תחילת הנסיעה ביציאה הדרומית של העיר באר שבע ,מעבר מחווה לחווה מהצפון לדרום נוסעים לכוון צומת הנגב ,בצומת פונים שמאלה לכביש 224 ומשם לכביש 225 המוליך לעיר ירוחם בצומת פונים שמאלה לכביש 224 ומשם ימינה , ממשיכים לאגם ירוחם ,ממול לכביש לירוחם ,לאחר הביקור ממשיכים דרומה לכוון צומת חלוקים .

פארק ירוחם והאגם

הכניסה בחינם. 

איך להגיע  בנסיעה מבאר שבע לכוון העיר דימונה, על כביש מספר 25, עד לצומת דימונה,, משם נפנה לכביש 204, נעבור את צומת ירוחם, לכניסה המערבית לירוחם. ונמשיך עם הכביש בהתאם לשילוט עד לפארק ירוחם.  

מסביב לחלק העליון של נחל רביבים נטעה הקק"ל יער אורנים ,עצי פרי כולל דקלים המושקים במי קלחין, המקום מיועד לפיקניקים ומנגלים, בשנת 1992 הוקם סכר על ערוצו העילי של נחל רביבים, דבר שיצר את אגם ירוחם , על גדות האגם צמחיית מים, מעין נווה ירוק בסביבה, במשך השנים הוזנח האגם ונצטבר בו לכלוך ועל כן נאסרה הרחצה במקום.

בחורף פארק ירוחם הוא יפה במיוחד ,משום שהוא נמצא בקו הנדידה של עופות המים, שבאים לחורף לכאן, אפשר לנפח סירות מגומי ולשוט באגם או סתם לשבת על הדשא וליהנות מיפי המקום.


מצפה רמון דרך היין מסלול נוסף בחוות בודדים
 
באר שבע העתיקה

באר שבע נחשבת לאחת הערים העתיקות בארץ ישראל,חשיבותה הייתה גם במיקומה הדרומי ששימש למעבר לחצי האי סיני ולעבר הירדן ולאזור מפרץ אילת ,כיוון שאספקת המים שלה הייתה תלויה בירידת גשמים ובחפירת בורות מי תהום שזרמו והתאספו במאגרים תת קרקעיים ,נוצרה תלות בעונות גשומות של גשם אל מול עונות היובש והמחסור,מצב זה מנע שימוש נרחב והתבססות על גידולים חקלאיים.

 

ידוע היה כי לאחר שיטפונות המים בעת ירידת הגשמים בעונת החורף ,נהוג היה לחפור בורות מים בקרקעית נחל באר שבע לעומק קטן וליהנות ממאגרי המים לתקופת הקיץ הראשונים שהבינו את דרך החיים הזאת בשימוש במים לצרכיהם היו התושבים הראשונים באזור בתקופה הכלכותית בערך לפני כששת אלפים שנה.


באר שבע העתיקה
 
באר שבע פארק קרסו למדע

הכניסה לפארק קרסו למדע הוא ברחוב העצמאות 79 ליד מפקדת פיקוד דרום , בקמפוס גוסטב לוואן שבעיר העתיקה בבאר .

הפארק המדעי והאינטראקטיבי נחשב לאחד הגדולים בארץ,שטחו כשבע עשר דונם ,בגן משולבים משחקי מדע ומחשבה הבנויים ברמה ובתקנים בין לאומיים,פארק קרסו למדע משלב בתוכו כעשר תערוכות אינטראקטיביות שבהם מופעלים המבקרים בשלל משחקים מדעיים ,המסבירים והמביאים להבנת תהליכים בטבע ובמדע.

כאשר חולפים מבעד לדלתות הזכוכית של המבואה לפארק ,המראה הראשון הנשקף הוא מבנה בית הספר לילדי הבדואים המשופץ והמוקף בחצר שבה נטועים עצי דקל ולימנו בריכת מים ומזרקה,תחילת הביקור הוא בחלק הימני של המוזיאון המתוחם בצד אחד בבית הספר לבנות שהוקם בתקופה המנדטורית ולידו בית יציב המשמש כאכסניה וחדרי לימוד .

באר שבע פארק קרסו למדע
 
באר שבע אנדרטת חטיבת הנגב או אנדרטת הנגב
אנדרטת חטיבת הנגב
הכניסה חופשית

איך להגיע בדרך המגיעה לבאר שבע מצפון ,מומלץ לפנות שמאלה בצומת גורל ,להמשיך בכביש מספר 40 נכנסים לעיר באר שבע במחלף חטיבת הנגב ומשם בשדרות בנ"צ כרמל עד הפנייה למעלה החטיבה .

 

לנוסעים על כביש מספר 40 ,נכנסים לבאר שבע דרך מחלף חטיבת הנגב,ממשיכים בשדרות בנ"צ כרמל,לאחר כחצי קילומטר פונים ימינה במעלה החטיבה ,את האנדרטה ניתן לראות מרחוק עקב מיקומה על גבעה .

 

מידע

האנדרטה הוקמה לזיכרונם של 324 חללי חטיבת הנגב של הפלמ"ח על שלושת גדודיה , מיקומה של האנדרטה על גבעה הנשקפת ממערב העיר באר שבע,את תכנונה של האנדרטה והקמתה נמסרו בידיו של האמן דני קרוון, בשנים 1963-1968, האנדרטה בנויה מ 18 אלמנטים שונים וכולם בוצעו בבטון חשוף.

       
באר שבע אנדרטת חטיבת הנגב או אנדרטת הנגב
 

מבנה מגורים פרטי הממוקם בפינת רחוב סמילנסקי 3 ורחוב טרומפלדור  שהוקם בשנת 1914 ממש לפני מלחמת העולם הראשונה,בתקופה העותומאנית בעבור מוסלמי אמיד בית מוקף חומה ושער ברזל בכניסתו, מעט ידוע על עברו של המבנה פרט לכך שהתגוררו בו לאחר כיבוש באר שבע יחידה צבא אוסטרלית .

בחצר המבנה המרכזי בן שלושת החדרים ,ממוקם מבנה נוסף מרובע ,בעת שנבנה המבנה המרכזי שיבצו בוני הבית הערביים,חלק מעמוד עם כיתוב חרוט מהתקופה הביזנטית ,בשנות החמישים החליטו דיירי המקום עובדי חברת סולל בונה ,להקים מעל לגג המבנה מגדל בריכת מים לשימושם ושימוש הדיירים ליד.

לאחר עזיבת עובדי סולל בונה את המבנה עברה למבנה משפחת מרגוליס ,אך היא עזבה לאחר תקופה קצרה וירדה מהארץ, למבנה נכנסה משפחת בן עטו הוריה של השופטת הדסה בן עטו , אך גם הם עקרו מהמבנה והמבנה נמכר לקבלני האינסטלציה האחים הרשקוביץ שהפכוהו למחסן החלפים שלהם וחנות חומרי בנין .

גלגול הבעלות על המבנה הסתיימה בשנת 1975 כאשר בני משפחת דרורי רכשו את המבנה ושיפצו את המבנים על מנת להחזיר את המבנה לימי עברו כפי שנבנה בתקופה העותומאנית כולל האפיונים האוריינטליים שהיו בעת שהמבנה נבנה , השיפוצים כללו הסרת הטיח וגילוי האבן שממנה נבנו המבנים,חלונות קמורים שנאטמו נפרצו מחדש ,מעברים בין החדרים חודשו כולל חלקי העץ וסורגי הברזל  .

תודה למשפחת דרורי על המידע
באר שבע בית אילנה וגואל דרורי
 
באר שבע מדערום בית הספר לילדי השיחיים
בית הספר שהיה לילדי הבדואיים ממוקם בחלקו המערבי של העיר העתיקה  ליד הסראייה וכיום כחלק  מפארק קרסו למדע בית הספר ממוקם בחלקו המערבי של העיר העתיקה ,ברחוב העצמאות ,ליד הסארייה וכיום כחלק מפארק קרסו למדע .   
   

תחילתו של רעיון הקמת בית הספר במתכונת של בית ספר חקלאי ופנימייה לידי שבטי הבדואים באזור באר שבע ,על פי דגם של בתי ספר חקלאיים כמו מקווה ישראל ,נוצר בחזונו של הפחה התורכי בשנת ,1908 ובעידודו של עארף אל עארף המושל התורכי של באר שבע, ובנאום שערך הפחה לפני ראשי השבטים והחמולות הבדואיות בנגב התברר שאין בכול הדרום מוסד לימודי לילדים.

 

לאחר שנתרמו הכספים בידי השלטון העותומאני החל להבנות המבנה בן שתי הקומות וגג הרעפים בין השנים 1913-14, הקומה הראשונה הוקצבה לבנים שנכנסו לקומתם מהכניסה הראשית ישירות לכיתות הלימוד שלהם ,קומת הממסד שיועדה לבנות שאליה נכנסו מכניסה אחורית , חלק מהתלמידים התגוררו במבנה בפנימייה לכול תלמיד הוקצבה מיטה וארונית לבגדיו .

       
באר שבע מדערום בית הספר לילדי השיחיים
 
באר שבע מוזיאון מדערום בפארק קרסו למדע

בית הספר לילדי השיחיים ,הכניסה לפארק קרסו למדע הוא ברחוב העצמאות 79 ליד מפקדת פיקוד דרום , בקמפוס גוסטב לוואן שבעיר העתיקה בבאר .

חווית הביקור במחצית שנת 2014

כאשר שולב בית הספר לילדי הבדויים בפארק המדע קרסו , הוחלט כי המבנה הישן בן שתי הקומות שעבר גלגולים רבים ,יעבור שיפוץ יסודי ויהפוך לשטחי תערוכות בנושאים הקשורים למדעים,עוד הוחלט על תוספת תת קרקעית למבנה הכוללת גם אודיטוריום,ותוספת בניה מעליו המשמש גם לתערוכות הקשורות לנושאי המדע והחקלאות.

שני חלקי המבנה הישן בן שתי הקומות והחדש התת קרקעי ,קשורים במסדרון והוספו מעליות לטובת מוגבלי התנועה ,בכניסה לפרוזדור הקומה הראשונה של המבנה הישן שממנו יוצאים חדרים ששימשו ככיתות בימי הקמתו ,על קירות הפרוזדור ,תלויות תמונות ישנות של המבנה בגלגוליו הקודמים ,בחדרים ממוקמים חדרי המשרדים וחדרים שבהם מוצגות תערוכות שונות.

באר שבע מוזיאון מדערום בפארק קרסו למדע
 
באר שבע תחנת הרכבת התורכית ומגדל המים תודה לחירם דנין ז"ל בעבור עזרתו בכתיבת המאמר.

 

תחנת הרכבת הישנה של באר שבע החלה לשנות את פניה בחידוש ופיתוח המבנה והחצר סביבו למתחם בילוי ופנאי ,בתוכניות להפעלת המתחם יופעל במקום מוזיאון קטן של רבת ישראל,בצרוף קטר שמספרו 45166 שהובא מאנגליה וקרונות אוטנטיים שהשתמשו בהם בעבר בקווים מבאר שבע לצפון ולדרום,למתחם יצורף מתחם הסעדה ובילוי.

 

הקדמה

כבר בסוף שנת 1891 ביקש אנטון לוטפי ביי שהיה מנכבדי קהיר בקשה לקבלת רישיון (תורגמה) לבניית קו מסילת רכבת מידי השלטון העותומאני , על פי הצעתו אורך הקו יהי מעל לשש מאות קילומטר והוא יתחיל מנחל מצרים (תעלת סואץ ) שימשיך לעזה, יפו,חיפה,עכו צור ,צידון,בירות ותורכיה, הבקשה הועברה לדיון במועצה העותומאנית, מגעים לבקשה גם נוהלו בשנת 1895 .

רעיון הקמת וסלילת קו הרכבת שינוע בין מצרים ויעבור בבאר שבע ומשם לכוון דמשק שבסוריה ולתורכיה , שמה של קו הרכבת החדש נקבע "המסעף למצריים של מסית הרכבת החיג'אזית ,הקמת הקו נבע מהחלטה צבאית טהורה ,לחיבור את ציר האספקה ולוגיסטיקה לצרכי הצבא , בתוספת הרעיון כי קו שינוע לוגיסטי זה ,יעזור לצבא התורכי לכבוש את מצרים .


באר שבע תחנת הרכבת התורכית ומגדל המים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור