דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רמת הגולן מוזיאונים

רמת הגולן צומת וואסט פארק הפסלים בפארק מאגר עורבים

ממש ממול למרכז התיירותי ממוקם פארק מאגר עורבים, שבו ממוקם פארק הפסלים , פסלים אלו הוצבו לזכרו של אסף רז בן המושב שעל , פארק מאגר העורבים ,הוקם בשיתוף פעולה של הקקל ומועצת הגולן, שמו של הפארק נבע מהכמות הגדולה של העורבים שהקימו את ביתם בסביבה , ואכן המבקרים באזור  מבחין  מעל לראשם בכתמים השחורים של כנפי העורבים, יש ומחנים את רכבם בנקודה החניה ומתחילים לסייר מסביב .

רמת הגולן צומת וואסט פארק הפסלים בפארק מאגר עורבים
 
רמת הגולן ביקור בבית הכנסת הקדום בקיסרין (קצרין)

קצרין העתיקה ממוקמת כקילומטר מדרום-מזרח לעיר קצרין החדשה,כאשר נוסעים על הכביש הראשי מהעיר מזרחה, בכיכר פונים שמאלה וממשיכים ישר לכניסה לפארק קצרין העתיקה.  

שרידי בית הכנסת בישוב קסירין העתיקה, המהווה אחד מתוך 34 בתי כנסת עתיקים שנתגלו בגולן, נבנה במאה השישית לספירה ,ממוקם במרכז פארק קצרין הישנה, בית כנסת ששוחזר למרות שמשני קומותיו נשארו שרידים של קומת הממסד, שרידים שנותרו אלו מראים את גודלו של בית הכנסת ואת הפאר שהושקע בבנייתו, בשחזור בית הכנסת ניתן להתבונן בעמודים תמיכת הגג שעליהם קישוטי כותרות ,ספסלי אבן לישיבה וחלק מקירות בית הכנסת.

רמת הגולן ביקור בבית הכנסת הקדום בקיסרין (קצרין)
 
רמת הגולן מרכז המבקרים בית הבד
מרכז המבקרים בית הבד
שייך תצפית כפר נחום המשמש כמקום גידול עצי זית ברמת הגולן.
איך להגיע : עולים על כביש מספר 91 ועוברים על גשר בנות יעקב וממשיכים לצומת בית-המכס על כביש 888. בצומת פונים ימינה, ועוברים את העיר קצרין ולאחר כ-2 קילומטר  פונים שמאלה לאזור התעשייה של העיר.
כתובת  אזור התעשייה רמת הגולן צמוד למרכז המבקרים קסם גולן.
הכניסה בתשלום - גישה לנכים
המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 09:00-17:00 ,בימי שישי בשעות 09:00-15:00, בשבת סגור.
טלפון לתאום 04-6850023,04-6850021
מידע
המבנה ממוקם בבנין ישן בנוי אבני בזלת, בסגנון מבנה ערבי מקומי,הסיור מתחיל בהתבוננות במפעל בעל מיכון מודרני לכבישת שמן,ניתן ללמוד על תהליך הפקת השמן,ללמוד על סוגי הזיתים המשמשים ליצור השמן,ובפרט הסוגים המשמשים ליצור השמן בבית הבד הזה,לאחר צפייה בסרט המתאר את הפקת השמן,ניתן להתנסות בטעימות ולרכוש את תוצרת המפעל בחנות המפעל.
 
המפעל אף מייצר מוצרים המשמשים לטיפולי גוף ויופי וטיפוח אישי,על טהרת החומרים החומרים הטבעיים,בחלל המבואה רחב הידיים, בית קפה ומסעדה חלבית צמחונית העומדים לרשות המבקרים ובקומת הגלריה מסעדה בשרית כשרה בהשגחת רבנות קצרין המשרתת בעיקר קבוצות.
רמת הגולן מרכז המבקרים בית הבד
 
תל פאחר - כיום מצפה גולני
תל פאחר - כיום מצפה גולני
איך להגיע בנסיעה מהכביש המזרחי היוצא מקריית שמונה מגיעים לצומת המצודות והכביש המוליך לשמורת הבניאס, ממשיכים עוד מעט לאחר המעבר על פני השמורה ומגיעים לצומת דרכים שבה שילוט לדרך ימנית ,המכוון את המבקרים לכוון מצפה גולני הנקרא מוצב תל פאחר., ממשיכים בדרך חולפים על פני מספר מוצבים סורים ישנים ומגיעים לחניון בכניסה למצפה גולני ולאתר ההנצחה.
 
מוצב תל פאחר שבשמו הערבי נקרא תל פאר, שימש כיעד לכיבושו בידי חטיבת גולני ובמיוחד גדוד מספר 12 ,הלחימה לכובשו החלה שלושה ימים לאחר תחילת מלחמת ששת הימים, המוצב נבנה על שרידי ישוב מתקופת הברונזה ומתקופת הברזל, בשנת 2005 נערכה במקום חפירות ארכיאולוגיות ונמצאו חרסים מהתקופה ההלניסטית
 
גבעת תל פאר הממוקמת בצפון רמת הגולן ,ואשר ממנה ניתן להשקיף ולתצפת היטב על עמק החולה שנפרש מתחתיו, מכיוון שכזאת היא הסורים הקימו בתל פאחר מוצב צבאי,  שעמד ממש על גבול של ישראלי סורי עד שנת 1967 .
 
מוצב תל פאחר היה אחד משרשרת מוצבים שישבו בין הכפר והמוצב זעורה לישראל מעל לציר הנפט
בקו נכללו המוצבים : בורג בביל, תל עזזיאת, חריאת, וחירבת א-סודה. ממערבה לתל פאחר , מעבר לדרך הפטרולים, ניצב  המוצב הקדמי הידוע  תל עזזיאת, שהיה קוץ בתחת, כמוצב הסורי העיקרי באזור אשר שלט הן בתצפית והן בפתיחה באש באש על צפון עמק החולה והישובים .
 
המוצב נבנה בידי הסורים כמוצב פלוגתי המחולק לשתי כיפות ואוכף ביניהם , כאשר הכיפה הצפונית שהייתה מעט גבוהה יותר שלטה על הכיפה התחתונה הדרומית, בנוסף נבנו בשטח המוצב שבעת בונקרים מבוטנים ושלוש תעלות קשר ומחילות מעגליות בקווי גובה שונים שחיברו את הכיפות והבונקרים , לתגבור הוסיפו שדות מוקשים , גדרות ומכשולים מסביב, וכמובן יחידות ארטילריות שונות גם .
 
תוכנית הקרב הישראלית כללה לנסות ולכבוש את המוצב מהאגף ומאחור ולצורך זה קיבל הכוח הרגלי מספר טנקים ונגמשים להסיעם לנקודת ההסתערות, בעת ההתקדמות לכביש הנפט לא הצליחו השריון והזחלמים להגיע אליו ,כיוון  שבדרך לתל פאחר נעשתה טעות בניווט, ובמקום להגיע מציר הנפט אל עורפו של המוצב, הגיעו לוחמי הגדוד אל מרגלות המוצב ולגדרות ושדות המוקשים ומרביתם של הטנקים והזחלמים  נפגעו בדרך ליעד.
 
בשלב הזה החליט המגד לבצע הסתערות רגלית, הכוח פוצל ליחידות משנה שלכול אחת הוטלה משימת כיבוש, בעת הקרב נפגעו מרבית מפקדי הכוח כולל המגד ומספר מפקדי פלוגות ,בשלב הזה החלו חוליות עצמאיות של חיילים לנהל קרבות פרטיים בתעלות הקשר ולאחר מאמץ נכבש החלק הדרומי של מוצב תל פאחר.
 
כשמפקדת החטיבה הבינה שישנה בעיה היא ארגנה כוח נוסף לעזרה שכלל את הסמחט וכוך של פלוגות שסיימו את כיבוש תל עזזית ולכוח זה צורפו גם חיילי הסיירת, אך שהגיע הכוח החדש המשיכו חייל גדוד 12 בלחימה עיקשת על החלק הצפוני של המוצב ויכלו לו, בלחימה נהרגו 34 מחיילי הגדוד ,כאשר להמחשת הקרב הקשה שני חללים מהכוח הלוחם קבלו את אות הגבורה על לחימתם , דוד שירזי על שנשכב על הגדר ואפשר לחיילים לעבור על גבו עד שנהרג ואפרים יצחקיאן שנפל לאחר שמצא עצמו בודד בלחימה באחת התעלות והמשיך עד שנהרג גם הוא.
תל פאחר - כיום מצפה גולני
 
מוזיאון לעתיקות הגולן
מוזיאון לעתיקות הגולן
כתובת  העיר קצרין בגולן
הכניסה בתשלום 
המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 08:00-17:00 ,בימי שישי בשעות 08:00-15:00, בשבת ובחגים בשעות 10:00-16:00.
טלפון לתאום 04-6961350
מידע
המוזיאון מתאים לילדים ומשפחות, ומציגים בו תערוכות קבועות ומתחלפות בנושא ממצאים ארכיאולוגיים שנחשפו בחפירות במקום,, ניתן לקבל הדרכה למהות התערוכה  והפעלה לבני נוער ומבוגרים,במוצגים והרעיון העומד מאחוריו, במקום ניתן להתבונן ולחוות את החיים במקום , על פי השחזור והמבנים והכלים אשר נתגלו במקום,חומר הגלם העיקרי לכלי הבית הייתה אבן הבזלת,המוזיאון גן פסלים מאבני הבזלת, ומוצגים ארכיאולוגיים מגמלא מלפני אלפים שנים.
מוזיאון לעתיקות הגולן
 
 
 
בניית אתרים - שרקור