דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

טבריה מוזיאונים ופעילות

 
 
מוזיאון לזכרם של בני משפחת בליניקוב המציג תמונות כלי בית עבודה וכלים חקלאיים את עברה של משפחה שהייתה אחת משמונה המשפחות הראשונות שהתיישבו על קרקע של יקא לאחר הקמת חוות כנרת שאנו קוקאים לה חצר כינרת מאחורי מבנה האסם קיימת תערוכת טרקטורים ישנים שנאספו לאורך החיים בחלק האחורי של המבנים נצבת חומת המגן שהייתה מסביב לשמונת בתי המייסדים .
מושבה כנרת מוזיאון האסם בית משפחת בלניקוב רחוב הראשונים
 
מוזיאון חצר ראשונים קבוץ דגניה א
מוזיאון חצר ראשונים קבוץ דגניה א
כתובת  קבוץ דגניה א בדרום הכנרת
הכניסה בתשלום 
לבקור במוזיאון יש לתאם טלפונית
טלפון לתאום  04-6608273
מידע
המוזיאון מתאים לילדים ומשפחות, ומוצגת בו חצר הראשונים אשר מסביבה ,הוקמו מבני המגורים כדוגמת חווה גרמנית ,מבנים מאבן בעלי גגות רעפים אדומים,החצר היתה מוקפת חומה להגנה,והכניסה דרך שער ששומר בצורתו המקורית.
 
החצר מספרת את סיפור הקמת הקיבוץ הראשון בישראל בשנת 1912,המקום שופץ לקראת יום ההולדת השבעים של הקמת הקיבוץ,כיום משמש המקום ששופץ כמרכז מבקרים ,ארכיון,מרכז תרבות,הכולל אולם לאירועים שבו מוצג מייצג אור קולי המתאר את דגניה בעבר ובהווה,בארכיון מורכב ממספר מבנים ,במבנה הארכיון ניתן לצפות בחדר מקורי משוחזר ,חדר הרופא,כלים מחיי היום יום, חדר יזכור לנופלים,צילומים ודמויות לתאור התושבים המייסדים, כולל אקדחו של טרופלדור,
 
במהלך הסיור ניתן לראות את חצר המשק,סיור מודרך במוזיאון הראשונים,צפייה במצגות,סיור בטנק הסורי וקבלת הסברים וסיפורי הגבורה ,בחצר ממוקם בית קפה וגלרייה לעבודות חברי הקיבוץ.
מוזיאון חצר ראשונים קבוץ דגניה א
 
מוזיאון בית גורדון קבוץ דגניה א
מוזיאון  בית גורדון
המציג את הטבע ולחקלאות והידע שנצבר בו .
כתובת  קבוץ דגניה א, בדרום הכנרת כביש 90.
הכניסה בתשלום 
המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 09:00-15:00 ,בימי שישי בשעות 08:30-13:00, בשבת ובחגים בתאום מראש.
טלפון לתאום 04-6750040
מידע
המוזיאון הנושא את שמו של א. ד. גורדון מתאים לילדים ומשפחות, ומציגים בו תערוכות קבועות ומתחלפות בנושא מורשת ישראלית, ניתן לקבל הדרכה למהות התערוכה המתמקדת בעיקר בבקעת כנרות  ,המוצגים והרעיון העומד מאחוריו, המתמקד בנושאי טבע וחקלאות, המוזיאון ידוע כאחד הראשונים שעסק בנושאי הטבע בישראל,באוספיו מוצגים של סוגי בעלי חיים,הצומח מאובנים,ותצוגה ארכיאולוגית המתמקדת בתולדות ההתיישבות של האדם הקדמון ואורח חיו במקום ועד עכשיו.מוצגים גיאולוגיים של מינרלים ומאובנים של חרקים.
 
סיפורה של הצדקת המוסלמית סית סכינה
 
שמה של הצדקת הגברת הזקנה סכינה  משעשע ומסביר את תופעת קברי הצדיקים  
 
קברה של סית סכינה הממוקם  בבית הקברות המוסלמי בדרומה של העיר , בקרבה לבניין המוזילאום  עם הכיפה של הגברת הזקנה סית סכינה אשר על פי סיפורי המוסלמים קברה נחשב למביא מרפא  וניסים ושורשיה נעוצים עוד בתקופת הנביא מוחמד.
 
קבר סית סכינה נקרא  גם קבר רחל אשתו של רבי עקיבא ,הספור ממחיש את הצורך העז להוסיף עוד קברי צדיקים לרשימה ההולכת וגוברת למקומות שאנשים מאמינים מגיעים על מנת להשתטח על קברם.
 
יום אחד הפליג יהודי ממוצא צרפתי בספינות השייט שנעות על מימי הכנרת ולפתע ממול לאזור בתי הקברות נתגלתה לו הארה קוסמית שמימית כי יש קבר צדיקים באזור בית הקברות כי הרי בת קול האירה את התובנה .
 
משנגמר השייט שם פעמיו האדון הנחמד ונפגש עם דמות חשובה בממלכת עיריית טבריה , שאלה הדמות הממלכתית עירונית את כבוד התייר שנתגלתה לו הארה,  עד כמה שווה הארה שנתגלתה מבחינה כספית  והתייר השיב כי היא שווה 20,000 דולר מטבע עולמי כמובן, לחש הגביר כי זקני טבריה מספרים כי ישנו קבר צדיקה בבית הקברות המוסלמי שאומרים עלייה שהייתה רחל אשתו של רבי עקיבא ,כי בכתובים כתוב שהגברת קבורה מדרום לעיר טבריה.
מוזיאון בית גורדון קבוץ דגניה א
 
טבריה מצודת טבריה או מצודת צולייבי
מצודת טבריה או מצודת צולייבי
המצודה ממוקמת במעלה רחוב דונה גרציה ,המקביל לרחוב הראשי הנקרא אל חדיף שהיה ראש העיר הראשון,המצודה ניצבת בחלק הצפון מערבי של העיר העתיקה על גבעה טבעית, נוסעים כחמישים מטר ומיד אחרי תחנת הדלק ימינה ומתחילים את הסיור מהמצודה.
 
במורד הגבעה באזור הרחבה הגדולה ממוקם משרד החקלאות וגלריית ישכיל, במבנה מלון טבריה הישן ממוקמים אכסניית מיוחס,משרד התאחדות בתי המלון בעיר,מהמצודה עולים מעט במעלה הרחוב לעבר גרם מדרגות לא מוכר אך יפהפה,במעלה המדרגות נשקף נוף  מרהיב אל הכנרת ומתחם המלון הסקוטי. יורדים במדרגות ומבחינים במגדל המעוגל, אחד ממגדלי העיר שנותר.
 
מימין לדרך המוביל למצודה נמצאת גדר האבן המתחמת את המצודה מבית המלון הסקוטי שהיה בית חולים בעברו.
 
המצודה נבנתה בשנת 1745, בידי צולייבי בנו הבכור של דאהר אל עומר,מושל הגליל ,ומכן שמה של המצודה, את המצודה וביצורי העיר החל לשקם דאר עצמו בשנות השלושים של המאה השמונה עשר,המצודה נבנתה באבני בזלת המאופיינים לאזור,כיוון שהבנייה הייתה בסגנון פלאחי ,לזכור את מוצאם וש מומחים לחומות,לא נעזרו באדריכלים אירופאיים שולבו באבני החומה אבנים שהובאו מכל האזור ,ניתן לראות בקיר המזרחי של החומה בעת זריחת השמש על הקירות  אבן שעליה חקוקה חלק ממנורת שבעת הקנים,אבן חמישית מעל לחלון המסורג הכפול,הובאה מחורבות בית כנסת,או לידו אבן שעליה חרוט אלמנט רומאי עתיק, או חלקי עמודים ששימשו לתמיכה בגגות מבנים .
 
בשנת 1837 עברה רעידת אדמה על העיר והחלקה הגדול נהרס, חומות העיר נפלו וגם המצודה ניזוקה, לאחר רעידת האדמה שוקמה המצודה ,ואת שרידיה אנו מבקרים בעת בניית החומה הוא בנה גם ארמון שהיה צמוד לחומה ,למרות שהיא מתקראת המצודה הביזנטית ,זאת אינה המצודה הביזנטית שאת שרידיה ניתן לראו בכיכר ברובע היהודי הקדום ובו בתי הכנסת ושם ניתן לראות רק את שרידי שער הכניסה הדרומי והמגדלים.
 
כאשר עומדים בחלק הצפוני של קיר המצודה ממול מבחינים בבית ספר הספרדי אליאנס שמשוקם כיום  ואשר נבנה בשנת 1925.
 
בשטח המצודה הוקמה גלריה של האמנית הטבריינית רבקה גגון זל, כיום הגלריה סגורה ומתקיימת מלחמת ירושה כיוון שלא היו לה צאצאים.
טבריה מצודת טבריה או מצודת צולייבי
 
טבריה פארק ברקו
פארק ברקו
הפארק ממוקם בחלק הדרומי של העיר אחרי בית הקברות עליה קלה מסתעפת מהכביש הראשי הדרומי ,משערים כי הוא המשיך מתחת לבתי הקברות והמשיך למרכז העיר.
 
בפארק נסללו מסלולי אספלט ,המקום נחלק לשלושה חלקים ,הכניסה הדרומית העתיקה לעיר ומעט ממצאים עתיקים כולל שרידי מגדלי השמירה וקטע של הקרדו , בהמשך לכוון טבריה שרידי הסנהדרין הקרובים יותר לחלק הדרומי של העיר מתחת לשרידי המרחצאות מהתקופה היוונית   והחפירות הארכאולוגיות של התיאטרון הרומי העתיק מתחת להר בריניקי שנתגלו בשנת 2007 ,כיום נחשף חלקו של אמפיתיאטרון ענק ל 6000 איש,  מתוכננת המשך לחפירה של התיאטרון הרומי , התיאטרון בנוי אבן, הוא מרשים בגודלו, ופונה מזרחה, כך שהיושבים בו ראו את למולם את הכנרת והרי הגולן, בנוסף נבנו כיום מגרשי משחקים לילדים ומתקנים ומשטח עם במה למופעים שיגדל בהמשך.
 
עד שנפטר גזבר העיר של טבריה ברקו,שימש השטח כמזבלה העירונית,אומנם לפני כ  15 שנה  הוחלט להפסיק להשליך זבל במקום אך קבלני העיר המשיכו להשליך במקום אשפת בניין וברזל מהבניה,אך האמת ההיסטורית תשאר נחבאת לנצח מתחת לתלולית האמפי הפתוח להופעות,  בתוכנית הביקור במקום יכנסו המבקרים במבואת מרכז מבקרים,אשר ישולב במתקני משחק לילדים,חנויות,שרותיים.

לצערנו משהוחלט להקים את הפארק לזכרו של גזבר העיר הובאו משאיות עפר כיסו את המזבלה יצרו תלולית  ומעליה הוקם פארק המופעים ומגרשי המשחקים ,שפיכת טונות האדמה לכיסוי המזבלה העירונית שללו לעולם את זכותנו לביצוע  חפירות לגילוי שרידי העיר במקום הושארה תזכורת שער הכניסה הדרומי ומגדליו וקטע הקרדו ,מעט שרידים אלו שנתגלו לפני 30 שנה ,החזיקו שלוש שנים בטרם נסחפו לים באחד השטפונות בעבר בשנות השבעים ,כיום נחפרה תעלה המוליכה לים מהשרידים לנתב את זרמי המים שיורדים מהר ברניקי בימי הגשם וכבר ניתן לראות כיום סימני סחף מהגשמים האחרונים של שנת 2009 משערים שבתוך חמש שנים נפרד גם משרידים אלו.

שתי תקופות רומאיות מתגלות בממצאים הארכיאולוגיים אחת משנת 749 בעת רעידת האדמה שהחריבה את העיר, שאז רואים ממצאים באבן בזלת ושרידים מלפני חמש מאות שנה  מאבן גיר שלא עמדה בהליכי הקורוזיה שרידי השער מהכניסה הדרומית לעיר טבריה באזור היציאה של העיר ,משערים כי היא המשיכה עד לאזור השוק הישן,אך לא נוכל לדעת את זה לעולם מהכניסה הדרומית הוליכה דרך לכוון בית שאן והלאה .
 
התוכנית הגדולה מתוכננת שבהמשך הדרך יעבור המבקר בשרידי חומת העיר שנתגלתה ,ובשער הדרומי של העיר הרומית טיבריוס,הכולל שני מגדלי שמירה בצדדיו,המשך הסיור יכלול ביקור בקרדו ובשרידי הבתים שנחרבו,  בהמשך ההליכה צפונה יעבור המבקר גם בשרידי הכנסייה הביזנטית , במרחצאות  ,אמת המים והמאגר,  בהמשך ברחוב הראשי של העיר  ומשם בשבילי עפר המותאמים גם לנכים ,לאזור ההופעות בשטח הפתוח ,הדשאים והצמחייה.
 
בפארק ומסביבו ממצאים ארכיאולוגיים אשר ישולבו בפארק, כמו בית המדרש של רבי יוחנן, כנסיית העוגן בהר ברניקי,הכנסייה הביזנטית,הקרדו,שוק העיר,אמת המים והמאגר.
טבריה פארק ברקו
 
מוזיאונציק המלון גלי כינרת לשפת אגם כנרת
מוזיאונציק המלון גלי כינרת לשפת אגם כנרת
סיפורו של מלון גלי כינרת על חוף הכנרת
זה אינו פרסום אלא סיפורו של מוזיאון קטן וחמוד וסיפורם של גדולי האומה בעבר ,שגיליתי בסיור האחרון בטבריה הכניסה חופשית.
 
מלון גלי כנרת הוקם בתחילת המאה ה 19 לאחר פתיחתו הגיעה למלון עולה מגרמניה בשם לוטה אשר ניהלה את המקום עד שנפטרה בשנת 2005 .
 
במלון קיים מוזיאון קטן באולם פרטני בקומה השנייה על מנת להעניק למבקר כניסה פרטית לעולמם של מנהיגינו בעבר הכניסה חופשית.
 
באמצעות חפצים ותמונות , מסופר על מאבקו של המלון לשרוד בימי מלחמת העצמאות בטבריה ואוסף של תמונות  המוצגות בחדר ההיסטורי המספרות את סיפורם של המתארחים  שנמנו על  גדולי האומה לאורך השנים,עשירי הארץ והעולם,קציני צבא לדורותיהם,שועי עולם שחקני קולנוע יהודיים מפורסמים המלון שימש כאבן שואבת לכול המי ומה והיה צורך להמתין שנה עד שתוכל לקבל חדר במלון כי היו בו רק 54 חדרים.
 
תמונותיהם של בן גוריון ופולה,נשיאי המדינה וייצמן,בן צבי ,שמעון פרס,טדי קולק,ספיר ועוד מופיעים בתצוגת המקום, תפריטים אשר שימשו אותם,כתבות עיתונות בנושא ביקורות אוכל ומה אכל בן גוריון ואשתו.
 
סיפור לחימתו בימי מלחמת העצמאות מעניין גם,  כי למעשה כאשר החלה המלחמה בעיר והשטח מסביב נכבש נשארו להגן על המלון בכיס הכיתור שנוצר  ארבעה אנשים בפיקודה של לוטה, כל שעתיים המשמרת הייתה מתחלפת וקרב יומי של ירי היה מהמגדל הנטוי של הכנסייה היוונית מטווח של 80 מטר בינם לבין הערבים .
 
כיוון שהיו במצור, לא הבינו מגיני המלון, מה פשר שיירת המשאיות אשר יצאה מטבריה,  שלימים נודע כנטישת טבריה מתושביה הערביים, לאחר כיבוש מצודת ציילני בידי כוחות ההגנה כנקודה שולטת על הרובע המוסלמי בעיר.
 
כיום משמר המלון את האווירה הייקית במקום והמטבח לוקח ביד קשורה מאחור הרבה מוסדות קולינאריים בארץ.
מוזיאונציק המלון גלי כינרת לשפת אגם כנרת
 
בית המוטור קבוצת כנרת
בית המוטור  - קבוצת כנרת
כניסה חופשית – אתר לפיקניקים כולל שולחנות
בית המוטור ממוקם מיד בכניסה מצד ימין לפני מתחם הציילנות ירדנית,מבנה הבטון שהוקם בשנת 1910,הממוקם ביינות לחורשת אקליפטוסים ודקלים .
מכביש 90 המוליך מטבריה לכוון צומת צמח,בכניסה לאתר ירדניה וחנות מפעל התמרים,
טלפון לתאום 6759123 - 04
מידע
במבנה משאבת מים הדומה למקורית והמופעלת כיום בחשמל ,המשאבה  שוקמה בשנת 1988,על קירות המבנה ,מידע כתוב ותמונות לפועלם של בני העלייה התימנית אשר עבדו בקיבוץ  בשנים 1912-1930  ,חדר אחד מוקדש למיסדי הקיבוץ,חדר נוסף מתעד את המתיישבים התימנים אשר התיישבו במקום בשנת 1912 ואשר חיו בתנאים קשים כולל שחזור מבני המגורים . שרידי עלייה זאת עברו לבסוף להתגורר בשכונת מרמורק ברחובות.
בית המוטור קבוצת כנרת
 
טבריה חוף דוגית תל הדר
תל הדר
תל הדר ממקום במרכז חוף דוגית בצפון מזרח הכנרת, בנסיעה על הכביש ממזרח לכנרת מספר 92,בצומת הלונה גל,כאשר הכניסה משותפת גם לחוף גולן וגם לחוף דוגית.
מידע
בחפירות אשר נערכו בשנים 1987-89 נתגלו שרידי ישוב מסוף תקופת הברונזה,במאות השש עשר עד השמינית לפני הספירה.
טבריה חוף דוגית תל הדר
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור