דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אילת פארקים וחניונים

 

 
אילת טיול בטיילת המתחדשת

שנים לקח לפרנסי העיר אילת להילחם ולפנות את דוכני הרוכלים ששלטו על הטיילת באילת לרווחת התושבים והתיירים , הטיילת החדשה והמונגשת לבעלי מוגבלויות, מורכבת מטרסות בשילוב של פינות גינון מדברי ופינות ישיבה הבנויים מאבן אדומה, המשמשת גם ברחבות להופעות של אמני רחוב, תוך שימוש ושילוב באלמנטים של מים והכול על מנת לדמות נווה מדבר .

לאורך הטיילת המרוצפת באבן בהירה ,נטועים דקלים כיאה לאזור מדברי, הכיכר המרכזית בטיילת שקרובה למרכז פנינת אילת ,תוכננה על מנת שתשמש ילדים לפעילות משחק בטוחה, תוך הוספת גופי תאורה המופעלים בשעות החשיכה .

לפעילות היזומה בטיילת המחודשת מצטרף כמו בכול שנה יריד אומני אילת החורפי, הנערך בימי שישי והנמשך עד חג הפסח בטיילת החוף הצפוני ,מאזור מרכז פנינת הים עד רחבת בית הגשר.

מופעי השקיעה סאנסט שאו בטיילת נערכים בידי אמנים המנגנים ושרים אל מול השקיעה והמופיעים ליד בזאר אילת ביימי שני בין השעות 17:00-18:30 ובימי רביעי ליד מרכז פנינת הים בין השעות 17:00-18:30 .

   

אילת טיול בטיילת המתחדשת
 
אילת הגן הבוטני והחווה הבוטנית

הגן ממוקם בכניסה הצפונית לעיר, בכניסה לתחנת הדלק Yellow , בקרבה ליער הולנד,כניסה בתשלום, טלפון לכניסה 08-6318788 או 052-2963596, הגן הבוטני פתוח בימים א-ה בשעות 8:30-18:00 ,ביום שישי בשעות 8:30-15:00 , ביום שבת בשעות 10:00-15:00.

גן בוטני שהוקם על אדמה מדברית שכוסתה במצע קומפוסט ,על שרידי מוצב צבאי שננטש על מנת לווסת את מליחות הקרקע ומערכת המים ,במגע של מערכת שורשי הצמחים, על מצע זה נזרעו זרעי צמחים שהובאו מכול רחבי העולם , לאחר נבניתם של זרעים אלו ,נוצר   גן הפרוש על טרסות המחקות את טרסות הגידול הנבטיות מהעבר, הגן כולל כאלף צמחים עצי נוי ופרי ,עצי באוב ,שיחים ופרחים.

למרות תנאי הגידול הקשים ,הצליחו מקימי הגן ליצור נווה מדבר מיוחד של צמחיה מקומית ובשילוב יצירת גן טרופי על צמחיו האופייניים , בעת הסיור בין הטרסות שאליהם מגיעים בשורות של מדרגות ,מתחת לעלוות הצמחים ,במסלולי סיור שבחלקו המרכזי בין יער הגשם לבין חורשת העצים זורם נחל קטן משוחזר הכולל מפלונים מהברכה העליונה לברכה התחתונה, לאורך המסלול ספסלי מנוחה ושלוש פינות תצפית מקורות לצפייה בנוף המדברי ולכוון הרי אדום וים סוף.

הקו המנחה את יוצרי החוות גן הבוטנית הוא לגדל את הצמחייה ,על טהרת השיטה האורגנית , ללא שימוש בחומרים כימיקליים וחומרי הדברה, למבקרים בגן הבוטני ,הוקם מרכז מבקרים וחנות מזכרות, ערוגות תבלינים, מזנון ,משתלה צמחים שבה ניתן לרכוש צמחים מגידוליה , ניתן לסייר עצמאית בלוויית מפה והסברים, ניתן לקבל סיורים מודרכים ולעבור סדנאות הקשורות לנושא של גידולים אורגניים.

אילת הגן הבוטני והחווה הבוטנית
 
אילת פארק הצפרות
אילת פארק הצפרות
איך להגיע בכניסה הצפונית של אילת על כביש 90, פונים שמאלה על פי השילוט, לכוון מסוף הגבול עם ירדן מסוף יצחק רבין, כאשר ניצבים מול שער המסוף , פונים ימינה בשילוט ,לדרך עפר לאורך 200 מטר , המובילה לשער הכניסה למרכז הצפרות .
 
תחילתו של מיסוד ושדרוג פארק הציפורים והצפרים ,שבמיקומו הנוכחי בעברו , שימש כאזור השלכת האשפה של העיר אילת בביצות המלחה מצפון לעיר אילת ,תחילת הפארק באנדרטת ההנצחה  לחובב הצפרות אדרון עמר , חייל גבעתי תושב אילת,שנפל עם חבריו בעת שנגמשם התפוצץ באזור עזה, משפחת עמר ובראשם אביו ביקשה לא להפוך את האנדרטה לאישו המרכזי , אלא להנציח את פועלו כצפר למען הכנסת מוטיב הצפרות ונדידת הציפורים לתודעה הציבורית לטובת שוחרי הטבע והמטיילים.
 
חלק מהציפורים מתגוררות בפארק לאורך כול השנה, חלקם מתגוררות בפארק ,אך מקננות באזורים אחרים בארץ ,תלוי בתקופות השנה, לחלקם צבעי הנוצות מותאמות כהסוואה טבעית בין ענפי שיחי הצמחייה האופיינית למקום, חלקם מותאמות למלחמה בציפורי הטרף ,כמו למשל הסבכית המגדל פלומת נוצות רופפת , כך שבעת שהן מותקפות הטרף היחידי שנותר במקור הציפור הטורפת הוא מעט פלומת נוצות .
 
מיליוני ציפורים ממאתיים סוגים שונים ובצבעים מרהיבים עושות את דרכם לכוון אפריקה בעת נדידת החורף בדרכם הם עוצרים לחנייה באזור הפארק באילת ששימש כמזבלה בעיר , באביב הם חוזרות באותה הדרך בעת שהן חונות ועוברות מעל האזור ניתן לצפות וליהנות ממסע מופלא זה.
 
לצורך מבצע הנדידה , חייבות הציפורים הנודדות לאסוף שומר בחלקי הגוף ולמנוע את הפגיעה בצורתם האווירודינמית בעת מעופתם,את השומן המשמש כמזון לעבודתם המאומצת בהנעת הכנפים , הציפורים אוגרות בבטנם ,בגבם ובבסיס הכנפים, לקראת הנדידה הציפורים מוסיפות למשקלם עד 30-40 אחוז ממשקלם הטבעי.
 
צורת התעופה בנדידה לרוב תלוייה במכות הכנף שציפורים אלו עושות, כמו תנועות שחייה שלנו בעת הרחצה, פחות משמשת פעולת הדאייה, בלילות הציפורים נהנות יותר מתנאים משופרים של תעופה כיוון שהלילה הוא לח וקריר דבר העוזר להם לגמוא מרחקים גדולים יותר, הציפורים עפות ברציפות בין שלושה לחמישה ימים ואז הן נדרשות למנוחה ולאיסוף שומן חדש למאגרייהם הפנימיים, רק לאחר מספר ימים של מנוחה הן ממשיכות בתעופתן. 
אילת פארק הצפרות
 
 
 
בניית אתרים - שרקור