דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אשקלון מוזיאונים

 
 
מצפה רביבים מוזיאון ראשית ההתיישבות

מרכז גולדה מאיר לתרבות ,המרכז ממוקם בקיבוץ רביבים

הכניסה בתשלום

טלפון מוזיאון לתאום ביקור  050-8996-886

שעות וימי ביקור  א-ה בין השעות 08:00-16:00 בימי שישי שבתות ובחגים בין השעות 08:00-14:00.

מידע

ארכיון רביבים מהווה מרכז לשימור תולדותיה של רביבים, ללימוד וטיפוח מורשתה התרבותית והיסטורית,כדאי לבקר גם במרכז גולדה מאיר לתרבות אשר בתוך הקיבוץ ובו אולם תצוגה לזכרה של גולדה ותערוכה של הקריקטוריסט זאב,במרכז גולדה ניתן לצפות באוסף מסמכים ותמונות שליוו את גולדה מאיר לאורך חייה,והקמת המדינה,אשר נתרמו על ידה למרכז.

מצפה רביבים מוזיאון ראשית ההתיישבות
 

מוזיאון המים והביטחון ממוקם במאגר המים המקורי בקרבה לקבוץ ניר עם, הקבוץ היושב ליד כביש 34 בחלקו הצפוני של הנגב המערבי ,מאגר המים ששימש הן את הקבוץ וסיפק מים לעוד אחד עשר התישבויות בנגב טרם מלחמת השחרור.

טלפון לתאום ביקור 050-5709042 או 050-3130541, מוזיאון המים והביטחון ממוקם מחוץ לשער הכניסה לקבוץ, הממוקם בקרבה לשדרות ,הדך למוזיאון מתחילה בצד השמאלי של שער הכניסה מבחוץ, ממשיכים בנסיעה לאורך הגדר המקיפה את הקיבוץ עד שמגיעים לחניון שבו קיימת חנייה לנכים בפתח המוזיאון על פי השילוט.

קבוץ ניר עם הוקם בשנות 1943 בשם ניר חיים בידי קבוצת מתנועת גרודיניה ,אך החליף את שמו לניר עם בשנת 1946,המוזיאון מספר את סיפור ההתיישבות היהודית בנגב משנות השלושים ,את סיפורם של המתיישבים, סיפור הגנת הנגב בתקופה שקדמה למלחמת השחרור ובתקופת המלחמה וסיפורו של קו המים שנמתח בשנת 1947 וסיפק מים לאחד עשר הישובים שהוקמו בערב יום כיפור בשנת 1947.

בקרבה לקיבוץ ממוקמת נקודת התצפית הגבוהה המשמשת לתצפית לכוון העיר עזה והרצועה ,על הגבעה נמצא פסל מתכת של פרש על סוס ממתכת ,שהוקם בשנת 2002 לזכרו של שומר שדות הקבוץ יעקב (יאנצ'יק) גברי חבר הקיבוץ ,פסל שהוקם ביוזמת בנו ונכדו .

קבוץ ניר עם מוזיאון המים והביטחון
 
יד מרדכי סיור אטרקציות

כיצד מגיעים : בצומת אשקלון ממשיכים דרומה כ 8 קילומטר. בצומת יד-מרדכי פונים ימינה לתוך הקיבוץ. לאחר השער ימינה. בית הדבש והדבורה נמצא מימין לכביש, מול הרפת. 

חלוצי השומר הצעיר ,שהתאחדו להקמת הקבוץ לאחר הכשרה בשנת 1943, נימנו על אנשי העלייה מפולין, שביקשו להנציח את מרד גטו ורשה לאחר שפרץ ובין מנהיגיו מרדכי אנילביץ שאת שמו העניקו לקבוץ החדש שהוקם.

הכניסה  לאטרקציות בתשלום.  

אטרקציה בית הדבש

טלפון לתאום : 6720559 - 08, 052-3923104/7,  בית הדבש פתוח בימים : א-ה בשעות 09:00-16:00 ,ביום שישי בשעות   10:00- 14:00,בשבת בשעות 10:00-16:00.  

באתר נערכים סיורים מודרכים להכרת פעילות הדבורים ויצור הדבש, הסיור כולל ביקור במכוורת ובמכון הרדייה לחלות הדבש ותהליכי יצור הדבש מהחלה עד למיכל האחסנה. באתר חנות מפעל למכירת דבש.

       
יד מרדכי סיור אטרקציות
 
אשקלון מוזיאון ומרכז מבקרים בירה קלסברג
מוזיאון ומרכז מבקרים בירה קלסברג
הכניסה בתאום ובתשלום
המוזיאון ממוקם בשדרות בר לב ,אזור התעשייה הדרומי,ליד תחנת הכוח.
טלפון לתאום 08-6740727.
מרכז המבקרים פתוח בימים א –ה  בשעות 17:00-8:00- לקבוצות בלבד
נגישות לנכים לקויה.
מידע
מרכז המבקרים נחלק לשלושה חלקים:
סיור במפעל,תוך קבלת הסבר על המיכון החדיש,שיטות היצור,טכנולוגיות היצור,ושיטות השינוע של המוצרים.
ביקור באודיטוריום ,אשר בו נערכת מצגת אור קולית על ההיסטוריה של יצור הבירה ,במיוחד בירה קלסברג בארץ ובעולם.
 
סיור במוזיאון המקום וסיום בפאב המוזיאון תוך לגימת בירה שנעשתה במקום.
 
סיור במוזיאון הבירה,המתאר את יצור הבירה בתקופה הקדומה לאורך שלושת אלפים שנה ,ובארץ ישראל ,כלים מקוריים ששימשו ליצור הבירה,שנתגלו בחפירות שנערכו בארץ.
אשקלון מוזיאון ומרכז מבקרים בירה קלסברג
 
אשקלון מוזיאון לתולדות העיר
מוזיאון לתולדות אשקלון
המוזיאון ממוקם בתוך מסגד ממלוכי  ישן
כניסה חינם
טלפון לתאום 08-6727002, 08-6792373
המוזיאון פתוח בימים א-ה בשעות 09:00-18:00, המוזיאון סגור בימי חול בין השעות 13:00-16:00.ביום שישי בשעות 09:00-13:00,המוזיאון סגור ביום ראשון.
מידע
מוזיאון קטן,במקום דגם מועתק של פסלון העגל והכד,אשר המקוריים הועברו למוזיאון ישראל, בנוסף מוצגים במוזיאון , עוד מספר מוצגים מתקופות עתיקות אך בעיקר תמונות, ותעודות הנוגעות להקמתה של אשקלון העברית המודרנית.
 
על אחד הקירות  ציור אותנטי משנת 1843 של שרידי הנמל הקדום של אשקלון. על השלט שלידהתמונה כתוב כי הציור הוא מתוך הקובץ של הצבא הבריטי.
 
בתקרת המקומרת של המבנה ניתן להבחין כי תקועים בה תחתיות של כדים בצבע שחור.
אשקלון מוזיאון לתולדות העיר
 
קבוץ סעד מוזיאון מעוז מול עזה
מוזיאון מעוז מול עזה
כניסה בתשלום
איך להגיע לקבוץ סעד
המוזיאון פתוח בימים א-ה  בין השעות 10:00-16:00 ,בשבת ובחג סגור.
טלפון לתאום  052-6894507.
מידע
המוזיאון בן שתי הקומות הוא היחידי ששרד את מלחמת העצמאות וההפגזות בקיבוץ כל שאר המבנים שוטחו בהפגזות,מבנה בן שתי קומות,בקומה בתחתונה סיפור הקרב וההישרדות במסמכים,צילומים,וחפצים.
בקומה השנייה תצוגה אור קולית הממחישה את ימי המצור וההפגזות.
בקומת הגג תצפית פנורמית לאזור והעיר עזה במרחק 4 קילומטר.
המוזיאון מספר את סיפור עמידתם האיתנה של שלושת הקיבוצים הדתיים: סעד, כפר דרום שכיום החליף אותו כפר בני דרום  ובארות יצחק הממוקם כיום באזור פתח תקווה  לאחר שנכבש במלחמת השחרור, קבוץ סעד עבר מנקודת ההתיישבות קילומטר מערבה לאחר המלחמה.
 
הקבוץ של בני עקיבא גרעין ירושלמי דתי עלה לנקודת ההיתיישבות ב 30.6.1947 ומיד נכנס לקלחת הלחימה כנגד מסתננים והצבא המצרי בהמשך,ואף היה במצור לאורך זמן, כיום מתגוררים במשק 250 תושבים אך קיימת בו בעיית עזיבת צעירים חמורה ואף נטישת הדת בידי חלק מהצעירים שעזבו.
 
הביקור במקום כולל סיור מודרך במוזיאון, חיזיון אור קולי ותצפית אסטרטגית ביטחונית מגג המבנה, אל עבר עזה.
ניתן לשלב את הטיול בארוחה-מעולה מניסיון אישי-  בחדר האוכל או בסוכה,הממוקמת בכניסה לגן המוזיאון ואשר משמשת לדברי הפתיחה בהסבר על הישוב כולל מפות והדגש על קווי המים שהיו בתחילת ההתיישבות אשר התפצלו מקבוץ ניר עם ,הקו המזרחי דרך רוחמה וקבוץ שובל והקו המערבי  דרך קבוץ סעד לבארות יצחק כפר דרום ולשדה בוקר .
 
בתקופה שקדמה לעופרת יצוקה נפלו בשטח הקיבוץ כשבעים קסמים אל לא היו נפגעים בנפש,כיום בקיבוץ מתפרנסים מחקלאות ומפעל פלסטיק, הפופ קורן והגזר שגדלים כאן ידועים ברחבי העולם, כיום צורפה החקלאות אשר דרוש לה מים ,לקו השפדן הדרומי והם נהנים ממי קולחין ומטוהרים.
 
בקיבוץ קיים מפעל יחיד של יהודה אל עמי בגן קקטוסים מיוחד אשר ניתן לבקר בו ,להדרכה בגן נדרש תשלום.
קבוץ סעד מוזיאון מעוז מול עזה
 
אתר הנצחה לצנחנים החץ השחור
אתר הנצחה לצנחנים החץ השחור
איך להגיע האתר ממוקם ליד חורשת ארלה ,האתר נמצא סמוך לכביש 232 המוליך משדרות דרך מפלסים לכוון כפר עזה.
כניסה חופשית
מידע
אתר הנצחה אשר הוקם לשמר ולהנציח את חיילי הצנחנים בתקופת פעולות התגמול,בין השנים 1953-1956 , באתר חניון של קקל,/
 
האנדרטה מתארת 11 פעולות  מעבר לגבולות ובמבצע קדש,מתוך מכלול של 70 פעולות לחימה שעשו הצנחנים, למבקרים במקום מותקנת ההדרכה על צהל בתחילת דרכו כצבא העם, ובהתפתחות תורות הלחימה והקניית ערכי קרב ללוחמים.
 
בית שביתת הנשק
המבנה ממוקם לצד אתר החץ השחור,בתקופה האחרונה המבנה שוקם בידי הקרן הקיימת ,בהסכם שביתת הנשק ישראל- מצרים שנחתם ברודוס בשנת 1949 נקבעו הסדרי הוועדה שנועדו לקיימו.
אתר הנצחה לצנחנים החץ השחור
 
רוחמה הבאר הראשונה ומוזיאון הראשונים

איך מגיעים בנסיעה על כביש 40 לכוון צומת בית קמה, לוקחים את הפנייה ימינה על כביש 293 ממשיכים בנסיעה לאורך כשנים וחצי קילומטר ,ופונים לכוון צפון בצד ימין לכוון שדרות ורוחמה בכביש 334 ,לאחר נסיעה של ששה קילומטר יורדים לבתרונות על פי השילוט. 

טלפון להדרכת קבוצות 08-6807715 

אדמות רוחמה שנרכשו בשנת 1911 מידי מוכתר הכפר הערבי גממה ,בידי קבוצת יהודים מרוסיה באגודה שנקראה "שארית ישראל" ,שבראשה היה יחיאל צלנוב   , האגודה רכשה כששת אלפים וחמש מאות דונם ,על הקרקע התיישבה קבוצה של שישים איכרים ופועלים לעבדה ולהקים את היישוב ולהכין את האדמה לנטיעות.

זאת הייתה תקיעת יתד יהודית בנגב הרחוק, ובאותם הימים הישוב נחשב לדרומי ביותר בין ההתיישבותיות היהודיות בארץ ישראל, לאחר רכישת הקרקע ,עלו להתיישבות קבוצת המתיישבים המקום נקרא בתחילה גממה על שם הישוב הבדואי הסמוך, רק בשנת 1913 הוחלף שמו של היישוב לרוחמה.


רוחמה הבאר הראשונה ומוזיאון הראשונים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור